Справа № 420/4150/23
03 травня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хом'якової В.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду 28 лютого 2023 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 15 лютого 2023 року у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.20222 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером, отримує пенсію та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/7779/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було проведено перерахування пенсії за вислугу років з 01.12.2019.
З 01.03.2022 позивачу перераховано пенсію, розмір якої становить 29 856, 45 грн., однак відповідач виплачує пенсію в неповному розмірі, в сумі 26 172 грн. 61 коп. 01.02.2023, не погоджуючись з неповною виплатою нарахованого розміру пенсії, позивач звернувся до відповідача з проханням здійснювати виплату пенсії у повному обсязі (без обмеження її максимальним розміром), та нарахувати і виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією, починаючи з 01.03.2022. 15.02.2023 відповідач відмовив позивачу у виплаті пенсії у повному обсязі, посилаючись на те, що пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства та рішення суду по справі № 420/7779/22. Позивач вважає таку відмову протиправною, просить задовольнити позов..
Ухвалою суду від 03.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області) у відзиві на позовну заяву не погоджується з заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що перерахунок пенсії Головним управлінням позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, а тому як такі підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Вимоги суду щодо надання матеріалів пенсійної справи відповідач не виконав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд встановив, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі № 420/7779/22 було зобов'язано відповідача провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ "ТМО МВС України по Одеській області" про розмір грошового забезпечення №33/36-4115 від 14.09.2021 року без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 по справі № 420/7779/22 ГУ ПФУ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019. Розмір пенсії склав 26 172 грн. 61 коп.
З 01.03.2022 відповідно до пункту 2 Постанови №118 особам, пенсія яких призначена відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 31 грудня 2021, включно, розмір пенсії підвищуються на коефіцієнт збільшення, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Як вбачається з листа ГУ ПФУ в Одеській області від 15.02.2023 позивачу з 01.03.2022 нарахована індексація пенсії в сумі 3 565 грн. 44 коп., що привело до збільшення пенсії до 29 856 грн. 45 коп., але до виплати нараховано 26 172 грн. 61 коп. пенсії, тобто розмір загальний пенсії залишився "сталим" з 01.12.2019.
Отже, перерахувавши пенсію відповідно до судового рішення по справі № 420/7779/22 в належному розмірі 26 172 грн. 61 коп. станом на 01.12.2019, відповідач в подальшому з 01.03.2022 обмежив її розмір тим розміром, який був обчислений станом на 01.12.2019 з посиланням на приписи постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 та судове рішення, що позивач вважає неправомірним.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Спеціальний Закон, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами ч.2 та ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Стаття 2 Закону "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07.1991 передбачає, що пенсія є об'єктом індексації.
Індексація пенсії проводиться за рахунок Пенсійного фонду України (п.6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.)
З наявних матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем на виконання постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" було проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2022.
Зокрема, постановою КМУ № 118 передбачено:
"П.1. Установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
- у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
П.2. Установити, що з 01.03.2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом".
Таким чином, уряд визначив провести індексування військових пенсії за наступними критеріями: особам, яким пенсія була призначена до 31.12.2021; виплату здійснювати у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Суд вважає помилковими доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 по справі № 420/7779/22 було зобов'язано виплатити пенсію на зазначену дату 01.12.2019 і цей розмір в подальшому не змінюється, тобто, є сталою величиною, оскільки рішення суду не містить зобов'язальних вимог для пенсійного органу здійснювати виплату позивачу пенсії в подальшому у сталому розмірі, саме у сумі 26 172 грн. 61 коп., визначаючи її розмір на дату "01.12.2019".
Суд зазначає, що діючим законодавством розмір пенсії позивача не обмежується будь-яким максимальним розміром.
Судове рішення по справі № 420/7779/22 не звільняє відповідача від обов'язку самостійно перераховувати пенсію позивача за наявності законних підстав та виплачувати її в новому розмірі у зв'язку з проведенням такого перерахунку.
Отже, у даній справі відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію щодо підстав обмеження розміру пенсії позивача сумою 26 172 грн. 61 коп. не довів. Тому обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.
Верховний Суд вже неодноразово висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Починаючи з 2017 року стаття 43 вказаного Закону не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів
Крім того, суд враховує, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних правовідносинах наведене положення пункту 2 Постанови № 118 щодо підвищення пенсій з 01.03.2022 "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом" суперечить приписам Закону № 2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, які є спеціальними (пріоритетними), а тому підлягають застосуванню відповідачем.
Суди не застосовують положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Аналогічна правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19.
При цьому, як уже наголошувалося судом вище, обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протягом часу розгляду адміністративної справи не було доведено обґрунтованості та правомірності власних дій щодо виплати позивачу з 01.03.2022 пенсії у сталому розмірі 26 172 грн. 61 коп. без індексації сум пенсій на підставі норм постанови КМУ від 16.02.2022 № 118, у зв'язку із чим суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.03.2022 позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження її розміру.
Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача є належним та достатнім в даному випадку.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
Щодо решти доводів сторін слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р.), відповідно.
Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні, оскільки позивач має пільги по сплаті судового збору .
Керуючись ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 15 лютого 2023 року у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.20222 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) з 01.03.2022 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В. В. Хом'якова