Рішення від 02.05.2023 по справі 420/19342/22

Справа № 420/19342/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області", про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду із позовною заявою до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" (далі - відповідач, ДУ “ТМО МВС України по Одеській області”), в якій просить:

- визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 про визнання протиправним та скасування п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (процентна надбавка за вислугу років 45%, надбавки за специфічні умови проходження служби 44.91% та премії 62.58%), для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (процентна надбавка за вислугу років 45%, надбавки за специфічні умови проходження служби 44.91% та премії 62.58%), для здійснення проведення з 01.01.2022 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

II. Позиція позивача та заперечення відповідача

На обґрунтування вказаних позовних вимог позивача зазначає, що після звільнення зі служби в органах МВС йому призначена та виплачується пенсія за вислугу років згідно з Законом України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 9826/6453/18 визнано протиправним та скасований пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 за винятком змін, що вносяться до пункту 2 частини третьої вказаних змін, а саме щодо набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.03.2018, які залишити в силі. Беручи до уваги, що з 29.01.2020, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18, пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність та була відновлена дія п.4 постанови КМ України № 704 у первісній редакції, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, позивач 16.11.2022 звернувся до Відповідача з заявою, в якій просив зробити перерахунок та надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії. Проте, листом від 12.12.2022 р. відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви. Позивач вважає, що вказані дії відповідача є протиправними, оскільки підвищення у січні календарного року прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до діючого п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 призводить до збільшення грошового забезпечення, у тому числі розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та як наслідок потребує перерахунку грошового забезпечення позивача. При цьому ,практична реалізація порушених прав може бути здійснена згідно чинних норм положень Постанови № 704 саме шляхом обчислення розміру грошового забезпечення Позивача станом на 01 січня кожного календарного року, починаючи з 2020 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про державний бюджет України" на кожен рік, оскільки інші механізми для цього відсутні. Аналогічні правові позиції містяться у рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 року по справі № 420/9918/21 та постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2021 року по справі № 420/7934/21.

27.01.2023 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, яким просить відмовити позивачу в задоволенні позову, вказуючи на те, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ , яка призначена йому як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, звільненого з посади: помічник начальника районного відділу - оперативний черговий чергової частини штабу Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області. При розгляді звернень пенсіонерів системи органів внутрішніх справ щодо надання оновлених довідок для проведення перерахунку пенсії ДУ ТМО складаються довідки за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року, враховуючи посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, якою визначені порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським та станом на теперішній час не змінювались. Відповідач зазначає, що положення постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 застосовується виключно до посад окремих відомств та підрозділів, перелік яких є вичерпним, а саме до посади осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, посади осіб офіцерського складу Управління державної охорони, осіб офіцерського складу Служби безпеки , посад осіб офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, посад осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту , посадами осіб офіцерського складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби згідно, посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служб, посадами податкової міліції, військовослужбовців строкової військової служби, за посадами курсантів військових навчальних закладів, навчальних закладів Міністерства інфраструктури, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, Державної фіскальної служби, ліцеїстів військових ліцеїв, ліцеїв цивільного захисту та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Оскільки грошове забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) Постановою Кабінету Міністрів У країн від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не передбачено, тому вимоги позивача щодо надання оновленої довідки по прирівняній посаді поліцейського станом 01.01.2022 року згідно з положеннями ПКМУ від 30 серпня 2017 року № 704 є безпідставними та суперечать нормативно-правовим актам Кабінету Міністрів України.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою від 03.01.2023 р. позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 16.01.2023 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером, якому після звільнення з органів МВС призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 p. № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14.11.2022 р. ОСОБА_1 звернувся до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” із заявою, в якій просив підготувати та надати довідку до ГУ ПФУ в Одеській області про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2022 р. у відповідності до вимог відновленої початкової редакції п.4 постанови КМУ № 704, статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ " Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням решти положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та вимог постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), яка обґрунтована тим, що з моменту ухвалення даного судового рішення, у редакції станом на 29.01.2020 року та у подальшому, визначення розміру окладу повинно відбуватись згідно початкової редакції пункту 4 постанови № 704, яким встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. ( а.с. 12)

12.12.2022 р. ДУ “ТМО МВС України по Одеській області” листом за вих. № 33/36-К-2180 повідомила позивача про те, що грошове забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а ОСОБА_1 звільнений з посади помічника начальника районного відділу - оперативний черговий чергової частини штабу Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області), постановою КМУ від 30.08.2017 р. №704 не передбачено.

Вважаючи вказані дії ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

V. Норми права, які застосував суд

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 року № 2011-XII (надалі за текстом - Закон № 2011-XII), яким передбачено, зокрема, -

- держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XII );

- до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII );

- грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. (ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема, що:

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII);

- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. (ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII);

- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-XII);

- якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63 Закону № 2262-XII);

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII).

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, яким статтю 63 Закону України № 2262-XII доповнено новою частиною 3, згідно якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, яка набрала чинності 02.12.2015 р. (далі - постанова № 988), якою передбачено, зокрема, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. (пункт 1 цієї постанови № 988);

Пунктом 3 цієї Постанови затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, а пунктом 4 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати посадові оклади поліцейським та курсантам закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 3-10.

VI. Оцінка суду

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

При цьому, законодавець розрізнив пенсії військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Як встановлено судом, на обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що у зв'язку зі скасуванням пункту 6 Постанови № 103 та поновлення попередньої редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704, який передбачав визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, з 29 січня 2020 року відбулися зміни в законодавстві, враховуючи які виникли підстави для перерахунку пенсії. Зокрема, у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб у 2022 році, з 01 лютого 2022 року позивач набув право на перерахунок його пенсії виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військове звання, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, а тому, уповноважені органи зобов'язані видавати нові довідки про розмір грошового забезпечення, в яких посадовий оклад та оклад за військове звання повинні визначатись шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 та направляти ці довідки до територіального органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.

Вирішуючи дані спірні правовідносини суд вказує про таке.

З матеріалів справи вбачається, що позивач після звільнення з органів внутрішніх справ України, а саме з посади помічника начальника районного відділу - оперативний черговий чергової частини штабу Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ.

Вказане позивачем не заперечується, доказів зворотного не надано.

При цьому суд наголошує, що грошове забезпечення поліцейського виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” відповідно до постанови КМУ “Про грошове забезпечення грошове забезпечення поліцейських Національної поліції №988 від 11.11.2015 року, направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку №33/36-1225 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

При цьому, розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року був розрахований згідно з Постановою № 988 за прирівняною посадою поліцейського, а не за постановою № 704, якою позивач обґрунтовує заявлені позовні вимоги.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Тобто, на момент набрання чинності постановою №704 (01.03.2018) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 постанови №103, а саме 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 постанови №704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Проте, скасування постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 пункту 6 Постанови №103, який в свою чергу визначав внесення змін у п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 шляхом викладення останнього в редакції: “ 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14”, не створює для позивача жодних наслідків, як то видачі оновленої довідки станом на 01.01.2022 року, оскільки Постанова №704 не стосується працівників поліції, а стосується перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Як вбачається зі змісту постанови № 704 та додатках до неї Кабінет Міністрів України вказав чіткий перелік військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, до яких застосовуються Положення Постанови № 704, при цьому зазначені у додатках посадові оклади та оклади за спеціальне звання затверджені у грошовому виразі, а відтак зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб жодним чином не впливає на розміри посадового окладу та окладу за спеціальне звання поліцейського.

Оскільки положення постанови КМУ № 704 не розповсюджуються на правовідносини позивача із відповідачем, з урахуванням того, що пенсію позивачу призначено як працівнику МВС, тому Державна установа “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” не мала правових підстав для оформлення та видачі позивачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 року.

Щодо посилання позивача на судову практику судів апеляційних інстанцій ( Шостого апеляційного адміністративного суду, Другого апеляційного адміністративного суду, Восьмого апеляційного адміністративного суду), то суд зазначає, що відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому, встановлюючи обов'язковим при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин врахування висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду, частина п'ята статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України презюмує застосування норм права саме у подібних правовідносинах.

З огляду на вказане, посилання позивача на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2021 року по справі № 420/7934/21, з урахуванням ухвали Верховного Суду від 24.12.2021 року про повернення касаційної скарги скаржнику у зв'язку з відсутністю доказів невірного застосування норм права, не свідчить про подібність правовідносин, оскільки предметом розгляду у вказаній справі була протиправна відмова Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2021 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 про визнання протиправним та скасування п. 6 постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії.

Натомість, в межах даних спірних правовідносин, відповідачем є Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області", а позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як пенсіонер органів внутрішніх справ, не як військовий пенсіонер.

Судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

VII. Висновок суду

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

VIII. Розподіл судових витрат

Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , відповідно розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" (пров. Каркашадзе, буд. 3, м. Одеса, 65044, ЄДРПОУ 08734546) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна