Рішення від 28.04.2023 по справі 340/1946/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/1946/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )

до Управління соціального захисту населення Кропивницької районної військової адміністрації (код ЄДРПОУ - 03197730; адреса: вул. Дарвіна, 25, м. Кропивницький-14, Кіровоградська область, 25014)

про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Кропивницької районної військової адміністрації, які полягають у невиплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за 2021 рік.

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Кропивницької районної військової адміністрації, провести нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за 2021 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік».

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що він є особою з інвалідністю 2-ої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб із інвалідністю внаслідок війни. Однак, в 2021 році відповідач не виплатив йому разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 12383,00 грн.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, додані до них документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

29 березня 2021 року ОСОБА_1 , відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серія 12 ААВ №199474, була встановлена друга група інвалідності безтерміново.

21 липня 2021 року Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України позивачу було надано експертний висновок на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на чорнобильській АЕС. Основний діагноз: рак гортані всстибулярно-зв'язкової локації T4N0M0, ст. IV, кл.гр.ІІ (С 32.0). Згідно зазначеного висновку захворювання ОСОБА_1 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

06 вересня 2021 року у ОСОБА_1 визначено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках, яка склала 70% з 18.08.2021 року , що підтверджується довідкою серії 12ААБ №085396 від 06.09.2021 року.

06 вересня 2021 року було проведено повторний огляд та видано довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12ААБ №574460, у якій зазначено про встановлення ОСОБА_1 другої групи інвалідності з 18.08.2021 року, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків в/сл по ліквідації наслідків авари на ЧАЕС.

Відповідно до посвідчення № НОМЕР_2 , видане 28 вересня 2021 року, позивач набув статусу особи з інвалідністю 2 групи і права на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни і осіб з інвалідністю в наслідок війни.

В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату йому разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

Однак, листом від 03 березня 2022 року відповідач повідомив позивача про те, що в 2021 році Управління не виплачувало йому зазначену виплату, оскільки статус, який надає право на таку виплату, ним отримано лише 30 вересня 2021 року.

Вказані обставини передували зверненню позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані приписами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі Закон №3551-XII).

Відповідно до статті 4 цього Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Законом №3551-XII передбачено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них (стаття 12), особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 13), учасникам війни (стаття 14), особам, на яких поширюється чинність цього Закону (стаття 15), особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (стаття 16).

Відповідно до статті 4 цього Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №367-XIV від 25.12.1998 року) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком учасникам бойових дій - 5 мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 20 Розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI від 28.12.2007 року у статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" вказану норму викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 положення пункту 20 розділу II Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI від 28.12.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

З 01.01.2015 року правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня також були врегульовані Бюджетним кодексом України.

Так, пунктом 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" №79-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року) установлено зокрема, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тож цією нормою Кабінету Міністрів України з 01.01.2015 року були делеговані повноваження встановлювати зокрема розмір разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Проте рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У цьому рішенні Конституційний Суд України зазначив, що встановлення пунктом 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Така ж норма передбачена у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України".

Таким чином, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020 відновлено дію частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону №367-XIV від 25.12.1998 року, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частин 1, 2, 4, 5, 6 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Громадянам, які належать до кількох категорій осіб згідно з цим Законом, виплачується одна допомога - у більшому розмірі.

Разова грошова допомога не виплачується в разі смерті отримувача до 5 травня або набуття громадянином статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 11 цього Закону після 5 травня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Як встановлено з матеріалів справи ОСОБА_1 набув право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни та осіб з інвалідністю внаслідок війни 28 вересня 2021 року, отже - саме після 5 травня 2021 року (рік, в якому здійснювалась виплата спірної допомоги).

За наведених обставин, суд доходить висновку про відсутність порушеного права позивача, яке б підлягало судовому захисту.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати, які підлягали б розподілу на підставі статті 139 КАС України, у справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Кропивницької районної військової адміністрації (код ЄДРПОУ - 03197730; адреса: вул. Дарвіна, 25, м. Кропивницький-14, Кіровоградська область, 25014) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити повністю.

Копію рішення вручити (скерувати) учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК