про залишення позовної заяви без руху
02 травня 2023 року м. Київ № 320/12747/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в особі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області про визнання протиправною та скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в особі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця відповідача від 02.11.2022р. (ВП №68402125).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частинами 1, 2 ст. 287 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження ... мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю ... приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси ....
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено судом, позивач через свого представника оскаржує постанову відповідача від 02.11.2022р., про яку дізнався з листа від 19.12.2022р. (власноручний напис позивача на конверті, в якому останньому направлялась спірна постанова супровідним листом від 02.11.2022р. за вих. №68402125/3).
Не погоджуючись із наведеною постановою представник позивача звернувся до відповідача зі скаргою від 29.12.2022р., в якій просив скасувати спірну постанову.
Листом від 05.01.2023р. за вих. №91/3-23 відповідач залишив подану скаргу без розгляду через відсутність документів на підтвердження повноважень представника позивача діяти від імені останнього.
Представник позивача отримав наведену відповідь 20.01.2023р. (згідно інформації з офіційного сайту АТ "Укрпошта" за відстеженям поштового відправлення зі штрих-кодом №0200253739095).
У подальшому представник позивача звернувся до відповідача із заявою від 09.02.2023р., до якої додав документи на підтвердження своїх повноважень діяти від імені позивача.
У листі відповідача від 14.02.2023р. за вих. №7083/3.1-23 представнику позивача повідомлено про те, що скаргу на спірну постанову розглянуто, що доведено до відомва представника листом від 05.01.2023р. Разом з тим, вказано про можливість оскарження дій/рішень державного виконавця відповідача в судовому порядку.
Представник позивача отримав наведений лист 22.02.2023р. (згідно інформації з офіційного сайту АТ "Укрпошта" за відстеженям поштового відправлення зі штрих-кодом №0200253531664).
Відтак, строк на звернення до суду із позовом про оскарження спірної постанови розпочинається з 22.02.2023р., тобто з того моменту, коли представник позивача дізнався про завершення процедури адміністративного оскарження відповідної постанови.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Частинами 1 та 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, з огляду на те, що представник позивача, звернувшись до суду засобами поштового зв'язку 21.03.2023р. із позовом про оскарження постанови державного виконавця, про завершення адміністративного оскарження якої дізнався 22.02.2023р., порушив десятиденний строк, встановлений приписами КАС України, а також враховуючи відсутність у матеріалах справи заяви, передбаченої ст. 123 КАС України, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду заяву про поновлення строку звернення до суду з позовною заявою та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Вказані недоліки повинні бути усунуті у десятиденний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали, шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з позовною заявою та докази поважності причин його пропуску.
Керуючись ст. ст. 123, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в особі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області про визнання протиправною та скасування постанови, - залишити без руху.
2. Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Марич Є.В.