04 травня 2023 року м. Житомир справа № 240/1172/23
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що отримує пенсію по І групі інвалідності, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та перебуваю на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. Вважає, що він повинен отримувати пенсію по інвалідності І групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», адже інвалідність в подальшому настала внаслідок перебування на строковій службі в лавах Збройних сил України. Відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що відповідач безпідставно відмовив у його праві на отримання пенсії та допустив протиправну бездіяльність. Просить позов задовольнити.
До позовної заяви додано клопотання про витребування доказів.
Ухвалою суду від 17.02.2023 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду у термін, протягом п'ятнадцяти днів, з дня отримання даної ухвали, належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1
Ухвалою суду від 17.02.2023 постановлено відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 (вх. №3160/23 від 12.01.2023) про витребування доказів.
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 28.03.2023. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що відповідно до п 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 № 22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. Позивач з 30.03.2005 по даний час перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058, про що свідчить подана позивачем заява про призначення пенсії по інвалідності у відповідності до вимог Закону № 1058 від 15.04.2005. Однак, звертає увагу суду, що на момент звернення до суду з позовною заявою Позивач до Головного управління із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 2262 - не звертався. На адресу Головного управління надійшов тільки адвокатський запит. У адвокатському запиті від 14.06.2022 за вх. № 11997/8, на який надано відповідь від 16.06.2022 за вх. № 0600-0202-8/42413, ставилось питання що здійснення перерахунку пенсії в цілому, без конкретизації за якою статтею і якого законодавчого акта, в цьому випадку: за ст. 21 Закону №2262. Тобто, вказана відповідь та звернення не стосуються питання, яке обґрунтоване в позовних вимогах. Таким чином, у зв'язку із відсутністю відповідного звернення стосовно перерахунку пенсії на підставі ст.21 Закону № 2262 Головне управління не могло прийняти будь-яке рішення про відмову в такому перерахунку. Так як рішення суб'єкта владних повноважень, яким вирішено питання про права та обов'язки особи в даному випадку відсутнє, тому й спір між сторонами теж відсутній. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що на даний час не існує жодної нормативно-правової норми, яка б передбачала здійснення перерахунку пенсії у відповідності до Закону № 2262, якщо особа перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію у відповідності до іншого закону, а саме: Закону № 1058. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові. Просить відмовити у задоволенні позову.
До відзиву додано копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що 14 червня 2022 року адвокат Шморгун О.П., відповідно до доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги від 22.0.2.2022 №214, звернувся в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із адвокатським запитом, у якому вказує: " ОСОБА_1 стверджує, що йому необхідно провести перерахунок пенсії відповідно до норм законодавства. Керуючись ст. ст. 20. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ст. 5 Закону України «Про інформацію» прошу повідомити чи здійснювався перерахунок пенсії щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПП НОМЕР_1 ), проживаючого: АДРЕСА_1 , яку він отримує, як інвалід 1 групи. В разі не проведення перерахунку, прошу здійснити перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за наявності підстав для цього. Ураховуючи вищезазначене, у відповідності до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», прошу надати відповідь (а.с. 79).
У відповідь на адвокатський запит, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 16.06.2023 повідомило про підстави нарахування та розмір пенсії ОСОБА_1 та заначено, що він отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону №1058 (а.с. 15).
Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 вважає, що відповідачем порушені його права на перерахунок пенсії згідно ст. 21 Закону №2262.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до вимог ст. 7 Закону №2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Виходячи з системного аналізу норм Закону №1058-IV та Закону № 2262-XII, виплата пенсії за віком згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не входить до правового регулювання цього Закону №1058-IV, а регулюється виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивач із 2005 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №1058 та на підставі його заяви від 15.04.2005 (а.с. 36).
Разом з тим, звертаючись до суду з позовом, позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії згідно ст. 21 Закону №2262, якою визначено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до приписів п.1.1. Порядку №3-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший .. подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України
Згідно п. 1.8 та п. 1.9 Порядку №3-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії .... вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.
Відповідно до п. 4.2 Порядку №3-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення заявника з заявою про призначення пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. При цьому, рішення про відмову в призначенні пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Отже, законодавчо не передбачена можливість здійснення перерахунку пенсії згідно Закону №2262 особі, пенсія якій призначена відповідно до Закону №1058, адже такому перерахунку передує подання особою заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, тобто з пенсії, призначеної відповідно до Закону №1058 та пенсію згідно Закону №2262 та прийняття органом Пенсійного фонду України відповідного рішення.
Суд звертає увагу, що матеріали адміністративної справи не містять доказів, що позивач звертався до відповідача із заявою про призначення йому пенсії згідно Закону №2262 та отримав рішення органу Пенсійного фонду за результатом розгляду такої заяви.
Враховуючи встановлені під час розгляду адміністративної справи обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук