про повернення позовної заяви
02 травня 2023 року м. Житомир справа № 240/9068/23
категорія 1112
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Семенюк М.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів,
встановив:
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 10.04.2023, отриманою позивачем 22.04.2023, позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Позивачем, на виконання вимог ухвали від 10.04.2023 подано клопотання про поновлення строків для звернення до суду, в якому вказує, що відповідно "до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разову грошову допомогу до 5 травня мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року", а тому вважає, що "у межах спірних правовідносин строк звернення до суду почав перебігати з 30 вересня 2022 року по 30 березня 2023 року"; з 24.02.2022 в Україні діє правовий режим воєнного стану і позивач, як військовослужбовець, на початку повномасштабного вторгнення не міг передбачити, що орган держави може порушити його права.
Вирішуючи питання щодо строків звернення до суду, слід зазначити, що відповідно до позову, позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо невиплати йому щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у повному розмірі, передбаченому Законом України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка йому була виплачена в неповному розмірі червні 2022 року, в той час як з позовом звернувся 06.04.2023, тобто з пропуском встановленого статтею 122 КАС України шестимісячного строку.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів позивач отримав вищевказану допомогу в неповному розмірі допомогу в червні 2022 року, а тому саме з цього моменту міг дізнатися про порушення свого права.
Позивачем у клопотанні поновлення пропущеного строку не вказуються обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежали від його волевиявлення, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду, не надано доказів на підтвердження таких обставин.
Щодо посилання на те, що відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разову грошову допомогу до 5 травня мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня, то вказане не свідчить про поважність пропуску позивачем строків звернення до суду з позовом, враховуючи, що доказів звернення до відповідача про виплату в повному розмірі зазначеної допомоги до 30 вересня 2022 року позивачем не надано.
Щодо посилання на те, що з 24.02.2022 в Україні діє правовий режим воєнного стану і позивач, як військовослужбовець, на початку повномасштабного вторгнення не міг передбачити, що орган держави може порушити його права, не свідчить про поважність пропуску позивачем строків звернення до суду з позовом, враховуючи, що виплата допомоги в неповному розмірі відбулась не на початку вторгнення, а через три місяця в червні 2022 року; станом на 06.04.2023 в Україні також діє правовий режим воєнного стану, однак це не завадило позивачу, який є військовослужбовцем з 14.01.2020, звернутися до суду з вказаним позовом.
Щодо неможливості передбачити порушення державним органом прав позивача, то слід зауважити, що відповідач вже порушував права позивача щодо виплати йому щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік не у повному розмірі, передбаченому Законом України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується рішенням суду від19.11.2021 по справа № 240/22858/21.
Таким чином, враховуючи, що позивачем пропущений строк звернення до суду, в клопотанні не зазначені підстави пропуску звернення до суду, які можуть бути визнані судом поважними, позовну заяву, відповідно до ч.2 ст. 123, п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України, слід повернути позивачу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 169, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Семенюк