Рішення від 04.05.2023 по справі 200/5263/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року Справа№200/5263/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП, РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, б. 23, код ЄДРПОУ 25953617), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, б. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 грудня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2022 рік разової грошової допомоги ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом № 367-ХІV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 8179 грн., як недораховану суму виплати за 2022 рік разової грошової допомоги, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом № 367- ХІV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем при виплаті одноразової виплати до 5 травня не враховано рішення Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституції України окремого положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України №3-р/2020 від 27 лютого 2020 року.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача докази по справі.

Відповідач, управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, позов не визнав, надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначив, що перелік осіб, які мають право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно Постанови №540, до управління не надавався. Оскільки управління отримувало інформацію в розрізі категорій та чисельності осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, в також сум для виплати грошової допомоги, тому підтвердити або спростувати інформацію щодо отримання позивачем грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік немає можливості. Відповідач вказав, що головним розпорядником зазначеної грошової допомоги є Міністерство соціальної політики України.

Ухвалою суду від 27 січня 2023 року витребувано докази у Міністерства соціальної політики України.

Ухвалою суду від 31 березня 2023 року повторно витребувано докази у Міністерства соціальної політики України.

20 квітня 2023 року до суду надійшов лист від Міністерства соціальної політики України у якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як пільговик з категорією “Учасник бойових дій” з 27 березня 2017 року, при цьому інформація по позивачу була передана до Пенсійного фонду України.

Тобто, виплата ОСОБА_1 щорічної допомоги за 2022 рік здійснено Пенсійним фондом України.

Ухвалою суду від 21 квітня 2023 року вирішено залучити до участі у справі другим відповідачем Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

3 травня 2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на адміністративний позов у яких викладено заперечення щодо задоволення позовних вимог. Відповідач вказав, що Постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 року № 540 “Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” затверджено Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань. При цьому, органом, уповноваженим здійснювати виплату грошової допомоги, невиплаченої станом на 1 липня, є місцевий орган соціального захисту населення за місцем проживання отримувача; також розмір грошової допомоги визначено не Головним управлінням, а Постановою № 540; дії Головного управління щодо виплати грошової допомоги у 2022 році полягають в одноразовому включенні суми грошової допомоги у визначеному Постановою № 540 розмірі до відомості (списку) на виплату пенсій за червень 2022 року; головним розпорядником коштів на виплату грошової допомоги відповідальним виконавцем такої бюджетної програми є Мінсоцполітики, на рахунок якого Пенсійним фондом України повертаються невиплачені суми грошової допомоги (незалежно від причин такої невиплати).

Відповідач -2 наголосив, що позивач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за даними ІКІС ПФУ: «Підсистеми призначення та виплати пенсій (ППВП)»; ППВП ДКГ та програмного комплексу АСОПД/КОМТЕХ на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області не перебуває та пенсію не отримує.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 10 березня 2017 року.

Згідно з банківською випискою ПриватБанку, 30 вересня 2022 року на рахунок ОСОБА_1 надійшла заробітна плата у розмірі 1491 грн.

Вважаючи протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При цьому, звертаючись до суду позивач вказав, що відповідач відмовив у перерахунку щорічної допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, проте копію звернення та відповіді відповідача не надав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII).

1 січня 1999 року набрав чинності Закон № 367-ХІV, яким статтю 12 Закону № 3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".

Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) текст вказаної вище частини статті 12 Закону № 3551-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу ІІ Закону № 107-VI, визнані неконституційними.

Протягом 2012-2014 років на підставі законів України про Державний бюджет України на відповідні роки норми і положення статті 12 Закону №3551-XII застосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України рішенням від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію частини п'ятої статті 12 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Такий підхід до правозастосування був актуальним до 23 лютого 2022 року.

Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" запроваджено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі строк запровадження воєнного стану неодноразово продовжувався.

Відповідно до статті 64 Конституції України визначено, що в умовах воєнного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод, за винятком тих, які передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Стаття 46 Конституції України відсутня у цьому переліку, тому право громадян на соціальний захист може обмежуватися в умовах воєнного стану.

Також Указом Президента України Про загальну мобілізацію від 24 лютого 2022 року №69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію протягом 90 діб із дня набрання чинності цим указом. Надалі строк проведення загальної мобілізації продовжувався.

Абзацом третім підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України визначено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Тобто, в період дії правового режиму воєнного стану та проведення загальної мобілізації, тобто починаючи з 24 лютого 2022 року, Кабінет Міністрів України мав повноваження приймати рішення щодо розмірів та порядку застосування державних соціальних гарантій - виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів.

Кабінет Міністрів України 7 травня 2022 року скористався цими повноваженнями та на підставі абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України прийняв Постанову №540 Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань (далі - Постанова №540), якою установив, зокрема, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується учасникам бойових дій у розмірі 1491 грн.

Таке рішення щодо розміру соціальної допомоги є тимчасовим (на 2022 рік) та викликане надзвичайними обставинами (запровадженням воєнного стану та загальної мобілізації).

Позивач не був позбавлений права на щорічну разову грошову допомогу до 5 травня та отримав її у розмірі 1491 грн, що відповідає сумі, встановленій постановою №540.

Підстави для виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому Законом № 3551-XII, відсутні.

Також, в матеріалах справи відсутні докази того, що саме управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради повинні були проведені нарахування та виплата позивачу допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2022 рік.

Оскільки відповідно до листа Міністерства соціальної політики України, що наданий на вимоги ухвали суду, ОСОБА_1 перебуває на обліку як пільговик з категорією “Учасник бойових дій” з 27 березня 2017 року, при цьому інформація по позивачу була передана до Пенсійного фонду України. Разом з цим, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області також не здійснювало виплату щорічної допомоги позивачеві за 2022 рік, оскільки позивач не перебуває на обліку як отримувач пенсії.

Доказів того, що позивач на території Донецької області отримував разову грошову допомогу до 5 травня, суду не надано, а тому суд дійшов висновку, що така допомога позивачу управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради не нараховувалась та не виплачувалась у зв'язку із відсутністю такого обов'язку.

Таким чином, судом не встановлено факту порушення управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області права позивача в частині невиплати щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Ураховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 1 грудня 2022 року у справі №580/2869/22, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторнки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв