Рішення від 04.05.2023 по справі 160/4487/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року Справа № 160/4487/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08 березня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оформлене листом від 19.01.2023 №0400-010304-8/8987, яким відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 :

у зарахуванні до загального страхового стажу періодів роботи у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021;

у врахуванні для обчислення пенсії заробітків за 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року згідно довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №3006/04 від 30.05.2020, №3006/05 від 30.06.2020, №3006/06 від 30.05.2020, виданих ДП «Артемвугілля»;

у врахуванні для обчислення пенсії заробітків, отриманих ОСОБА_1 у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща за період з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021 згідно довідок про заробітну плату (роздруківок заробітку працівника) від 22.10.2021 року;

у обчисленні пенсії за віком у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, 3 24.08.2020 по 24.02.2021,

врахувати для обчислення пенсії заробітки за 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року згідно довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №3006/04 від 30.05.2020, №3006/05 від 30.06.2020, №3006/06 від 30.05.2020, виданих ДП «Артемвугілля»,

врахувати для обчислення пенсії заробітки, отримані ОСОБА_1 у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща за період з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021 згідно довідок про заробітну плату (роздруківок заробітку працівника) від 22.10.2021 року,

з 05 січня 2022 року обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2022 року у справі № 160/11016/22 визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №046050007125 від 13.01.2022 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи в Шахті «Кочегарка» ДП «Артемвугілля» з 14.01.1988 року по 23.05.1988 року та з 20.08.1990 року по 12.09.1992 року машиністом електровоза підземним, періоди роботи в СП «Шахта ім. В. І. Леніна» ДП «Артемвугілля» з 22.09.1992 року по 20.11.1993 року, з 01.08.1994 року по 08.02.2002 року, з 22.07.2002 року по 05.08.2002 року, з 23.05.2014 року по 02.12.2014 року машиністом гірничовиймальних машин підземним, період навчання з 01.09.1984 року по 04.01.1988 року, період проходження строкової військової служби з 29.05.1988 року по 25.05.1990 року, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням висновків суду. Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.01.2023 року №0400-010304-8/8987 відмовлено позивачу в зарахуванні до загального страхового стажу періодів роботи у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021, а також відмовлено врахуванні даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №3006/04 від 30.05.2020, №3006/05 від 30.06.2020, №3006/06 від 30.05.2020, виданих ДП «Артемвугілля», та довідки про заробітну плату (роздруківок заробітку працівника) від 22.10.2021 року щодо заробітків, отриманих у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща за період з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021. Позивач зазначає, що зважаючи на наявність необхідного стажу має право на призначення пенсії у розмірі відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 року відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем 05.04.2023 року отримано копію ухвали суду про відкриття провадження від 13.03.2023 року разом з позовною заявою, що підтверджено розпискою про отримання; правом на подання відзиву на позов відповідач не скористався.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з м.Горлівка, Донецької області, що підтверджено довідкою № 1210-5000034698 від 19.02.2019 року. Адресою місця проживання є: АДРЕСА_1 .

05.01.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

13.01.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято рішення №046050007125, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2022 року у справі № 160/11016/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково,

- визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №046050007125 від 13.01.2022 року;

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не розгляду питання врахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи у ТОВ «HYDTOMEL» в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 року до 11.07.2019 року, з 08.10.2019 року до 25.05.2020 року, з 24.08.2020 року до 24.02.2021 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи в Шахті «Кочегарка» ДП «Артемвугілля» з 14.01.1988 року по 23.05.1988 року та з 20.08.1990 року по 12.09.1992 року машиністом електровоза підземним;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи в СП «Шахта ім. В. І. Леніна» ДП «Артемвугілля» з 22.09.1992 року по 20.11.1993 року, з 01.08.1994 року по 08.02.2002 року, з 22.07.2002 року по 05.08.2002 року, з 23.05.2014 року по 02.12.2014 року машиністом гірничовиймальних машин підземним;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період навчання з 01.09.1984 року по 04.01.1988 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 проходження строкової військової служби з 29.05.1988 року по 25.05.1990 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням висновків суду.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2022 року у справі № 160/11016/22 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах (за Списком № 1) з 05.01.2022 року.

Судом встановлено, що станом на 27.02.2023 року за даними Пенсійного фонду страховий стаж ОСОБА_1 становить 35 років 08 місяців 12 днів, у тому числі за Списком № 1 - 17 років 0 місяців 08 днів.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.01.2023 року № 0400-010304-8/8987 у відповідь на адвокатський запит повідомлено представника позивача, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2022 р. по справі № 160/11016/22 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 05.01.2022 р. на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058) з дотриманням умов, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення”. Право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та стосовно зарахування періодів роботи в Республіці Польщі з 16.04.2019 р. по 11.07.2019 р., з 08.10.2019 р. по 25.05.2020 р., з 14.08.2020 р. по 24.02.2021 р., судом не розглядалося. Довідки про заробітну плату від 30.06.2020 р. №3006/03, №3006/04, №3006/05, №3006/06, які видані ДП “Артемвугілля”, з метою перевірки зазначених в них відомостей первинним документам, було направлено до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 19.01.2022 р. №0400-010226-9/9237. Відповідно до інформації, наданої відділом контрольно-перевірочної роботи №1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (лист від 24.01.2022 р. №0500-2302-9/15434), документи вищезазначеного підприємства знаходяться на тимчасово непідконтрольній території України, перевірити їх немає можливості, тому врахувати для обчислення заробітної плати зазначені вище довідки.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до пункту “а” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно статті 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

За приписами статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

При цьому, дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, право на призначення пенсії у розмірі, відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” надає стаж роботи не будь-якої підземної роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, а саме робота працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також робота працівника, зайнятого повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок № 637).

Так, згідно пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

Як встановлено рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2022 року у справі № 160/11016/22, у період роботи з 14.01.1988 року по 23.05.1988 року та з 20.08.1990 року по 12.09.1992 року позивач працював машиністом електровоза підземним, з 22.09.1992 року по 20.11.1993 року, з 01.08.1994 року по 08.02.2002 року, з 22.07.2002 року по 05.08.2002 року, з 23.05.2014 року по 02.12.2014 року машиністом гірничовиймальних машин підземним.

Вказані професії (посади) позивача відносяться до категорії робіт працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день. Отже, позивач має право на призначення пенсії у розмірі, відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.

Щодо неможливості врахування даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №3006/04 від 30.05.2020, №3006/05 від 30.06.2020, №3006/06 від 30.05.2020, виданих ДП «Артемвугілля» суд вказує, що частиною 3 статті 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено право органів Пенсійного фонду вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Проте таке право, а також неможливість отримання органом Пенсійного фонду інформації в рамках здійсненої перевірки обґрунтованість видачі документів та достовірності поданих відомостей не може обмежувати право особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Також суд вказує, що відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України

Згідно статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

При вирішенні даного питання суд виходить з того, що до вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані "намібійські винятки" Міжнародного суду ООН.

У 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Вищенаведеної позиції також дотримується Верховний Суд в постанові від 22.10.2018 року по справі №235/2357/17.

Отже, з урахування вищевикладеного, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно відмовлено у врахуванні даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №3006/04 від 30.05.2020, №3006/05 від 30.06.2020, №3006/06 від 30.05.2020, виданих ДП «Артемвугілля».

Разом з тим суд зазначає, що лист Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.01.2023 року №0400-010304-8/8987 не є рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а є відповіддю на адвокатський запит Кадук В. від 13.01.2023 року № 13/01-К, отже вимоги в частині скасування рішення задоволенню не підлягають.

Щодо вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.01.2023 р. №0400-010304-8/8987 в частині зарахування до загального страхового стажу періодів роботи у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021; у врахуванні для обчислення пенсії заробітків, отриманих ОСОБА_1 у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща за період з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021 згідно довідок про заробітну плату (роздруківок заробітку працівника) від 22.10.2021 року - суд вказує таке.

Питання щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо: відмови зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 року до 11.07.2019 року, з 08.10.2019 року до 25.05.2020 року, з 24.08.2020 року до 24.02.2021 року; відмови врахувати для обчислення пенсії заробітки, отримані ОСОБА_1 у ТОВ HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща за період з 16.04.2019 року до 11.07.2019 року, з 08.10.2019 року до 25.05.2020 року, з 24.08.2020 року до 24.02.2021 року згідно роздруківок заробітку працівника від 22.10.2021 року - були предметом розгляду у справі № 160/11016/22.

Як вже зазначено судом, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2022 року у справі № 160/11016/22 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не розгляду питання врахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи у ТОВ «HYDTOMEL» в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 року до 11.07.2019 року, з 08.10.2019 року до 25.05.2020 року, з 24.08.2020 року до 24.02.2021 року.

Проте вказаним рішенням суду не визначено спосіб захисту порушеного права позивача, а саме не визначено зобов'язання для Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області/ Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питання, порушеного у справі № 160/11016/22 - розгляду питання врахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи у ТОВ «HYDTOMEL» в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 року до 11.07.2019 року, з 08.10.2019 року до 25.05.2020 року, з 24.08.2020 року до 24.02.2021 року, а також врахування для обчислення пенсії заробітки, отримані ОСОБА_1 у ТОВ HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща за період з 16.04.2019 року до 11.07.2019 року, з 08.10.2019 року до 25.05.2020 року, з 24.08.2020 року до 24.02.2021 року згідно роздруківок заробітку працівника від 22.10.2021 року.

Вказане є підставою для звернення позивача до суду в порядку статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України щодо ухвалення додаткового рішення.

Отже, в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.01.2023 року № 0400-010304-8/8987, складеному у відповідь на адвокатський запит, питання щодо зарахування до загального страхового стажу періодів роботи у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021, а також врахування для обчислення пенсії заробітків, отриманих ОСОБА_1 у ТОВ “HYDTOMEL” в м. Семяновиці-Шльонскі в Республіці Польща за період з 16.04.2019 по 11.07.2019, з 08.10.2019 по 25.05.2020, з 24.08.2020 по 24.02.2021 згідно довідок про заробітну плату (роздруківок заробітку працівника) від 22.10.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не розглядалось та відповідне рішення не ухвалювалось, отже вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ПН НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, б.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні для обчислення пенсії заробіток за 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року, згідно довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №3006/04 від 30.05.2020, №3006/05 від 30.06.2020, №3006/06 від 30.05.2020, виданих ДП «Артемвугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати для обчислення пенсії заробіток за 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року, згідно довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №3006/04 від 30.05.2020, №3006/05 від 30.06.2020, №3006/06 від 30.05.2020, виданих ДП «Артемвугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок і виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, у розмірі, відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дати призначення пенсії.

В задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 04 травня 2023 року.

Суддя Е.О. Юрков