про відмову у відкритті провадження у справі
02 травня 2023 року м. ТернопільСправа № 921/294/23
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Боровця Я.Я.,
розглянувши матеріали позовної заяви №24/04/23 від 24.04.2023 (вх.№318 від 27.04.2023)
за позовом Приватного підприємства "Будсоюз - Техніка", м.Тернопіль
до відповідача Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, м. Тернопіль
про визнання за Приватним підприємством "Будсоюз - Техніка" право іпотекодержателя квартири АДРЕСА_1 ; зобов"язання Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради повторно внести до відповідного Державного реєстру відомості про ПП "Будсоюз-Техніка" як іпотекодержателя квартири АДРЕСА_1 та зобов"язання Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради повторно внести до відповідного Державного реєстру відомості про те, що на підставі додаткового рішення Тернопільського міськрайонного суду у справі №607/20690/20 власником квартири АДРЕСА_1 є іпотекодавець ОСОБА_1
Приватне підприємство "Будсоюз - Техніка", м.Тернопіль звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, м. Тернопіль про визнання за Приватним підприємством "Будсоюз - Техніка" право іпотекодержателя квартири АДРЕСА_1 ; зобов"язання Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради повторно внести до відповідного Державного реєстру відомості про ПП "Будсоюз-Техніка" як іпотекодержателя квартири АДРЕСА_1 та зобов"язання Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради повторно внести до відповідного Державного реєстру відомості про те, що на підставі додаткового рішення Тернопільського міськрайонного суду у справі №607/20690/20 власником квартири АДРЕСА_1 є іпотекодавець ОСОБА_1 .
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 27.04.2023 для розгляду справи №921/294/23 визначено суддю Боровця Я.Я.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України, виходячи з такого.
Статтею 1 ГПК України унормовано, що Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Подання позовної заяви за правилами ГПК України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб'єктної юрисдикції справ відповідно до статті 20 ГПК України.
Зазначене право на звернення до суду може бути реалізоване у визначеному процесуальним законом порядку, оскільки воно зумовлене дотриманням процесуальної форми, передбаченої для цього чинним законодавством, а також встановленими ним передумовами для звернення до суду.
Конституційний Суд України у рішенні від 12.06.2007 № 2-рп/2007 вказав, що необхідно відрізняти поняття "обмеження основоположних прав і свобод" від прийнятого у законотворчій практиці поняття "фіксація меж самої сутності прав і свобод" шляхом застосування юридичних способів (прийомів), визнаючи таку практику допустимою (абзац другий пункту 10 мотивувальної частини).
При цьому, як слідує зі змісту Рішення Конституційного Суду України від 25.12.1997 № 9-зп, не є порушенням права на судовий захист відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених не у відповідності до чинного законодавства.
Так, в силу статті 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 125 Конституції України, судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Положеннями частини 3 статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Стаття 20 ГПК України містить вичерпний перелік справ, підвідомчих господарським судам України, і розширеному тлумаченню не підлягає.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій.
Частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, встановлено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно частин 1, 3 статті 45 Господарського процесуального кодексу України, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.
Виходячи з викладених норм, спір підвідомчий господарському суду, якщо склад його учасників відповідає нормам ст. ст. 4, 45 ГПК України, а спірне правовідношення носить господарський характер.
Ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є: наявність між сторонами господарських відносин спору про право; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Правовий висновок наведено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 у справі № 904/1083/18.
Для вирішення питання щодо юрисдикції даного спору, господарський суд виходить із змісту та юридичної природи обставин цього спору.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства, якими є цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
За змістом статей 4, 20 ГПК України справи в порядку позовного провадження господарським судом розглядаються тоді, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 4 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер, що визначено ст. 20 ГПК України.
Позов - це вимога позивача до відповідача, спрямована через суд, про захист порушеного або оспорюваного суб'єктивного права та охоронюваного законом інтересу, яке здійснюється у визначеній законом процесуальній формі.
Предмет позову - це певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, яка кореспондує зі способами захисту права, визначеними, зокрема, ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Із матеріалів позову слідує, що позивач оскаржує дії Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради щодо невнесення до Державного реєстру відомостей про ПП "Будсоюз-Техніка" як іпотекодержателя квартири №3 в будинку №8 по вулиці Князя Острозького в місті Тернополі , тобто суб'єкта владних повноважень.
Визначив відповідача - Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради.
Правовий статус державного реєстратора визначається Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Разом з тим, згідно з положеннями частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Слід зазначити, що заявник в обґрунтування позову посилається на рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.11.2019 у справі №607/16550/14-ц за позовом ПП "Будсоюз - Техніка" до фізичних осіб, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - фізичних осіб та Служби у справах неповнолітніх та дітей Тернопільської міської ради про звернення стягнення на предмет іпотеки; рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20.12.2021 у справі №607/20690/20 за позовом фізичної особи до Державного підприємства "Сетам", приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Снігура Олега Юрійовича та фізичної особи, третьої особи на стороні відповідачів - ПП "Будсоюз - Техніка" про визнання електронних торгів недійсними, та додаткового рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.02.2022 у справі №607/20690/20.
Суд звертає увагу заявника, що вказані судові рішення роздруковані з Єдиного державного реєстру судових рішень текст яких не містить прізвище, ім"я та по-батькові фізичних осіб, які є сторонами справ, що не уможливлює ідентифікувати/встановити осіб.
Відповідно до пункту 3 статті 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Частиною 6 статті 175 ГПК України визначено, що відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у відкритті провадження у справі №921/294/23 на підставі пункту 1 частини 1 статті 175 ГПК України. так як даний спір не відноситься до юрисдикції господарських судів, та може бути пред'явлений як адміністративний позов до відповідного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді (частина 4 статті 175 Господарського процесуального кодексу України ).
Керуючись статями 4, 20, 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Приватного підприємства "Будсоюз - Техніка", м.Тернопіль до відповідача Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, м. Тернопіль про визнання за Приватним підприємством "Будсоюз - Техніка" право іпотекодержателя квартири АДРЕСА_1 ; про зобов"язання Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради повторно внести до відповідного Державного реєстру відомості про ПП "Будсоюз-Техніка" як іпотекодержателя квартири АДРЕСА_1 та про зобов"язання Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради повторно внести до відповідного Державного реєстру відомості про те, що на підставі додаткового рішення Тернопільського міськрайонного суду у справі №607/20690/20 власником квартири АДРЕСА_1 є іпотекодавець ОСОБА_1 .
2. Роз'яснити заявнику, що даний позов може бути поданий до адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
3. Позовну заяву №24/04/23 від 24.04.2023 (вх.№318 від 27.04.2023) і додані до неї документи, всього на 40-а аркушах (в т. ч. оригінал платіжної інструкції №198 від 25.04.2023 про сплату судового збору в сумі 5368,00 грн), повернути Приватному підприємству "Будсоюз - Техніка".
4. Копію ухвали надіслати заявнику рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення: Приватному підприємству "Будсоюз - техніка", АС 281, м.Тернопіль (адреса для листування зазначена в позовній заяві).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано "04" травня 2023 року .
Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою - https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя Я.Я. Боровець