_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________РІШЕННЯ
"25" квітня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/316/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Бондар О.Р.,
за участю представників учасників справи:
від прокуратури: Капустін М.В.,
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” про стягнення 804981,54 грн, розірвання договору оренди землі, зобов'язання повернути земельну ділянку.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 26.01.2023 р.: прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/316/23; призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 16.02.2023 р.; відмовлено у задоволенні клопотання прокурора про залучення до участі у справі Головного управління ДПС в Одеській області третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, оскільки рішення суду по господарській справі не може вплинути на права або обов'язки органу ДПС, т.я. останній не є учасником спірних правовідносин.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.02.2023 р. оголошено перерву у підготовчому засіданні до 07.03.2023 р.
Протокольними ухвалами Господарського суду Одеської області від 07.03.2023 р.: продовжено строк підготовчого провадження на 8 днів; закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 04.04.2023 р.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.04.2023 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 25.04.2023 р.
Позивач та відповідач в засідання суду, в т.ч. те, в якому ухвалено рішення, не з'явились, хоча про дати, час та місце їх проведення повідомлені належним чином, що підтверджується доказами надсилання ухвал суду на офіційну електронну пошту Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області, письмовими клопотаннями, в яких позивач підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить розглядати справу за відсутності його представника, та телефонограмами, прийнятими керівником Товариства з обмеженою відповідальністю ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ”.
При цьому ухвали Господарського суду Одеської області з повідомленням про засідання суду, надіслані відповідачу поштою на адресу, зазначену у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулись неврученими з відмітками поштової установи про відсутність адресата.
З урахуванням змісту п.5 ч.6 ст.242 ГПК України та відсутності повідомлення про іншу адресу, відповідач вважається належним чином повідомленим про час і місце проведення засідань суду, тому неявка представника не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно із приписами ст.ст.233,240 ГПК України в судовому засіданні 25.04.2023 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заступник керівника Одеської обласної прокуратури (далі - Прокурор) в інтересах держави в особі Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області (далі - Сільрада) звернувся в Господарський суд Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” (далі - ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ”), в якій просить:
- стягнути з ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” на користь Сільради 804981,54 грн заборгованості з орендної плати за землю;
- розірвати договір оренди землі від 12.06.2020 р., укладений між Сільрадою та ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 37128508 від 25.06.2020 р.;
- зобов'язати ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” повернути Сільраді земельну ділянку площею 33,1958 га, кадастровий номер 5121884200:02:004:0380, розташовану на території Сільради.
В обґрунтування позовних вимог Прокурор посилається, зокрема, на приписи ст.ст.13,14,1311 Конституції України, ст.ст.319,327,386,526,530,610,612,625,651 ЦК України, ст.ст.10.1.1,14.1.147,265.1.3,287 ПК України, ст.ст.2,3,80,96,141,152 ЗК України, ст.ст.1,2,13,15,21,24,32,34 Закону України ,,Про оренду землі”, ст.ст.2,10,16,33,60 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні”, умови договору оренди землі від 12.06.2020 р. б/н, інформацію з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, лист Головного управління ДПС в Одеській області від 14.10.2022 р. № 14561/5/15-32-04-09-05, листи Сільради від 21.10.2022 р. № 365/08-03/22, від 17.11.2022 р. № 2185/03 тощо та вказує на невиконання відповідачем умов договору оренди землі від 12.06.2020 р. в частині внесення орендної плати за січень - листопад 2022 р., у зв'язку з чим у Сільради виникло право на розірвання орендної угоди та повернення земельної ділянки.
Прокурор в письмовій заяві про збільшення розміру позовних вимог просить: стягнути з ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” на користь Сільради 878161,68 грн заборгованості з орендної плати за землю; розірвати договір оренди землі від 12.06.2020 р., укладений між Сільрадою та ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ”, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 37128508 від 25.06.2020 р.; зобов'язати ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” повернути Сільраді земельну ділянку площею 33,1958 га, кадастровий номер 5121884200:02:004:0380, розташовану на території Сільради.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.03.2023 р. не прийнято до розгляду заяву про збільшення розміру позовних вимог, оскільки всупереч ст.46 ГПК України Прокурор не збільшує розмір раніше заявлених позовних вимог (позов заявлено про стягнення боргу за період з січня по листопад 2022 р.), а заявляє нову вимогу майнового характеру (про стягнення заборгованості за грудень 2022 р.), яка не була предметом позовної заяви.
Відповідач письмовий відзив на позов не подав та жодного разу не скористався наданим ст.42 ГПК України правом на участь у засіданнях суду, з огляду на що розгляд справи здійснено за відсутності його представника та за наявними у ній доказами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення Прокурора, перевіривши відповідність його тверджень фактичним обставинам справи та нормам українського законодавства, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з такого.
12.06.2020 р. між Сільрадою (Орендодавець) та ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” (Орендар) укладено договір оренди землі б/н (Договір), відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з кадастровим номером земельної ділянки - 5121884200:02:004:0380, яка розташована: Одеська область, Іванівський район, с. Знам'янка, ділянка № 1/1 (п.1.1 Договору).
В оренду передається земельна ділянка для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), загальною площею 33,1958 га, у тому числі за земельними угіддями: пасовища - 33,1958 га (п.2.1 Договору).
Земельна ділянка передається в оренду без будівель та споруд (п.2.4 Договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить 29272056,44 грн згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Відділом в Іванівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 28.04.2020 року за № 93 (п.2.5 Договору).
Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню (п.2.6 Договору).
Договір укладено на 49 (сорок дев'ять) років (п.3.1 Договору).
Право оренди земельної ділянки виникає у орендаря з моменту державної реєстрації відповідно до закону (п.3.2 Договору).
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі (згідно встановлених ставок на поточний рік), що на 2020 рік складає 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та становить 1463602,82 грн на рік (п.4.1 Договору).
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п.4.3 Договору).
Орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 28-го числа кожного місяця, наступного за звітним, у розмірі, встановленому згідно договору (або відповідно до укладеної додаткової угоди до договору оренди) за кожен місяць (п.4.4 Договору).
Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду… (п.6.1 Договору).
Орендодавець має право вимагати від Орендаря: своєчасного та повного внесення орендної плати (п.8.1.3 Договору).
Обов'язки орендаря: своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату (п.8.4.5 Договору); самостійно, щорічно обчислювати орендну плату (п.8.4.6 Договору).
Дія Договору припиняється шляхом його розірвання за: рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених Договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п.11.3.3 Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами (п.14.1 Договору).
Договір підписано представниками сторін та скріплено печатками контрагентів.
На виконання умов Договору Орендодавцем передано, а Орендарем прийнято в строкове платне користування земельну ділянку площею 33,1958 га з кадастровим номером 5121884200:02:004:0380 для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій, яка розташована за адресою: Одеська обл., Іванівський р-н, с. Знам'янка, ділянка № 1/1.
Згідно інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку право оренди ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” на вказану земельну ділянку зареєстровано в реєстрі 25.06.2020 р. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2002455151218, номер запису про інше речове право - 37128508).
Рішенням Сільради від 17.06.2021 р. № 9/210-VIII встановлено ставки орендної плати на 2022 рік за земельні ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки.
Згідно адресованих Прокурору листів Сільради від 21.10.2022 р. № 365/08-03/22, від 17.11.2022 р. № 2185/03, від 09.01.2023 р. № 10/08-03/23 в ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” існує заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5121884200:02:004:0380 за 11 місяців 2022 р. у розмірі 804981,54 грн.
Вказуючи на те, що за користування орендованою земельною ділянкою в період з січня по листопад 2022 р. включно орендна плата Орендарем не внесена, внаслідок чого Орендодавця значною мірою позбавлено того, на що він розраховував, укладаючи Договір, те, що Сільрада ухиляється від виконання покладених на неї обов'язків щодо захисту майнових інтересів територіальної громади, Прокурор в особі Сільради звернувся в Господарський суд Одеської області з позовною заявою в рамках провадження у даній справі.
Згідно із приписами ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За правилами ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 ст.530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Аналогічні положення містяться в ч.ч.1,7 ст.193 ГК України, в яких визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Частинами 1, 6 ст.283 ГК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
В ч.3 ст.285 ГК України встановлено, що орендар зобов'язаний... своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Згідно із приписами ч.1 ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Частиною 1 ст.762 ЦК України визначено, що за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму…
За змістом ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату… Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 1 Закону України ,,Про оренду землі” передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.21 Закону України ,,Про оренду землі” (із змінами) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, зазначає, що між сторонами виникли господарські зобов'язання, підставою яких є письмовий Договір оренди землі.
При цьому ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ”, отримавши в оренду земельну ділянку комунальної форми власності, в порушення приписів ст.ст.525,526,530,610,629, 759,762,792 ЦК України, ч.ч.1,7 ст.193, ст.ст.283,285 ГК України, умов Договору не перерахувало орендну плату за землю в сумі 804981,54 грн за період з січня по листопад 2022 р. включно (11 місяців х 73180,14 грн (орендна плата за 1 міс. (3% (рішення Сільради від 17.06.2021 р. № 9/210-VIII) від нормативної грошової оцінки, встановленої в п.2.5 Договору (29272056,44 грн), становить 878161,69 грн на рік / 12 місяців), не дивлячись на те, що виконання грошових зобов'язань по кожному місяцю відповідно до домовленості, закріпленої в п.4.4 Договору, та згідно ч.1 ст.530 ЦК України мало бути здійснено не пізніше двадцять восьмого числа кожного місяця, наступного за звітним.
Враховуючи викладене, позовна вимога про стягнення основного боргу в сумі 804981,54 грн підлягає задоволенню.
Загальні передумови для розірвання договору містяться в ч.2 ст.651 ЦК України, де встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
В ч.1 ст.24 Закону України ,,Про оренду землі” (із змінами) закріплено, що орендодавець має право вимагати від орендаря:… своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку, а в разі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також орендної плати за водний об'єкт.
Відповідно ч.1 ст.25 Закону України ,,Про оренду землі” (із змінами) орендар земельної ділянки зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт.
Згідно ч.1 ст.32 Закону України ,,Про оренду землі” (із змінами) на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
З урахуванням того, що відповідач протягом тривалого часу не виконує зобов'язання по перерахуванню орендної плати, чим порушує одну з істотних умов правочину та значною мірою позбавляє позивача того, на що він розраховував, укладаючи угоду, суд вважає цілком обґрунтованою вимогу Прокурора про розірвання Договору, укладеного між Сільрадою та ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ”, у зв'язку з чим її задовольняє.
Крім того, в ч.2 ст.653 ЦК України закріплено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
Відповідно до ч.1 ст.785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
В ч.1 ст.34 Закону України ,,Про оренду землі” передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором...
Отже, у зв'язку з розірванням Договору Орендар позбавляється права користування земельною ділянкою, тому підлягає задоволенню правомірно заявлена позовна вимога про зобов'язання ТОВ ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” повернути Сільраді земельну ділянку загальною площею 33,1958 га з кадастровим номером 5121884200:02:004:0380.
Згідно п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.129,232,233,238,240,241 ГПК України, вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” (67212, Одеська обл., Іванівський р-н, смт Радісне, вул. Миру, буд. 6, код 42782738) на користь Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області (67211, Одеська обл., Березівський р-н, с. Знам'янка, вул. Лікарняна, буд. 9а, код 04378474) 804981/вісімсот чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят одну/грн 54 коп. заборгованості з орендної плати за землю.
Розірвати договір оренди землі від 12.06.2020 р., укладений між Знам'янською сільською радою Березівського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ”, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 37128508 від 25.06.2020 р.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” (67212, Одеська обл., Іванівський р-н, смт Радісне, вул. Миру, буд. 6, код 42782738) повернути Знам'янській сільській раді Березівського району Одеської області (67211, Одеська обл., Березівський р-н, с. Знам'янка, вул. Лікарняна, буд. 9а, код 04378474) земельну ділянку площею 33,1958 га, кадастровий номер 5121884200:02:004:0380, розташовану на території Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ,,ГРІНЕНЕРГОПРОЕКТ” (67212, Одеська обл., Іванівський р-н, смт Радісне, вул. Миру, буд. 6, код 42782738) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд. 3, код 03528552, рахунок отримувача - UA808201720343100002000000564, банк отримувача - ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача - 820172, код класифікації доходів бюджету - 22030101) 17442/сімнадцять тисяч чотириста сорок дві/грн 72 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного його тексту і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 04 травня 2023 р.
Суддя Л.В. Лічман