Рішення від 03.05.2023 по справі 911/537/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"03" травня 2023 р. Справа № 911/537/23

За позовом Акціонерного товариства "Укртелеком", 01601, місто Київ, бульвар Т. Шевченка, 18

в особі Київської міської філії Акціонерного товариства "Укртелеком", 01033, місто Київ, вулиця Антоновича, 40

до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, 08200, Київська область, місто Ірпінь, вулиця Дем'яна Попова, 26Б

про стягненняи 15 167,23 грн заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах

суддя Н.Г. Шевчук

без виклику сторін

суть спору:

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Київської міської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" звернулось в Господарський суд Київської області із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про стягнення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах у розмірі 15 167,23 грн, з яких: 11 343,62 грн заборгованість; 502,60 грн 3% річних та 3 321,01 грн втрати від інфляції.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на не відшкодування відповідачем витрат на надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах в період з 01.01.2021 по 31.10.2022 пільговим категоріям громадян, фінансування яких має здійснюватись за рахунок коштів місцевого бюджету.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.02.2023 відкрито провадження у справі № 911/537/23. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини п'ятої статті 12 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин, предмет доказування та клопотання АТ "Укртелеком" про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв'язку з чим повідомлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу для подання відповіді на відзив.

08 березня 2023 року до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив № 680 від 06.03.2023 на позовну заяву, у якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

10 березня 2023 року через систему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив та клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи, а саме акт звірки взаєморозрахунків складений та направлений позивачем на адресу відповідача.

Згідно із частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

встановив:

Як вбачається з викладених у позові обставин, Акціонерне товариство "Укртелеком" (позивач), як оператор телекомунікацій у своїй діяльності керується нормами діючого законодавства, зокрема Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про телекомунікації", Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України 11.04.2012 року № 295, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про телекомунікації" та пункту 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 11.04.2012 телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України за місцем їх проживання з дня пред'явлення документа, що підтверджує право на пільги.

Позивач надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах категоріям споживачів, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.19993 № 3551-XII, Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" від 23.03.2000 № 1584-III, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24.03.2008 № 203/98-ВР, Закону України "Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII та Закону України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 № 2402-III.

Вказані норми законів закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян - безумовний обов'язок оператора телекомунікаційних послуг надавати пільгові послуги зв'язку визначеним категоріям громадян, що кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Київська міська філія АТ "Укртелеком" є структурних підрозділом відповідного товариства, що не має статусу юридичної особи та здійснює свою діяльність на підставі Положення про Київську міську філію АТ "Укртелеком", затвердженого рішенням наглядової ради АТ "Укртелеком" від 28.04.2021, оформленого протоколом № 915. В силу пунктів 2.1, 2.2 Положення, філія: здійснює від імені товариства частину його функцій, у т. ч. функції представництва і захисту інтересів товариства; здійснює діяльність від імені товариства; усі права та обов'язки, що виникають внаслідок діяльності філії, отримує та несе товариство.

У період з січня 2021 року по жовтень 2022 року позивач в особі філії Київська міська філія АТ "Укртелеком" здійснював надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах фізичним особам, що проживають на території Ірпінської територіальної громади, і які мають пільги на оплату відповідних послуг згідно із Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та внесені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, положення про який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117.

Так, відповідно до розрахунків видатків на відшкодування витрат, пов'язаних із наданням пільг, позивачем надано телекомунікаційні послуги відповідним особам на пільгових умовах, вартість яких має бути відшкодована у загальному розмірі 11 343,62 грн, а саме у період: січень 2021 року на суму 1824,40 грн, за лютий 2021 року на суму 808,24 грн, за березень 2021 року на суму 1107,15 грн, за квітень 2021 року на суму 1112,07 грн, за травень 2021 року на суму 1102,23 грн, за червень 2021 року на суму -670,44 грн, за липень 2021 року на суму 852,50 грн, за серпень 2021 року на суму 852,50 грн, за вересень 2021 року на суму 64,00 грн, за жовтень 2021 року на суму 649,53 грн, за листопад 2021 року на суму 649,53 грн, за грудень 2021 року на суму 329,98 грн, за січень 2022 року на суму 540,26 грн, за лютий-липень 2022 року на суму 1678,33 грн (червень -503,82 грн), за серпень 2022 року на суму 318,00 грн, за вересень 2022 року на суму 318,00 грн, за жовтень 2022 року на суму 311,16 грн.

Відповідні розрахунки разом з актами звіряння розрахунків за відповідні періоди позивачем в особі Київської міської філії АТ "Укртелеком" направлені відповідачу засобами поштового зв'язку та на електронну адресу згідно листів від 06.02.2021 № 82і250/58-181, від 06.03.2021 № 82і250/58-450, від 06.04.2021 № 82і250/58-839, 06.05.2022 № 82і250/58-1127, від 06.06.2021 № 82і250/58-1524, від 06.07.2021 № 82і250/58-1868, від 06.08.2021 № 82і250/58-3049, від 06.09.2021 № 82і250/58-2424, від 06.10.2021 № 82і250/58-2744, від 06.11.2021 № 82і250/58-2976, від 06.12.2021 № 82і250/58-3477, від 06.01.2022 № 82і250/58-57, від 06.02.2022 № 82і250/58-363, від 06.08.2022 № 82і250/58-1956, від 06.09.2022 № 82і250/58-2323, від 06.10.2022 № 82і250/58-2389, від 06.11.2022 № 82і250/58-2612, що зокрема підтверджується описами вкладень у рекомендовані відправлення.

У вище перелічених листах позивач звертався до відповідача з вимогою здійснити звіряння даних щодо кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, повідомити про розбіжності та оформити акти звіряння.

Як стверджує позивач, ним не отримано від відповідача інформації про розбіжності у списках чи розрахунках, разом з тим акти звіряння розрахунків відповідачем не оформлено, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах в період з 01.01.2021 по 31.10.2022 не відшкодано.

01 грудня 2022 року позивач листом № 11/183 направив відповідачу претензію з вимогою про сплату у добровільному порядку до 20.12.2022 заборгованості за надані на пільгових умовах телекомунікаційні послуги, яка була отримана відповідачем 24.12.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, належним чином завірена копія якого міститься в матеріалах справи.

Оскільки відповідач не відшкодував витрати, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, Акціонерне товариство "Укртелеком" звернулось з даним позовом до суду.

Також позивач зазначив, що органом уповноваженим державою здійснювати від її імені повноваження в спірних правовідносинах на території Ірпінської міської територіальної громади є Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради.

Відповідач в ході розгляду спору подав відзив, в якому позовні вимоги заперечував.

В заперечення позовних вимог зазначив, що договір про відшкодування витрат, пов'язаних з наданням послуг зв'язку пільговим категоріям громадян у 2021-2022 роках між позивачем та відповідачем не укладено, бюджетні фінансові зобов'язання не зареєстровані, бюджетні асигнування не передбачені.

Відповідач також зазначив, що в межах своєї компетенції він є лише учасником бюджетного процесу, а саме отримує кошти на відшкодування пільгових послуг та перераховує їх позивачу. Відповідач не може нести відповідальність за нефінансування місцевих програм соціального захисту місцевими органами виконавчої влади, що є розпорядниками місцевого бюджету.

У відповіді на відзив позивач наголошує, що його право на отримання компенсації вартості телекомунікаційних послуг, наданих ним своїм абонентам - пільговим категоріям споживачів, підлягає реалізації і захисту, оскільки фінансові зобов'язання держави виникли з законодавства, яким унормовано надання соціальних пільг визначеним законодавчо категоріям споживачів.

Зважаючи на те, що норми Законів України, якими встановлено пільги з оплати послуг зв'язку не втратили чинність, визначені в цих Законах особи мають право користуватися послугами зв'язку на пільгових умовах, а позивач, виконуючи встановлений законом обов'язок, продовжує їх надавати, то зміни до підзаконних нормативно-правових актів не скасовують обов'язок держави в особі відповідача компенсувати витрати позивача, понесені ним внаслідок надання послуг зв'язку на пільгових умовах.

Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі "Кечко проти України" (заява N 63134/00) суд зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення Суду). У пункті 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Також, позивач зауважує, що згідно із частиною шостою статті 48 Бюджетного кодексу України зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг по оплаті за надані послуги та компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Також, Європейським судом з прав людини у рішеннях у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" та у справі "Бакалов проти України" зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Заявлені вимоги суд вважає обґрунтованими з наступних підстав.

Статтею 174 Господарського кодексу України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту.

Відповідно до частини першої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно із частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно зі статтями 525, 526 та 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства та у встановлений строк. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Пунктами 1, 6 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Приписами частин першої, третьої статті 63 Закону України "Про телекомунікації" унормовано, що телекомунікаційні послуги надаються відповідно до законодавства. Телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Відповідно до пункту 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінетом Міністрів України від 11.04.2012 № 295 установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

Перелік осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, міститься у Єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, який відповідно до положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 (далі - Положення № 117), є автоматизованим банком даних, що створений для забезпечення єдиного державного обліку осіб, що мають право на пільги за Законами України. За твердженнями позивача, інформація з цього реєстру використовується для здійснення розрахунків видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг.

Відповідно до пункту 3 Положення № 117 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою 1 пільга, в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма 1 пільга затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою 1 допомога, в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Отже, відповідно до пункту 3 Положення № 117 Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради має право на збирання, систематизацію, зберігання, внесення змін та/чи уточнень до інформації про пільговика, яка містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 20 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання. Розробка та виконання Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів здійснюються на основі пріоритетності фінансування видатків для забезпечення надання державних соціальних гарантій.

Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу регулюються Бюджетним кодексом України.

Згідно зі статтею 2 Бюджетного кодексу України видатки бюджету це кошти, спрямовані на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом.

Положеннями статті 30 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено статтею 87 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 9 статті 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, в тому числі на державні програми соціальної допомоги.

Як визначено пунктом 20-4 частини першої статті 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать, зокрема, видатки на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалим учасникам Революції Гідності; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.

Отже, вищевказаною нормою визначено, що до видатків місцевих бюджетів належать видатки на пільги з послуг зв'язку, зокрема, громадянам, на яких поширюються такі пільги відповідно до згаданих Законів України.

В той же час, частина шоста статті 48 Бюджетного кодексу України, на яку йдеться посилання у відповідній частині четвертій статті 48, передбачає, що бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Таким чином, питання відшкодування витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян підпадає під виключення, передбачене частиною шостою статті 48 Бюджетного кодексу України і породжує відповідні бюджетні зобов'язання незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Однак, всупереч положенням норм чинного законодавства відповідач не виконує обов'язки щодо відшкодування витрат, які понесені позивачем в результаті надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.

Зважаючи на те, що норми Законів України, якими встановлено пільги з оплати послуг зв'язку, не втратили чинність, визначені в цих Законах особи мають право користуватися послугами зв'язку на пільгових умовах, а позивач, виконуючи встановлений законом обов'язок, продовжує їх надавати, то держава в особі відповідача зобов'язана компенсувати витрати позивача, понесені ним внаслідок надання послуг зв'язку на пільгових умовах.

Також, слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 року № 6-рп/2007).

Зокрема, в рішенні від 09.07.2007 у справі № 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави (підпункт 3.2).

Оскільки, телекомунікаційні послуги на пільгових умовах АТ Укртелеком надано на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього, то у результаті уповноважений на те державою орган Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, в силу закону має відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних коштів понесені ним витрати. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 924/781/17.

Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов щодо того, що між ним та позивачем не укладалось господарських договорів чи інших угод на компенсацію витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах та щодо відсутністі кошторисних призначень на 2021-2022 роки, внаслідок чого у відповідача немає фінансових зобов'язань перед позивачем та немає законних підстав для реєстрації зобов'язань в органах казначейства та їх виконань є необґрунтованими, оскільки за загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобовязання через відсутність у нього необхідних коштів.

Отже, вимоги позивача про стягнення із відповідача заборгованості у розмірі 11 343,62 грн по витратам, понесеним внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, є законними і обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім суми основного боргу позивач просить суд стягнути з відповідача 502,60 грн 3% річних та 3 321,01 грн інфляційних втрат.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Враховуючи, що відповідач прострочив виконання зобов'язання з відшкодування вартості наданих телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, вимоги позивача про стягнення інфляційних втрат та 3% річних є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Київської міської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" в повному обсязі.

Судовий збір відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись статями 129, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради (08200, Київська область, місто Ірпінь, вулиця Дем'яна Попова, 26Б, код ЄДРПОУ 03317252) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, місто Київ, бульвар Тараса Шевченка, будинок 18, код 21560766) 15 167 (п'ятнадцять тисяч сто шістдесят сім) грн 23 коп. на відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах (з яких: 11 343,62 грн заборгованість; 502,60 грн 3% річних та 3 321,01 грн втрати від інфляції) та 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись із змістом судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Суддя Н.Г. Шевчук

Рішення складено та підписано: 03.05.2023