Справа №: 148/524/23
Провадження № 2-о/148/42/23
02 травня 2023 року Тульчинський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Дамчука О.О.,
за участю секретаря Носулько К.П.,
заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тульчин цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Тульчинської міської ради Вінницької області, Тульчинський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про встановлення факту, що має юридичне значення.
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2012 року здійснює постійний сторонній догляд за бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є особою з інвалідністю І групи, та за станом здоров'я, потребує стороннього догляду. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до довідки до акту огляду Тульчинської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААА № 695713 від 30 березня 2012 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , при проведенні повторного огляду 30 березня 2012 року по причині загального захворювання було встановлено першу «б» групу інвалідності безтерміново та зазначено, що вона потребує сторонньої допомоги. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являється рідною бабусею по лінії матері заявника. З часу встановлення інвалідності ОСОБА_2 і по даний час заявник на постійній основі як її внук здійснює за нею догляд, оскільки являється її єдиним родичом, так як дочка ОСОБА_2 , мати заявника ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , а батько ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , інші родичі відсутні. ОСОБА_2 являється особою похилого віку та інвалідом І групи, заявник забезпечує її спеціальним медичним доглядом, постійним стороннім доглядом та побутовим обслуговуванням, остання проживає в належних соціально-побутових умовах, заявник сплачує комунальні послуги за централізоване водопостачання, опалення, каналізацію в її квартирі, вона має всі необхідні побутові речі для комфортного проживання, регулярно закуповує для неї продукти харчування, ліки для підтримання стабільного стану здоров'я.
Офіційно догляд через територіальний орган соціального захисту населення не оформляв, бо не претендує на грошову компенсацію від держави, оскільки офіційно працює лікарем та має стабільний дохід.
На даний час заявник є єдиною особою, яка щодня здійснює постійний догляд та піклується про бабусю ОСОБА_2 , а тому просить заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, по здійсненню постійного догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , задовільнити.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримав в повному обсязі та просить їх задовольнити, додатково пояснив, що необхідність встановлення даного факту обґрунтована тим, що відповідно до абзацу 10 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації в тому числі військовозобов'язані особи, які зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи. 20 лютого 2023 року та 22 лютого 2023 року поштовим зв'язком на адресу Тульчинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де останній перебуває на обліку як військовозобов'язаний, направив повідомлення про наявність підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», акт квартального комітету про встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю від 21 лютого 2023 року та заяву про надання такої відстрочки, але відповіді до даного часу не отримав.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, надала заяву в якій вказала, що за станом здоров'я не може з'явитися у судове засідання, просить розглянути справу без її участі, проти задоволення заяви не заперечує.
Представник виконавчого комітету Тульчинської міської ради Вінницької області у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі представника міської ради за наявними в матеріалах справи документами.
Представник Тульчинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України в судове засідання надав пояснення та клопотання про проведення розгляду справи без його участі. Згідно пояснень зазначив, що цивільно процесуальне законодавство встановлює вичерпний перелік категорій справ, які підлягають розгляду судом в справах про встановлення юридичного факту у порядку окремого провадження. У випадках, якщо справа не відноситься до переліку, визначеному в ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд, відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, може розглядати справи про встановлення інших фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Поряд з цим, на сьогодні законодавство України передбачає оформлення в органах соціального захисту постійного догляду за особами, які мають інвалідність І групи. Так відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 859 (далі - Постанова КМУ № 859), зазначено, що «Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) зокрема особам з інвалідністю І групи.
Таким чином, чинне законодавство України передбачає порядок оформлення постійного догляду за інвалідом 1 групи, що виключає можливість встановлення цього факту у порядку окремого провадження.
Натомість у поданій заяві ОСОБА_1 взагалі не зазначено, з яких причин неможливо одержати документ, що посвідчує даний факт у відповідному компетентному органі державної влади, до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання даного документу. Більш того, у своїй позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що офіційно догляд через орган соціального захисту населення не оформляв, бо не претендує на грошову компенсацію від держави, оскільки, на даний час офіційно працює лікарем, а відповідно має заробітну плату та стабільний дохід, частину якого витрачає на утримання особи з інвалідністю І групи.
Поряд з цим, з аналізу Закону України «Про соціальні послуги» та Постанови КМУ № 859 слідує, що законодавством встановлені вимоги для надавачів соціальних послуг з догляду за особами, які мають інвалідність І або II групи. Тобто, не зареєструвавшись в органах соціального захисту, не можливо встановити чи відповідає Заявник встановленим вимогам чи догляд Заявника є належним, відповідає законодавчим стандартам та чи саме він здійснює догляд за особою з інвалідністю І групи, а не хтось інший.
Окрім того, заявник не подав до суду доказів, які б підтверджували причини неможливості одержання документів відповідного компетентного органу соціального захисту, що посвідчує факт надання ним постійного догляду за інвалідом І групи за відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, не надав документів про те, що він є надавачем соціальних послуг та, або витягу з реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, у зв'язку з чим просить суд відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка є особою з інвалідністю І групи.
Суд, вислухавши заявника, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, приходить до наступного висновку.
Свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні повідомила, що проживає в смт. Піщанка Тульчинського району Вінницької області. Заявник ОСОБА_1 працює лікарем в КНП «Піщанська районна лікарня» та проживає у гуртожитку при лікарні. Свідок також пояснила, що заявник часто прохає підвезти його в м. Тульчин з смт. Піщанка оскільки там проживає його бабуся ОСОБА_2 , яку від доглядає, або з м. Тульчин в смт. Піщанка де працює. Також свідок пояснила, що заявник неодноразово прохав завезти продукти харчування його бабусі ОСОБА_2 в м. Тульчин, оскільки сам за специфікою роботи не міг відвести.
Свідок ОСОБА_6 у судовому засіданні повідомив, що проживає в смт. Піщанка Тульчинського району Вінницької області та являється приватним підприємцем. По роду своєї трудової діяльності часто їздить в м. Тульчин з смт. Піщанка та назад. Заявник ОСОБА_1 неодноразово прохав підвезти його в м. Тульчин з смт. Піщанка та в оборотному напрямку, також декілька разів передавав сумку для доставки в Тульчин, яку зустрічала невідома свідку жіночка на зупинці громадського транспорту, що було в сумці свідку не відомо.
Із матеріалів справи вбачається, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_7 . (а.с. 8)
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 , батьками зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_2 . (а.с. 8)
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , ОСОБА_9 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . (а.с. 9)
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . (а.с. 10)
Згідно паспорта громадянина України НОМЕР_5 від 05.12.1997 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Ганнопіль Тульчинського району Вінницької області, зареєстрована по АДРЕСА_1 ; (а.с. 15)
Відповідно до довідки до акту огляду Тульчинської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААА № 695713 від 30 березня 2012 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , при проведенні повторного огляду 30 березня 2012 року по причині загального захворювання було встановлено першу «б» групу інвалідності безтерміново та вказано, що вона потребує сторонньої допомоги. (а.с. 11)
Згідно паспорта громадянина України НОМЕР_6 від 05.03.2010 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Тульчин Вінницької області, зареєстрований по АДРЕСА_2 . (а.с. 7)
Згідно військового квитка Серія НОМЕР_7 ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний в Тульчинському районному військовому комісаріаті Вінницької області. (а.с. 7 зворотна сторона)
Відповідно Акту квартального комітету про встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю від 21 лютого 2023 року, складеного в присутності депутата Тульчинської міської ради Вінницької області Баленко О.В., встановлено, що за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою АДРЕСА_3 , здійснює постійний догляд її онук ОСОБА_1 , як за особою похилого віку, інвалідом першої «б» групи безтерміново, починаючи з 2012 року по даний час. (а.с. 12)
Згідно довідки виконавчого комітету Тульчинської міської ради Вінницької області від 21 лютого 2023 року № 129, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , згідно довідки до акту огляду МСЕК дійсно потребує стороннього догляду, а згідно акту квартального комітету догляд здійснює ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 13)
Згідно довідки КНП «Піщанська районна лікарня» Піщанської селищної ради від 20.03.2023 року № 35, ОСОБА_1 працює в КНП «Піщанська районна лікарня» Піщанської селищної ради на посаді лікаря-акушер гінеколога з 03.05.2006 року по даний час. (а.с. 16)
Згідно довідки КНП «Піщанська районна лікарня» Піщанської селищної ради від 20.03.2023 року № 23-03, ОСОБА_1 з 30.12.2022 р. працює на посаді лікаря з медицини невідкладних станів КНП «ЦПМСД» Піщанської селищної ради (наказ № 83 від 28.12.2022 р.) по теперішній час.. (а.с. 17)
Відповідно до положень частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із статтею 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
За змістом ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Однією з категорій справ окремого провадження є справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України№ 5від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що необхідність встановлення даного факту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обґрунтована для отримання права на відстрочку по мобілізації як військовозобов'язаному під час оголошення в Україні мобілізації, оскільки відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації в тому числі військовозобов'язані особи, які зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи.
Пунктом шостим частини 1 статті 1 Закону України «Про соціальні послуги» визначено, що надавачами соціальних послуг, зокрема, є фізичні особи, які включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.
Пунктом 3 частини 6 статті 13 даного Закону встановлено, що для фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього закону, передбачена можливість надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачем соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки, та є громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями, проте, для отримання відповідного статусу, надавач та отримувач соціальних послуг повинні бути включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, незалежно від того, претендує надавач соціальної послуги на отримання компенсації від держави чи ні.
Формування Реєстру, відповідно до ч. 6 ст. 15 Закону, здійснюється шляхом внесення до нього відповідної інформації уповноваженими органами системи надання соціальних послуг. Порядок формування, ведення та доступу до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг затверджений Постановою КМ України від 27 січня 2021 року № 99.
Таким чином, порядок встановлення факту здійснення фізичною особою догляду за особою з інвалідністю I групи, яка потребує сторонього догляду, визначений відповідним законодавством, а саме нормами Закону України «Про соціальні послуги», у зв'язку з чим відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України такий факт не може встановлюватися в судовому порядку в окремому провадженні.
Наведене узгоджується з правовим висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року в справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18).
З огляду на вищевикладене, саме нормами Закону України «Про соціальні послуги» врегульовано питання оформлення статусу особи щодо надання соціальних послуг фізичною особою не на професійній основі і за ст. 13 Закону надавач та отримувач соціальних послуг повинні бути включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, незалежно від того, претендує надавач соціальної послуги на отримання компенсації від держави чи ні, у зв'язку з чим в задоволені заяви слід відмовити, оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення.
Керуючись ст.ст.2, 10, 12, 76, 81, 89, 141, 263, 273, 293, 315 ЦПК України, суд,
В задоволені заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Тульчинської міської ради Вінницької області, Тульчинський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про встановлення факту, що має юридичне значення, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення безпосередньо до Апеляційного суду Вінницької області
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 04 травня 2023 року..
Суддя О.О.Дамчук