Справа № 629/2174/23
Номер провадження 2-о/629/57/23
РIШЕННЯ
02.05.2023 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Цендри Н.В., за участю секретаря Андрієнко С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Лозова цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Лозівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, суд, -
Заявник ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою, в якій просить суд встановити факт смерті на тимчасово окупованій території, посилаючись на те, що є сестрою ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України - м. Ялта Автономна Республіка Крим. Після смерті брата відкрилася спадщина, яка складається з 1/3 частини квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказана частина квартири належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого виконавчим комітетом Лозівської міської ради народних депутатів Харківської області, 10 лютого 1998 року. Спадкоємцем майна померлого є саме вона, в шлюбі спадкодавець не перебував, дітей не мав. Заповіт від імені спадкодавця не посвідчувався. На день смерті брат був зареєстрований разом з нею за адресою: АДРЕСА_2 . В даний час вона звернулася до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата та надала відповідний пакет документів. Однак, у прийнятті вказаної заяви їй було відмовлено та роз'яснено, що надане свідоцтво про смерть спадкодавця, видане Ялтинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим не є дійсним на території України, оскільки державні органи не визнають документи, видані на тимчасово окупованій території України. Для реєстрації факту смерті на території України та отримання свідоцтва про смерть, встановленого зразка, вона звернулась до Лозівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, але отримала усну відмову у проведенні державної реєстрації смерті та рекомендацію звернутись до суду для вирішення вказаного питання. На підставі викладеного просить, встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м. Лозова, смт. Панютине, Харківської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , причина смерті: гострий респіраторний дістрес-синдром, ВІЛ, Сovid-19; місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; місце смерті: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Ялта.
Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 02 травня 2023 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі.
У судове засідання заявник не з'явилася, надала до суду телефонограму, в якій прохала провести розгляд справи за її відсутності, на задоволенні заявлених вимог наполягала в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Лозівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції начальник відділу Заварза С.А. в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій прохала розглянути справу за їхньої відсутності, з урахуванням даних, викладених в заяві.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження, в яких їх батьками записані: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, місце смерті - м. Ялта, Автономна Республіка Крим, Україна, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 28 червня 2022 року Ялтинським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис №170229910001401058009.
Згідно копії довідки про смерть № С-02026, виданої Ялтинським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , причина смерті: гострий респіраторний дістрес-синдром, ВІЛ, Сovid-19.
На день смерті ОСОБА_2 був зареєстрований разом з заявницею за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно копії свідоцтва про право власності на житло, виданого виконкомом Лозівської міської Ради народних депутатів Харківської області 10 лютого 1998 року, ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суди розглядають справ про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У відповідності до ч. 3 ст. 49 ЦК України факт смерті підлягає державній реєстрації та обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом першим глави п'ятої розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 р. за № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 р. № 3307/5) встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/0); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/0); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року №1207-VII, тимчасово окупована територія України, якою є Автономна Республіка Крим, є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Згідно ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою. За приписами п. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюсту від 18.10.2000 № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, який набрав чинності 27.04.2014 року, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені в порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Надана заявником копія свідоцтва про смерть, що підтверджує факт смерті ОСОБА_2 видана органом державної влади, який створений всупереч законодавству України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Оскільки реєстрація факту смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась, тому є підстави в судовому порядку встановити факт смерті останнього. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне заявнику для отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка. Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію смерті в будь-якому органі РАЦС на території, підконтрольній українській владі.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті слід задовольнити, що дасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть особи, видане державним органом України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. 293, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Лозівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця смт. Панютине, Лозівського району, Харківської області, Україна, який був зареєстрований за місцем проживання: АДРЕСА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Ялта, Автономна Республіка Крим, Україна, причина смерті: гострий респіраторний дістрес-синдром, ВІЛ, Сovid-19.
Рішення в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду невідкладно надіслати до Лозівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Лозівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження за адресою: Харківська область. м. Лозова, бульвар Шевченка, 1.
Суддя Наталія ЦЕНДРА