Справа № 206/1910/23
Провадження № 1-кс/206/190/23
02.05.2023 слідчий суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , при секретареві ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області майора поліції ОСОБА_3 , що погоджено з прокурором Рубіжанського відділу Сєвєродонецької окружної прокуратури ОСОБА_4 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за матеріалами кримінального провадження, внесеного 03.02.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023130000000322 за підозрою, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
за участі
слідчого - ОСОБА_6 ,
в режимі відео конференції
прокурора - ОСОБА_7 , -
02.05.2032 до Самарського районного суду м. Дніпропетровська надійшло зазначене клопотання, яке обґрунтовано тим, що в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, скоїла кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; На території України не допускається розташування іноземних військових баз; Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
24.02.2022 рф здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України і розпочато ведення агресивної війни проти України з метою повалення конституційного ладу і територіальної цілісності, захоплення території України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022
«Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому, строк дії воєнного стану продовжувався. Указом Президента України від 06 лютого 2023 року №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затверджений Законом України від 07.02.2023 № 2915-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».
Відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, Рубіжанська міська територіальна громада Сєвєродонецького району Луганської області є тимчасово окупованою російською федерацією територією України з 13.05.2022.
На тимчасово окупованій російською федерацією території м. Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області незаконними збройними формуваннями так званої «луганської народної республіки» (далі - «лнр»), підконтрольними державі-агресору - російській федерації, у березні 2022 року організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема так званої «администрации города Рубежное лнр» (мовою оригінала).
З 18.03.2022 (більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Рубіжне Луганської області, зі своїх особистих мотивів, добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посаду “начальника управления культуры, спорта и молодежи администрации города Рубежное лнр”, що діє на тимчасово окупованій території України в м.Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області.
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням м. Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_8 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №72 (7470) від 12.04.2023, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 , на 17.04.2023, 18.04.2023 та 19.04.2023 за зазначеною в повістці адресою для вручення повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та проведенні інших слідчих та процесуальних дій.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Слідчим за погодженням з прокурором 20.04.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» №79 (7477) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).
Таким чином 20.04.2023 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органу влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Постановою слідчого від 26.04.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами (також дані докази вказують на той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується) а саме:
- протоколом огляду предмету від 20.03.2023, відповідно до якого зафіксовано інформацію, яка розміщена у месенджері «Телеграм» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно огляду якого встановлено, що на каналі месенджеру «Телеграм» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який зазначений як офіційний канал виконавчого органу влади «ЛНР», розміщено відео публікація датована 11 січня при перегляді якої зафіксовано виступ ОСОБА_5 зі словами подяки за надання гуманітарної допомоги робітникам культури та тим хто несе службу та охороняють культурну спадщину міста. Публікація підписана як: «Начальник управления культуры, молодежи и спорта администрации Рубежного Анна Бережная о полученной гумпомощи от благотворительного фонда "Гуманитарный конвой "Быть добру" для жителей города» (мовою оригінала).
- показаннями свідка ОСОБА_9 , яка підтвердила що особисто знайома з ОСОБА_5 на протязі останніх 3-4 років. Також повідомила, що їй відомий, факт призначення ОСОБА_5 на посаду т.зв. «начальника управления культуры, спорта и молодежи администрации города Рубежное лнр» та перебування останньої на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду предмету від 28.03.2023 за участю свідка ОСОБА_9 , яка при перегляді публікації за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 впізнала ОСОБА_5 , яку знає на протязі останніх 3-4 років;
- висновком експерта № СЕ-19/113-23/789-ФП від 14.04.2023, відповідно до якої, жінка, яка зображена у відео публікації, розміщеній за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
- показаннями свідка ОСОБА_10 , яка повідомила, що особисто знайома з ОСОБА_5 з 2020 року. Також свідок повідомила, що їй відомий, факт призначення ОСОБА_5 на посаду т.зв. «начальника управления культуры, спорта и молодежи администрации города Рубежное лнр» та перебування останньої на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду предмету від 03.04.2023 за участю свідка ОСОБА_10 , яка при перегляді публікації за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 впізнала ОСОБА_5 , яку особисто знає з 2020 року;
- показаннями свідка ОСОБА_11 який підтвердив що особисто знайомий з ОСОБА_5 з 2021 року. Також свідку відомо, з телеграм каналу та мешканців м Рубіжне, факт призначення ОСОБА_5 на посаду т.зв. «начальника управления культуры, спорта и молодежи администрации города Рубежное лнр» та перебування останньої на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду предмету від 03.04.2023 за участю свідка ОСОБА_11 , який при перегляді публікації за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 впізнав ОСОБА_5 , яку особисто знає з 2021 року;
- протоколом огляду публікації, яка опублікована, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 . Згідно огляду встановлено, що на каналі месенджеру «Телеграм» під назвою ««? ІНФОРМАЦІЯ_6 » (мовою оригінала)», міститься фото на якому зображена ОСОБА_5 та підписана як: « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (мовою оригінала);
- протоколом огляду від 04.04.2023 офіційного сайту «Правительства Луганской Народной Республики», відповідно до якого встановлено та зафіксовано структуру виконавчих органів влади, серед яких є: «Министерство культуры спорта и молодежи Луганской Народной Республики» та «Администрация города Рубежное Луганской Народной Республики»(мовою оригінала);
- протоколом огляду від 24.04.2023 відповідно до якого здійснено огляд офіційного сайту « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (мовою оригінала) за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 , відповідно до якого виявлено Положення « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території України. У зв'язку з чим, виникла необхідність в зверненні до суду для винесення ухвали про обрання ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_6 просив задовольнити клопотання.
Прокурор ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав клопотання, додав, що вважає його обґрунтованим, у зв'язку з чим просив задовольнити клопотання.
Дослідивши подані матеріали, заслухавши думку слідчого та прокурора, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, 03.02.2023 року внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України, де вказано, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , приєдналася до складу окупаційних структур рф та добровільно була призначена на посаду начальника «управління культури молоді та спорту» (а.п. 10).
Протоколом огляду предмету від 20.03.2023 року вбачається, що об'єктом огляду є публікація, що розміщена у всесвітній мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , серед публікацій на вказаному каналі міститься відео публікація, датована 11 січня, яка підписана як «Начальник управления культури, ІНФОРМАЦІЯ_10 », де також міститься фототаблиця з зображенням ОСОБА_12 (а.п. 17-22).
Висновком експерта №СЕ-19/113-23/789-ФП від 14.04.2023 встановлено, що зображення жінки, яка одягнена у світлу в'язану шапку та темну шубу, що міститься у відеозаписі, розміщеному в електронному файлі під назвою «video_2023-03-20_16-46-19» придатне для проведення ідентифікаційного портретного дослідження за ознаками елементів зовнішності. На даному відео та на копії особової картки особи на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у файлі під назвою «Бер», наданої на дослідження у якості порівняльного матеріалу, зображена одна й та сама особа (а.п.35-50).
Протоколом огляду від 04.04.2023 року зафіксовано інформацію, яка розміщена у всесвітній мережі Інтернет, а саме в посиланні https://sovminlnr.ru відкрилася сторінка, яка містить напис «официальный сайт правительства луганской народной республики» (77-86).
Повідомленням про підозру від 20.04.2023 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (а.п. 111-114).
В матеріалах справи містяться копії газет Урядовий кур'єр, де в розділі Оголошення міститься повістка про виклик під час досудового розслідування ОСОБА_5 (а.п.121-127).
Постановою про оголошення в розшук підозрюваного від 26.04.2023 року ОСОБА_5 оголошено в розшук (а.п. 128-132).
Згідно з особовою карткою Державної міграційної служби України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має паспорт громадянина України, серія НОМЕР_1 , що було видано 15.08.2003 року Рубіжанським МВ УМВС України в Луганській області, а також має паспорт громадянина України для виїзду за кордон, серії НОМЕР_2 , що було видано 27.06.2018, який є дійсним до 27.06.2028 року (а.п.134).
Довідкою та вимогою про судимість на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що 31.05.2021 року відносно останньої до суду направлено обвинувальний акт за ч. 2 ст. 364 КК України (а.п.135-136).
До клопотання також додано характеристику на ОСОБА_5 за період діяльності на посаді директора МКУ «Палац культури» Рубіжанської міської ради Луганської області з 11.12.2014 до 09.07.2021 року (а.п.143-144).
Згідно з ст. 2 КПК України основним завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден не винуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Одним із методів державної реакції на порушення, що носять кримінально-правовий характер, є заходи забезпечення кримінального провадження, передбачені ст. 131 КПК України, які виступають важливим елементом механізму здійснення завдань кримінального провадження при розслідуванні злочинів.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосовування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
За вимогами ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Також, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; ризик продовження чи повторення протиправної поведінки (ст. 178 КПК України).
Відповідно до ч. 6 ст. 193 Кримінального процесуального кодексу України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених ст. 177 цього Кодексу, а також наявності достатній підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державною-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Дослідивши надані матеріали, слідчий суддя вважає, що є наявна обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, крім того, підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території, а також враховуючи те, що прокурором доведено необхідність обрання запобіжного заходу ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою, суд приходить до висновку про задоволення вказаного клопотання.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 193-194, 196, 205-206, 369-372 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області майор поліції ОСОБА_3 , що погоджено з прокурором Рубіжанського відділу Сєвєродонецької окружної прокуратури ОСОБА_4 , - задовольнити.
Обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без визначення розміру застави.
На підставі ч. 6 ст. 193 КПК України після затриманні особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1