Рішення від 03.05.2023 по справі 520/5291/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

03 травня 2023 року № 520/5291/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2-й поверх ЄДРПОУ 14099344) щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 01 жовтня 2022 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022 м. Харків майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд 2-й поверх ЄДРПОУ 14099344) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 01 жовтня 2022 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, у розмірі 2000 грн., без обмеження пенсії граничним розміром.

Ухвалою суду від 06.02.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження. Вказану ухвалу доставлено в електронний кабінет Електронного суду відповідача 06.02.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14.07.2021 КМУ прийнято постанову №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713), згідно якої установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті йому після перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 по справі № 520/11525/21 з 01 жовтня 2022 щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою №713, тому просить суд позов задовольнити.

Ухвалою суду від 28.04.2023 позовну заяву залишено без руху для надання позивачем розрахунку його пенсії станом на 01.10.2022.

Вказаний розрахунок у встановлений судом строк поданий до суду.

Ухвалою суду від 02.05.2023 продовжено розгляд справи.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області - правом подання відзиву на адміністративний позов не скористався, клопотання про продовження вказаного строку до суду не направив.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно зі ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, суд встановив в такі обставини.

Позивачу до 01.03.2018 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.07.2021 постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону, до розміру їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону станом на 01.03.2018, позивачу встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 по справі № 520/11525/21, яке набрало законної сили 15.10.2021, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі нової довідки про грошове забезпечення.

В подальшому, Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 у справі №520/23660/21, яке набрало законної сили 03.03.2022, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію позивачу, визначену за оновленою довідкою Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області від 20.05.2021 № 33/41-246 без обмеження її граничним розміром з 01.12.2019 року, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.12.2019 року.

Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З копії довідки про перерахунок пенсії за пенсійною справою позивача вбачається, що на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 у справі № 520/11525/21 та від 31.01.2022 у справі №520/23660/21, відповідачем здійснено перерахунок пенсії Позивача.

Як встановлено судом з листа ГУПФУ в Харківській області від 28.02.2023 № 2000-0203-8/25943, після проведення перерахунку відповідачем щомісячну доплату відповідно постанови № 713 не встановлено.

З наданого до суду розрахунку судом встановлено, що основний розмір пенсії позивача з 01.10.2022 становить 22148,42 грн, підсумок пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії - 20270,00 грн.

Отже, у спірному періоді - з 01.10.2022 - розмір пенсії позивача перевищував максимальний розмір у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Оскільки після перерахунку на виконання рішення суду ОСОБА_1 щомісячну доплату відповідно постанови № 713, не встановлено, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до положень ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 713 від 14 липня 2021 року.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі-постанова 713) до основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 було встановлено щомісячну доплату.

У липні 2022 року на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 по справі № 520/23660/21, Головним управлінням проведено перерахунки пенсії ОСОБА_1 .

Після перерахунку на виконання рішення суду з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 відповідно постанови № 713 не встановлено.

Суд зазначає, що абзацом 4 пункту 1 Постанови №713 визначені умови виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої абз. 1 пункту 1 Постанови № 713, а саме, що така доплата встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом.

Тобто, за приписами Постанови №713, у разі, якщо розмір пенсії перевищує максимальний розмір, встановлений законом, виплата щомісячної доплати до пенсії не здійснюється. При цьому вказаний припис є саме умовою виплати щомісячної доплати та не регулює загальний розмір пенсії до виплати.

Щодо наявності визначеного законом максимального розміру пенсії для цілей застосування п.1 Постанови 713, суд виходить з такого.

Рішенням Конституційного Суду від 12 жовтня 2022 року № 7-р(II)/2022 було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Конституційний Суд у вказаному рішенні в межах наданих законом повноважень визначив момент втрати чинності вказаної норми, а саме: "приписи статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Верховній Раді України привести нормативне регулювання щодо забезпечення соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням."

Таким чином, з урахуванням того, що Рішення Конституційного суду прийнято 12.10.2022, втрата чинності приписами статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року № 2262-XII відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного суду припадає на 12.04.2023.

Отже, ані на дату проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 у справі № 520/11525/21 та від 31.01.2022 у справі №520/23660/21, ані станом на 01.10.2022, дата втрати чинності нормою статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, не настала, а відтак вказана норма була чинною.

Отже, станом на дату виникнення спірних правовідносин існував законодавчо встановлений максимальний розмір пенсії (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), який мав бути застосований, зокрема, для визначення наявності підстав для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови 713.

Як встановлено судом з матеріалів справи, починаючи з 01.10.2022, розмір пенсії позивача без врахування щомісячної доплати за Постановою 713 становить 22148,42 гривень, тобто перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений законом.

У постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов висновку, що метою, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, є саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Враховуючи обрахування розміру пенсії позивача в сумі, що перевищила максимальний розмір у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, слід прийти до висновку, що за вказаних умов призначення доплати до пенсії в сумі 2000 грн не буде направлене на досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

За таких обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у встановленні та виплаті позивачу з 01.10.2022 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн є правомірною, з огляду на відсутність умов призначення такої доплати.

З огляду на зазначене, судом не встановлено порушень прав позивача у зв'язку з невиплатою йому з 01.10.2022 щомісячної доплати до пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України за №713 від 14.07.2021.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду справи відповідачем доведено правомірність своїх дій, в той же час доводи позивача не знайшли обґрунтованого підтвердження, з огляду на що в задоволенні позову належить відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 03.05.2023.

Суддя Білова О.В.