Справа № 686/9961/23
Провадження № 1-кс/686/3547/23
01 травня 2023 року м. Хмельницький
Слідча суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника підозрюваного ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором, про відсторонення від посади відносно:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Оломоуц Чеської Республіки, українця, громадянина України, із вищою освітою, одруженого, має на утриманні двох малолітніх дітей, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , заступника директора - начальника управління захисту довкілля, оцінки впливу на довкілля, використання природних ресурсів Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, раніше не судимого,
у кримінальному провадженні №12022240000000523,
28.04.2023 року слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду з клопотанням, погодженим із прокурором Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, від займаної ним посади заступника директора - начальника управління захисту довкілля, оцінки впливу на довкілля, використання природних ресурсів Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації.
У судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали клопотання та просили його задовольнити.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечили у зв'язку із недоведеністю заявлених ризиків та необґрунтованістю пред'явленої ОСОБА_6 підозри. Уважають,що у сторони обвинувачення було достатньо часу для встановлення та допиту свідків у даному кримінальному провадженні та збору необхідних доказів, що фактично і було зроблено та підтверджується пред'явленою 27.04.2023 ОСОБА_6 підозрою. Стверджують, що покладенням обов'язку утримання від спілкування із свідками уже досягнуто мети, яку орган досудового розслідування бажає досягти, подавши клопотання про відсторонення посади.
Заслухавши учасників судового засідання, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
СУ ГУНП у Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.12.2022 року за №12022240000000523 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України.
27.04.2023 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, а саме про те, що «згідно наказу №93 від 07.12.2021 ОСОБА_6 призначено на посаду державної служби категорії «Б», заступника директора - начальника управління захисту довкілля, оцінки впливу на довкілля, використання природних ресурсів Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації (далі-Департамент), який відповідно до примітки до ст. 51-3 Закону України «Про запобігання корупції» займає відповідальне становище, будучи призначеним на вказану посаду за результатами конкурсного відбору 08.12.2021, тобто є службовою особою, здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно - господарські функції та здійснює свої повноваження на постійній основі.
Згідно Розпорядження №391/2022-р/к від 18.10.2022 ОСОБА_7 призначено на посаду державної служби категорії «Б», директора Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, яка відповідно до примітки до ст. 51-3 Закону України «Про запобігання корупції» займає відповідальне становище здійснює свої повноваження на постійній основі, будучи призначеною на вказану посаду за результатами конкурсного відбору 19.10.2022, тобто є службовою особою, здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно - господарські функції та здійснює свої повноваження на постійній основі.
Згідно ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_6 та ОСОБА_7 забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Згідно ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» службова особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняні до них особи, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: 1) відмовитися від пропозиції; 2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; 3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; 4) письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
ОСОБА_6 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, а саме заступником директора органу державної влади, наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб, порушуючи зазначені вище нормативні акти та обмеження, встановлені законодавством України, вчинив умисний корисливий злочин за таких обставин.
Так, ОСОБА_6 за попередньою змовою із директором Департаменту ОСОБА_7 , з корисливих мотивів, з метою власного незаконного збагачення, умисно створили умови за яких особи, які звертаються до Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації з метою отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, вимушені надавати неправомірну вигоду. З метою дотримання заходів безпеки, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 вирішили отримувати неправомірну вигоду через посередників, зокрема з числа посадових осіб проектних організацій м. Хмельницького.
З метою реалізації свого злочинного умислу, останні створили злочину схему, яка полягала в наступному.
При звернені суб'єктів господарської діяльності до Департаменту з метою отримання дозвільних документів, прийом останніх здійснюється ОСОБА_6 , який в ході розмови роз'яснює процедуру отримання дозвільних документів та наполегливо рекомендує виготовляти проектну документацію у вичерпному переліку проектних організацій та надає список відповідних установ.
В подальшому при зверненні суб'єкта до установи, що виготовляє проектні документи, посадова особа роз'яснює процедуру оформлення та повідомляє, що для позитивного рішення, щодо отримання дозвільних документів у Департаменті, необхідно надати неправомірну вигоду.
Після виготовлення проектної документації та отримання неправомірної вигоди, посадова особа, що виготовляла проектну документацію, передає частину вказаної суми ОСОБА_6 , який в свою чергу частину неправомірної вигоди передає ОСОБА_7 .
За вказаних обставин ОСОБА_6 за попередньою змовою із ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, отримали неправомірну вигоду від керівника ПП «Еванте» ОСОБА_8 , який в свою чергу отримав таку неправомірну вигоду від представника ТОВ «Поділля-Тепло-Інвест» - ОСОБА_9 .
Так, керівник ТОВ «Поділля-Тепло-Інвест» ОСОБА_10 , вирішив отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, знаючи що процедура довготривала, доручив оформлення вказаних документів своєму працівнику - ОСОБА_9 .
З метою отримання консультації ОСОБА_9 , 29.11.2022 прийшла до Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, де зайшла на прийом до заступника ОСОБА_6 .
Перебуваючи у службовому кабінеті ОСОБА_6 , що знаходиться на другому поверсі адміністративної будівлі по вул. Свободи, 77 м. Хмельницького, ОСОБА_9 звернулась до нього з проханням роз'яснити процедуру отримання дозвільних документів на викиди для ТОВ «Поділля-Тепло-Інвест». В свою чергу ОСОБА_6 роз'яснив який перелік документів необхідний для отримання дозволу, а також наголосив про необхідність виготовлення проектно-дозвільної документації лише у вичерпному переліку установ, надавши список таких організацій.
Після цього, ОСОБА_9 ознайомившись зі списком наданим ОСОБА_6 вирішила замовити проектну документацію у ПП «Еванте», керівником якого є ОСОБА_8
01.12.2022, близько 10 год., ОСОБА_9 зайшла до офісного приміщення ПП «Еванте», що розташоване на 4 поверсі торгівельного центру, по вул. Зарічанській, 34 в м. Хмельницький, де директор даної установи ОСОБА_8 , повідомив, що для виготовлення проектної документації необхідно надати документи ТОВ «Поділля-Тепло-Інвест». Також повідомив, що вартість наданих послуг буде становити близько 50000 гривень, з яких частина грошових коштів буде передана службовим особам Департаменту, в якості неправомірної вигоди за прийняття позитивного рішення.
Крім того, ОСОБА_8 наголосив, що у разі ненадання неправомірної вигоди службовим особам Департаменту, останні можуть відмовити у надані дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Розуміючи необхідність отримання дозволу на викиди для ТОВ «Поділля-Тепло-Інвест», ОСОБА_9 погодилась на передачу неправомірної вигоди службовим особам Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації.
В подальшому 20.01.2023 між ТОВ та ПП «Еванте» укладено Договір №20/1 з розробки науково-технічної документації по надання послуг та ОСОБА_8 повідомив, що 5000 гривень, передбачених Договором, необхідно перерахувати на рахунок ПП «Еванте», а решту суми надати готівкою, частина з яких буде передана службовим особам Департаменту для позитивного вирішення питання. Надалі, 26.01.2023 ОСОБА_9 на рахунок ПП «Еванте» перерахувала грошові кошти в сумі 5000 гривень.
22.03.2023 ОСОБА_8 зателефонував до ОСОБА_9 та повідомив, що документи перебувають на погодженні у Департаменті та про необхідність оплати частково виконаної роботи в розмірі 20000 гривень, що остання і зробила 27.03.2023 шляхом передачі вказаної суми в офісному приміщенні ПП «Еванте», що знаходиться на 4 поверсі торгівельного центру по вул. Зарічанській, 34 в м. Хмельницькому.
Після отримання грошових коштів ОСОБА_8 сказав, що повідомить ОСОБА_9 про готовність документів та про необхідність передачі решти грошових коштів.
В подальшому ОСОБА_11 отримавши від ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 20000 гривень, частину грошових коштів у сумі 12000 гривень використав на оплату праці найманих працівників, а решту - 8000 гривень в якості неправомірної вигоди за безперешкодне отримання «Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря» 13.04.2023 передав ОСОБА_6 у його службовому кабінеті, що знаходиться на другому поверсі Департаменту за адресою м. Хмельницький, вул. Свободи, 77.
Після отримання неправомірної вигоди, ОСОБА_6 частину грошових коштів 14.04.2023 передав директору Департаменту - ОСОБА_7 .
В цей же день ОСОБА_6 підписав Додатку до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для ТОВ «Поділля-Тепло-Інвест», а ОСОБА_7 підписала Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для об'єкта ІІІ групи для ТОВ «Поділля-Тепло-Інвест».
Таким чином, ОСОБА_6 за попередньою змовою із ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, отримали від представника ТОВ «Поділля-Тепло-Інвест» ОСОБА_9 , через ОСОБА_8 , неправомірну вигоду в розмірі 8000 гривень за підписання Додатку до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ОСОБА_6 та підписання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для об'єкта ІІІ групи ОСОБА_7 ».
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому злочину підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколами допиту свідка ОСОБА_9 від 11.01.2023 та від 03.02.2023; протоколом про результати здійснення негласної слідчої дії - аудіо-, відеоконтроль особи від 22.02.2023; протоколом про результати здійснення негласної слідчої дії - аудіо-, відеоконтроль особи від 26.04.2023; іншими матеріалами кримінального провадження.
Слідчий суддя критично сприймає доводи захисника підозрюваного щодо необґрунтованості підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України з огляду на те, що на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Відсторонення від посади є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно із ч.1 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Встановлено, що відповідно до наказу №93 від 07.12.2021 ОСОБА_6 призначено на посаду заступника директора - начальника управління захисту довкілля, оцінки впливу на довкілля, використання природних ресурсів Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації.
Вказану посаду ОСОБА_6 обіймає і на даний час.
На думку слідчого судді, слідчим в ході розгляду клопотання доведено, що перебування ОСОБА_6 на посаді начальника управління захисту довкілля, оцінки впливу на довкілля, використання природних ресурсів Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації могло сприяти вчиненню кримінального правопорушення.
Згідно пред'явленої ОСОБА_6 підозри слідує, що у злочинній схемі, яка полягала у створенні умов за яких особи, які звертаються до Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації з метою отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, вимушені надавати неправомірну вигоду, залучено кілька осіб як із числа працівників Департаменту, так і з-поміж суб'єктів господарювання, які за напрямом своєї діяльності займаються розробкою технічної проектної документації. Вказане дає підстави вважати, що перебуваючи на посаді, ОСОБА_6 матиме можливість незаконними засобами впливати на свідків із числа підпорядкованих йому осіб та на свого безпосереднього керівника - ОСОБА_7 .
Слід врахувати і те, що у даному кримінальному провадженні також розслідуються обставини ймовірного вимагання та отримання неправомірної вигоди посадовими особами Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації за безперешкодне надання дозвільних документів за попередньою змовою між собою та іншими суб'єктами підприємницької діяльності, що слідує як із витягу із ЄРДР, так і з пояснень слідчого у судовому засіданні, який повідомив про необхідність проведення ряду слідчих та процесуальних дій у зв'язку із цим. А тому приходжу до висновку, що перебуваючи на посаді ОСОБА_6 зможе знищити, сховати або спотворити будь-які речі, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
За таких обставин, дослідивши матеріали клопотання, долучені до нього документи за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів, долучених до клопотання, вважаю, що клопотання слідчого підлягає задоволенню та слід відсторонити підозрюваного від займаної ним посади - заступника директора - начальника управління захисту довкілля, оцінки впливу на довкілля, використання природних ресурсів Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації.
Щодо посилання захисника підозрюваного на те, що з часу реєстрації кримінального провадження та враховуючи уже проведені у межах ОРС заходи, у органу досудового розслідування було достатньо часу для проведення необхідних слідчих та процесуальних дій, в тому числі для вилучення усіх необхідних документів, які мають значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, то слід звернути увагу на те, що ОСОБА_6 повідомлено про підозру лише 27.04.2023 і на сьогодні ініціатором клопотання планується проведення тих слідчих та процесуальних дій, які раніше гласно проводити було недоцільно з огляду на обрану тактику досудового розслідування вказаного кримінального провадження. Окрім того, із часу пред'явлення особі повідомлення про підозру досудове розслідування не є завершеним та продовжуються проводитися необхідні слідчі та розшукові дії з метою встановлення обставин у кримінальному провадженні.
На думку слідчого судді, тимчасове відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 від посади на даному етапі досудового розслідування є необхідним для встановлення істини по справі і застосовується з метою запобігти спробам останнього протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, а також незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження.
Слідчий суддя бере до уваги аргументи сторони захисту про те, що на утриманні підозрюваного перебуває двоє малолітніх дітей та батьки пенсійного віку - ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , однак звертає увагу на те, що підозрюваний має дружину та доказів неспроможності її працювати та неможливості з будь-яких причин отримувати дохід та забезпечувати родину, стороною захисту не надано.
До того ж, указаний захід забезпечення кримінального провадження за своїм характером є тимчасовим та його застосування на даному етапі кримінального провадження є необхідним для досягнення його дієвості.
Будь-яких негативних наслідків для інших осіб від застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади ОСОБА_6 не встановлено.
Завдання кримінального провадження виправдовують вжиття таких обмежувальних заходів та такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного з метою уникнення вищевказаних ризиків.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 154-157 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від займаної ним посади - заступника директора - начальника управління захисту довкілля, оцінки впливу на довкілля, використання природних ресурсів Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації на строк до 26 червня 2023 року.
Ухвала діє до 26 червня 2023 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя