Справа № 682/774/23
Провадження № 3/682/371/2023
01 травня 2023 року м. Славута
Суддя Славутського міськрайонного суду Хмельницької області Зеленська В.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , з середньою освітою, протягом року до адмінвідповідальності не притягувався, - за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
в с т а н о в и в.
З протоколу про адмінправопорушення серії ВАВ №806668 від 22.03.2023 року вбачається, що 22 березня 2023 р о 15 год 15 хв в АДРЕСА_2 в приміщенні магазину "Андеграунд Вейн" продавець-стажор ОСОБА_1 здійснював продаж тютюнових рідин марки "Chaser" та "Друітон" без марок акцизного податку, чим порушив вимоги Закону України " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" .
Відповідно до ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 256 КУпАПУ у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні длявирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол серії ВАВ №806668 від 22.03.2023 року містить недоліки, які позбавляють суддю можливості повно та всебічно розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Так, частиною 1 статті 156 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту, суб'єктисної сторони.
Суб'єкт адміністративного правопорушення - це фізична осудна особа, яка досягла на момент вчиненя проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність.
Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №806668 від 22.03.2023 року відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП. Особою, що складала протокол про адмінправопорушення не встановлено чи є ОСОБА_1 суб'єктом підприємницької діяльності в галузі торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах; до протоколу не долучено трудовий договір між власником магазину та ОСОБА_1 як продавцем.
Крім цього, в протоколі про адмінправопорушення серії ВАВ №806668 від 22.03.2023 року вказано про порушення ОСОБА_1 Закону України " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", але не вказана конкретна норма цього Закону, порушена ОСОБА_1 ; не долучено доказів про те, що тютюнові рідини марки "Chaser" та "Друітон" є підакцизним товаром.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Тому матеріали про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП слід повернути ВП №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання і усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст.ст. 251, 256, 278, 280, 283 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення (серія ВАВ № 806668) щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП з доданими матеріалами повернути ВП №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання.
Суддя Зеленська В.І.