Рішення від 17.04.2023 по справі 336/7542/21

№ 336/7542/21

2/336/129/2023

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2023 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Галущенко Ю.А., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживачів, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вище вказаним позовом, в якому просить суд скасувати нарахування споживачу ОСОБА_1 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 08.02.2017 року по 07.02.2018 року в розмірі 66255,84 грн., та виключити вищевказану суму заборгованості з особового рахунка за договором № 9519 від 10.02.2009 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі договору про надання населенню послуг з газопостачання № 9519 від 10.02.2009 року, укладеного між ВАТ «Запоріжгаз» та позивачем, останній є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

У житловому будинку було встановлено газовий лічильник №725299 G-4 Callus, який був повірений на його технічну відповідність у 2014 році, з нанесенням повірочного тавра. Одночасно із зазначеним монтажем лічильника у споживача, виконавцем встановлені відповідні охоронні пломби оператора ГРМ у місці приєднання лічильника до дворового газопроводу.

08.02.2018р. представники відповідача Оператора ГРМ - AT «Запоріжгаз» у присутності споживача демонтували вищевказаний лічильник, і тимчасово замінили його на інший для відправлення лічильника на чергову повірку. Під час демонтажу вказаного лічильника представники ОГС «Запоріжгаз» склали Акт про демонтаж-монтаж засобу вимірювальної техніки, у якому зафіксували актуальні покази цього лічильника на момент його демонтажу у розмірі 16845,40 куб.м, та зафіксували цілісність його пломб, після чого забрали вказаний лічильник з собою.

У цей же день, іншими особами відповідача було складено Акт № 0600174967 від 08.02.2018 року. У цьому акті представники відповідача також зафіксували поточні покази лічильника у розмірі 16845.40 куб.м, але також зазначили наявність, на їх думку, двох порушень, а саме: наявність позаштатного режиму роботи ЗВТ; наявність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

В місці, де передбачено запис про ознайомлення з цим актом споживача, і можливість надання ним письмових пояснень, невідомими особами написана фраза «відмова від підпису».

Тієї ж дати відповідачем без відома споживача було складено Протокол № 001082 від 08.02.2018р. про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу. У цьому протоколі, зокрема, також вказано, що лічильник №725299 G-4 Callus пройшов повірку у 2014 році.

Також, 16.03.2018 року відповідачем без відома споживача складено Протокол № 540, згідно до якого комісія в складі п'ятьох осіб (ніколи не з'являлися за місцем встановлення ЗВТ у споживача), без проведення експертизи, затвердила Акт від 08.02.2018 р., і також вказала «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ». У якості обґрунтування своїх висновків комісія визначила одноосібно складений відповідачем Акт № 0600174967 від 08.02.2018 року, Протокол направлення на експертизу № 540 від 08.02.2018 року, а також - Акт експертизи лічильника газу № 243 від 21.02.2018 р..

На підставі засідання своєї комісії від 16.02.2018 року, у Протоколі № 540 відповідач зазначив, що він одноосібно зробив висновок щодо наявності у нього підстав для донарахування споживачу вартості начебто спожитого ним об'єму природного газу з 08.02.2017 року по 07.02.2018 року, який у дійсності споживач ніколи не споживав. Вищевказані документи свідчать також про той факт, що після демонтажу за адресою споживача лічильник залишився у відповідача, де і перебуває.

21.02.2018 року ОГС «Запоріжгаз» призначив комісію з кола своїх працівників для проведення експертизи лічильника. Під час знаходження ЗВТ у відповідача, без присутності споживача, лічильник було повністю розпломбовано, і вказано номер знятої пломби RI2227910.

Під час проведення експертизи лічильника газу №725299 G-4 Callus, як випливає з акту №243 від 21,02.2018р., комісією встановлені наступні обставини: заводські пломби, і повірочне тавро не порушено; виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів; порушення цілісності конструктивних елементів вихідного патрубка; наявний сторонній отвір у вихідному патрубку, створений шляхом термічного прожигу, позаштатний режим роботи ЗВТ, лічильник не придатний до подальшої експлуатації.

Окрім того, покази лічильника до початку експертизи 16845,42, після повірки 16845,55. Отже, зі встановлених експертизою відомостей виходить, що жодні пломби лічильника, встановлені при його повірці відповідачем у 2014 році, порушені не були. Це свідчить про те, що за час, поки лічильник був у розпорядженні відповідача, він зазнав несанкціонованого втручання у свою роботу, адже покази відлікового механізму (цілісного за актом експертизи) збільшились щонайменше на 20 літрів, і це відбулося вже після демонтажу лічильника у споживача, і після вилучення його у споживача Відповідачем.

Отже, на час демонтажу лічильника відповідачем за адресою споживача 08.02.2018р. жодні пломби лічильника порушені не були.

Однак, без порушення цілісності пломб лічильника чи його корпусу неможливо заподіяти будь-які порушення цілісності його внутрішньої конструкції, а тому ніякого несанкціонованого втручання в роботу лічильника шляхом прихованих заходів за період з моменту встановлення у споживача повіреного та опломбованого лічильника бути не могло.

Із зазначених обставин випливає, що втручання у внутрішні конструктивні елементи лічильника могло бути вчинене лише після зняття і вилучення лічильника у споживача, та його подальшого розпломбування у відповідача.

З цієї причини, висновки відповідача про те, що споживачем начебто було здійснено «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ», є або неправильним тлумаченням результатів неповної експертизи, або домислами відповідача, або наслідком дій самого відповідача після зняття та вилучення зазначеного лічильника у споживача, і його подальшого розпломбування.

Надалі, відповідачем було складено та підписано односторонній Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, без зазначення на документі номеру та дати.

Після такого донарахування вартості начебто спожитого споживачем об'єму природного газу, Відповідачем був виставлений споживачу Рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, без зазначення на документі номеру та дати, у сумі 66255,84 грн.

Оскільки всі пломби лічильника 08.02.2018 р. були цілісні, не замінені, не пошкоджені, та зняті відповідачем, а саме пошкодження внутрішніх конструкцій лічильника могло відбутися тільки після його демонтажу з газопровіду, то підстави донарахування споживачу начебто «спожитого» ним, та необлікованого об'єму природного газу відсутні.

За таких обставин, відповідач не має жодних правових підстав застосовувати до споживача донарахування необлікованого об'єму природного газу в період з 08.02.2017 року по 07.02.2018 року, і виставляти рахунок на сплату споживачем неналежних 66255,84 грн.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 21.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження, розгляд справи призначено без виклику сторін.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 06.12.2021 року було призначено трасологічну експертизу та зупинено провадження до закінчення проведення експертизи.

На виконання ухвали Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 06.12.2021 року, 23.02.2023 на адресу суду з Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України надійшов висновок експерта.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 02.03.2023 року було поновлено провадження по справі.

28.03.2023 року від представника відповідача надійшли пояснення по справі. Окрім того надано заяву в якій просить провести за його відсутності, позовні вимоги не визнає у повному обсязі.

Всебічно вивчивши обставини справи, дослідивши надані письмові докази у сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Як передбачено ст. 11 ЦК України, підставою виникнення цивільних правовідносин є, зокрема, правочини.

Судом встановлено, що Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» здійснюється газопостачання на об'єкт за адресою: АДРЕСА_1 , а ОСОБА_1 є абонентом та споживачем природного газу і споживачем послуг АТ «ОГС «ЗАПОРІЖГАЗ» за зазначеною адресою.

З метою обліку обсягу спожитого природного газу на об'єкті було встановлено лічильник газу G-4 Callus №06725299.

Згідно з п. 2 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:

контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);

перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;

монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

08.02.2018 року за адресою АДРЕСА_1 споживачем ОСОБА_1 та представника АТ «Запоріжгаз» складено Акт №001712 про демонтаж-монтаж засобу вимірювальної техніки, а саме представником АТ «Запоріжгаз» було здійснено демонтаж побутового лічильника газу для проведення періодичної повірки. Акт підписаний споживачем ОСОБА_1 ..

Згідно пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:

1) пошкодження пломб;

2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);

3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;

4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;

5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;

6) наявність несанкціонованого газопроводу;

7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

У відповідності до абзацу 2 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.

З акту про порушення від 08.02.2018 №0600174967 складеного Оператором ГРМ вбачається, що за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ігоря Сікорського, 272, працівниками АТ «Запоріжгаз» було встановлено: позаштатний режим роботи ПГЛ, несанкціоноване втручання в роботу ПГЛ. Від підписання зазначеного Акту ОСОБА_1 відмовився, про що здійснено відповідну відмітку.

На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до акту про порушення внесено інформацію щодо:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб. 202;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 16.03.2018 року з 09:00 до 15:00;

3) телефон для уточнення дати та часу проведення експертизи.

Другий примірник акту про порушення з пропозицією прибути на комісію направлений на адресу споживача листом від 08.02.2018 року №ZP021-Сл-2052-0218, про що надано підтвердження.

Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному главою 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

08.02.2018 року за вищевказаною адресою представниками оператора ГРМ демонтовано прилад обліку природного газу Gallus G-4 06725299, про що складено протокол №001082 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу.

У порядку п. 4 глави 11 розділу X Кодексу газорозподільних систем після зняття лічильника в присутності споживача ЗВТ упаковано в пакет, яким опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С40884099. При цьому представником Оператора ГРМ, в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу визначено: адреса проведення експертизи; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ визначено АТ «Запоріжгаз»; дату та час експертизи - 14.02.2018 року 11 год 00 хв.

Факт доставки, в належному стані, демонтованого ЗВТ для проведення експертизи підтверджується актом експертизи лічильника газу №243 від 21.02.2018, де зазначено про цілісність пломби на упаковці.

Згідно із вказаним актом експертизи лічильника газу №243 від 21.02.2018, за результатами експертизи виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: порушення цілісності конструктивних елементів вихідного патрубка - наявний сторонній отвір в вихідному патрубку, створений шляхом термічного прожигу. Позаштатний режим роботи ЗВТ. Повірочна пломба, встановлена на лічильнику не порушена, відповідає встановленому зразку. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С422485023.

Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника. За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у протоколі повірки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 21.02.2018 року №243 та довідці ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №3-0201-18 від 21.02.2018 року.

У відповідності до абзацу 1 пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Споживач (несанкціонований споживач), згідно п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, визначено що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення частково (в частині несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ) акту про порушення №0600174967 від 08.02.2018 року, що відображено у протоколі №540 від 16.03.2018 року.

Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 08 лютого 2017 року по 07 лютого 2018 року з урахуванням усіх газових приладів - газова плита - 1шт., газовий котел - 1 шт.), зареєстрованої 1 особи, та опалюваної площі 73,5 кв.м. Вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу склала 66255,84 грн.

30.10.2018 відповідачем по пошті отримано акт розрахунок та рахунок на його оплату, відповідачем борг не сплачено. (даний факт не потребує доказування відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, оскільки встановлено рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 02.11.2020 р. по справі №336/1645/2020).

Відповідно до положень ч.1 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» - постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Правовідносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються ст. 714 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕККП від 30.09.2015 №2494; Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1382/27827.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» споживачі природного газу - фізичні особи (населення), фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на: захист своїх прав державою; належну якість продукції та обслуговування; безпеку продукції; необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця); відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону; звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав; об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів).

У відповідності до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріплено статтею 15 ЦК України. Право на захист виникає з певних підстав, якими виступають порушення цивільного права, його невизнання чи оспорювання.

Згідно з частиною першою статті 15, частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Для застосування того чи іншого способу захисту необхідно встановити, які права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (абзац дванадцятий частини другої статті 16 ЦК України).

Згідно з частинами першою, другою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Тлумачення вказаних норм свідчить, що цивільні права/інтереси захищаються у спосіб, який передбачений законом або договором, та є ефективним для захисту конкретного порушеного або оспорюваного права/інтересу позивача. Якщо закон або договір не визначають такого ефективного способу захисту, суд відповідно до викладеної в позові вимоги позивача може визначити у рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону. При розгляді справи суд має з'ясувати: чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права/інтересу позивача; чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права/інтересу у спірних правовідносинах. Якщо суд зробить висновок, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права/інтересу позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги не підлягають задоволенню. Однак, якщо обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором, проте є ефективним і не суперечить закону, а закон або договір, у свою чергу, не визначають іншого ефективного способу захисту, то порушене право/інтерес позивача підлягає захисту обраним ним способом.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Відповідні правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17, провадження № 14-144цс18, від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16, провадження № 12-187гс18, від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц, провадження № 14-338цс18.

Згідно до п.4 глави І розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу. Побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

Пунктом 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної системи для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до газорозподільної системи якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору в порядку, визначеному цим розділом.

Згідно з пунктом 4 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору.

Статтею 13 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" встановлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

Згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Згідно з пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Звертаючись до суду із позовом, позивач вказував на порушення працівників АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» під час складання акту про порушення від 08.02.2018 №0600174967.

Главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено порядок оформлення акта про порушення.

Зокрема, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Акт про порушення є службовим документом, що підтверджує факт порушення, носієм доказової інформації про виявлені представниками Оператора ГРМ порушення побутовими споживачами вимог законодавства.

На підставі акта про порушення приймається відповідне рішення комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, що і є підставою для настання відповідних наслідків - нарахування фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць за граничними об'ємами споживання природного газу населенням.

Пунктом 4 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дня складання такого акта.

Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано двома працівниками АТ «Запоріжгаз» та заступником начальника відділу ЖКГ РА ЗМР по Шевченківському району Курасовою В.Г. Особу представника органу місцевого самоврядування посвідчено посвідченням №60 та засвідчено особистим підписом у акті про порушення.

Зважаючи на підпис у акті незаінтересованої особи. акт про порушення від 08.02.2018 №0600174967 вважається дійсним, а отже підстави для визнання його незаконним відсутні.

Пунктом 1 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання (п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем).

У пункті 4 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

За результатами експертизи, проведеної за відсутності Споживача був складений акт №243 від 21.02.2018, у відповідності до якого за результатами експертизи виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: порушення цілісності конструктивних елементів вихідного патрубка - наявний сторонній отвір в вихідному патрубку, створений шляхом термічного прожигу. Позаштатний режим роботи ЗВТ. Повірочна пломба, встановлена на лічильнику не порушена, відповідає встановленому зразку. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

У відповідності до пункту 5 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;

6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;

9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Отже, під час проведення експертизи, Оператором ГРМ, не передбачено визначення способу втручання у лічильник чи порушення пломб, а передбачено виключно виявлення слідів несанкціонованих дій які полягають зокрема у порушенні (пошкодженні) пломб, наявності сторонніх предметів, пошкодженні конструктивних елементів вихідного патрубку.

Так, у відповідності до протоколу повірки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 21.02.2018 року №243 та довідки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» №3-0201-18 від 21.02.2018 року лічильник споживача визнані непридатними оскільки відносна похибки лічильника перевищує допустиму, що свідчить про викривлення даних обліку природного газу.

Так, у відповідності до протоколу повірки відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 0,040 м3/год складає - (мінус) 100%; при об'ємній витраті природного газу 1,175 м3/год складає -(мінус) 100,00%. Тобто, лічильник витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 5,976 м3/год складає -(мінус) 15,01 %., що вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах.

Протокол повірки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 21.02.2018 року №243 та довідці ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» №3-0201-18 від 21.02.2018 року є належними та допустимими доказами, які підтверджують викривлення даних обліку природного газу внаслідок несанкціонованого втручання.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду від 08.02.2023 року у справі №210/7480/21.

З висновку судового експерта від 13.01.2022 року №СЕ-19/108-21/15167-ТР, який надано на виконання ухвали суду про призначення експертизи, вбачається, що пошкодження вихідного патрубку лічильника газу Gallus-G-4 заводський номер 00725299 було утворено з внутрішнього боку патрубка, шляхом введення стороннього предмету у отвір вихідного патрубка, що не можливо без порушення пломбування встановлено на штуцери лічильника, в місці їх приєднання до газорозподільної системи. Приймаючи до уваги, що повірочна пломба встановлюється на відліковий пристрій та обмежує доступ до його внутрішніх деталей, вплив на неї не пов'язаний з діями направленими на пошкодження вимірювального механізму. Утворення виявленого пошкодження без порушення цілісності корпусу лічильника можливе, лише за умови пошкодження вихідного трубопроводу, вище місця кріплення лічильника до газорозподільної системи.

Зазначені висновки судового експерта, не спростували висновки комісії АТ «Запоріжгаз», викладені у акті експертизи лічильника газу №243 від 21.02.2018 року, якою виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: порушення цілісності конструктивних елементів вихідного патрубка - наявний сторонній отвір в вихідному патрубку, створений шляхом термічного прожигу. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

Пошкодження ЗВТ/лічильника газу згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем це механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до приписів п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача / коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

У відповідності до пункту 1 глави 6 Розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно п.4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Доводи позивача, що несанкціоноване втручання в роботу лічильника відбулося не з його вини, оскільки пломби цілі, тому він не повинен нести відповідальність - не узгоджуються з положеннями, викладеними в пункті 4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, оскільки за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку газу (далі - ВОГ) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного суду у справі №321/1287/18 від 11.12.2019 року, у справі №314/259/18 від 17.03.2021 року та у справі 619/3039/19 від 27.06.2022 року.

Відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ (п.4. глави 1 розділу І Кодексу ГРС.)

Розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, здійснено на підставі п. 1 глави 2 та п. 2 глави 3 розділу XI Кодексу, з урахуванням всіх газових приладів і пристроїв споживача, опалювальної площі та кількості зареєстрованих осіб,

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 66255,84 грн.

Рішенням Шевченківського районного суду у справі №336/1645/2020 від 02.11.2020 року яке залишено в силі постановою Запорізького апеляційного суду від 08.11.2021 року, позовні вимоги АТ «Запоріжгаз» задоволено та стягнуто з ОСОБА_1 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу у розмірі 66255,84 грн.

У відповідності до ч.1, ч.2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до положень статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа “Руїс Торіха проти Іспанії”).

Позивачем не надано належних і допустимих доказів на підтвердження неправомірності дій працівників АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» під час складання акту про порушення, проведення експертизи лічильника газу, нарахуванні вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу. Натомість, експертизою підтверджено факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки шляхом пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника. Окрім того, судом встановлено, що дії працівників АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» відповідали вимогам чинного законодавства, в тому числі положенням Кодексу газорозподільних систем, у діях позивача як споживача природного газу, на якого законом покладено обов'язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, що призвело до необлікованого споживання природного газу.

Керуючись ст. 12, 13, 76, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 352, 354-355 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживачів - відмовити.

Відповідно до п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України, зазначаються наступні відомості:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» місцезнаходження: вул. Заводська, 7, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ-03345716.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ю.А. Галущенко