ЄУН 336/3260/22
провадження №3/336/2350/23
іменем України
01 травня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Петренко Людмила Василівна, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділу поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась в м. Запоріжжя, громадянка України, тимчасово не працює, який зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч.1 ст.164 КУпАП, -
встановив:
До суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, згідно вимог ст.278 КУпАП, були виявлені порушення, які позбавляють суддю можливості належним чином розглянути дану справу.
Постановами Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 15 вересня 2022 року, 26 грудня 2023 року та 06 березня 2023 року матеріал адміністративної справи стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП було повернуто на доопрацювання до Відділу поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області.
28 квітня 2023 року матеріал вказаної адміністративної справи вчетверте надійшов на розгляд до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя.
Натомість направлений матеріал не оформлений у відповідності до чинного законодавства та не може бути розглянутий судом у встановленому порядку.
При цьому вимоги суду, викладені в постановах суду від 15 вересня 2022 року, 26 грудня 2023 року та 06 березня 2023 року щодо приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог чинного законодавства не виконані належним чином, протокол про адміністративне правопорушення не містить у собі усіх відомостей, які передбачені КУпАП.
Так, як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, 08 червня 2022 року приблизно о 17.30 годині ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: м. Запоріжжя, вул. Косигіна, 2 проводила господарську діяльність без отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, що підлягає ліцензії.
За визначенням ст. 14.1.36 Податкового Кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до ст. 3 ГК України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Стаття 42 ГК України визначає, що підприємництвом є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, обов'язковою ознакою господарської підприємницької діяльності є її систематичність та здійснення її суб'єктом господарювання.
Визначення суб'єкта господарювання надає ст. 55 ГК України, відповідно до якої суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення з наступних підстав.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення і обов'язком органу, який її розглядає, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи і вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно приписів ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, відповідно до ст. 251 КУпАП.
Суд звертає увагу на те, що такі відомості мають бути зазначені саме у протоколі про адміністративне правопорушення та саме особою, яка складає такий протокол, адже саме у такий спосіб вказаною посадовою особою формулюються обставини скоєння правопорушення та визначається склад адміністративного правопорушення, натомість як суд розглядає справу в межах обставин, які викладені саме у протоколі про адміністративне правопорушення та на підставі доказів, які наявні у справі.
Натомість, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять документів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарської діяльності, також не зазначено чому ОСОБА_1 мала отримати ліцензію.
За таких обставин, суддя вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення для приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог КУпАП шляхом надання доказів на підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 278, 283 КУпАП, суддя, -
постановив:
Адміністративну справу щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП повернути ВП №3 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання та приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог КУпАП та надання доказів.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: