01 травня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/14694/22 пров. № А/857/1568/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача Шинкар Т.І.,
суддів Іщук Л.П.,
Обрізка І.М.,
розглянувши в письмовому провадженні в м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Комтех Аутдор» на рішення Львівського окружного адміністративного суду (головуючий суддя Качур Р.П.), ухвалене у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в м.Львові 12 грудня 2022 року у справі № 380/14694/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комтех Аутдор» до Служби автомобільних доріг у Львівській області, Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
20.10.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю «Комтех Аутдор» (далі - Товариство) звернулось в суд з позовом до Служби автомобільних доріг у Львівській області, Львівської обласної державної адміністрації, просило: визнати протиправними спільні дії Служби автомобільних доріг у Львівській області і Львівської обласної державної адміністрації, у результаті яких демонтовані засоби зовнішньої реклами Товариства, які розміщувались у с. Лапаївка Пустомитівського району та у смт. Славське Сколівського району Львівської області; зобов'язати Службу автомобільних доріг у Львівській області, Львівську обласну державну адміністрацію солідарно відшкодувати завдану шкоду шляхом відновлення у натурі попереднього становища, що існувало до проведення примусового демонтажу рекламних конструкцій, які розміщувались Товариством у с. Лапаївка Пустомитівського району та у смт. Славське Сколівського району Львівської області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що актами від 30.03.2022 та від 08.06.2022 Службою автомобільних доріг у Львівській області встановлено, що спірна зовнішня реклама встановлена без дозвільних документів, з порушенням вимог пункту 3.7.4. ДСТУ, а саме: встановлені ближче як 150 м до перехрещень, шляхопроводів, мостів на автомобільних дорогах загального користування, вказані порушення не спростовані позивачем. Суд першої інстанції вказав, що документи, які б підтверджували таке погодження встановлення спірної зовнішньої реклами із Службою автомобільних доріг у Львівській області у матеріалах справи відсутні. Зазначив, що акти обстеження від 30.03.2022 та від 08.06.2022 складено за участі представника патрульної поліції, що спростовує доводи позивача про порушення процедури прийняття рішення про демонтаж спірних рекламних конструкцій. Суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відтак про відсутність підстав для задоволення позову.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Товариство подало апеляційну скаргу, просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року та ухвалити нове, яким позов задовольнити. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що на відповідачів Законом України «Про рекламу» не покладено жодних повноважень щодо здійснення такого контролю взагалі, та у межах населених пунктів зокрема. Скаржник вказує, що чинність ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди» скасована Наказом державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 21.11.2022 № 228, яке не є органом державної влади або місцевого самоврядування, уповноваженим на прийняття актів нормативно-правового характеру. Скаржник зазначає, що жодного рішення жодного органу про демонтаж спірних рекламних конструкцій до матеріалів справи не долучено. Скаржник вказує також, що Положенням про Службу автомобільних доріг у Львівській області, яке затверджене наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019 р. №249, на Службу автомобільних доріг у Львівській області не покладено жодних повноважень щодо здійснення контролю за порядком розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах Львівської області. Скаржник звертає увагу, що у справі відсутнє рішення спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів про демонтаж ЗЗР позивача, а тому комісійні дії відповідачів з демонтажу цих ЗЗР є свавільними та протиправними. Скаржник вказує, також, що демонтовані унаслідок спільних комісійних дій відповідачів ЗЗР розміщувались на підставі чинних дозволів на їх розміщення, наданих позивачу органами місцевого самоврядування с. Лапаївка Пустомитівського району (№051 від 01.11.2018) та смт. Славське Сколівського району Львівської області (№ 20 від 16.01.2018), актами обстеження від 30.03.2022 та від 08.06.2022, якими суд першої інстанції обґрунтував Рішення й які були складені без участі цих органів місцевого самоврядування та позивача, дію цих дозволів не було анульовано. Скаржник вважає, що суд першої інстанції вирішив не той спір, який передав на його розгляд позивач (про визнання дій відповідачів неправомірними), а інший (про неправомірність розміщення позивачем ЗЗР без погодження з відповідачем 2), що суперечить статтям 2, 4 (п. 1 ч. 1) та 9 (ч. 2) КАС України.
Враховуючи положення статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо можливості розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, на підставі наявних у ній доказів.
Апеляційну скаргу розглянуто з дотриманням встановлених статтею 309 КАС України строків розгляду, з врахуванням незмінності складу суду та перебування судді-доповідача у відпустці.
Згідно з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що оскаржуване рішення суду першої інстанції вимогам статті 242 КАС України відповідає.
З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Комтех Аутдор» звернулось з листом від 21.04.2022 вих. № 34-04/22 у Службу автомобільних доріг у Львівській області із запитом про надання інформації на підставі яких рішень та нормативних актів демонтовані рекламні конструкції позивача (РК), зокрема, у с.Лапаївка Пустомитівського району Львівської області, про демонтаж якої позивач дізнався 20.04.2022, і про місцезнаходження такої.
Листом Служби автомобільних доріг у Львівській області від 16.05.2022 вих. № 03-1372/08-04 Товариство повідомлено, що дозвіл Лапаївської сільської ради №051 від 01.11.2018 не погоджений із членами робочого органу, а саме Службою автомобільних доріг у Львівській області і Управлінням патрульної поліції у Львівській області. Вказано, що на виконання Наказу Державного агентства автомобільних доріг України № Н-94/07-00 і листа № 610/1/07-01/12 від 30.03.2022, скерований підрядним організаціям лист Львівської обласної військової адміністрації від 05.04.2022 № 05/26-3483/0/2-22/7-13.2.3 про вжиття заходів із демонтажу РК, які встановлені із порушенням вимог нормативних документів або без дозвільних документів. Демонтовані конструкції знаходяться на виробничих складах підрядних організацій; їх повернення можливе після розпорядження Львівської обласної військової адміністрації, після представлення належним чином оформлених дозвільних документів на їх розміщення та після компенсації підрядним організаціям витрат на демонтаж, транспортування та зберігання демонтованих РК.
Листом від 11.08.2022 вих. № 57-08/22 Товариство звернулося у Службу автомобільних доріг у Львівській області із запитом про надання публічної інформації, а саме: - завірених копії рішень щодо демонтування рекламоносіїв, що були встановлені у смт.Славське на в'їзді у напрямку до с.Нижня Рожанка (розміщувався на підставі рішення Славської селищної ради № 20 від 16.01.2018 «Про надання дозволу», продовженого рішенням Славської селищної ради №207 від 08.10.2019 строком на 5 років); - завірених копій актів демонтажу; - інформації про місцезнаходження зазначених рекламоносіїв або їх залишків, якщо це не вбачається з текстів запитуваних документів.
Служба автомобільних доріг у Львівській області листом від 17.08.2022 № 03-2315/08-04 повідомила Товариство про те, що Служба автомобільних доріг у Львівській області є лише членом робочого органу, який погоджує лише місце розташування рекламних конструкцій, а не видає дозволи на встановлення або демонтаж конструкцій зовнішньої реклами. Зазначено, що Служба автомобільних доріг у Львівській області листом № 03-1372/08-04 від 16.05.2022 рекомендувала Товариству демонтувати власні конструкції, які встановлені без дозвільних документів або із порушенням вимог ДСТУ 3587-97, однак такі рекомендації не були враховані. Вказано, також, що Службою автомобільних доріг у Львівській області скеровано лист Львівської обласної державної адміністрації від 01.07.2022 №5/26-6293/0/2-22/7-13.2.3 підрядним організаціям щодо вжиття заходів із проведення демонтажу рекламних конструкцій, які встановлені із порушенням вимог нормативних документів або встановлені без дозвільних документів. Крім того, Товариству надано копію зазначеного листа від 01.07.2022.
Товариство листом від 07.09.2022 вих. № 62-09/22 звернулось у Львівську обласну державну адміністрацію, просило надати: - завірені копії рішень щодо демонтування рекламоносіїв Товариства, що були встановлені у смт. Славське та у с.Лапаївка; - завірені копії актів демонтажу; - інформацію про місцезнаходження зазначених рекламоносіїв або їх залишків, якщо це не вбачається з текстів запитуваних документів. 6.
У відповідь Львівська обласна державна адміністрація листом від 20.09.2022 вих. №5/25-8910/0/2-22/7-13.2.3 повідомила про обстеження 30.03.2022 та 08.06.2022 спільною комісією Львівської обласної державної адміністрації, Управління патрульної поліції у Львівській області і Служби автомобільних доріг у Львівській області на предмет розміщення рекламоносіїв вздовж автомобільних доріг загального користування державного значення Львівської області без дозвільних документів або з порушенням вимог Типових правил розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2012 №1135 (далі - Постанова №1135) та Порядку надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів Львівської області, затвердженого розпорядженням від 13.04.2020, зареєстрованого Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Львів) 24.04.2020 за №30/2140. Також надано Товариству копії документів.
Вважаючи демонтаж рекламних конструкцій протиправним, Товариство звернулось з позовом до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції враховує такі підстави.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Засади рекламної діяльності в Україні, відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами регулює Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 270/96-ВР), відповідно до статті 1 якого зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону № 270/96-ВР основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.
Відповідно до статті 16 Закону № 270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.
Зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам: розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків; освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків; фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені; опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі; нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття; у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
Забороняється розташовувати засоби зовнішньої реклами: на пішохідних доріжках та алеях; у населених пунктах на висоті менш ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини; поза населеними пунктами на відстані менш ніж 5 метрів від краю проїжджої частини.
Перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами, встановлений цим Законом, є вичерпним.
Типові правила розміщення зовнішньої реклами затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 (далі - Типові правила).
Пунктом 3 Типових правил встановлено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Відповідно до пункту 16 Типових правил видача дозволу погоджується робочим органом з власником місця або уповноваженим ним органом (особою), а також, зокрема, з Укравтодором або власниками автомобільних доріг та Національною поліцією - у разі розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг.
Дії щодо отримання зазначених погоджень вчиняються робочим органом без залучення заявника протягом строку, встановленого для отримання дозволу.
Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу (пункт 24 Типових правил).
Відповідно до пункту 35 Типових правил забороняється розташовувати рекламні засоби: на пішохідних доріжках та алеях, якщо це перешкоджає вільному руху пішоходів; у населених пунктах на висоті менш як 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини.
Згідно з пунктом 43 Типових правил розташування рекламних засобів на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування дозволяється за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції.
Контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства (пункт 45 Типових правил).
Відповідно до пункту 46 Типових правил у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.
Розроблення необхідної технічної документації, монтаж (демонтаж) рекламного засобу здійснюється спеціалізованими підприємствами, установами та організаціями (пункт 38 Типових правил).
З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що відповідно до Дозволу №051 про розміщення зовнішньої реклами, який виданий 01.11.2018 на підставі рішення Виконавчого комітету Лапаївської сільської ради від 16.01.2018 №003, Товариству надано дозвіл на розміщення спеціальної конструкції (односторонній рекламний щит із розміром площин 3000х6000 мм) в с.Лапаївка, біля автодороги М-13 Львів-Самбір-Ужгород, км.10-210 (ліворуч). Строк дії до 31.10.2023.
Вказаний дозвіл погоджено лише сільським головою, тоді як погодження з Укравтодором або власниками автомобільних доріг та Національною поліцією відсутні.
Відповідно до Рішення Виконавчого комітету Славської селищної ради Сколівського району Львівської області від 16.01.2018 №20 «Про надання дозволу» Товариство надано дозвіл строком на 1,5 роки (з можливістю продовження строку) на розміщення моноопорної односторонньої рекламної конструкції 6х3 на з'їзді в напрямку до с.Нижня Рожанка.
Рішенням Виконавчого комітету Славської селищної ради Сколівського району Львівської області від 08.10.2019 №207 «Про продовження дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами» Товариству продовжено термін дії дозволу на розміщення моноопорної односторонньої рекламної конструкції 6х3 строком на 5 років.
З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що 30.03.2022 Державне агентство автомобільних доріг України видало Наказ №Н-94/07-00, яким відповідно до подання обласних військових адміністрацій на звернення Укравтодору від 29.03.2022 №604/1/07-01/10 наказано демонтувати спеціальні конструкції і зовнішню рекламу, розміщені в смугах відведення автомобільних доріг загального користування державного значення без дозвільних документів, встановлених з порушенням вимог Типових правил та пошкоджених внаслідок військових дій згідно з переліком; начальникам Служб автомобільних доріг в областях невідкладно забезпечити демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами.
Наказом від 26.01.2021 № 3 Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації створено відповідну робочу групу для обстеження стану розміщення зовнішньої реклами в межах смуг відведення автомобільних доріг загального користування державного значення.
Під час виїзду Комісії на автомобільні дороги загального користування державного значення Львівської області виявлено розміщення зокрема спірних рекламних конструкцій встановлених з порушенням ДСТУ 3587-97.
Відповідними актами від 30.03.2022 та від 08.06.2022 зафіксовано розміщення рекламоносіїв вздовж автомобільних доріг загального користування державного значення Львівської області без дозвільних документів або з порушенням вимог Типових правил розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів, невідповідність розміщення конструкцій зовнішньої реклами ДСТУ 3587-97, відповідно до Закону України «Про рекламу» та Порядку надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів Львівської області, а саме: на автомобільній дорозі Н-13 Львів-Самбір-Ужгород, на ділянці км 0+000 (ліворуч) в межах транспортної розв'язки в с. Лапаївка Зимноводівської сільської об'єднаної територіальної громади Львівського району та автомобільній дорозі Т-14-24 Сколе-Славське в смт. Славське Славської селищної територіальної громади Стрийського району.
У зв'язку із виявленими порушеннями, визначено перелік рекламних конструкцій, які встановлені без дозвільних документів, з порушенням вимог чинного законодавства України та підлягають демонтажу.
Відповідно до положень пункту 1 Типових правил розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2012 року № 1135, дозвіл на розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів (далі - дозвіл) - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі розпорядження голови облдержадміністрації, яким надається право на розміщення зовнішньої реклами протягом визначеного строку у певному місці.
Пунктом 3 вказаних Типових правил встановлено, що видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Законів України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та «Про рекламу» обласними державними адміністраціями.
У разі розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг дозвіл оформляється за участю Укравтодору або власників автомобільних доріг та Національної поліції (пункт 9 вказаних Типових правил).
Оформлення видачі дозволу здійснюється відповідним структурним підрозділом облдержадміністраці за зразком згідно з додатком без залучення заявника у межах строку видачі дозволу.
Розміщення рекламних засобів здійснюється відповідно до вимог Законів України «Про рекламу» і «Про автомобільні дороги».
Згідно з пунктом 14 Типових правил розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів відстань між опорами рекламних засобів, що розміщуються вздовж автомобільних доріг загального користування, визначається з додержанням вимог техніки безпеки, але не може бути менша ніж 100 метрів.
Пунктами 18-19 цих Типових правил встановлено, що контроль за додержанням цих Типових правил здійснюють органи виконавчої влади відповідно до повноважень.
Рекламні засоби, розміщені з порушенням вимог цих Типових правил, підлягають демонтажу. Демонтаж таких засобів у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється за рішенням Укравтодору за поданням, зокрема відповідної облдержадміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Так, листами від 05.04.2022 № 5/26-3483/0/2-22/7-13.2.3 та від 01.07.2022 № 5/26-6293/0/2-22/7-13.2.3 Львівська обласна військова адміністрація надіслала начальнику служби автомобільних доріг у Львівській області примірники актів для розгляду та вжиття заходів про примусовий демонтаж описаних в акті рекламних конструкцій.
Як вказано у листі Служби автомобільних доріг у Львівській області від 16.05.2022, наданому на лист Товариства від 21.04.2022 №34-04/22, та не спростовано належними та достатніми доказами Товариством, Служба автомобільних доріг у Львівській області зверталась до ПФ НВП «Комтех-плюс» в термін до 31.01.2022 надати всі дозвільні документи на розміщення рекламоносія на перехрещенні автомобільних доріг М-11 Львів-Шегині і Н-13 Львів-Самбір-Ужгород. Листом від 27.01.2022 ПФ НВП «Комтех-плюс» повідомив, що на перехрещенні автомобільних доріг М-11 Львів-Шегині і Н-13 Львів-Самбір-Ужгород немає жодних конструкцій.
Як наслідок Службою автомобільних доріг у Львівській області скеровано лист Львівської обласної військової адміністрації №5/26-3483/0/2-22/7-13.2.3 від 05.04.2022 підрядним організаціям щодо вжиття заходів із проведенням демонтажу рекламних конструкцій, які встановлені із порушенням вимог нормативних документів або які встановлені без дозвільних документів.
Як вказано у листі Служби автомобільних доріг у Львівській області від 17.08.2022, наданому на лист Товариства від 11.08.2022 №57-08/22, та не спростовано належними та достатніми доказами Товариством, Служба автомобільних доріг у Львівській області листом від 16.05.2022 №03-1372/08-04 рекомендувала Товариству демонтувати власні конструкції, які встановлені без дозвільних документів або із порушенням вимог ДСТУ 3587-97, однак такі рекомендації враховані не були, а тому Службою автомобільних доріг у Львівській області скеровано лист Львівської обласної військової адміністрації №5/26-6293/0/2-22/7-13.2.3 від 01.07.2022 підрядним організаціям щодо вжиття заходів із проведенням демонтажу рекламних конструкцій, які встановлені із порушенням вимог нормативних документів або які встановлені без дозвільних документів.
Відповідно до долученого до матеріалів справи Положення про Службу автомобільних доріг у Львівській області, затверджену наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019 №249, Служба автомобільних доріг у Львівській області утворена відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року «Про структуру управління дорожнім комплексом», від 28 грудня 2001 року № 1809 «Деякі питання Державної служби автомобільних доріг», від 06 серпня 2003 року № 1221 «Деякі питання управління дорожнім комплексом», розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1221-р «Питання управління Державною службою автомобільних доріг об'єктами державної власності». Метою Служби є забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення у Львівській області шляхом їх будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання (дорожні роботи) в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг.
Служба автомобільних доріг у Львівській області належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг, яке є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України.
Таким чином, виходячи із мети, предмету і напрямків діяльності Служби автомобільних доріг у Львівській області остання реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, а тому в силу приписів статті 16 Закону № 270/96-ВР надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг повинно здійснюватись за участі та погодження такої, що в межах спірних правовідносин дотримано не було, як і не отримано погодження від Національної поліції України.
Крім того, відповідно до Типових правил розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів саме за рішенням Служби автомобільних доріг у Львівській області за поданням відповідної облдержадміністрації здійснюється демонтаж рекламних засобів, розміщених з порушенням вимог цих Типових правил, у межах смуги відведення автомобільних доріг.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вказані законодавчі положення та обставини справи, суд апеляційної інстанції, надаючи правову оцінку аргументам сторін, приходить до висновку, що відповідачами дотримано встановленої процедури демонтажу рекламних конструкцій позивача, розміщених з порушеннями вимог законодавства, відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
Так, у пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
З огляду на викладене, враховуючи положення статті 316 КАС України, прецедентну практику ЄСПЛ, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що судом першої інстанції у оскаржуваному рішенні викладено мотиви відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог, на основі об'єктивної оцінки наданих сторонами доказів повно встановлено фактичні обставини справи, правильно застосовано норми матеріального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, на законність судового рішення не впливають.
Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Комтех Аутдор» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року у справі № 380/14694/22 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Т. І. Шинкар
судді Л. П. Іщук
І. М. Обрізко