Постанова від 01.05.2023 по справі 140/6226/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2023 рокуЛьвівСправа № 140/6226/22 пров. № А/857/905/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Ніколіна В.В.,

суддів - Гінди О.М., Пліша М.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2022 року(суддя - Андрусенко О.О., м. Луцьк) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у вересні 2022 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області(далі - ГУПФУ у Волинській області), в якому просив: визнати дії протиправними щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 15.09.2021 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.08.2022 №ХА21763 про розмір грошового забезпечення; зобов'язати здійснити з 15.09.2021 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон №2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.08.2022 №ХА21763 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії за нормами чинними на 05.03.2019. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка та з огляду на надання такої довідки відповідачу, останній своєю бездіяльністю порушує його право на отримання пенсії у належному розмірі.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2022 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з ухваленим судовим рішенням, його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення, та прийняти нове, яким позов задовольнити. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, щонадбавка за особливості проходження служби та преміювання, встановлення та зміна розміру яких обумовлює виникнення, у позивача на його думку, на перерахунок пенсії, є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, з якого обраховується та перераховується пенсія, призначена за Законом №2262-ХІІ. Виникнення права на перерахунок пенсії за Законом №2262-ХІІ пов'язується із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Вказує, що з 05.03.2019 з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ.

Відповідач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), апеляційний суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що згідно з протоколом від 15.09.2021 за пенсійною справою №0301008985, ГУ ПФУ у Волинській області з 15.09.2021 призначено ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 60 процентів грошового забезпечення з урахуванням таких складових: посадовий оклад - 2730,00 грн, оклад за військове звання - 530,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (25%) - 815,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням (надбавка за специфічні умови проходження служби (10%), премія (19,1%) - 928,93 грн., а всього розмір грошового забезпечення для призначення пенсії становить 5003,93 грн.

Волинський ОТЦК та СП виготовив нову довідку про розмір грошового забезпечення від 02.08.2022 №ХА21763, відповідно до якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною (аналогічною) посадою його останній штатній посаді станом на 05.03.2019 становить: посадовий оклад - 2730,00 грн, оклад за військове звання - 530,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (25%) - 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 2648,75 грн, та премія (130%) - 3549,00 грн.

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 02.08.2022 №ХА21763, листом від 01.09.2022 №7468-6710/К-02/8-0300/22 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки станом на дату звернення Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян; підстави для формування списків щодо видачі відповідних довідок відсутні.

Вважаючи дії ГУПФУ у Волинській області протиправними ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки пенсія позивача з дня її призначення обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.Вказує, що після призначення позивачу пенсії по інвалідності 15.09.2021 Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії вказаній категорії осіб. Отже, у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 15.09.2021 на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 02.08.2022 №ХА21763.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із пунктом 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ, який у преамбулі встановлює, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з приписами частин першої, другої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таку ж правову норму містить пункт 1 Порядку №45, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З урахуванням наведеного, статтею 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінету Міністрів України фактично делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є рішення щодо перерахунку пенсій, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Тобто, законодавець пов'язує право особи на перерахунок пенсії, призначеної за Законом № 2262-ХІІ, із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою № 704 установлено додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704).

Крім того, Постановою № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 Постанови № 704).

Колегія суддів вказує, що ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності 15.09.2021 та грошове забезпечення, з якого йому обчислено пенсію, визначено відповідно до Постанови №704, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Як підтверджується матеріалами справи, згідно протоколом від 15.09.2021 за пенсійною справою №0301008985 та довідкою Волинського ОТЦК та СП від 16.12.2021 №ХА21763 для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховано наступне грошове забезпечення: посадовий оклад - 2730,00 грн; оклад за військове звання - 530,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років (25%) - 815,00 грн; надбавка за ОСП (10%) - 407,50 грн; премія (19,1%) - 521,43 грн.

Таким чином, розмір грошового забезпечення позивача визначався вже з урахуванням положень Постанови № 704 та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби та премія).

Стосовно покликання апелянта на визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, та змін до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 як на підставу набуття права на перерахунок пенсії з 15.09.2021 апеляційний суд зазначає наступне.

Пунктом 1 та 2 Постанови № 103 (у первинній редакції) передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Аналізуючи зазначені норми у розрізі викладених обставин справи, колегія суддів зазначає, що такі передбачали перерахунок пенсій, які призначені до 01.03.2018, при цьому вказані вище норми фактично зменшували при перерахунку пенсій складові грошового забезпечення військових пенсіонерів, яким пенсія призначена до 01.03.2018, тобто при перерахунку пенсій вказаній категорії осіб враховувались лише оклад за посадою, військове (спеціальне) звання, відсоткова надбавка за вислугу років, без врахування під час її перерахунку додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Суд першої інстанції вірно заначив, що скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки пенсія позивача з дня її призначення обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Пенсія позивача була обрахована, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704, до яких, окрім основних видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років) були включені додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за особливості проходження служби та премія.

Більше того, після призначення позивачу пенсії по інвалідності 15.09.2021 Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії вказаній категорії осіб.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 15.09.2021 на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 02.08.2022 №ХА21763.

Окрім того, факт оформлення Волинським ОТЦК та СП оновленої довідки від 02.08.2022 №ХА21763 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 не може бути безумовною підставою для здійснення перерахунку пенсії, якщо відсутні правові підстави.

В підсумку, апеляційний суд переглянув оскаржуване рішення суду і не виявив порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до ухвалення незаконного судового рішення, щоб його скасувати й ухвалити нове.

Міркування і твердження позивача не спростовують правильності правових висновків цього рішення, у зв'язку з чим його апеляційна скарга на рішення суду не підлягає задоволенню.

Згідно із статтею 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги колегією суддів не встановлено.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2022 року в справі №140/6226/22- без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді О. М. Гінда

М. А. Пліш