Справа № 201/4676/23
Провадження № 1-кс/201/1656/2023
Іменем України
25 квітня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Станично-Луганського відділу Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022131500000064 від 27.04.2022р. відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Луганська, громадянки України, яка зареєстрована і мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Прокурор звернувся із клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.
На обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022131500000064 від 27.04.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Внаслідок ведення агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, з 24 лютого 2022 року смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, яка відноситься до Станично-Луганської селищної територіальної громади, захоплена збройними силами РФ спільно з незаконними збройними формуваннями так званої «Луганської Народної Республіки» (далі - «ЛНР»).
На тимчасово окупованій території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області представниками так званої «ЛНР», підконтрольними державі-агресору РФ, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема на початку березня 2022 року створено незаконний орган влади - «Державна установа Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі», який розташований за адресою: Луганська область, Щастинський район, смт Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд. 20.
У другій половині березня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, будучи державним службовцем, перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу розгляду звернень Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, знаходячись на тимчасово окупованій території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, переслідуючи особисті інтереси та всупереч Присяги державного службовця, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Станично-Луганської селищної територіальної громади, та реалізуючи його, вступила в злочинну змову з представниками так званої «ЛНР», які підконтрольні державі-агресору - РФ, з метою наділенням її функціями посадової особи незаконного органу влади, а саме так званої «Державної установи Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі». Отримавши від останніх пропозицію зайняти посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, ОСОБА_5 , в порушення вимог Конституції та Законів України, надала свою добровільну згоду на призначення її на посаду «виконуючого обов'язки начальника» так званої «Державної установи Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі».
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, у другій половині березня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - у смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погодившись на пропозицію представників так званої «ЛНР» та окупаційної адміністрації держави-агресора - РФ, умисно, добровільно зайняла посаду «виконувача обов'язків начальника» так званої «Державної установи Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі», тобто посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 та № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора ІНФОРМАЦІЯ_2 (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_3 (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 опубліковано повістки про виклик ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 27.03.2023, 28.03.2023, 29.03.2023 та на 04.04.2023, 05.04.2023 та 06.04.2023 відповідно за зазначеною в повістках адресою органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12022131500000064 від 27.04.2022, вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Також під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 зареєстрована та мешкає у смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, яке у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації було захоплене представниками військових формувань РФ та незаконних збройних формувань т.зв «ЛНР».
Слідчим за погодженням з прокурором 30.03.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора ІНФОРМАЦІЯ_3 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_3 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, бойовими діями, захопленням та окупацією смт смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_5 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Постановою слідчого від 07.04.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.
У зв'язку із переховуванням підозрюваної до Жовтневого районного суду Дніпропетровської області у відповідності до ч. 6 ст. 193 КПК України прокурором подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_5 , яке ухвалою слідчого судді від 19.04.2023 задоволено та обрано підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
повідомленням про виявлення кримінального правопорушення від 20.04.2022 відповідно до якого ОСОБА_5 добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в Управлінні Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі;
протоколами допитів свідків, які підтверджують факт зайняття ОСОБА_5 посади «виконувача обов'язків начальника» так званої «Державної установи Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі» та перебування останньої на тимчасово окупованій території Луганської області, де вона співпрацює з окупаційною владою;
протоколами пред'явлення для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_5 ;
протоколами огляду від 20.03.2023 та 31.03.2023, під час яких в мережі Інтернет, встановлено відомості, якими підтверджується факт створення у березні 2022 року на тимчасово окупованій території Луганської області незаконного органу влади - так званої «Державної установи Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі»;
протоколами огляду від 17.03.2023, 31.03.2023 та 13.04.2023, під час яких в мережі Інтернет, встановлено відомості, якими підтверджується факт зайняття ОСОБА_5 посади «виконувача обов'язків начальника» так званої «Державної установи Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі»;
інформацією з Головного центру обробки спеціальної інформації ДПСУ від 14.04.2023 відповідно до якого державний кордон України у контрольно-пропускних пунктах Державної прикордонної служби України та лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями в період часу з 01.01.2021 по 14.04.2023 ОСОБА_5 не перетинала;
іншими доказами у даному кримінальному провадженні.
Згідно відомостей, наданих Державною міграційною службою України, ОСОБА_5 значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що ОСОБА_5 знаходиться на території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, де працює на посаді «виконувача обов'язків начальника» так званої «Державної установи Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі», яка розташована за адресою: Луганська область, Щастинський район, смт Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд. 20.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на час подання клопотання, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганській області з 24.02.2022 перебуває під тимчасовою окупацією з боку РФ та незаконного збройного формування так званої «ЛНР».
Таким чином, факт тимчасової окупації території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.
На підставі викладеного, просив надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні кримінальному провадженні № 12022131500000064 від 27.04.2022 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні проти клопотання не заперечував.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме, на території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, яке натепер фактично є тимчасово окупованою територією і не підконтрольною державній владі України.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, приймає участь в протиправних діях, виконує функцію так званого «виконувача обов'язків начальника» так званої «Державної установи Луганської Народної Республіки - Управління Пенсійного фонду Луганської Народної Республіки в Станично-Луганському районі», на тимчасово окупованій території.
Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_5 від слідства та суду свідчить те, що вона не з'явилася на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Підозрювана належним чином викликалася для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явилася у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває у на території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, тобто на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного є підстави вважати, що підозрювана переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на час подання клопотання, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганській області з 24.02.2022 перебуває під тимчасовою окупацією з боку РФ та незаконного збройного формування так званої «ЛНР».
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура(ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.
Офіційно оголосити підозрювану ОСОБА_5 в міжнародний розшук не надається можливим через вказані правила Інтерполу.
Підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022131500000064 від 27.04.2022р. відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст оголошений 25 квітня 2023 року о 17 год. 50 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1