Рішення від 25.04.2023 по справі 187/493/23

ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 187/493/23

2-а/0187/4/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" квітня 2023 р. смт Петриківка

Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Говорухи В.О., за участю секретаря судового засідання Єрмолаєва О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради про скасування постанови № 10 про накладення адміністративного стягнення від 15.03.2023,

ВСТАНОВИВ:

23.03.2023 до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради, в якому він просить скасувати постанову відповідача № 10 від 15.03.2023 у справі про адміністративне правопорушення про притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 13600 грн.; закрити провадження у адміністративній справі про притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 13600 грн.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 є фізичною особою підприємцем із видом економічної діяльності пункту 47.11. "Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. На території АДРЕСА_1 він здійснює підприємницьку діяльність маючи магазин " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", в якому він реалізовує продукти харчування, тютюнові та алкогольні напої, товари необхідного значення для мешканців селища. Тривалий час в своєму Магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 " він працює, ведучи бухгалтерську діяльність, сплачую податки, збори та всі обов'язкові платежі до державного місцевого бюджету. Він має Ліцензію № 0426030820206326 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, має електронний касовий апарат, який офіційно зареєстрований в Податковій службі Петриківського району.

22.02.2023 працюючи в Магазині "Продукти", особисто він здійснював продаж продуктів харчування, він не продає алкогольні та тютюнові вироби неповнолітнім особам, вимагає паспорт, або інший документ, який підтверджує вік покупця. 22.02.2023 в Магазині "Продукти", розташованного за адресою: АДРЕСА_1 на нього працівники поліції склали Протокол про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 82 94 91 про те, що він здійснив продаж пива алкогольного "Чернігівське" 2 пляшки по 0,5 литра і сигарки неповнолітньому ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Він не погодився із цим Протоколом вказуючи про те, що у нього нічого в магазині не вилучалось, касовий чек не надано при покупці працівниками поліції.

15.03.2023 за рішенням адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради накласти на ОСОБА_1 за порушення ч.2 ст. 156 КУпАП «Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигатерами і рідинами» стягнення у виді штрафу в розмірі 6800, 00 грн. З вказаним рішенням він категорично не згоден та просить його скасувати.

Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги.ОСОБА_1 пояснив, що продажу алкогольних чи тютюнових виробів жодній неповнолітній особі він не здійснював. Дійсно, 22.02.2023 до його Магазину "Продукти" в якому він сам здійснює торгівлю заходили двоє осіб, які оглянули товар та вийшли, їм він нічого взагалі не продавав. Працівникам поліції він пояснив, що не здійснював продажу, в якому його звинуватили та поясни, що пред'явлені ними пиво та сигарети він не продавав. Вказане він також пояснив на засіданні адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради. За здійснення торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без застосування реєстратора розрахункових операцій чи без роздрукування та видачі відповідного розрахункового документу на нього адмін. матеріалу не складали.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову наполягаючи на правомірності рішення комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради у виді постанови № 10 від 15.03.2023 у справі про адміністративне правопорушення про притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн.

Крім того, представником відповідача подано до суду відзив на позов в якому зазначаючи про те, що 15.03.2023 постановою адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради за № 10, позивача ОСОБА_1 , визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 6800,00 грн. Дана постанова винесена на підставі складеного протоколу від 22.02.2023 ВАВ № 829491, інспектором СЮП ВП ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенантом поліції Саркісьян А.С. 22.02.2023 ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою знаходиться і магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », порушив правила торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, реалізувавши дві пляшки пива «Чернігівське» та одну пачку сигарет «LM» неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушив приписи ч. 2 ст. 156 КУпАП.

На засіданні адмінкомісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради Комарь О.О. заперечував проти винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, свою вину не визнав, надавши пояснення працівникам поліції, в яких зазначено що при продажу пива та сигарет не поцікавився документами покупця. Члени адміністративної комісії винесли постанову за результатами розгляду відповідних протоколів, наданих доказів про встановлення факту продажу неповнолітньому ОСОБА_3 двох пляшок пива та пачки, за що позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП в порядку, передбаченому нормами чинного законодавства. В матеріалах адміністративної справи направленої відділенням поліції № 10 Дніпровського відділу поліції ГУНП України в Дніпропетровській області на адресу Петриківської селищної ради наявні всі докази, фото, документи, пояснення. Таким чином, постанова № 10 від 15.03.2023 про накладення адміністративного стягнення відповідає вимогам статті 283 КУпАП.

Представник позивача просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову про скасування постанови від 15.03.2023 року № 10 про накладення адміністративного стягнення, якою його визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 6800,00 грн.

Суд, заслухавши пояснення позивача, його представника і представника відповідача, розглянувши матеріали справи та адміністративний матеріал за протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 829491 від 22.02.2023, проаналізувавши зібрані по справі докази та враховуючи норми чинного законодавства, прийшов до переконання, що позов підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Частиною другою ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно вимог ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою підприємцем із видом економічної діяльності пункту 47.11. "Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підпрємців та громадських формувань". На території АДРЕСА_1 він здійснює підприємницьку діяльність маючи магазин " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", в якому він реалізовує продукти харчування, тютюнові та алкогольні напої, товари необхідного значення для мешканців селища. Він має Ліцензію № 0426030820206326 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, має електронний касовий апарат, який офіційно зареєстрований в Податковій службі Петриківського району, про що свідчить Ліцензії на торгівлю алкогольними напоями та про зареєстровий касовий апарат, Ліцензія, дата реєстрації 13.12.2022 рік термін дії по 20.12.2023 рік, видана ГУ ДПС в Дніпропетровській області, Ліцензія на електронно-касовий апарат, виданої ГУ ДПС в Дніпропетровській області (а.с. 12-18).

З постанови адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради № 10 від 15.03.2023 у справі про адміністративне правопорушення слідує, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. При цьому, згідно даної постанови: «розглянувши протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 829491 від 22.02.2023 складений інспектором СЮП ВП ДРУП ГУНП України у Дніпропетровській області лейтенантом поліції Саркісьян А.С. встановлено, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає в АДРЕСА_1 22.02.2023 о 13:30 год за адресою АДРЕСА_1 в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » продав дві пляшки пива «Чернігівське» та одну пачку сигарет «LM» неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 чим порушив ч. 2 ст. 156 «Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння» КУпАП.».

Порядок розгляду адміністративною комісією виконавчого комітету Петриківської селищної ради матеріалу за протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 829491 від 22.02.2023 та результати такого розгляду відображені в протоколі № 2 засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Петриківської селищної ради.

Згідно матеріалу за протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 829491 від 22.02.2023: 22.02.2023 о 13:30 год гр. ОСОБА_1 перебуваючи на своєму робочому місці в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що по АДРЕСА_1 , здійснив продаж пива алкогольного "Чернігівське" 2 пляшки по 0,5 л і сигарети 1 пачка марки «LM» неповнолітньому ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 . До адмінматеріалу долучено рапорт чергового ВП про надійшовше повідомлення про правопорушення від 22.02.2023; пояснення ОСОБА_1 ; пояснення ОСОБА_3 в якому він зазначає, що 22.02.2023 о 13:30 зайшов зі своєю подругою до магазину продуктиів, що знахождиться за адресою АДРЕСА_1 та купив там 2 пляшки пива алкогольного "Чернігівське" по 0,5 л. і 1 пачку сигарок марки «LM». Продавець не поцікавився його віком. Чек він йому не дав; копія паспорта громадянина України на ОСОБА_3 ; протокол огляду-вилучення речей, документів від 22.02.2023 з фототаблицею і квитанцією № 332 згідно яких працівниками поліції вилучено 2 пляшки пива алкогольного "Чернігівське" по 0,5 л. і 1 пачку сигарок марки «LM»; рапорт працівника поліції.

Статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено заборону на продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції.

Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів, згідно частини 4 статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року №265/95-ВР (Закон №265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

У статті 2 вказаного Закону визначено, що розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Положеннями ч. 2 ст. 156 КУпАП передбачено відповідальність за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як такі, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння заборонена, або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особі, яка не досягла 18-річного віку, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби.

Згідно із ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановленим законом.

Положеннями ст. 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином суд приходить до висновку, що єдиним доказом вказаного порушення, на який покликається представник відповідача, є пояснення неповнолітнього ОСОБА_3 . Інших доказів, які би підтверджували факт продажу алкогольних напоїв неповнолітній особі, в матеріалах справи немає. Отже, за відсутності інших належних, допустимих і достатніх доказів, зокрема, будь-якого розрахункового документу на підтвердження здійснення вказаної операції з продажу товару, факт продажу ОСОБА_1 неповнолітній особі алкогольних напоїв і тютюнових виробів не доведено належними та допустимими доказами.

Такий висновок відповідає позиції, викладеній в Постанові Верховного Суду від 23 квітня 2019 року (справа №П/811/1217/16).

Конституційний Суд України в рішенні від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010 дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правовій презумпції, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні (п. 4.1).

У силу п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

З урахуванням наведеного вище, при вирішенні даної справи суд виходить з принципу презумпції невинуватості особи, яка притягається до відповідальності. Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд вважає, що відповідач не довів правомірність прийнятої ним постанови у справі про адміністративне правопорушення від 15.03.2023, не подав доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП, а тому з цих підстав позовні вимоги необхідно задовольнити, скасувати постанову адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради № 10 від 15.03.2023 у справі про адміністративне правопорушення про притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн., а провадження у справі закрити.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 72, 73, 77, 90, 246, 255, 286 КАС України, ст.ст. 156, 251, 258, 280, 283 КУпАП, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради про скасування постанови № 10 про накладення адміністративного стягнення від 15.03.2023, задовольнити.

Скасувати постанову адміністративної комісії виконавчого комітету Петриківської селищної ради № 10 від 15 березня 2023 року у справі про адміністративне правопорушення про притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн.

Справу про адміністративне правопорушення про притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП, закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а уразі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на судові рішення у справах, визначених ст. 286 КАС України, у відповідності до ч.4 цієї статті, може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду через Петриківський районний суд Дніпропетровської області.

Повне судове рішення складено 28.04.2023.

Суддя: В. О. Говоруха