Справа № 560/10496/22
іменем України
28 квітня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради , Міністерства соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Славутської міської ради, як контролюючої установи визначеної абзацом другим частини другої статті 103 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, допущену у не проведенні перевірки пенсійної справи гр. ОСОБА_1 відповідно до норм, визначених абзацом другим частини другої статті 103 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, як нагляд, за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) і виплати пенсії органом Пенсійного фонду України - головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відповідно до норм закріплених абзацом другим частини другої статті 103 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та незабезпечення виконання вимог листа Міністерства соціальної політики України від 26 січня 2022 №369/0/196-22 щодо проведення перевірки пенсійної справи.
2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Славутської міської ради, як контролюючу установу визначену абзацом другим частини другої статті 103 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, провести перевірку пенсійної справи гр. ОСОБА_1 відповідно до норм визначених абзацом другим частини другої статті 103 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, як нагляд, за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) і виплати пенсії органом Пенсійного фонду України - головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відповідно до норм закріплених абзацом другим частини другої статті 103 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та на забезпечення виконання вимог листа Міністерства соціальної політики України від 26 січня 2022 №369/0/196-22 щодо проведення перевірки пенсійної справи.
3. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України у не виконанні функцій, передбачених частини 4 статті 103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у вжитті заходів для проведення перевірки матеріалів пенсійної справи гр. ОСОБА_1 щодо правильності обчислення її пенсії у відповідності до встановленого Порядку здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 10.01.2007 №4, та Постановою правління Пенсійного фонду України 10.01.2007 №1-1.
4. Зобов'язати Міністерство соціальної політики України на виконання функцій, передбачених частини 4 статті 103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вжити заходів для проведення перевірки матеріалів пенсійної справи гр. ОСОБА_1 щодо правильності обчислення її пенсії у відповідності до встановленого Порядку здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 10.01.2007 N 4, та Постановою правління Пенсійного фонду України 10.01.2007 №1-1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що право на проведення перевірки пенсійної справи закріплено на державному рівні, а відповідальні особи, які здійснюють нагляд за правильністю та своєчасністю призначення (перерахунку) пенсій, зобов'язані проводити перевірки матеріалів пенсійних справ, щодо яких органами Пенсійного фонду України прийнято рішення про призначення (перерахунок) або відмову в призначенні (перерахунку) пенсій та відстрочку часу призначення пенсії відповідно до законів, згідно з якими органами Пенсійного фонду України призначаються (перераховуються) пенсії.
Однак по відношенню до позивача, як пенсіонерки, такі норми було порушено.
Так, територіальний орган Пенсійного фонду зобов'язаний був при призначенні пенсії у 2013 році письмово повідомити про право подати додаткові документи для призначення позивачу іншої пенсії - за віком на пільгових умовах. Проте орган пенсійного фонду не рекомендував перейти на інший вид пенсії відповідно записів трудової книжки, як і право протягом трьом місяців подачі додаткових документів.
Такі порушення не були виявлені органом, визначеним ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Якщо орган Пенсійного фонду допустив порушення норм законодавства при обчисленні/перерахунку пенсії пенсіонера, то визначений статтею 103 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, і його структурні підрозділи з питань соціального захисту населення зобов'язаний, в силу своїх повноважень, при здійсненні перевірки пенсійної справи пенсіонера, встановити допущені порушення по такій пенсійній справі та вказати у відповідному акті перевірки на допущені порушення і встановити строк для їх усунення.
Подаючи скаргу та наступні звернення щодо проведення перевірки пенсійної справи, позивач вважала, що Міністерство соціальної політики України та його структурні підрозділи втрутяться у питання щодо перевірки пенсійної справи, та буде винесено належний висновок по такій пенсійній справі у недотриманні норм законодавства органом, який призначав/перераховував пенсію у 2013 та 2021 роках, а після такого висновку її права будуть відновлені, та будуть повернуті кошти, які незаконно утримувалися з пенсії.
Ухвалою суду від 31.10.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради подало до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що у 2013 році нагляд за правильністю та своєчасністю призначення (перерахунку) пенсій здійснювався головним спеціалістом з контролю за правильністю призначення та виплати пенсій управління соціального захисту населення шляхом перевірок матеріалів пенсійних справ, щодо яких органами пенсійного фонду України прийнято рішення про призначення (перерахунок) або відмову в призначенні (перерахунку) пенсій та відстрочку часу призначення пенсії відповідно до законів, згідно з якими органами Пенсійного фонду України призначаються (перераховуються) пенсії. У ході здійснення нагляду головним спеціалістом перевірялася відповідність прийнятого рішення законодавчим та нормативно - правовим актам, дотримання установленого законодавством порядку оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Перевірці підлягали матеріали пенсійних справ, за якими прийнято рішення про призначення (перерахунок) пенсії в місяцях, що передують місяцю, у якому здійснюються перевірки.
З 2019 року і по теперішній час Пенсійний фонд України формує лише електронні пенсійні справи. Спеціалістам структурних підрозділів з питань соціального захисту населення надаються відповідні доступи лише до підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи».
Зазначає, що УСЗН ВК Славутської МР було здійснено перевірку електронної пенсійної справи ОСОБА_1 та 24.05.2021 була направлена відповідь щодо результатів перевірки, зокрема листом за вих. №24-17/1605 було повідомлено, що «за даними Централізованої підсистеми «Призначення та виплати (ППВП)» під час перевірки не було встановлено порушень, що впливали б на розмір пенсії.
Вказує, що ОСОБА_1 не надала жодних доказів до суду, що підтверджувало те, що управління соціального захисту населення не здійснює перевірку паперових та електронних пенсійних справ відповідно до Порядку здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України та інших норм чинного пенсійного законодавства. А також доказів, що управлінням порушено її права, свободи чи інтереси.
У той же час, чинним законодавством не передбачено здійснення повторної перевірки дій органів Пенсійного фонду України у зв'язку з тим, що громадянин вважає незаконними дії органів Пенсійного фонду України.
Позивачу також була надана відповідь, що управління не може надати інформацію за період 2013-2018 років щодо наявності чи відсутності запитуваних документів, оскільки листування управління з Територіальним управлінням Пенсійного фонду України передано на знищення.
Міністерство соціальної політики України також подало відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що 17.01.2022 ОСОБА_1 звернулася до Мінсоцполітики зі скаргою, в якій викладено прохання "втрутитися у вирішенні питання щодо правильності застосування норм законодавства при обчисленні пенсії з 29.04.2013, невідкладно привести призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 29.04.2013 відповідно до записів основного документу про стаж - трудової книжки та повернути зайво утримані кошти пенсії".
Питання проведення державного нагляду відповідно до статті 103 Закону № 1058 щодо правильності призначення (перерахунку) і виплати пенсії ОСОБА_1 не порушувалося. З огляду на зазначене, скаргу ОСОБА_1 від 17.01.2022 було розглянуто відповідно до Закону № 393.
Мінсоцполітики листом від 26.01.2022 № 369/0/196-22 звернулося до Пенсійного фонду України і Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації стосовно перевірки правильності призначення пенсії ОСОБА_1 за викладених у її скарзі обставин та надання, в межах компетенції, заявниці і Міністерству детальної інформації з порушених питань.
При цьому звертає увагу на те, що норми Порядку не передбачають проведення нагляду за зверненнями громадян.
З огляду на зазначене, при розгляді скарги ОСОБА_1 від 17.01.2022 Мінсоцполітики діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, Законом № 393 та Положенням.
Позивач подала до суду відповідь на відзив управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради, в якій вказує, що перевірці підлягають усі пенсійні справи, по яких прийняті рішення у попередніх місяцях, що передують місяцю проведення перевірки.
Також позивач подала до суду відповідь на відзив Мінсоцполітики, в якій вказує, що Мінсоцполітики як вищестоящий орган належним чином не ініціював проведення перевірок органами праці та соціального захисту населення для надання висновків щодо наявності чи відсутності порушень органами Пенсійного фонду законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії.
Відповідач у відзиві зазначає, що норми Порядку не передбачають проведення нагляду за зверненнями громадян. Проте відповідач не вказує, де таке прописано. Тобто не наводить чіткі норми законодавства, які не дають йому право провести перевірку пенсійної справи, і не зазначає законодавство, яке забороняє йому провести таку перевірку.
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради подало заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначає, що чинним законодавством не передбачено здійснення повторної перевірки дій органів Пенсійного фонду України у зв'язку з тим, що громадянин вважає незаконними дії органів Пенсійного фонду України, а також не погоджується з результатами попередньої перевірки.
Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач подала Міністерству соціальної політики України скаргу від 17 січня 2022 року, у якій просила втрутитися у вирішенні питання щодо правильності застосування норм законодавства при обчисленні її пенсії з 29 квітня 2013 року - невідкладно привести призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 29 квітня 2013 року відповідно записів основного документа про стаж - трудової книжки та повернути зайво утримані кошти пенсії.
У скарзі вказано, що матеріали пенсійної справи, а відповідно правильність призначення пенсії та проведеного перерахунку пенсії з 29 квітня 2013 року не перевірено належним чином відповідно до норм Порядку здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України.
Так, 29 квітня 2013 року позивач подала заяву до територіального органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії за віком з пакетом документів, зокрема трудовою книжкою. За результатами розгляду заяви винесено рішення - Протокол № 7941 від 18.05.2013 про призначення пенсії за віком з 29 квітня 2013 року.
У протоколі зазначено, що умови призначення пенсії загальні, а також про зменшення розміру пенсії на 12% за достроковий вихід на пенсію.
Згідно основного документа про стаж, який додано до заяви про призначення пенсії за віком з 29.04.2013, робота на пільгових умовах відповідно до норм ст.56 Закону "Про пенсійне забезпечення" складає 20 років 09 місяців 09 днів, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та без зменшення розміру пенсії на 12% за достроковий вихід на пенсію за віком.
Вказує, що рішення про призначення пенсії за віком на загальних умовах, як дострокову пенсію за віком, а не пенсії за віком на пільгових умовах, є протиправним, що призвело до заниження розміру пенсії.
Такі порушення не виявив контролюючий орган виконавчого комітету Славутської міської ради.
За період з 29.04.2013 (з дати призначення пенсії за віком) по 30.09.2017 включно (у зв'язку з набранням чинності з 01.10.2017 змін, внесеним Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії”), з призначеної пенсії за віком зайво утримано 8991,02 грн.
Міністерство соціальної політики України листом від 26.01.2022 №369/0/196-22 повідомило, що це звернення направлено Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації та Пенсійному фонду України для проведення перевірки правильності призначення пенсії з урахуванням зазначених у листі обставин та надання, в межах компетенції, детальної інформації з порушених питань.
У подальшому управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради листом від 15.02.2022 у відповідь на заяву від 17.01.2022 (направленої за належністю) повідомило ОСОБА_1 та Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, що 15.02.2022 спеціалістами управління була проведена перевірка пенсійної справи в відділі з питань перерахунків пенсій № 3 головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області згідно з матеріалів, що наявні в Інтегрованій комплексній інформаційній системі Пенсійного фонду України “Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи”. Станом на 15.02.2022 справа не пройшла повне оцифрування.
За інформацією відділу з питань перерахунків пенсій № 3 головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області паперова пенсійна справа знаходиться в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Враховуючи неможливість підтвердження або спростування фактів, щодо врахування періоду з 01.05.1976 р. по 31.12.1994 р., з 03.06.2008 р. по 21.01.2009 р., з 10.02.2010 р. по 01.08.2011 р. при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах, за даними Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України “Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи”, заява від 17.01.2022 направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за місцем знаходження паперової пенсійної справи для розгляду по суті.
Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації листом від 21.02.2022 повідомив ОСОБА_1 та Міністерство соціальної політики України інформацією аналогічного змісту.
У подальшому управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради листом від 14.04.2022 повідомило ОСОБА_1 , що справа не пройшла повне оцифрування, тому акт про перевірку справи в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради відсутній.
Також позивач подавала звернення до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради від 08.02.2022, в якій зазначала, що має право на призначення пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до пункту “б” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (в редакції до 01.04.2015). Загальний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці перевищує 20 років. Працівником ПФУ не повідомлено про необхідність донесення додаткових документів для призначення пенсії на пільгових умовах.
Просила здійснити перевірку пенсійної справи відповідно до чинного законодавства, та зобов'язати ПФУ у Хмельницькій області врахувати як шкідливі умови праці період роботи з 01.05.1976 по 31.12.1994; з 03.06.2008 по 21.01.2009, з 20.01.2010 по 01.08.2011, згідно трудової книжки. Здійснити призначення пенсії на пільгових умовах за віком.
Крім цього, позивач на адресу Міністерства соціальної політики України направила листи від 30.05.2022 та 09.06.2022, в яких вказала, що вимоги щодо проведення перевірки правильності призначення пенсії за віком з 29.04.2013 залишаються не забезпеченими. Вимагала забезпечити проведення управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради перевірку пенсійної справи відповідно норм статті 103 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” щодо правильності застосування територіальним органом Пенсійного фонду України норм законодавства при прийнятті рішення про призначення пенсії за віком з 29 квітня 2013 року відповідно до законів, згідно з якими органами Пенсійного фонду України призначаються (перераховуються) пенсії.
Міністерство соціальної політики України направило відповідь від 17.06.2022, у якій вказало, що Мінсоцполітики у період воєнного стану рішень щодо відновлення проведення державного нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) і виплати пенсій органами Пенсійного фонду України не приймалось, відповідних позапланових заходів не проводилось.
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради листом від 07.07.2022 (на звернення від 14.06.2022) повідомило, що працівники структурних підрозділів управлінь соціального захисту населення, до функціональних обов'язків яких належить здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України, мають відповідні доступи лише до підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України “Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи” (далі - ППВПІКІС ПФУ). Формування списків пенсійних справ, які підлягають перевірці згідно з пунктом 2 Порядку, здійснюється з використанням передбачених у ППВП ІКІС ПФУ “фільтрів” по одержувачам пенсій.
Також управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради листом від 07.07.2022 повідомило позивача про те, що чинним законодавством не передбачено здійснення перевірки пенсійних справ отримувачів пенсій за особистим зверненням громадян.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до ч.2 ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) державне регулювання та нагляд у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють за дотриманням норм цього Закону щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі та щодо взаємодії Пенсійного фонду з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, і його структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Таким центральним органом виконавчої влади є Міністерство соціальної політики України.
Згідно з ч.3 ст.103 Закону № 1058-IV рішення органів державного регулювання та нагляду є обов'язковими для виконання Пенсійним фондом, компаніями з управління активами, уповноваженим банком, зберігачем, страховими організаціями, якщо такі рішення прийняті в межах повноважень цих органів, визначених законодавством. Дії органів державного регулювання та нагляду можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до ч.4 ст.103 Закону № 1058-IV якщо суб'єктом солідарної системи або накопичувальної системи пенсійного страхування прийнято рішення з порушенням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або такий суб'єкт не виконує вимог законодавства, органи державного регулювання та нагляду вказують на допущені порушення і встановлюють строк для їх усунення. Якщо протягом цього строку суб'єкт не усуне порушення, незаконне рішення скасовується органами державного регулювання та нагляду з подальшим відшкодуванням збитків за рахунок цього суб'єкта.
Згідно ч.6 ст.103 Закону № 1058-IV суб'єкти солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування зобов'язані надавати посадовим особам органів державного регулювання та нагляду всі документи та інформацію, необхідні для здійснення ними функцій державного регулювання та нагляду.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №4 від 10.01.2007 затверджено Порядок здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України.
Порядок визначає механізм організації та здійснення нагляду структурними підрозділами органів праці та соціального захисту населення, на які покладені функції здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) і виплати пенсій органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.2 цього Порядку нагляд здійснюється за напрямками:
а) правильність та своєчасність призначення (перерахунку) пенсій;
б) правильність та своєчасність нарахування, виплати та припинення виплати пенсій.
Згідно п.2.1.1 Порядку нагляд за правильністю та своєчасністю призначення (перерахунку) пенсій здійснюється шляхом перевірок матеріалів пенсійних справ, щодо яких органами Пенсійного фонду України прийнято рішення про призначення (перерахунок) або відмову в призначенні (перерахунку) пенсій та відстрочку часу призначення пенсії відповідно до законів, згідно з якими органами Пенсійного фонду України призначаються (перераховуються) пенсії.
Відповідно до п. 2.1.2. Порядку у ході здійснення нагляду перевіряється відповідність прийнятого рішення про призначення (перерахунок), відмову в призначенні (перерахунку) пенсії та відстрочку часу призначення пенсії законодавчим та нормативно-правовим актам, дотримання установленого законодавством порядку оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Згідно п.2.1.3 Порядку перевірці підлягають матеріали пенсійних справ, зареєстровані в журналах (форми №10, №3), за якими прийнято рішення про призначення (перерахунок) пенсії в місяцях, що передують місяцю, у якому здійснюються перевірки.
Відповідно до п.3.1 Порядку перевірки правильності призначення (перерахунку), відстрочки часу призначення, відмови в призначенні (перерахунку), виплати пенсій органами Пенсійного фонду здійснюються відповідно до графіків, погоджених з органами Пенсійного фонду України. Терміни перевірок установлюються не менше дванадцяти робочих днів на місяць, а в разі потреби цей термін може бути продовжений за погодженням сторін на строк не більше п'яти робочих днів. При проведенні перевірок працівниками органів праці та соціального захисту населення ведеться журнал реєстрації справ, які перевіряються.
Згідно з п.3.2 Порядку право на проведення перевірок мають працівники органів праці та соціального захисту населення, до функціональних обов'язків яких входить здійснення нагляду або координація роботи з нагляду (далі - працівники органів праці та соціального захисту населення). При здійсненні нагляду працівники органів праці та соціального захисту населення повинні мати документ, який засвідчує їх особу, та направлення на перевірку, підписане керівником відповідного органу праці та соціального захисту населення.
Таким чином, законодавець визначив коло державних органів, які здійснюють нагляд за дотриманням норм Закону № 1058-IV щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, однак зауваживши - у порядку, передбаченому законодавством.
Водночас, Порядок визначає механізм організації та здійснення нагляду структурними підрозділами органів праці та соціального захисту населення, на які покладені функції здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) і виплати пенсій органами Пенсійного фонду України.
Законодавством не визначено порядок, за яким саме Міністерство соціальної політики України як центральний орган має виконувати функції, передбачені ч.4 ст.103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, вживати заходів для проведення перевірки матеріалів пенсійної справи.
Такі повноваження передбачені для структурних підрозділів органів праці та соціального захисту населення.
Тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Міністерства соціальної політики України у не виконанні функцій, передбачених частини 4 статті 103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у вжитті заходів для проведення перевірки матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 щодо правильності обчислення її пенсії у відповідності до Порядку від 10.01.2007 №1-1, слід відмовити.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправної бездіяльності управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Славутської міської ради, допущеної у непроведенні перевірки пенсійної справи ОСОБА_1 відповідно до норм, визначених абзацом другим частини другої статті 103 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, як нагляд, за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) і виплати пенсії органом Пенсійного фонду України, та незабезпечення виконання вимог листа Міністерства соціальної політики України від 26 січня 2022 №369/0/196-22 щодо проведення перевірки пенсійної справи, суд звертає увагу на таке.
Як уже зазначалось, відповідно до п.2 вищевказаного Порядку нагляд здійснюється за напрямками:
а) правильність та своєчасність призначення (перерахунку) пенсій;
б) правильність та своєчасність нарахування, виплати та припинення виплати пенсій.
У ході здійснення нагляду перевіряється відповідність прийнятого рішення про призначення пенсії законодавчим та нормативно-правовим актам, дотримання установленого законодавством порядку оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Отже, органами соціального захисту населення перевіряється тільки відповідність прийнятого рішення законодавчим та нормативно-правовим актам України, що регулюють правовідносини у сфері пенсійного забезпечення.
Порядком не передбачено здійснення попереднього обрахунку пенсій громадян, або вивчення документів, які подаються для призначення, на предмет наявності у заявника можливості призначення пенсії за іншим законом.
Управління соціального захисту не наділено повноваженнями щодо проведення всебічного та вичерпного контролю за роботою пенсійного органу стосовно призначення пенсії за поданими матеріалами, або дослідження поданих документів на предмет наявності можливості призначення пенсії на більш вигідних умовах.
Також позивач помилково вважає, що управління соціального захисту вправі зобов'язати ГУ ПФУ у Хмельницькій області врахувати як шкідливі умови праці період роботи з 01.05.1976 по 31.12.1994; з 03.06.2008 по 21.01.2009, з 20.01.2010 по 01.08.2011, згідно трудової книжки; здійснити призначення пенсії на пільгових умовах за віком (про що вказано у зверненні позивача від 08.02.2022).
Крім того, згідно п.2.1.3 Порядку перевірці підлягають матеріали пенсійних справ, за якими прийнято рішення про призначення (перерахунок) пенсії в місяцях, що передують місяцю, у якому здійснюються перевірки.
Таким чином, Порядок фактично встановлює часові обмеження щодо матеріалів пенсійних справ, які підлягають перевірці.
Дії уповноваженого органу щодо здійснення відповідної перевірки рішення про призначення позивачу пенсії у 2013 році не є предметом судового розгляду.
При цьому Порядком не передбачено здійснення перевірки матеріалів пенсійних справ у зв'язку з тим, що громадянин вважає незаконними дії органів Пенсійного фонду України.
Оскільки Порядок не наділяє управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради повноваженнями щодо перевірки за зверненнями позивача у спірних правовідносинах як стосовно перегляду рішення про призначення позивачу у 2013 році пенсії, так і стосовно пенсійної справи в цілому на предмет перевірки стверджуваних особою порушень, пенсійна справа у спірному випадку не повинна була перевірятись.
Не спростовує цього посилання позивача на лист Міністерства соціальної політики України від 26 січня 2022 №369/0/196-22, оскільки в ньому йдеться про надсилання скарги для перевірки правильності призначення пенсії та надання інформації з порушених питань в межах компетенції. Водночас, сам лист згідно Порядку також не є підставою для проведення такої перевірки.
Щодо доводів позивача про те, що відповідач не наводить чіткі норми законодавства, які не дають йому право провести перевірку пенсійної справи, і не зазначає законодавство, яке забороняє йому провести таку перевірку, суд звертає увагу на таке
Положеннями частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідачі є органами державної влади, це означає, що вони зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Як наслідок, вимоги позову до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради також не підлягають задоволенню.
Отже, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Оскільки позовні вимоги не підлягають задоволенню, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 квітня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідачі:Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради (вул. Я. Мудрого, 47,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30000 , код ЄДРПОУ - 21316173) Міністерство соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10,м.Київ,01601 , код ЄДРПОУ - 37567866)
Головуючий суддя Д.А. Божук