Рішення від 28.04.2023 по справі 520/5188/23

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

28 квітня 2023 р. справа № 520/5188/23

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області (м-н Свободи, 5, Держпром, 6 під, 7 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області, в якому просить суд:

- постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №335098 від 08.02.2022 щодо накладення штрафу на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 у сумі 17000 грн. - визнати протиправною та скасувати.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 3 та п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працівником Державної служби України з безпеки на транспорті був складений Акт №328021 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08.12.2021. На підставі вказаного акту відповідачем 08.02.2022 винесена постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №335098, якою на позивача накладено штраф у розмірі 17000,00 грн. Позивач вважає зазначену постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки своїми діями не порушував ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву вказав, що відділом державного нагляду (контролю) у Харківській області правомірно винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано у відношенні позивача адміністративно-господарський штраф в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а всі наведені у позовній заяві твердження є надуманими та спростовуються матеріалами справи, направлені лише на ухилення від встановленої законом відповідальності.

У наданій позивачем відповіді на відзив зазначено, що обставини, на які посилається відповідач вже були предметом розгляду в іншій адміністративній справі, яка вирішена на користь позивача та рішення суду набрало законної сили. Також, позивач посилається на те, що виникають сумніви в достовірності тих письмових доказів, що були додані відповідачем до відзиву на позовну заяву. Враховуючи те, що всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, постанова Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №335098 від 08.02.2022 щодо накладення штрафу на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 у сумі 17000,00 грн., на думку позивача, повинна бути визнана протиправною та скасована.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 10.08.1998, дата запису: 23.12.2004, номер запису: 24670170000000246. Основний вид діяльності за КВЕД: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

06.12.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Крупяний двір» (замовником) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (експедитором) укладений Договір №06/12-2021 про надання послуг перевезення вантажів в міжнародному та внутрішньодержавному сполученні.

Відповідно до Договору №06/12-2021 від 06.12.2021, експедитор зобов'язався доставити ввірений йому замовником (або вказаним ним вантажопідрядником) вантаж до пункту призначення в установлений договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а замовник зобов'язався сплатити за його перевезення вантажу встановлену плату (п. 1.1 Договору).

На виконання зазначеного Договору, замовником ТОВ «Крупяний двір» надіслано перевізнику ФО-П ОСОБА_1 Договір-заявку №07/12/03-2021 від 07.12.2021 на міжміські вантажні перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до Договору-заявки водій ОСОБА_2 на спеціалізованому вантажному сідловому тягачі-E марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 зі спеціалізованим напівпричіпом н/пр-самоскид марки Lueck, реєстраційний номер НОМЕР_3 здійснював перевезення вантажу «тнп насипом» вагою до 27 тон за маршрутом Харківська обл., с. Станичное - Одеська обл., Іванівський р-н, смт. Радісне з сумою оплати 1200,00 грн/т б/н з ПДВ.

Спеціалізований вантажний сідловий тягач-E марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 та спеціалізований напівпричіп н/пр-самоскид марки Lueck, реєстраційний номер НОМЕР_3 належать на праві власності ОСОБА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 та Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 відповідно.

ОСОБА_2 працює у ФО-П ОСОБА_1 , що підтверджується повідомленням про прийняття працівника на роботу від 16.11.2021.

Згідно товарно-транспортної накладної №326521 від 07.12.2021, наданої позивачем до позовної заяви, водій ОСОБА_2 прийняв вантаж насипом пшеницю масою брутто 39 тон 840 кг (з яких тари - 14 800 кг, нетто - 25 040 кг); пункт навантаження - с. Дерегівка, вул. Центральна, буд. 4, пункт розвантаження - Одеська обл., Іванівський р-н, смт. Радісне, вул. Шевченка, буд. 16.

З Акту №577 від 09.12.2021 здачі-прийняття наданих транспортних послуг з перевезення вантажів по Україні за Договором №06/12-2021 від 06.12.2021 вбачається, що ФО-П ОСОБА_1 як перевізник надав ТОВ «Крупяний двір» як замовнику транспортні послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом, а саме: транспортні послуги за маршрутом с. Дерегівка Харківської обл. - смт. Радісне Одеська обл. (авт. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 , водій ОСОБА_2 ) згідно Заявки №07/12/03-2021 від 07.12.2021.

Під час здійснення зазначеного вище вантажного перевезення водієм ОСОБА_2 автомобіль був зупинений працівниками Державної служби України з безпеки на транспорті з метою здійснення габаритно-вагового контролю.

Після проведення перевірки, працівником Державної служби України з безпеки на транспорті складений акт №328021 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08.12.2021.

Згідно з копією акту №328021 від 08.12.2021 під час перевірки виявлено порушення, а саме: «Під час надання послуг з перевезення вантажу згідно ТТН №326521 з перевищенням навантаження на одиничну вісь склало 13,00 т при допустимій 11,00 т. Також транспортна накладна оформлена неналежним чином. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу а також абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону. Водій від підпису та пояснень відмовився, з Актом ознайомлений".

Відділом державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті надіслано на адресу ФО-П ОСОБА_1 . Повідомлення №3810/40/24-22 від 19.01.2022, в якому ФО-П ОСОБА_1 запросили 25.01.2022 для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт за адресою: АДРЕСА_2 .

Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №335097 від 08.02.2022 на ФО-П ОСОБА_1 накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн. за порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Не погодившись із постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №335097 від 08.02.2022, ФО-П ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування вказаної постанови.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 по справі №520/4422/22, адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови - задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №335097 щодо накладення штрафу на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 у сумі 17000 грн.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 по справі №520/4422/22 набрало законної сили 06.03.2023.

Суд зазначає, що предметом розгляду справи №520/4422/22 була постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №335097 від 08.02.2022, якою на позивача накладено штраф за вчинення порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

При цьому, Відділом державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті 08.02.2022 також винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №335098, згідно з якою на ФО-П ОСОБА_1 накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн. за порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", зафіксовані в акті №328021 від 08.12.2021, що є предметом розгляду даної справи.

Про наявність постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №335098 від 08.02.2022 позивач дізнався 09.03.2023, отримавши повідомлення на мобільний телефон у месенджері «Вайбер» від банку Райффайзен Банк Аваль про накладений арешт згідно з ВП №71197733 від 09.03.2023. Доказів зворотного суду не надано.

Вважаючи вказану постанову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Підпунктом 2 пункту 5 даного Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України.

Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Відповідно до Розпорядження №1579-р Кабінету Міністрів України від 02.12.2021 "Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті", Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки реорганізоване у Відділ державного нагляду (контролю) у Харківській області.

Процедура проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Відповідно до п. 2 Порядку №1567, рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.

Згідно з п. 14 зазначеного Порядку рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Пунктом 15 Порядку №1567 встановлено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, винесених за результатами розгляду справ про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, які можливо перевірити під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі); виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Частиною 1 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Згідно з п. 20 Порядку №1567 виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. У разі відмови водія від підписання акта рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис (п. п. 21,22 Порядку №1567).

В акті №328021 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08.12.2021 зазначено, що транспортна накладна оформлена неналежним чином.

З цього приводу суд наголошує, що згідно з товарно-транспортною накладною №326521, копію якої позивачем надано разом із позовною заявою, водій ОСОБА_2 прийняв вантаж насипом пшеницю масою брутто 39 тон 840 кг (з яких тари 14 800 кг, нетто 25 040 кг); пункт навантаження с. Дерегівка, вул. Центральна, буд. 4, пункт розвантаження Одеська обл., Іванівський р-н, смт. Радісне, вул. Шевченка, буд. 16.

Проте, відповідачем разом із відзивом на позовну заяву надано документи, на підставі яких складено акт №328021 від 08.12.2021 та винесено оскаржувану постанову, зокрема копію товарно-транспортної накладної №326521, яка була наявна у водія станом на час перевірки.

Згідно з ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" при оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити:

1) дата і місце складання;

2) вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

3) автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення;

4) вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

5) транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто;

6) пункти завантаження і розвантаження.

Судом встановлено, що товарно-транспортна накладна №326521 на час проведення Державною службою України з безпеки на транспорті перевірки водія ОСОБА_2 , який здійснював 08.12.2021 перевезення пшениці замовнику транспортних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом - ТОВ «Крупяний двір», не містить жодних обов'язкових реквізитів.

Відповідно до п. 11.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 (далі - Правила) основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.

Товарно-транспортна накладна може оформлюватись суб'єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

Згідно з п. 11.2 та п. 11.3 Правил, оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля.

Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.

Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом.

Пунктами 11.4-11.6 Правил передбачено, що після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її примірники. У разі використання товарно-транспортної накладної у паперовій формі перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - водій (експедитор) передає вантажоодержувачу, третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається Перевізнику.

У разі використання е-ТТН Замовник (вантажовідправник) друкує, підписує і надає водію (експедитору Перевізника) в одному примірнику паперову копію е-ТТН, відповідно до вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» для пред'явлення особам, уповноваженим здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.

Водій (експедитор Перевізника) ставить свій підпис на паперовій копії е-ТТН про прийняття ним вантажу для перевезення.

У тих випадках, коли в товарно-транспортній накладній немає можливості зазначити всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої накладної Замовник додає документ довільної форми з обов'язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1- 10 товарно-транспортної накладної).

У таких випадках в товарно-транспортній накладній зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого товарно-транспортна накладна вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із Замовником.

Відповідно до п. 14.1 Правил форма і порядок розрахунків, а також випадки зміни розміру оплати за перевезення вантажів і надання інших послуг, пов'язаних з цим, визначаються Перевізником з вантажовідправником або вантажоодержувачем - Замовником при укладенні ними Договору на перевезення вантажів (п. 3.1 Договору).

Суд наголошує, що товарно-транспортна накладна №326521, яку надано 08.12.2021 водієм ОСОБА_2 під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу автомобільним транспортом, не відповідає вимогам чинного законодавства, а отже не є належним документом, що підтверджує факт перевезення товару.

З досліджених судом матеріалів справи вбачається, що вищевказана товарно-транспортна накладна станом на 08.12.2021 заповнена не належним чином, що є порушенням ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що постанова Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №335098 від 08.02.2022 щодо накладення штрафу на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 у сумі 17000 грн. є правомірною, а отже, не підлягає скасуванню.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач надав докази, які спростовують твердження позивача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області (м-н Свободи, 5, Держпром, 6 під, 7 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п. 3 Прикінцевих положень КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Біленський О.О.