вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
про повернення позовної заяви
28 квітня 2023 року Справа № 480/3823/23
Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про скасування постанови, визнання протиправними та скасування рішень,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, в якій просить:
- скасувати постанову серії ПН МКМ № 012062 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення передбаченого частиною 1 статті 203 КУпАП у формі штрафу в розмірі 5100 гривень відносно громадянина Туркменістану ОСОБА_2 . Справу про адміністративне правопорушення відносно громадянина Туркменістану ОСОБА_2 про притягнення до відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП - закрити;
- визнати протиправним та скасувати рішення № 586 Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 05.12.2022 року про заборону в'їзду в Україну громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення № 59021500059487 Управління державної міграційної служби України в Сумській області від 26 січня 2023 року про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд повертає її позивачам, виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В силу положень ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Водночас, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним.
Частиною 1 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
При цьому за приписами ч. 6 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 3 ст. 27 Кодексу адміністративного судочинства України правила про виключну підсудність для окремих категорій адміністративних справ можуть визначатися цим Кодексом.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності встановлюються статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно частини 1 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З позовної заяви суд вбачає, що позивач, зокрема, просить скасувати постанову серії ПН МКМ № 012062 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення передбаченого частиною 1 статті 203 КУпАП у формі штрафу в розмірі 5100 гривень відносно громадянина Туркменістану ОСОБА_2 . Справу про адміністративне правопорушення відносно громадянина Туркменістану ОСОБА_2 про притягнення до відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП - закрити.
Враховуючи приписи вище зазначених норм законодавства, суд зазначає, що дана позовна вимога підсудна виключно загальним місцевим судам, як адміністративним.
При цьому вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 586 Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 05.12.2022 року про заборону в'їзду в Україну громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнання протиправним та скасування рішення № 59021500059487 Управління державної міграційної служби України в Сумській області від 26 січня 2023 року про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підсудні Сумському окружному адміністративному суду.
Таким чином у даній позовній заяві об'єднано позовні вимоги, які підсудні різним судам.
За правилами частини першої статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Водночас відповідно до частини п'ятої статті 172 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.
Пунктом 6 частини четвертої статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, у яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
За частиною шостою статті 172 КАС України суд вправі за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи до початку розгляду справи по суті роз'єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об'єднаних вимог у самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.
Отже, визначальною умовою для роз'єднання позовних вимог є та обставина, що таке роз'єднання сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.
Зазначений припис спрямований на те, щоб суб'єкт правовідносин міг з дотриманням принципів адміністративного судочинства і конкретних обставин скористатися правом на судовий захист.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАСУкраїни).
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що суд вправі з власної ініціативи до початку розгляду справи по суті роз'єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об'єднаних вимог у самостійне провадження для забезпечення виконання завдань адміністративного судочинства, тобто, зокрема, для своєчасного вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Проте таке роз'єднання можливе лише у тому випадку, якщо кожна з виділених вимог може бути предметом розгляду у тому суді, який роз'єднав позовні вимоги.
Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.09.2020 року по справі № 420/3956/20 та ухвалі Верховного Суду від 05 березня 2021 року по справі №9901/55/21 та відповідно до частини 5 ст. 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при розгляді цієї справи.
Оскільки представник позивача об'єднав у позовній заяві вимоги, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам, і відсутні законні підстави для їхнього роз'єднання в окремі провадження, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування положень статті 172 КАС України та наявність правових підстав для повернення позовної заяви позивачам на підставі пункту 6 частини четвертої статті 169 КАС України.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про скасування постанови, визнання протиправними та скасування рішень і додані до неї документи - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачам, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали.
Суддя В.О. Павлічек