28 квітня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/2784/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не призначення пенсії ОСОБА_2 у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку із 15.02.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити з 15.02.2023 ОСОБА_2 пенсію зі зниженням пенсійного віку у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка постійно проживала у зоні відселення з моменту аварії, що підтверджується відповідним посвідченням потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, на що відмовлено у призначенні пенсії з підстав відсутності необхідного страхового стажу рішення мотивоване тим, що її страховий стаж становить 15 років 07 місяців 29 днів в той час як необхідний стаж становить не менше 21 року. Позивач вважає таку відмову безпідставною, оскільки статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особи, які проживали або працювали на радіоактивно забруднених територіях, пенсії призначаються із зниженням пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зазначає, що має право на зменшення пенсійного віку на 6 років, що дає право на призначення їй пенсії у відповідності до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою суду від 21.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2784/23, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
06 квітня 2023 року до суду надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог, в обґрунтування зазначає, що документи надані ОСОБА_1 для призначення пенсії підтверджують, що позивач має страховий стаж 15 років 07 місяців 27 днів, при цьому необхідний їй стаж що дає право на зниження пенсійного віку має становити 21 рік, таким чином визнати право на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку не має можливості.
07 квітня 2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області також надійшов відзив, у якому представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що Управлінням було правомірно відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону №796-XII, оскільки Управлінням встановлено, що загальний стаж позивача становить 15 років 07 місяців 27 днів, строк проживання у зоні гарантованого добровільного відселення - 7 років 00 місяців 29 днів ( тобто зменшення пенсійного віку на 6 років), вік заявника - 56 років, враховуючи обставини, пенсійний вік та необхідний страховий стаж позивача має бути зменшений на 6 років, відтак, пенсійний вік становить 54 роки, в той час як необхідний страховий стаж - 21 рік. У зв'язку з відсутністю у позивача 21 року страхового стажу, Управлінням прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Позивач згідно посвідчення серії НОМЕР_1 є громадянином, яка постійно проживає на території гарантованого добровільного поселення 1986 - 91 роках (категорія 3).
15 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за наслідками розгляду наданої заяви та доданих до неї документів, рішенням від 22.02.2023 року № 163650003100 відмовило позивачеві у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Не погоджуючись з відмовою у призначені пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною другоюстатті 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 49 Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі Закон № 796-ХІІ) визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зокрема, частиною першою статті 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років ; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом 5 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою від 15 лютого 2023 року щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» №1058 з урахуванням положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №796.
За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Як з'ясовано при розгляді заяви відповідачем, страховий стаж позивача становить 15 років 07 місяців 27 днів, строк проживання у зоні гарантованого добровільного відселення - 7 років 00 місяців 29 днів, вік заявника 56 років.
Вищевказане позивачем не заперечується.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу в 2020 році не менше 27 років.
Судом встановлено, що при вирішенні питання про призначення пенсії за віком, відповідач відповідно до абз. 5 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ, враховуючи, що позивач проживав 7 років у зоні гарантованого добровільного відселення, зменшив позивачу пенсійний вік та страховий стаж на 6 років, таким чином визначив, що необхідний для призначення пенсії вік повинен становити - 54 роки, страховий стаж - 21 рік.
Враховуючи, що страховий стаж позивача становить 15 років 07 місяців 29 днів, що є меншим за необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком з урахуванням положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 та недостатнім, суд приходить до висновку про відсутність можливості призначити позивачу пенсію за віком у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку.
Отже, при розгляді заяви позивачки про призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ Головне управління Пенсійного фонду в Полтавській області, Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області діяли в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що встановлені чинним законодавством, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності,66, м. Полтава, 36000, код ЄРДПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ( вул. Канатна,буд.83, м. Одеса, Одеська область, 65107, код ЄРДПОУ 20987385) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко