Рішення від 28.04.2023 по справі 420/2484/22

Справа № 420/2484/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління реклами Одеської міської ради, Комунальної установи «ОДЕСРЕКЛАМА» Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування припису та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Управління реклами Одеської міської ради та Комунальної установи «ОДЕСРЕКЛАМА» Одеської міської ради, в якому просить:

- визнати противоправним та скасувати припис Управління реклами Одеської міської ради №01-20/8096 від 23.11.2021 р.;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комунальної установи «ОДЕСРЕКЛАМА» Одеської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відшкодування витрат за демонтаж рекламних засобів в розмірі 2100 грн.;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комунальної установи «ОДЕСРЕКЛАМА» Одеської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відшкодування витрат за зберігання рекламних конструкцій в розмірі 72 грн. 96 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що винесений Управлінням реклами Одеської міської ради Припис № 01-20/8096 від 23.11.2021 р., прийнятий на підставі Акту фіксації № 008264/21 від 17.11.2021 р., є протиправним та підлягає скасуванню. Позивачем зазначено, що такої підстави винесення припису, як акт фіксації не передбачено чинним законодавством. Крім того, зазначено, що Актом фіксації зафіксовані конструкції зовнішньої реклами і вивіски, на яких зображено знак для товарів і послуг « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Проте позивач вважає, що в даному випадку вивіска, на якій зображено знак для товарів і послуг « ІНФОРМАЦІЯ_1 », не є рекламою в розумінні Закону України «Про рекламу» і не підпадає під дію Правил, та не може бути демонтована відповідно даних Правил. Окремо позивач зазначає, що оскільки ФОП ОСОБА_1 не є орендарем приміщення (торгового павільйону) за адресою: АДРЕСА_1 і не є рекламодавцем, виробником чи розповсюджувачем реклами в розумінні Закону України "Про рекламу", відтак не може бути суб'єктом відповідальності, передбаченої Правилами розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі у новій редакції, затвердженими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.04.2008 р. № 434.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена на суддю Токмілову Л.М.

Ухвалою суду від 08.02.2022р. відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді Токмілової Л.М., згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.05.2022 року, зазначена справа передана на розгляд судді Андрухіву В.В.

Ухвалою від 10.05.2022 року суддею прийнято до провадження дану справу, ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

У поданому до суду 30.05.2022 року відзиві на позовну заяву відповідач - Комунальна установа «ОДЕСРЕКЛАМА» Одеської міської ради заперечувала проти задоволення позову, зазначивши, що ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , та розміщує рекламні засоби з інформацією, яка спрямована на необмежене коло осіб споживачів інформації, яка, в свою чергу, формує та підтримує обізнаність та інтерес щодо товарів, які реалізуються суб'єктом господарювання, через візуальне сприйняття зображеної інформації, отже їх розміщення повинно відповідати вимогам Закону України «Про рекламу». Докази, встановлені при перевірці, свідчать про порушення ФОП ОСОБА_1 порядку розміщення зовнішньої реклами, отже, припис Управління реклами Одеської міської ради № 01-20/8096 від 23.11.2021 є законним, обґрунтованим та не підлягає скасуванню. Дії КУ «Одесреклама» є законними, вчиненими у межах повноважень та у спосіб, передбачений Правилами № 434, а витрати, відшкодовані за проведення демонтажу, транспортування та зберігання рекламних засобів, отримані КУ «Одесреклама» правомірно і не підлягають поверненню позивачу.

У поданому до суду 30.05.2022 року відзиві на позовну заяву відповідач - Управління реклами Одеської міської ради заперечувало проти задоволення позову, зазначивши, що з позовної заяви та наданих позивачем доказів вбачається, що саме ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність з торгівлі м'ясною продукцією, зокрема ТМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , а не власник чи орендар приміщення (торгового павільйону) за цією адресою. Таким чином, є підстави вважати, що саме ФОП ОСОБА_2 є розповсюджувачем зовнішньої реклами у розумінні Закону України «Про рекламу» та Правил № 434.

З огляду на вищевикладене, ФОП ОСОБА_1 розміщує за адресою: АДРЕСА_1 , рекламні засоби з інформацією, яка спрямована на необмежене коло осіб споживачів інформації, яка в свою чергу формує та підтримує обізнаність та інтерес щодо товарів, які реалізуються суб'єктом господарювання, через візуальне сприйняття зображеної інформації, отже їх розміщення повинно відповідати вимогам Закону України «Про рекламу».

Позивачем подано відповідь на відзив, в якому позивач наполягає на задоволенні позову, уточнюючи посилання на норми чинного законодавства, зазначені в позові.

Відповідачі надали заперечення на відповідь на відзив, в яких просять відмовити в задоволенні позову з підстав, зазначених у відзивах.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що 01.11.2021 Управління реклами Одеської міської ради видало головному фахівцю відділу інспекційної роботи КУ «Одесреклама» Новікову О.В. направлення за № 102/01-19 на здійснення фіксації правомірності розташування зовнішньої реклами та вивісок у Приморському, Київському, Суворовському, Малиновському районах міста Одеси (термін дії - до 30.11.2021).

17.11.2021 вищевказаною посадовою особою КУ «Одесреклама» за адресою: м. Одеса, вул. Іцхака Рабіна, 2, було зафіксовано розміщення ФОП ОСОБА_1 рекламних засобів на фасаді розмірами 4м х 0,5м х 1 сторону у кількості три одиниці без відповідних дозволів на розміщення зовнішньої реклами та вивісок розміром 0,2м х 0,4м х 1 сторону у кількості дві одиниці без зареєстрованого у встановленому порядку технічного паспорта вивіски, про що складено акт фіксації № 008264/21 від 17.11.2021.

На підставі даного акта фіксації Управлінням реклами на ім'я ФОП ОСОБА_1 складено два приписи:

- № 01-20/8096 від 23.11.2021 з вимогою здійснити демонтаж протиправно розміщених рекламних засобів протягом 5 (п'яти) днів з моменту отримання припису;

- № 01-20/8097 від 23.11.2021 з вимогою здійснити демонтаж вивісок протягом 5 (п'яти) днів з моменту отримання припису (копії приписів є в матеріалах справи).

Приписи вручені співробітнику позивача 23.11.2021, згідно відмітки на них.

У зв'язку з тим, що вимоги припису не були виконані позивачем у встановлений приписом строк, припис був чинним, не оскарженим, не визнаний судом протиправним та не скасованим, Управління реклами видало КУ «Одесреклама» направлення на проведення демонтажу № 371/01-21 від 06.12.2021.

07.12.2021 співробітниками КУ «Одесреклама» проведено демонтаж конструкцій у кількості 4 шт., про що складено акт проведення демонтажу за № 1346. Демонтовані конструкції були транспортовані на склад, що знаходиться у віданні КУ «Одесреклама, для подальшого зберігання.

15.12.2021 ФОП ОСОБА_1 було виставлено рахунок № НОМЕР_1 на відшкодування витрат за демонтаж рекламних конструкцій на суму 2100,00 грн.

15.12.2021 ФОП ОСОБА_1 було виставлено рахунок № 809 на відшкодування витрат на зберігання рекламних конструкцій на суму 72,96 грн.

Вищезазначені рахунки були сплачені позивачем 16.12.2021 року.

17.12.2021 демонтовані конструкції були передані довіреній особі ФОП ОСОБА_1 за актом приймання-передачі № 293 від 17.12.2021.

Вважаючи припис Управління реклами Одеської міської ради №01-20/8096 від 23.11.2021 р. протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом про його скасування, а також повернення сплачених коштів за демонтаж та зберігання рекламних конструкцій.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.4 ч.1 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» елементами (частинами) об'єктів благоустрою є засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами.

Відповідно до підпункту 13 пункту "а" частини першої ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів міських рад належить, зокрема, надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.

Рішенням Одеської міської ради №3988-VII від 12.12.2018 року затверджено Положення про Управління реклами Одеської міської ради (далі за текстом - Положення №3988-VII).

Відповідно до Положення № 3988-VІІ від 12.12.2018 року Управління реклами Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради, створеним відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з п. 2.1 основними завданнями Управління є:

- здійснення контролю за дотриманням вимог чинного законодавства України у сфері розміщення зовнішньої реклами та вивісок у порядку, встановленому чинним законодавством України (п. 2.1.1);

- виконання функцій робочого органу щодо регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами та вивісок (2.1.2);

Відповідно до п.2.2 Положення №3988-VІІ Управління відповідно до покладених на нього завдань виконує наступні функції:

- розглядає заяви розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, внесення змін до дозволу, переоформлення дозволу та продовження строку його дії (2.2.1);

- видає суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень порядку розміщення та розповсюдження зовнішньої реклами та вивісок, а також Правил благоустрою території міста Одеси в частині утримання і забезпечення належного технічного стану та зовнішнього вигляду рекламних засобів, та здійснює контроль за їх виконанням (п.2.2.9);

- готує і подає у встановленому порядку проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради про надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, відмови у їх наданні або їх анулювання (2.2.3);

- здійснює реєстрацію та видачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами на підставі відповідних рішень виконавчого комітету Одеської міської ради (2.2.4);

- забезпечує подання спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань захисту прав споживачів та/або його територіальному органу матеріалів про порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами на території міста (2.2.8);

- видає суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень порядку розміщення та розповсюдження зовнішньої реклами та вивісок, а також Правил благоустрою території міста Одеси в частині утримання і забезпечення належного технічного стану та зовнішнього вигляду рекламних засобів, та здійснює контроль за їх виконанням (2.2.9);

- здійснює заходи з демонтажу рекламних засобів та/або вивісок, розміщених з порушенням встановленого порядку (2.2.10).

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 434 від 22.04.2008 р. «Про затвердження Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі у новій редакції» затверджено Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі (далі за текстом - Правила № 434). Ці Правила розроблені відповідно до Законів України „Про рекламу", „Про благоустрій населених пунктів», «Про захист прав споживачів», «Про місцеве самоврядування в Україні», „Про дорожній рух", на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. № 2067 „Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами" від 30.11.2004 року № 1604 „Про затвердження Програми комплексного соціально-економічного розвитку м. Одеси на 2005-2015 роки".

Дані Правила регулюють правові відносини між виконавчим органом Одеської міської ради та фізичними або юридичними особами (незалежно від форми власності та підпорядкованості), що виникають у процесі розташування елементів зовнішньої реклами в межах території міста.

Відповідно до п.1.5 Правил № 434 робочий орган - Управління реклами Одеської міської ради, уповноважене Одеською міською радою регулювати діяльність з розміщення зовнішньої реклами у межах міста Одеси.

Згідно з п.3.1 Правил №434 Управління реклами, зокрема, забезпечує контроль за дотриманням цих Правил фізичними та юридичними особами, видає направлення на здійснення фіксації дотримання цих Правил, надає фізичним та юридичним особам обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами, а також Правил благоустрою території міста Одеси в частині утримання і забезпечення належного технічного стану та зовнішнього вигляду рекламних засобів, контролює виконання цих приписів.

Таким чином, суд вважає, що Управління реклами Одеської міської ради наділено повноваженнями щодо складання приписів та демонтажу рекламних конструкцій, вивісок, у зв'язку з чим твердження представника позивача про відсутність у позивача таких повноважень, відхиляються судом.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Згідно з ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу» вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Згідно з ч.1 та ч.4 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року № 1631-VI були затверджені Правила благоустрою території міста Одеси, п.6.9.1.1 яких передбачено, що розміщення інформаційних вивісок на території міста Одеси здійснюється відповідно до Порядку розміщення вивісок на території міста Одеси, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.02.2008 року № 178 (із змінами та доповненнями).

Згідно з п.1.1 Порядку розміщення вивісок на території міста Одеси цей Порядок визначає процедуру розміщення вивісок та регулює правові відносини між органами місцевого самоврядування та фізичними і юридичними особами, що виникають у процесі розташування вивісок, а також регламентує загальні вимоги до вивісок. Порядок розроблено з метою захисту майнових інтересів територіальної громади м. Одеси, юридичних та фізичних осіб, у власності яких знаходиться місце розміщення вивіски, та поліпшення зовнішнього вигляду міста. Дія Порядку поширюється на юридичних та фізичних осіб, які встановлюють та розміщують вивіски у м. Одесі.

Пунктом 1.2 Порядку розміщення вивісок на території міста Одеси визначено, що вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу до такого приміщення, який не є рекламою. Площа поверхні вивіски чи таблички не повинна перевищувати 3 кв.м; КУ «Одесреклама» - комунальна установа «Одесреклама» Одеської міської ради, створена для реалізації господарської компетенції органів місцевого самоврядування у сфері зовнішньої реклами, виконання інших завдань та функцій, визначених цим Порядком, іншими актами органів місцевого самоврядування та міського голови; робочий орган - Управління реклами Одеської міської ради; технічний паспорт вивіски - документ, у якому фіксуються технічні, конструктивні та архітектурно-естетичні рішення вивіски, місце її розташування з відповідною архітектурною прив'язкою та фотографічний знімок об'єкта до розміщення вивіски. Фізичні та юридичні особи розташовують вивіску відповідно до технічного паспорта, зареєстрованого робочим органом, згідно з пройденими погодженнями; технічно складна вивіска - вивіска, що характеризується хоча б однією з наступних ознак: - конструктивно поєднана з елементами оформлення фасаду та є їх невід'ємною частиною; - конструктивно виконана у вигляді декількох окремих елементів, які містять інформацію, що не повторюється; - розміщується на фасаді приміщення вище другого поверху; - розміщується на даху одноповерхової будівлі, у якій здійснює діяльність власник такої вивіски; самовільно встановлена вивіска - вивіска, яка: - розміщена без погодженого технічного паспорта; - виконана із значними відхиленнями від технічного паспорта.

Відповідно до п.3.1 Порядку розміщення вивісок на території міста Одеси вивіска розмішується фізичними або юридичними особами відповідно до технічного паспорта, погодженого з відповідними органами.

Суд зазначає, що копії погодженого технічного паспорта вивіски до суду позивачем не надано.

Пунктом 5.1 Порядку розміщення вивісок на території міста Одеси визначено, що до повноважень робочого органу належать: розгляд заяв юридичних та фізичних осіб щодо розміщення вивісок; підготовка листів для узгодження технічних паспортів вивісок; прийняття технічних паспортів вивісок у разі внесення змін до них, їх переоформлення та продовження терміну дії; ведення електронного реєстру вивісок та місць їх розміщення; контроль за розміщенням вивісок на території міста Одеси; подання уповноваженим органам відповідних матеріалів - у разі виявлення порушень чинних нормативних актів, у тому числі законодавства про мову, державних норм та стандартів, правил торгівлі та побутового обслуговування тощо; надання юридичним або фізичним особам приписів про усунення порушень діючого законодавства в частині розміщення вивісок; надання рекомендацій щодо розмірів, типів, місця розташування та інших ознак вивісок, розміщених на фасадах окремих будинків та споруд; організація демонтажу технічно складних вивісок, що розміщуються без відповідної технічної документації, яка підтверджує їх надійність та безпечність, а також вивісок, які знаходяться в незадовільному технічному та/або санітарному стані.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 року по справі № 420/10413/20, що набрало законної сили, підтверджено, що при прийнятті рішення від 14.02.2008 року № 178 «Про порядок розміщення вивісок на території міста Одеси» Виконавчий комітет Одеської міської ради діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а також з використанням своїх повноважень з метою, з якою це повноваження надано.

У вказаному судовому рішенні суд дійшов висновку, що рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.02.2008 року № 178 «Про порядок розміщення вивісок на території м. Одеси» є правомірним.

Згідно з ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з п.7 ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчого комітету міської ради належить, крім іншого, організація благоустрою населеного пункту.

Тобто, Порядок розміщення вивісок на території м. Одеси від 14.02.2008 року № 178 відповідно до ст.144 Конституції України та ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язковим до виконання усіма суб'єктами, що розміщують вивіски у межах території міста Одеси.

Відповідно до п.48 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067, вивіски чи таблички: повинні розміщуватися без втручання у несучі конструкції, легко демонтуватися, щоб не створювати перешкод під час робіт, пов'язаних з експлуатацією та ремонтом будівель і споруд, на яких вони розміщуються; не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків; не повинні розміщуватися на будинках або спорудах - об'єктах незавершеного будівництва; площа поверхні не повинна перевищувати 3 кв. метрів. Забороняється вимагати від суб'єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством.

Згідно з п.2.4.3 Порядку №178 у разі, якщо на вивісці відсутнє повне найменування (ім'я) фізичної або юридичної особи та профіль її діяльності, або основний профіль діяльності відрізняється від інформації, розташованої на вивісці, а також найменування (ім'я) вказане на вивісці, що розміщується на будинку (споруді) чи на території належній особі, не збігається з найменуванням (ім'ям) фізичної або юридичної особи, то така спеціальна конструкція розміщується згідно з Законом України «Про рекламу».

Як стверджує позивач, Актом фіксації зафіксовані конструкції зовнішньої реклами і вивіски, на яких зображено знак для товарів і послуг «НАША РЯБА». Даний знак для товарів і послуг зареєстровано відповідно України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» і видано 12.03.2018 р. Свідоцтво на знак i для товарів і послуг № 239424 власником якого є ПрАТ «Миронівський хлібопродукт». Пунктом 2.1. Угоди від 01.01.2019 р. до Договору поставки № 91ПТ/ОФ від 09.01.2018 р. ПрАТ «Миронівський хлібопродукт» надав ФОП ОСОБА_3 право використання у своїй підприємницькій діяльності Торгівельних знаків ПрАТ «Миронівський хлібопродукт».

На думку позивача, в даному випадку вивіска, на якій зображено знак для товарів і послуг «НАША РЯБА», не є рекламою в розумінні Закону України «Про рекламу» і не підпадає під дію Правил, та не може бути демонтована відповідно даних Правил.

У той же час, суд погоджується з доводами відповідача, що конструкція позивача не відповідає законодавчо визначеним критеріям вивіски.

Так, конструкція: не містить зареєстрованого найменування особи, якою є ФОП ОСОБА_1 ; не містить зображення знаків для товарів і послуг, що належать цій особі; містить написи «м'ясо» та «їжа свіжа», що не є зображеннями знаків для товарів і послуг, що належать позивачу; не вказує на вид діяльності ФОП ОСОБА_1 , час її роботи.

Стосовно посилання позивача на ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» суд зазначає наступне. Ця правова норма передбачає, що споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого 1 компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

Інформація про продукцію повинна містити: назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються; дані про основні властивості продукції, номінальну кількість (масу, об'єм тощо), умови використання; відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами; позначку про наявність у складі продукції генетично модифікованих організмів; дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції; дату виготовлення; відомості про умови зберігання; гарантійні зобов'язання виробника (виконавця); правила та умови ефективного і безпечного використання продукції; строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій; найменування та місцезнаходження виробника (виконавця продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» інформація, передбачена частиною першою цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), визначеним відповідними нормативно-правовими актами, у тому числі технічними регламентами, або, прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування. Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку.

З огляду на викладене, зазначена інформація повинна бути розміщена безпосередньо у приміщенні, де ця продукція реалізується (торговій залі), або у супровідній документації, або на етикетці, або у маркуванні продукції.

Враховуючи те, що конструкції з написами «м'ясо», «їжа свіжа» розміщені поза межами приміщення, де здійснюється реалізація продукції (торгової зали, кіоску, павільйону), зазначені конструкції не є супровідною документацією, етикетками, маркуванням, вони не відповідають ознакам інформації про продукцію, розміщену у відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Так само не підлягає застосуванню до спірних правовідносин і ч.8 ст.8 Закону України «Про рекламу», відповідно до якої розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.

По-перше, написи «м'ясо», «Їжа свіжа» не містять інформації про виробника товару. По-друге, у відповідності до п. 6.25 Правил № 434 під місцем реалізації товару та/або надання послуг розуміється внутрішня частина власного чи орендованого суб'єктом господарювання приміщення (будівлі, споруди, у тому числі павільйону, кіоску, торговельної палатки тощо), в якому відбувається реалізація товару та/або надання послуг споживачам.

Таким чином, суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що така спеціальна конструкція за адресою: АДРЕСА_1 , розміщується згідно з Законом України «Про рекламу».

Так, відповідно до ст.16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.

Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.

Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).

Стягнення плати за видачу дозволів забороняється.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про рекламу» розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами; рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача.

Відповідно до п. 1.5. Правил № 434 розповсюджувач зовнішньої реклами особа, яка здійснює розповсюдження зовнішньої реклами рекламними засобами, що належать такій особі на праві власності або передані їй у користування; рекламні засоби - засоби, що використовуються - для доведення реклами до її споживача, рекламоносії.

Згідно з п.6.1 Правил №434 розміщення зовнішньої реклами в межах міста провадиться на підставі дозволів, які видаються робочим органом на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.

При видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст реклами забороняється.

У випадках, передбачених цими Правилами, розміщення наземних стаціонарних рекламних засобів типу сіті-лайт, а також інших наземних стаціонарних рекламних засобів стандартного типу такого ж або більшого формату, здійснюється відповідно до схем комплексного розміщення зовнішньої реклами, що затверджуються виконавчим комітетом Одеської міської ради у порядку, визначеному цими Правилами.

У той же час, такий дозвіл у позивача відсутній.

Пунктом 13.2 Правил №434 демонтаж рекламного засобу здійснюється відповідно до цих Правил у наступних випадках:

а) рекламний засіб є протиправно розміщеним;

б) рекламний засіб розміщується з порушенням вимог, передбачених розділом 6 цих Правил, або технічний стан рекламного засобу не відповідає вимогам безпеки, а також якщо відповідні порушення чи недоліки не були усунуті у термін, зазначений у приписі робочого органу;

в) рекламний засіб перебуває у неналежному санітарному та/або технічному стані (забруднений, погано пофарбований, містить несправні конструктивні елементи тощо), а також, якщо відповідні недоліки не були усунуті у термін, зазначений у приписі робочого органу.

Згідно з п. 13.3 Правил № 434 у випадках, визначених абзацом а пп. 13.2 цих Правил, демонтаж рекламного засобу здійснюється його власником за приписом.

З позовної заяви та наданих позивачем доказів вбачається, що саме ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність з торгівлі м'ясною продукцією, зокрема ТМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , а не власник чи орендар приміщення (торгового павільйону) за цією адресою. Таким чином, є обґрунтовані підстави вважати, що саме ФОП ОСОБА_1 є розповсюджувачем зовнішньої реклами у розумінні Закону України «Про рекламу, та Правил № 434.

З огляду на вищевикладене, ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , та розміщує рекламні засоби з інформацією, яка спрямована на необмежене коло осіб - споживачів інформації, яка, в свою чергу, формує та підтримує обізнаність та інтерес щодо товарів, які реалізуються суб'єктом господарювання, через візуальне сприйняття зображеної інформації, отже їх розміщення повинно відповідати вимогам Закону України «Про рекламу».

З огляду на викладене, припис Управління реклами Одеської міської ради №01-20/8096 від 23.11.2021 р. є правомірним та скасуванню не підлягає.

На підставі п. 1.5. Правил № 434 протиправно розміщеним рекламним засобом вважається, зокрема, такий рекламний засіб, який розміщується без виданого у встановленому порядку дозволу.

Відповідно до п. 13.3. Правил № 434 у випадках, визначених абзацом «а» п. 13.2 цих Правил, демонтаж рекламного засобу здійснюється його власником за приписом робочого органу у термін, визначений приписом. Про виконання припису власник рекламного засобу зобов'язаний письмово повідомити робочий орган не пізніше наступного дня від дати демонтажу рекламного засобу. У разі невиконання зазначеного припису у встановлений робочим органом термін, демонтаж рекламного засобу здійснюється КУ «Одесреклама».

З огляду на викладене та встановлені обставини справи відповідач правомірно здійснив демонтаж протиправно розміщеної реклами.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд вважає, що оскаржуваний припис відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України: прийнятий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; неупереджено; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом; пропорційно, а тому скасуванню не підлягає.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ) до Управління реклами Одеської міської ради (адреса: вул. Косовська, буд. 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 37114047), Комунальної установи «ОДЕСРЕКЛАМА» Одеської міської ради (адреса: вул. Косовська, буд. 2-Д, м. Одеса, 65022, код ЄДРПОУ 25830211) про визнання протиправним та скасування припису, стягнення коштів - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів

.