Справа № 420/15282/22
27 квітня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хом'якової В.В., розглянувши заяву представника позивача Обухова Олега Володимировича в порядку ст.383 КАС України про визнання протиправними дій відповідача на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача ОСОБА_2 про визнання протиправними дій Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вчинені на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 року у справі №420/15282/22, в частині підготовки і подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок від 07.02.2023 NHOO113257 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року із зазначенням в цих довідках надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% та премії в розмірі 10%, буз урахування їх фактичних розмірів, у яких вони виплачувались відповідній позивачу категорії військовослужбовців за відповідною посадою станом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022 та фактично були враховані до складу грошового забезпечення, з якого позивачу обчислено пенсію, а саме без урахування надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65%, а премії в розмірі 35% відповідних окладів, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Розгляд заяви призначено на 27.04.2023.
Представники сторін в судове засідання не прибули.
Відповідно до ч.1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Відповідно до ч.4 ст. 383 КАС України, заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Розглянувши вказану заяву, суд зазначає наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 року у справі №420/15282/22 за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позовні вимоги задоволено. Цим рішенням, зокрема, зобов'язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, із зазначенням у довідках посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів, для здійснення перерахунку пенсії.
В заяві вказано, що судове рішення набрало законної сили 17.01.2023, на виконання судового рішення Одеським окружним адміністративним судом 02.02.2023 видано виконавчий лист №420/15282/22.
Виконавчий лист пред'явлено до примусового виконання 10.02.2023 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
На виконання вказаного виконавчого документу 13.02.2023 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваленком В.О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №71012486.
Під час звернення позивача 13.03.2023 до державного виконавця щодо виконавчого провадження позивача повідомлено, що до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшов лист від 23.02.2023 №943/3695.
Цим листом Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 року у справі №420/15282/22 було виготовлено довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням рішення суду.
За вих. №943/2446 від 07.02.2023 вказані довідки направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
До листа додані копії довідок: від 07.02.2023 №Ю0113257 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020; від 07.02.2023 №Ю0113257 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021; від 07.02.2023 №Ю0113257 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022.
Але, як вбачається з вказаних довідок, станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 надбавка за особливості проходження служби обчислена в розмірі 1% від відповідних сум окладів, та премія обчислена в розмірі 10% від відповідних сум окладів.
Представник позивача зазначає, що зі змісту позовної заяви, доданих до неї листа ГУПФУ від 19.10.2022 №1500-0308-8/108859, перерахунку пенсії з 01.07.2022, з 01.04.2019 у складі грошового забезпечення, з якого позивачу перераховано пенсію, надбавка за особливості проходження служби обчислена в розмірі 65% від відповідних сум окладів, та премія обчислена в розмірі 35% від відповідних сум окладів. Безпідставне заниження відповідачем у нових довідках розмірів додаткових видів грошового забезпечення є протиправним, не відповідає вимогам норм права, якими регулюється питання визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та спрямоване на фактичне свавільне зменшення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача.
Згідно зі ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судом встановлено, що звертаючись до суду з позовом в межах справи №420/15282/22 позивач просив, зокрема, зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, із зазначенням у довідках посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів, для здійснення перерахунку пенсії відповідно з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022.
Позовні вимоги були задоволені.
Рішення суду не містить зобов'язання Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зазначити в довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 , станом на 01.01.2021 року та станом на 01.01.2022, конкретних відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії.
Крім того , суд звертає увагу, що додані до позову та до заяви в поярдку ст. 383 КАС України документи також не містять доказів того, що надбавка за особливості проходження служби має розмір 65% від відповідних сум окладів, а премія - 35% від відповідних сум окладів. Перерахунок пенсії, складений спеціалістом органу ПФУ, не є таким доказом, оскільки орган ПФУ або його посадові та службові особи не мають повноважень щодо формування довідки про розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії. а використовують довідки, видані уповноваженим органами.
Питання щодо зазначення в довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, станом на 01.01.2021 року та станом на 01.01.2022 року конкретних розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, не було предметом судового розгляду та дослідження в межах розгляду адміністративної справи № 420/15282/22.
Між тим, заявник не позбавлений права оскаржити непровомірне зменшення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у виданих відповідачем довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, станом на 01.01.2021 року та станом на 01.01.2022 року в загальному порядку.
За таких обставин, суд не вбачає обґрунтованих підстав для задоволення заяви в порядку ст. 383 КАС України.
Згідно положень ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи - позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Керуючись ст.ст. 248, 294, 383 КАС України, суд,-
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними дій, вчиненими суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі №420/14686/22 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України та може бути оскаржена у строк та порядок встановлений ст.ст. 294, 295 КАС України.
Повний текст ухвали підписаний 27.04.2023.
Суддя В.В.Хом'якова