Рішення від 27.04.2023 по справі 420/2963/23

Справа № 420/2963/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 21.02.2023 року (а.с. 37-38), просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обрахунку з 12.12.2022 пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника ОСОБА_2 у сумі 14805 грн.;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 12.12.2022 пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 70% від грошового забезпечення годувальника, зазначеного у довідці Одеського обласного ТЦК та СП від 14.01.2021 №ЮО91650, а саме у сумі 29004,25 грн., з урахуванням раніше виплачених сум;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та допомоги на поховання у загальному розмірі 60 810 грн.;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та допомоги на поховання кожна в розмірі тримісячної пенсії годувальника ОСОБА_2 кожна, із врахуванням останньої пенсії у сумі 33 662,59 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що чоловік позивачки - ОСОБА_2 був військовим пенсіонером, перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 у справі №420/5670/21, Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 на підставі довідки від 14.01.2021 №ЮО91650 Одеського обласного ТЦК та СП.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, про що 16.11.2022 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління (м. Одеса) складено відповідний актовий запис №11168.

З 12.12.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області призначено позивачці пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 70% від грошового забезпечення годувальника, яке враховано у сумі 14805 грн.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обчислення призначеної їй пенсії по втраті годувальника, без врахування перерахунку, проведеного з 01.04.2019 на підставі довідки від 14.01.2021 №ЮО91650 Одеського обласного ТЦК та СП, виходячи з грошового забезпечення у сумі 29004,25 грн., згідно рішення суду у справі №420/5670/21.

Також позивачем оскаржуються дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати одноразової грошової допомоги та допомоги на поховання.

Так, позивач вказує, що цю допомогу обчислено з пенсії ОСОБА_2 без врахування перерахунку, проведеного з 01.04.2019 на підставі довідки від 14.01.2021 №ЮО91650, оскільки у зв'язку зі смертю годувальника дружині виплачується одноразова грошова допомога в розмірі тримісячної пенсії годувальника та допомога на поховання в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (або особі, що здійснила поховання).

При цьому для розрахунку одноразової допомоги та допомоги на поховання враховується розмір пенсії, що мав належати до виплати померлому годувальнику.

Отже, позивачка стверджує, що як дружина померлого годувальника ОСОБА_2 , вона має право на одноразову грошову допомогу в разі втрати годувальника та допомогу на поховання, яка обчислюється з розміру пенсії ОСОБА_2 , перерахованої з 01.04.2019 року на підставі довідки від 14.01.2021 №ЮО91650.

Окрім того, позивачкою зазначено, що судовим рішенням, що набрало законної сили у справі №420/7231/22, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 згідно довідки Одеського обласного ТЦК та СП від 14.01.2021 №ЮО91650 у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Таким чином, на переконання позивачки, при нарахуванні одноразової допомоги, передбаченої п.12 Порядку №393, а також допомоги на поховання, передбаченої ч.4 ст.61 Закону України №2262-ХІІ, відповідач, за наявності такого, що набрало законної сили, рішення суду у справі №420/7231/22, мав врахувати розмір пенсії, що належав до виплати померлому годувальнику станом на дату його смерті, тобто виходячи з 90% грошового забезпечення, зазначеного в довідці Одеського обласного ТЦК та СП від 14.01.2021 №ЮО91650 та без обмеження максимальним розміром пенсії. Однак, відповідачем нараховано та виплачено вищезазначені допомоги у загальному розмірі 60810грн., тобто не в розмірі тримісячної пенсії годувальника кожна, що свідчить про вчинення протиправних дій в порушення п.12 Порядку №393 та ч.4 ст.61 Закону №2262.

Ухвалою суду від 28 лютого 2023 року, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України.

17.03.2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.

Відповідач вказує, що відповідно до ст.ст. 30, 31, 36 Закону №2262 позивачці була призначена пенсія з 12.12.2022 року в разі втрати годувальника у розмірі 70 % грошового забезпечення померлого годувальника.

У відзиві зазначено, що довідка Одеського обласного ТЦК та СП від 14.01.2021 №ЮО91650 надана з порушенням вимог Порядку №45, тому відсутні підстави для перерахунку.

Щодо перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги та допомоги на поховання в розмірі тримісячної пенсії годувальника ОСОБА_2 із врахуванням останньої пенсії у розмірі 33662,59 грн., відповідач зазначив про таке.

Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 по справі № 420/5670/21, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2021, ОСОБА_2 06.11.2021 проведено перерахунок пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.07.2022 по справі №420/7231/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 згідно довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650 у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум та з 01.12.2019 року без застосування обмеження максимальним розміром.

Згадане рішення суду не містить відомостей щодо негайного виконання, відсутній порядок та строк його виконання.

Документи щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.07.2022 по справі № 420/7231/22 в примусовому порядку на адресу Головного управління не надходили.

Згідно із витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з чим пенсійна справа була закрита, що унеможливлює виконання даного рішення суду.

23.03.2023 року позивачем подані пояснення до відзиву.

У цих поясненнях позивачка вказує, що на виконання рішення суду по справі №420/7231/22 відповідачем вже здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 р. і вона склала 33662,59грн. Вказаний факт підтверджується розрахунком на доплату пенсії за пенсійною справою №1501021468 за дорученням №Д1501021468/11, здійсненим на виконання вищезазначеного судового рішення, з якого вбачається, що остання пенсія ОСОБА_2 у листопаді 2022 року склала 33662,59 грн.

Отже, позивачка переконана, що одноразова грошова допомога та допомога на поховання має бути обчислена з цієї суми.

З огляду на заявлені позовні вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Згідно наявного у матеріалах справи протоколу за пенсійною справою №1501029197 (Міноборони), з 12.12.2022 року позивачці - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначено пенсію по втраті годувальника - померлого чоловіка пенсіонера Міноборони генерал-майора ОСОБА_2 , у розмірі 70 % грошового забезпечення померлого годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (а.с. 55).

Позивачка перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

Відповідно до протоколу, пенсію по втраті годувальника ОСОБА_1 обчислено з урахуванням таких видів грошового забезпечення:

Посадовий оклад - 8320, 00 грн.;

Оклад за військове звання - 1550, 00 грн.;

Відсоткова надбавка за вислугу років 50 % - 4935, 00 грн.;

Премія 0 %.

Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 14805, 00 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року у справі №420/5670/21, що набрало законної сили 28.09.2021 року, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 згідно довідки наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 року №ЮО91650 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2020 р. №420/9457/20. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_2 згідно довідки від 14.01.2021 року №ЮО91650, наданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Одеським обласним ТЦК та СП, починаючи з 01.04.2019 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 липня 2022 року у справі №420/7231/22, що набрало законної сили 30.08.2022 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_2 з 90% до 80% грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії позивача з 01.12.2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 згідно довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650 у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2019 року без застосування обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно наявного у матеріалах справи Розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою №1501021468, за Дорученням №Д1501021468/11 та на підставі рішення суду у справі №420/7231/22, ОСОБА_2 з 01.12.2019 року розраховано пенсію у розмірі 33662, 59 грн. Станом на листопад 2022 року розмір пенсії також складав - 33 662, 59 грн. (а.с. 40).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.

З 12.12.2022 року позивачці - ОСОБА_1 призначено пенсію по втраті годувальника у розмірі 70 % грошового забезпечення для обчислення пенсії, а саме з суми 14805, 00 грн. (а.с. 55).

10.01.2023 року позивачці - ОСОБА_1 виплачена одноразова грошова допомога та допомога на поховання у загальному розмірі 60810, 00 грн. (а.с. 39).

Не погоджуючись порядком обчислення та розміром призначеної пенсії та одноразової грошової допомоги та допомоги на поховання, позивачка звернулась до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ).

Як встановлено судом, позивачці призначено пенсії по втраті годувальника з 12.12.2022 року у розмірі 70 % грошового забезпечення померлого годувальника (а.с. 55).

Натомість, померлий чоловік позивачки - генерал-майор ОСОБА_2 отримував пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, призначену йому до 1 березня 2018 року.

Відповідно до ст. 29 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Згідно з п. "а" ст. 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10, ця постанова набирала чинності з 1 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з п. 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) передбачено проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до п. 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Також Постановою № 103 було внесено зміни до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У відповідності з абз. 1 п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

З огляду на наведені норми законодавства, з 01.01.2018 року, перерахунок пенсії військовослужбовців здійснювався з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, відповідно до вимог Постанови № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19 зазначив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та державний орган, з якого особа була звільнена зі служби, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Як вже було зазначено, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року у справі №420/5670/21, що набрало законної сили 28.09.2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_2 згідно довідки від 14.01.2021 року №ЮО91650, наданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Одеським обласним ТЦК та СП, починаючи з 01.04.2019 року.

Судом встановлено та відповідачем підтверджено, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 року на підставі довідки від 14.01.2021 року №ЮО91650 проведений.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 липня 2022 року у справі №420/7231/22, що набрало законної сили 30.08.2022 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 згідно довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650 у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2019 року без застосування обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно наявного у матеріалах справи Розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою №1501021468, за Дорученням №Д1501021468/11 та на підставі рішення суду у справі №420/7231/22, ОСОБА_2 з 01.12.2019 року розраховано пенсію у розмірі 33662, 59 грн. Станом на листопад 2022 року розмір пенсії також складав - 33 662, 59 грн. (а.с. 40).

Відповідачем не заперечується, що позивачка має право та отримує пенсію по втраті годувальника у розмірі 70 % його грошового забезпечення.

Відтак, з урахуванням судових рішень у справі №420/5670/21 та у справі №420/7231/22, позивачка має право на отримання пенсії по втраті годувальника, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 без врахування складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення від 14.01.2021 №ЮО91650, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05 березня 2019 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Отже, для належного захисту порушених прав позивача суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 12.12.2022 року пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника у розмірі 70% від грошового забезпечення, зазначеного у довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650, виданої ОСОБА_3 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

Саме такий судовий захист суд вважає ефективним, достатнім та повним для відновлення порушених прав позивачки на перерахунок пенсії.

Статтею 61 Закону № 2262-ХІІ визначено, що суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

В разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується для цього допомога в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно пункту 12 постанови КМ України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», членам сім'ї померлих пенсіонерів із числа військовослужбовців, осіб, зазначених у пунктах “б”-“д”, “ж” і “з” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, незалежно від призначення пенсії в разі втрати годувальника виплачується одноразова грошова допомога: дружині/ чоловіку - в розмірі тримісячної пенсії годувальника і на кожного непрацездатного члена сім'ї - у розмірі місячної пенсії годувальника.

Аналіз наведених вище норм права дає підстави для висновку, що у зв'язку зі смертю годувальника дружині виплачується одноразова грошова допомога в розмірі тримісячної пенсії годувальника та допомога на поховання в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (або особі, що здійснила поховання).

При цьому для розрахунку одноразової допомоги та допомоги на поховання враховується розмір пенсії, що мав належати до виплати померлому годувальнику.

Відповідачем не заперечується, що позивачка має право на одноразову грошову допомогу в разі втрати годувальника та допомогу на поховання, які позивачці виплачено у сумі 60 810, 00 грн.

Спірним у даній справі, серед іншого, є питання, чи підлягає врахуванню ГУ ПФУ в Одеській області при нарахуванні позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі тримісячної пенсії годувальника та допомоги на поховання в розмірі тримісячної пенсії рішення суду у справі №420/5670/21 та у справі №420/7231/22 про перерахунок пенсії ОСОБА_3 .

Вирішуючи спір, суд вважає обґрунтованими доводи позивачки, що при нарахуванні позивачці одноразової допомоги, передбаченої п.12 Порядку №393, а також допомоги на поховання, передбаченої ч.4 ст.61 Закону №2262-ХІІ, ГУ ПФУ в Одеській області, за наявності таких, що набрали законної сили, рішення суду у справі №420/5670/21 та у справі №420/7231/22, мало врахувати розмір пенсії, що мав належати до виплати померлому годувальнику станом на дату його смерті, тобто з врахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650 з розрахунку 90 % зазначеного у цій довідці грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром.

Згідно наявного у матеріалах справи Розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою №1501021468, за Дорученням №Д1501021468/11 та на підставі рішення суду у справі №420/7231/22, ОСОБА_2 з 01.12.2019 року розраховано пенсію у розмірі 33662, 59 грн. Станом на листопад 2022 року розмір пенсії також складав - 33 662, 59 грн. (а.с. 40).

Тобто, на виконання рішення суду по справі №420/7231/22 відповідачем вже здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 та остання пенсія ОСОБА_2 у листопаді 2022 року склала 33662,59 грн.

З огляду на вищевикладене суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги в частині обчислення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги та допомоги на поховання, а саме:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати на користь ОСОБА_1 допомоги в разі втрати годувальника та допомоги на поховання з розрахунку пенсії ОСОБА_2 без врахуванням складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650 з розрахунку 90 % зазначеного у цій довідці грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги в разі втрати годувальника та допомоги на поховання з розрахунку пенсії ОСОБА_2 з врахуванням складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650 з розрахунку 90 % зазначеного у цій довідці грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром, а саме з врахуванням останньої пенсії у сумі 33 662,59 грн., та провести відповідну виплату з урахуванням вже виплачених сум.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 2147, 20 грн., де 2147,20 грн. - ставка судового збору сплачена позивачем за звернення до суду із цим позовом, у якому заявлено дві вимоги немайнового характеру.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 242-246, 255-258, 262, 291, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити ді - задовольнити.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 без врахування складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення від 14.01.2021 №ЮО91650, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05 березня 2019 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 12.12.2022 року пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника у розмірі 70% від грошового забезпечення, зазначеного у довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650, виданої ОСОБА_3 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати на користь ОСОБА_1 допомоги в разі втрати годувальника та допомоги на поховання з розрахунку пенсії ОСОБА_2 без врахуванням складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650 з розрахунку 90 % зазначеного у цій довідці грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги в разі втрати годувальника та допомоги на поховання з розрахунку пенсії ОСОБА_2 з врахуванням складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №ЮО91650 з розрахунку 90 % зазначеного у цій довідці грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром, а саме з врахуванням останньої пенсії у сумі 33662,59 грн., та провести відповідну виплату з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук