Справа № 420/3402/23
27 квітня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057), про визнання протиправною бездіяльності дій та зобов'язання вчинити дії,
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якій позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% суми грошового забезпечення, вказаного у довідці від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України починаючи з 01.04.2019 року;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІІ у розмірі 90% суми грошового забезпечення на підставі довідки від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, починаючи з 01.04.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 р. “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021 р.;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 р. “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021 р. та з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
У 2018 році, згідно з Постановою 103 від 21.02.2018 року, ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії позивача з урахуванням основного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення.
Позивач такі обмеження вважав протиправними.
У подальшому, як вказує позивач, на підставі рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 року по справі № 540/5514/19, йому поновлено відсотковий розмір пенсії у 90 %, починаючи з 01.01.2018 року.
Однак, під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, відповідач знову знизив розмір пенсії з 90 % до 70 % грошового забезпечення, що стало підставою звернення позивача до суду з даним позовом.
Так, позивач вважає, що розмір призначеної йому пенсії за вислугу років складає 90% грошового забезпечення; зменшення цього показника суперечить чинному законодавству, статті 58 Конституції України та правовій позиції Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18.
Позивач вважає, що відсоткове співвідношення, встановлене ст. 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Окрім того, позивач вказує, що звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням встановити доплату у розмірі 2000,00 грн. на підставі Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року.
Однак, відповідач відмовив встановити цю доплату, посилаючись на те, що на підставі рішення суду по справі №540/6067/21 позивачу проведено перерахунок пенсії. Оскільки розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду, збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, відсутні.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у встановленні щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 р., позивач оскаржує їх у цьому позові.
Позивач вказує, що щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим пункту 1 Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року, не виплачується, зокрема коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р. Вказаний перегляд пенсії стосується зміни складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Натомість перерахунки пенсії позивача проводилися не у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для позивача нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тобто не з підстав передбачених Законом №2262-ХІІ, без відповідної заяви позивача чи рішення Кабінету Міністрів України. Підставами для таких перерахунків слугували рішення судів, якими поновлено право на отримання пенсії у належному розмірі та усунення її протиправного обмеження.
Отже, позивач вважає, що має право на отримання щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 гривень, передбаченої Постановою КМУ №713, а відповідач належне йому право порушив.
Ухвалою суду від 28.02.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України у письмовому провадженні.
Відповідачу копія ухвали суду про відкриття провадження у справі доставлена 20.02.2023 року до електронного кабінету в системі «Електронний суд».
17 березня 2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.
Відповідач зазначив, що у січні 2023 року Головним управлінням було перераховано розмір пенсії Позивача з 01.04.2019 на виконання рішення суду у справі №540/6067/22 у межах покладених зобов'язань. При проведенні перерахунку пенсії враховано положення статті 13 Закону №2262 в редакції, чинній на момент перерахунку, - тобто застосовано законодавчо встановлену норму обмеження відсоткового показника основного розміру пенсії від сум грошового забезпечення 70%.
Щодо нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. на підставі Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року, відповідач вказав на те, що на підставі рішення суду по справі №540/6067/21 позивачу проведено перерахунок пенсії. Оскільки розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду, збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, відсутні.
З цих підстав відповідач просив відмовити у задоволенні цього позову.
З огляду на заявлені позивачем вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Як встановлено судом, з 06.04.2005 року позивачу - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 90 % грошового забезпечення; вислуга років 33 (а.с. 25).
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі пункту 1 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 26).
Не погоджуюсь із зменшенням основного розміру пенсії за вислугу років до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач оскаржив дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до адміністративного суду.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 року по справі №540/2700/19, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, із урахуванням виплачених сум.
Крім того, у зв'язку з визнання протиправними та нечинними пунктів 1 та 2 Постанови №103 та внесених цією постановою змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України видано ОСОБА_1 оновлену довідку від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до постанови КМУ №704 (а.с. 24).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 червня 2022 року по справі №540/6067/21, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) з 01.04.2019 року на підставі довідки від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) на підставі довідки від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.
08.02.2023 року позивач через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області з адвокатським запитом, яким просив повідомити: Чи здійснено ГУ ПФУ в Херсонській області з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та Деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-415 від 03.08.2021 з розрахунку 90 % сум грошового забезпечення.
Також представник позивача просив повідомити: з яких підстав при перерахунку пенсії ОСОБА_1 не врахована надбавка у 2000 грн., встановлена постановою КМУ №713 від 14.07.2021 року, та просив здійснити перерахунок йому пенсії з 01.08.2021 з урахуванням даної надбавки.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області від 10.02.2023 року у відповідь на адвокатський запит повідомлено про таке.
Відповідач підтвердив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідач посилався на те, що статтею 13 Закону №2262 регламентовано визначення відсоткового значення основного розміру пенсії за вислугу років. Максимальний показник установлено на рівні 70% відповідних сум грошового забезпечення. На виконання рішення Одеського 21.06.2022 у справі № 540/6067/22, що набрало законної сили 22.07.2022, Головним управлінням у січні 2023 року було проведено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 на підставі довідки від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат з 01.04.20 І 9 року. При перерахунку пенсії застосовано чинну норму статті 13 Закону №2262 щодо максимального відсотка сум грошового забезпечення - 70%. Резолютивна частина судового рішення № 540/6067/22 не містить зобов'язань і вказівок щодо відсотка сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії. Таким чином, Головним управлінням було перераховано розмір пенсії позивача з 01.04.2019 на виконання рішення суду у справі 540/6067/22 у межах покладених зобов'язань в установленому чинним законодавством порядку.
Щодо нарахування щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 гривень, передбаченої Постановою КМУ №713, відповідач зазначив, що оскільки розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду по справі № 540/6067/21, збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати відсутні (а.с. 29-34).
Вважаючи своє право порушеним діями відповідача щодо обмеження з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення, а також щодо відмови нарахування щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 гривень, передбаченої Постановою КМУ №713, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за вислугу 33 роки з 06.04.2005 року.
01.01.1992 року введений у дію Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовані статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10, ця постанова набирала чинності з 1 березня 2018 року.
Отже, з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія була призначена у розмірі 90 % грошового забезпечення.
Стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” неодноразово змінювалась в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, статтею 13, в редакції Закону № 3591-IV від 04.04.2006; із змінами, внесеними згідно із Законами № 3668-VI від 08.07.2011, установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховним Судом у рішенні по зразковій справі № 240/5401/18 від 04 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року, зазначено, що при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб” на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії.
Отже ,при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до позовної заяви, позивач оскаржує зниження відсоткового розміру своєї пенсії з 90 % до 70 % грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.08.2021 року № 9/3-415, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.
Натомість, як вже було зазначено, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 року по справі №540/2700/19, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, із урахуванням виплачених сум.
Отже, основний відсотковий розмір пенсії позивача за вислугу років складає 90 % грошового забезпечення, що не підлягає доказуванню у даній справі.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача під час перерахунку з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.08.2021 року № 9/3-415, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, з 90 % на 70 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Окрім того, з метою повного захисту прав позивача, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку основного розміру пенсії у 90% суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, починаючи з 01.04.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог стосовно нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 гривень, передбаченої Постановою КМУ №713.
14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі Постанова №713, у редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин), положеннями якої з 1 липня 2021 р. установлено особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713, метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Однак, відповідач відмовив у нарахуванні позивачу щомісячної доплата у сумі 2000,00 грн., передбаченої постановою КМУ № 713, посилаючись на те, що його пенсія перераховувалася на підставі рішення суду №540/6067/21 та оскільки розмір пенсії, обчислений на виконання цього рішення суду збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн., підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати відсутні.
Суд не приймає зазначені посилання відповідача.
Як вже було зазначено, перерахунок пенсії позивача неодноразово здійснювався на виконання судових рішень.
Верховний Суд зазначає, що аналіз наведених (у постанові) норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
У зв'язку із чим колегія суддів Верховного Суду не погодилась із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Аналогічні висновки у подібних правовідносинах Верховний Суд висловив у постановах від 02 березня 2023 року по справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 року по справі №380/25987/21.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже правові висновки, сформульовані Верховним судом є обов'язковими для врахування судом при вирішенні даної справи, предмет спору у якій подібний предмету спору у наведених справах.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000, 00 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 р. “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021 р.
Крім того, для належного захисту порушених прав позивача суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 р. “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021 р. та з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач був звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057), про визнання протиправною бездіяльності дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.08.2021 року № 9/3-415, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, з 90 % на 70 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку основного розміру пенсії у 90% суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 03.08.2021 року № 9/3-415 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, починаючи з 01.04.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 р. “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 р. “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021 р. та з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук