Справа № 420/1622/23
26 квітня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01 жовтня 2020 року основного розміру перерахованої 08 лютого 2021 року та призначеної до виплати довічно, за вислугу років, без обмеження максимальним розміром, пенсії ОСОБА_1 згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2020 року з 48425,99 грн. відповідно до: 17120 грн. з 01.10.2020 року; 17690 грн. з 01.12.2020 року; 18540грн. з 01.07.2021 року; 19340грн. з 01.12.2021 року; 20270грн. з 01.07.2022 року, 20930 грн. з 01.12.2022 року, а також зменшення нарахованої суми заборгованості доплати по пенсії за період з 01.01.2020 по 28.02.2021 з 495660,53 грн. до 340508,43 грн. відповідно за період з 01.01.2020 по 30.09.2020 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 жовтня 2020 року виплату перерахованої та призначеної до виплати 08.02.2021 року ОСОБА_1 за вислугу років, щомісячно, довічно, пенсії в сумі 48425,99 грн. згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 з 01 жовтня 2020 року відповідно до вимог частини 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ та у порядку строки, передбачені статтею 46 Закону України i «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003 року № 1058- IV, нараховану до виплати за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року, але не отриману своєчасно з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області частину суми пенсії, з нарахуванням та виплатою, у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, компенсації втрати частини доходів згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати від 19.10.2000 року № 2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001p. №159.
Позов обґрунтований тим, що позивач э громадянином України, якому на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 06.11.1991 року № 1789-ХII призначено, довічно, за вислугу років, пенсії з максимальним її обмеженням 90% від середнього заробітку та який перебуває з 1998 року на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області із стажем роботи в органах прокуратури більше 28 років (копія пенсійного посвідчення додається).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року в справі № 420/8002/20, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2021 року та має силу закону, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року пенсії за вислугу років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 280 від 04.03.2020р. без обмеження її граничного розміру та урахуванням раніше проведених виплат.
Позивач зазначає, що за рішенням суду розмір пенсії без обмеження її максимальним розміром становив до виплати 48425,99грн. (53806,66грн. х 90% 48425,99грн.)
24 лютого 2021 року ГУ ПФУ в Одеській області листом №2581-2033/Ш-02/8-1500/21 повідомило, « що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2021 по справі № 420/8002/20 з 01.01.2020 пенсію позивача перераховано на підставі довідки про заробітну плату (грошового забезпечення) від 04.03.2020 № 280, виданої прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 53806,66 грн. та призначено за вислугу років до виплати довічно, щомісячно пенсії в сумі 48492,42грн., де: 48425,99грн. (53806,66грн. х 90%) основний розмір: 66,43грн. підвищення дітям війни.
Зазначений розмір пенсії буде нараховано на березень поточного року. Суму доплати у розмірі 495660,53грн. за період з 01.01.2020 по 28.02.2021 внесено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою».
Однак, 02 березня 2021 року ГУ ПФУ в Одеській області розпорядженням від 02.03.2021 року здійснило перерахунок пенсії позивача та зменшило з 01 жовтня 2020 року її основний розмір.
Отже, станом на 01 січня 2023 року основний розмір пенсії позивача було зменшено з 48425,99грн. відповідно до: 17120 грн. з 01.10.2020 року; 17690грн. з 01.12.2020 року; 18540 грн., з 01.07.2021 року: 19340 грн. з 01.12.2021 року: 20270 грн. з 01.07.2022 року: 20930 грн. з 01.12.2022 року.
При цьому, нараховану за період з 01.01.2020 по 28.02.2021 суму різниці в пенсії за минулий час було зменшено з 495660,53 грн. до 340508,43грн.
Таким чином, як зазначає позивач, станом на 01 січня 2023 року частина суми неотриманої своєчасно з 01 жовтня 2020 року, пенсії становить понад 836 тисяч гривень.
Оскільки, на думку позивача зазначені дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача не відповідають приписам Конституції України, вимогам чинного законодавства, вчинені з їх грубим порушення та всупереч інтересам служби, що призвело до спричинення суттєвої шкоди охоронюваним законом правам i інтересам позивача, позбавлення останнього права на належне пенсійне забезпечення, мирне володіння належним йому майном, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно якого ГУ ПФУ в Одеській області позовні вимоги вважає необґрунтованими та таким, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2021 по справі №420/8002/20 з 01.01.2020 пенсію перераховано на підставі довідки про заробітну плату (грошового забезпечення ) від 04.03.2020 №280, виданої прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 53806, 66 грн., та її розмір становить 48 492, 42 грн.
Зазначений розмір пенсії позивачу нараховано на березень 2021 року.
Суму доплати у розмірі 495660, 53 грн. за період з 01.01.2020 по 28.02.2021 було обраховано за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №420/8002/20, але період, а отже і суму було зменшено оскільки 30.11.2020 позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії з 01.10.2020 та довідкою №280 від 16.11.2020. Оскільки позивач звернувся за перерахунком, отже пенсія з дати перерахунку (01.10.2020) має обраховуватися на підставі довідки № 280 від 16.11.2020. Отже сума доплати за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №420/8002/20 після перерахунку здійсненого за заявою позивача, склала 340 508, 43 грн. (обрахована за період 01.01.2020-30.09.2020).
Позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії з 01.10.2020 та довідкою №280 від 16.11.2020.
Перерахунок пенсії з 01.10.2020 відбувається згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» 11.09.2020 визначено днем початку роботи обласних прокуратур, з зазначеної дати здійснюється оплата прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII.
Згідно п. 5 ст. 86 Закону №1697 працівникам, які не мають вислуги років, передбаченої ч. 1 цієї статті, за наявності необхідного стажу роботи на посадах прокурорів, а також страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз 1 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі №1058), після досягнення жінками віку, що на 5 років менше ніж пенсійний вік, установлений ст. 26 Закону №1058 пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах, із розрахунку 60% місячної заробітної плати за відповідну вислугу років, передбачену ч. 1 цієї статі.
Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2020 враховуючи положення ст. 86 Закону №1697.
Отже на момент звернення позивача за перерахунком пенсії застосуванню підлягають норми відповідно до яких виплата пенсії здійснюється в розмірі 60% від суми заробітної плати (за довідкою №280 від 16.11.2020) з обмеженням граничного розміру 10 прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність
Відповідач звертає увагу, що позивач помилково вважає, що покладене рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №420/8002/20 зобов'язання здійснити перерахунок 01.01.2020 пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження її граничного розміру підлягає застосуванню довічно.
Текстом рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №420/8002/20 не покладено зобов'язання, щодо здійснення перерахунків пенсії позивачу з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження її граничного розміру довічно.
Тобто, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №420/8002/20, в частині покладення зобов'язання здійснити перерахунок 01.01.2020 пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження п граничного розміру підлягає застосуванню лише до перерахунку щодо якого виник спір Натомість покладення судом зобов'язання, щодо застосування певного розміру довічно є прямим порушенням принципів адміністративного судочинства
Рішення суду ухвалене щодо перерахунку з 01.01.2020 та на підставі довідки прокуратури Одеської області №280 від 04.03.2020 та обставин які виникли з 13.12.2019 (рішення Другого сенату Конституційного Суду України у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII), натомість перерахунок з 01.10.2020 здійснюється на підставі наказу Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 «Про День початку роботи обласних прокуратур», отже підстави для перерахунку пенсії розглядаються щоразу, як особа звертається за таким перерахунком за наявним стажем.
Суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
Таким чином, інформація про виконання рішення суду по справі №420/8002/20 та доплата за період з 01.01.2020 по 30.09.2020 Головним управлінням обліковується в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 та внесена до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою сума коштів, нарахованих виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2020 по справі №420/8002/20 за період з 01.01.2020 по 30.09.2020, що обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації (електронній пенсійній справі), буде виплачена ОСОБА_1 після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України та в межах бюджетних асигнувань відповідно до фінансування, що здійснюється Пенсійним фондом України.
Крім того, відповідач заперечує щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми щомісячного заробітку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року по справі №420/8002/20, яке набрало законної сили 27.01.2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.03.2020 № 173081 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року, пенсії за вислугу років, відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 р. з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Одеської області №280 від 04.03.2020 р., без обмеження її граничного розміру та з урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: позивачу Одеською обласною прокуратурою виготовлено оновлену довідку №280 від 16.11.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з нормами чинними на 11.09.2020 року.
Згідно відповіді на звернення позивача від 24.02.2021 року №2581/2033/Ш-02/8-1500/21 зазначено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2021 по справі № 420/8002/20 з 01.01.2020 пенсію перераховано на підставі довідки про заробітну плату (грошового забезпечення) від 04.03.2020 № 280, виданої прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 53806,66 грн., та її розмір становить 48492,42 грн., де: 48425,99 грн. (53806, 66 грн. х 90%) основний розмір; 66,43 грн. - підвищення дітям війни. Зазначений розмір пенсії буде нараховано на березень поточного року. Суму доплати у розмірі 495660,53 грн. за період з 01.01.2020 по 28.02.2021 внесено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Також на звернення позивача відповідач листом від 20.01.2023 року за №1225-420/Ш-02/8-1500/23 повідомив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 по справі № 420/8002/20 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" з 01.01.2020 у розмірі 90% без обмеження її граничного розміру. Розмір пенсії з 01.01.2020 склав 48492,42 грн. Сума доплати за період з 01.01.2020 по 30.09.2020 становить 340508,43 грн. та включена до реєстру судових рішень. Згідно із заявою від 30.11.2020 пенсію перераховано з 01.10.2020 у розмірі 60% із окладу 80338,86 грн., та розмір пенсії встановлено на рівні 48269,69 грн., де: основний розмір пенсії 48203,26 грн.; підвищення дітям війни 66,43 грн. Частиною 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Отже, розмір пенсії позивача встановлено з 01.10.2020 - 17120,00 грн.; з 01.12.2020 - 17690, 00 грн., з 01.07.2021 - 18540, 00 грн.; з 01.12.2021 - 19340,00 грн.; з 01.07.2022 20270,00 грн.; з 01.12.2022 - 20930,00 грн. Оскільки в рішенні суду від 13.10.2020 по справі № 420/8002/20 не зобов'язано при наступних перерахунках розраховувати пенсію у розмірі 90% без обмеження її граничного розміру, провадити виплату пенсії без обмеження її граничного розміру з 01.10.2020 не має підстав.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо виплати пенсії з 01.10.2020 року у розмірі 60% та з обмеженням її граничного розміру позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог в контексті цієї ситуації суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII (далі - Закон № 1789-XII, у редакції чинній на 02.09.2002) передбачалося, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08.07.2011 у статтю 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, відповідно до яких пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій і п'ятій цифри 80 замінено цифрами 70.
15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, відповідно до Розділу ХІІ "Прикінцевих положень" якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-XII, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15 грудня 2015 року.
З набранням чинності Законом № 1697-VII пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється положеннями статті 86, за правилами частин першої, другої якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно з ч.20 ст. 86 Закону № 1697-VII (з врахуванням Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За загальним правилом норма права діє щодо відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто до правовідносин застосовується той закон, під час дії якого вони настали.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у Рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Враховуючи наведене, до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Закон № 1697-VII не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням норми Закону № 1789-XII, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами.
Такий правовий висновок узгоджується з покладеним в основу Закону № 1697-VII принципом єдності системи прокуратури України, що забезпечується, зокрема єдиним статусом прокурорів, який передбачає однакове матеріальне та соціально-побутове забезпечення, зокрема пенсійне забезпечення прокурорів.
Враховуючи викладене, розмір відсотків, який враховується під час перерахунку пенсії має бути співмірним із тим, який застосовується під час призначення пенсії працівникам прокуратури. Встановлення різних підходів до порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку пенсії після набуття чинності Законом № 1697-VII порушує справедливий баланс між інтересами працівників прокуратури, яким пенсія призначається відповідно до цього Закону та тими, яким вона була призначена відповідно до Закону № 1789-XII, ставить у нерівне становище працівників прокуратури, які отримали право на пенсію відповідно до Закону № 1697-VII.
Таким чином, до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набранням чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, зокрема частини другої статті 86, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, а не норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Зазначені висновки суду узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду у постанові від 21.12.2021 у справі №580/5962/20, від 31.12.2021 у справі №500/101/21 та від 12.01.2022 у справі №140/16989/20, від 30.03.2023 у справі №580/5239/20.
Таким чином, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону № 1697-VII у частині перерахунку пенсії втратила чинність.
З огляду на наведене, на спірні правовідносини поширюються положення ч.2 ст.86 Закону № 1697-VII, у силу вимог яких пенсія працівникам прокуратури призначається (перераховується) в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.
Отже, позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, суд зазначає наступне.
За змістом ст.2 Закону № 3668-VI (який набрав чинності 01.10.2011) максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Цим Законом було внесено зміни до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення частини п'ятнадцятої якої викладено в аналогічній редакції.
При цьому, абз.1 п.2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Абзацом 3 цього пункту визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), установленому цим Законом.
На думку суд, положення пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI спрямовані на врегулювання питань, які виникли у зв'язку із застосуванням Закону № 3668-VI стосовно осіб, у яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір, а саме - надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту, коли особа набуде право на перерахунок, на розмір її пенсії будуть поширюватися загальні правила щодо обмежень.
Закон № 1789-ХІІ утратив чинність (крім окремих положень, які не стосуються спірних правовідносин) у зв'язку з набранням чинності Законом № 1697-VII, за правилами абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 якого максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи наведене, з моменту набрання чинності Законом № 1697-VII питання призначення та перерахунку пенсій працівникам прокуратури врегульовувалися нормами цього Закону, зокрема статтею 86, частиною п'ятнадцятою якої були встановлені обмеження пенсії максимальним розміром.
При цьому, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 21.12.2021 у справі № 580/5962/20 відступив від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 04.03.2021 у справі № 589/3997/16-а у подібних правовідносинах та сформувала правовий висновок, відповідно до якого пункт 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI не скасовує обмеження максимального розміру пенсії, призначеної працівнику прокуратури до набрання чинності цим Законом, а встановлює особливе регулювання щодо застосування такого обмеження до осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом № 3668-VI, і в яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір. Зокрема, шляхом надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту відповідності розміру пенсії максимальному розміру пенсії, - поширення на її розмір загальних правил щодо обмежень, установлених статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а з 14.10.2014 - абзацом шостим частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII.
Висновки аналогічного характеру викладено в постанові Верховного Суду від 30.03.2023 у справі № 580/5239/20, які в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України враховуються судом при прийнятті даного рішення.
Так, у ході розгляду справи судом встановлено, що внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір перевищив максимальний.
Відтак, на спірні правовідносини поширюються положення абз.6 ч.15 ст.86 Закону № 1697-VII, які встановлюють обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, позовні вимоги у частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром також є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Інші вимоги позивача задоволенню також не підлягають, оскільки є похідними від позовних вимог у задоволенні яких судом було відмовлено.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.К. Василяка
.