Постанова від 27.04.2023 по справі 554/3594/23

Дата документу 27.04.2023Справа № 554/3594/23

Провадження № 3/554/1771/2023

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 квітня 2023 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А. Г., розглянувши в залі суду в м. Полтаві протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) і матеріали справи додані до нього щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого керівником ТОВ ТІК «АВТОСОЮЗ», РНОКПП НОМЕР_1 , інші відомості про особу ініціатором складення протоколу не надані

ВСТАНОВИВ:

Опис обставин, установлених під час розгляду справи

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 3201/16-31-04-05-04 від 20 квітня 2023 року (далі - Протокол), ОСОБА_1 , являючись посадовою особою, вчинив порушення, передбачені п.п. 49.18.1 п. 49.18, п. 49.2, ст. 49 глави 2, розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 розділу V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), зокрема несвоєчасно подав податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2023 року з граничним терміном подання до 20 березня 2023 року, що зафіксовано актом № 3325/16-31-04-05-03/40854805 від 05 квітня 2023 року.

Нормативний акт, що передбачає відповідальність за інкриміноване особі адміністративне правопорушення

Ініціатором складення протоколу дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, відповідно до якої неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ставлення особи, що притягається до адміністративної відповідальності до вчинення інкримінованого йому правопорушення

В судове засідання порушник не викликався, оскільки процедуру притягнення його до відповідальності ініціатором складення протоколу вчинено з порушенням встановлених законом вимог.

Мотиви суду та оцінка наданих сторонами доказів

Дослідивши Протокол та матеріали додані до нього, суд дійшов висновку про відсутність підстав для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення інкримінованого йому правопорушення та необхідності закриття справи, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Статтею 280 КУпАП, зокрема, передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення органами доходів і зборів, ведення діловодства у справах про адміністративні правопорушення, а також забезпечення належного розгляду скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення встановлено Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02 липня 2016 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 року за № 1046/29176 (далі - Інструкція № 1046/29176).

Відповідно до п. 6 розділу ІІ Інструкції № 1046/29176 у Протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.

Відповідно до п. п. 15, 16 розділу ІІ Інструкції № 1046/29176 до Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.

Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений Протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До Протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в органах доходів і зборів та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Ці вимоги закону ініціатором складення протоколу були грубо порушені.

Протокол ОСОБА_1 не підписаний, що є свідченням порушення ініціатором його складення вимог ст. 256 КУпАП та прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Неявка порушника, як про це зазначено в Акті № 3159/16-31-04-05-11 від 20 квітня 2023 (а. с. 5), доданому до Протоколу, для його складання та підписання, не є підставою для визнання факту його складення законним, так як законом не передбачено можливості заочного притягнення особи до відповідальності.

Окремо суд зазначає, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу лише в разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення.

Зі змісту Протоколу слідує, що вказане адміністративне правопорушення вчинено за місцем знаходження ТОВ ТІК «АВТОСОЮЗ» в м. Полтава, вул. Європейська, буд. 2, оф. 205. При цьому, суду не надано доказів об'єктивної неможливості складання Протоколу саме за місцем його вчинення, що могло б бути підставою для його складання в органі доходів і зборів.

Крім того, днем вчинення інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення в Протоколі ініціатором його складення зазначено 20 березня 2023 року, в той час як Протокол був складений лише 20 квітня 2023 року, що в свою чергу свідчить про грубе порушення вимог ст. 254 КУпАП, оскільки Протокол складено більш ніж через 24 години з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.

Диспозицією ч. 1 ст. 163-2 КУпАП встановлена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Однак, наданий до суду Протокол має суттєві недоліки, так як при викладенні змісту порушення ініціатором його складення зазначено, що керівник ТОВ ТІК «АВТОСОЮЗ» ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, оскільки вчинив порушення п.п. 49.18.1 п. 49.18, п. 49.2, ст. 49 глави 2, розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 розділу V ПК України, несвоєчасно подавши податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2023 рік з граничним терміном подання до 20 березня 2023 року.

Таким чином, в порушення, вимог ст. 256 КУпАП, в ньому не викладено суті адміністративного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , не зазначено, в чому конкретно полягає порушення п.п. 49.18.1 п. 49.18, п. 49.2, ст. 49 глави 2, розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 розділу V ПК Українита які саме дії чи бездіяльність вчинив порушник, які б за своїм змістом утворювали склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, в той час як посилання лише на нормативні акти не розкривають суті конкретного порушення, яке ставиться в провину останньому та не описують його складу.

Тобто, суд зазначає, що зміст правопорушення, викладений в Протоколі не містить викладення об'єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, з зазначенням фактичних даних, на підставі яких у визначеному законом порядку суд може встановити наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення, її винуватість у вчиненні інкримінованого правопорушення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Конкретність пред'явленого особі складу адміністративного правопорушення забезпечує можливість організувати ефективний захист своїх інтересів та дозволяє суду належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення.

Суд звертає увагу й на те, що єдиний наданий до суду доказ на підтвердження вини порушника в інкримінованому, зокрема Акт про результати камеральної перевірки ТОВ ТІК «АВТОСОЮЗ» з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2023 року № 3325/16-31-04-05-03/40854805 від 05 квітня 2023 року (далі - Акт) (а. с. 1 - 3), на підставі якого й складений Протокол, не може прийматися до уваги суду в якості достатнього та допустимого доказу у цій справі, так як він не містить підпису керівника (головного бухгалтера) підприємства ОСОБА_1 .

Крім того, в матеріалах справи відсутні й будь-які докази, які б вказували на те, що ОСОБА_1 дійсно працює на посаді керівника ТОВ ТІК «АВТОСОЮЗ» та що саме до його повноважень належить подання податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ ТІК «АВТОСОЮЗ», тобто не доведено, що порушення, вчинення якого згідно Протоколу інкримінується ОСОБА_1 , допущені саме ним.

Будь-яких інших доказів, які б підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому діяння, ініціатором складення протоколу не надано.

Зважаючи на викладене, враховуючи, що ні Протокол, ні Акт, на підставі якого він складений, ОСОБА_1 не підписані, суд вважає, що Протокол щодо останнього не складався, процесуальні права, в тому числі і право на захист, йому не роз'яснювались, в зв'язку з чим відсутні підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. ч. 2 та 3 ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26 лютого 2019 року у справі № 1-р/2019 зауважив, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип in dubio pro reo, згідно якого при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості. Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про відсутність в діянні ОСОБА_1 складу інкримінованого йому правопорушення та необхідності закриття справи з цих підстав.

Керуючись ст. ст. 247, 283 та 284 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити справу щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Анатолій САВЧЕНКО