Справа № 524/2354/23
Провадження 3/524/1412/23
28.04.2023 Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Гусач О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч.1 ст. 164 КпАП України, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР №178246, 10.04.2023 року о 10-20 год. ОСОБА_1 по пр.-кт. Свободи в м. Кременчуці провадив господарську діяльність, а саме на транспортному засобі DAEWOO NEXIA д.н.з. НОМЕР_1 надавав послуги з перевезення пасажирів на таксі, без оформлення ліцензії на даний вид діяльності те без реєстрації як суб'єкта господарювання, за що передбачено адміністративну відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав і пояснив, що 10.04.2023 йому зателефонував знайомий та попросив підвезти. Він приїхав до будинку №3 по пр.-кту Свободи. Знайомий ОСОБА_2 сів у машину та вони почали спілкуватись. В цей момент до них під'їхали працівники поліції та почали перевіряти документи. Склали протокол за ст.. 164 КУпАП. Зазначив, що перевезенням пасажирів на комерційній основі не займається, послуг таксі не надає.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
За змістом ч.1 ст.164 КУпАП відповідальність за цією нормою закону настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Так, норма ст.164 КУпАП носить бланкетний характер, оскільки у наведеній диспозиції відсилає до закону, що регулює певні види господарської діяльності, тому в протоколі про адміністративне правопорушення має зазначатися відповідна норма спеціального закону, який регламентує господарську діяльність, що потребує ліцензування або державну реєстрацію суб'єкта господарювання.
Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР №178246 від 10.04.2023, ОСОБА_1 по пр.-кт. Свободи в м.Кременчуці провадив господарську діяльність, а саме на транспортному засобі DAEWOO NEXIA д.н.з. НОМЕР_1 надавав послуги з перевезення пасажирів на таксі, без оформлення ліцензії на даний вид діяльності те без реєстрації як суб'єкта господарювання, за що передбачено адміністративну відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП..
Поряд із тим, за змістом наведеної норми закону відповідальність за вказане правопорушення наступає перш за все, за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди). Тобто у даному випадку необхідно з'ясувати, чи займався ОСОБА_3 таким видом господарської діяльності, як перевезення пасажирів, та у залежності від цього визначити, під які норми закону підпадають його дії - ст.164 КУпАП, чист.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Так, згідно з ч.ч.1, 2 ст. 3 Господарського кодексу України (далі ГК), під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями.
Відповідно до ст. 42 ГК України, підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно з ст. 55 ч. ч. 1,2 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 року №222-VIII, за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування посадові особи суб'єктів господарювання несуть адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом України про адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» таксі - це легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.
З системного аналізу чинного законодавства України слідує, що до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП може бути притягнута фізична особа, яка здійснює господарську діяльність без державної реєстрації без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до Закону, при цьому господарська діяльність повинна носити систематичний характер з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так у протоколі, особа яка його складала, не навела норми закону, що регулюють заняття господарською діяльністю з перевезення пасажирів, та яку саме порушив ОСОБА_1 і у чому це виразилося, не викладено повно фактичних обставин правопорушення, не вказано осіб, яким він надавав послуги таксі, чи існувала регулярність таких послуг та чи взагалі такі послуги надавалися. Долучений до матеріалів справи та переглянутий в судовому засіданні відеозапис нагрудних камер поліцейських не містить доказів того, що ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність з перевезення пасажирів. Особа, яка знаходилась на пасажирському сидінні автомобіля DAEWOO NEXIA д.н.з. НОМЕР_1 при спілкуванні з поліцейськими повідомила, що є знайомим ОСОБА_1 , пояснення цієї особи до матеріалів справи не долучались.
Наявність двох фотографій автомобіля, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення без опису того, що саме на них відображено, не може свідчити про беззаперечне підтвердження вини особи, що притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП.
В матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази того, що ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність з перевезення пасажирів та яка потребує одержання ліцензії на її провадження, жодна особа як свідок у протоколі не зазначена, до протоколу не додано пояснень осіб, які користувались послугами ОСОБА_1 з їх перевезення і за надання яких ОСОБА_1 отримав матеріальну винагороду.
За таких обставин, неконкретне викладення обставин правопорушення, відсутність посилання у протоколі на конкретну норму права, яку порушила особа, відсутність належних доказів, унеможливлює прийняття по справі рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, так як, виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст..62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевиклане, встановлені обставини справи, з урахуванням вимог ст..62 Конституції України, приходжу до висновку, що провадження у справі необхідно закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.164 ч.1 , 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити за відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м Кременчука.
Суддя: Олександр ГУСАЧ