Постанова від 28.04.2023 по справі 443/739/23

Справа №443/739/23

Провадження №3/443/320/23

ПОСТАНОВА

іменем України

28 квітня 2023 року місто Жидачів

Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Павлів А.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючого,

за частиною 1 статті 173-2 КУпАП, -

встановив:

28.04.2023 до Жидачівського районного суду Львівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №970846 від 25.04.2023, складений стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП.

Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, доходить такого висновку.

Під час підготовки до розгляду справи, суд у відповідності до положень статті 278 КУпАП вирішує ряд питань, в тому числі, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до диспозиції частини 1 статті 173-2 КУпАП адміністративним правопорушенням є вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.

Нормою частиною 1 статті 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно з приписами пункту 9 розділу ІІ. «Документування адміністративних правопорушень» Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 №1376, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» зазначається суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).

За змістом фабули адміністративного правопорушення (його об'єктивної сторони), зазначеної у протоколі серії ВАБ №970846 від 25.04.2023, ОСОБА_1 24.06.2023 близько 15 год 40 хв за місцем свого проживання вчинив відносно своєї дружини домашнє насильство, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме штовхав її та ображав її нецензурними словами, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю.

Суд зауважує на невідповідність дати вчинення адміністративного правопорушення, що зазначена у протоколі, обставинам справи, оскільки ця дата - 24.06.2023 ще не настала.

Також, згідно з зазначеною вище фабулою ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство стосовно своєї дружини. Однак потерпілою особою у протоколі вказано ОСОБА_2 і, при цьому, у протоколі не зазначено, які саме дії вчинив ОСОБА_1 стосовно цього потерпілого.

Крім цього, з аналізу документів, доданих до протоколу, вбачається, що ОСОБА_3 у заяві повідомила правоохоронний орган про вчинення домашнього насильства лише стосовно неї, а не стосовно також ОСОБА_2 .

Наведені обставини позбавляють суд можливості дійти висновку, чи дійсно стосовно потерпілого ОСОБА_2 вчинялися певні дії ОСОБА_1 і якщо вчинялися - то чи містять ці дії ознаки домашнього насильства.

Отже, на переконання суду, уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення належним чином не розкрито суть адміністративного правопорушення (його об'єктивна сторона).

Суд наголошує на тому, що він не має права самостійно редагувати фабулу адміністративного правопорушення, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Згідно з вимогами статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Суд виснує, що вищевказані недоліки, допущені при оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення, є суттєвими, оскільки не дозволяють встановити наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягається до відповідальності, позбавляє можливості достовірно встановити обставини правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та ухвалити в ній рішення.

Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №970846 від 25.04.2023 стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП, разом з доданими до нього матеріалами, підлягає поверненню у Відділення поліції №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області для належного оформлення.

Зважаючи на вимоги статті 38 КУпАП суд також звертає увагу на те, що вказані у постанові недоліки уповноваженій особі слід усунути у найкоротший строк.

Керуючись статтями 245, 256, 278, 283 КУпАП, -

постановив:

Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №970846 від 25.04.2023 стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП, разом з доданими до нього матеріалами, повернути у Відділення поліції №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя А.І. Павлів