Справа № 592/3132/23
Провадження № 3/592/1115/23
28 квітня 2023 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Косолап М.М., за участю представника митного органу - Коваленко Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Сумської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , директора ТОВ «АСА ТРАНС», паспорт НОМЕР_1 , виданий 05.04.2001, за статтею 485 Митного Кодексу України,
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0022/80500/23 від 22.02.2023, складеного головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Сумської митниці Кібенко Л.З. ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за статтею 485 МК України за наступних обставин.
25.01.2022 до відділу митного оформлення «Центральний» митного поста «Суми» Сумської митниці Держмитслужби ТОВ «АСА ТРАНС» через декларанта ФОП « ОСОБА_2 » була подана митна декларація ІМ40ДЕ № UA805020/2022/001208, згідно якої на митну територію України в режимі «імпорт» був ввезений товар «сідельний тягач для перевезення напівпричепів, що був у використанні. Марка «МАН», модель «TGX 18.480», (VIN): НОМЕР_2 », де відправником (експортером) товару виступила компанія «MARTA-TRANS» MARTA MAKOWSKA» (Республіка Польща).
Під час митного оформлення за МД від 25.01.2022 ІМ40ДЕ № UA805020/2022/001208 ТОВ «АСА ТРАНС» була заявлена преференція по сплаті мита за кодом 410 (товари, що ввозяться в Україну та походять з країн Європейського Союзу). Митні платежі були нараховані на підставі інвойсу від 12.01.2022 № 1/ехр/2022 у сумі 78027,06 грн. (ПДВ за ставкою 20%), які сплачуються під час імпорту товарів та відповідають коду УКТЗЕД 8701209000.
З метою перевірки правомірності використання ТОВ «АСА ТРАНС» пільги зі сплати ввізного мита (код преференції 410) шляхом подання до митного оформлення сертифікату з перевезення EUR.1 № PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2021 складеного експортером компанією «MARTA-TRANS» MARTA MAKOWSKA» Сумською митницею листом від 08.08.2022 № 7.24-08-1/15/4/3015 було направлено відповідне звернення до Державної митної служби України.
У відповідь на вищезазначене звернення листом Держмитслужби України від 29.12.2022 № 15/15-03-01/7.24/4892 надано лист-відповідь митного органу Республіки Польща від 19.12.2022 № 1001-ІОС.4331.35.2022.5.ЕА (вх. Держмитслужби № 26459/11 від 21.12.2022), яким не підтверджено преференційне походження транспортного засобу з Європейського Союзу, зазначеного у сертифікаті з перевезення EUR.l № PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2022.
У зв'язку з непідтвердженням уповноваженим органом республіки Польщі преференційного походження вищевказаного товару з Європейського Союзу, зазначеного в сертифікаті з перевезення EUR.l №PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2022 іноземним експортером «MARTA-TRANS» MARTA MAKOWSKA», неможливо встановити походження «сідельного тягачу для перевезення напівпричепів, що був у використанні. Марка «МАН», модель «TGX 18.480», (VIN): НОМЕР_2 » з Європейського Союзу та застосувати тарифну преференцію зі сплати ввізного мита.
Відповідно до Закону України «Про митний тариф» ТОВ «АСА ТРАНС» під час митного оформлення товару «сідельний тягач для перевезення напівпричепів, що був у використанні. Марка «МАН», модель «TGX 18.480», (VIN): НОМЕР_2 » за кодом УКТЗЕД 8701209000 за МД ІМ40ДЕ № UA805020/2022/001208 зобов'язане було застосувати ставку ввізного мита на рівні - 10 % від митної вартості ввезеного товару.
Відповідно до службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Сумської митниці від 25.01.2023 № 7.24-15/29 встановлено факт заниження податкового зобов'язання з боку ТОВ «АСА ТРАНС» за МД ІМ40ДЕ від 25.01.2023 № UA805020/2022/01208 у сумі 46816,24 грн. (ввізне мито 39013,53 грн., ПДВ 7802,71 грн.).
Таким чином, директором ТОВ «АСА ТРАНС» ОСОБА_1 , через декларанта ФОП ОСОБА_2 для оформлення в Сумській митниці Держмитслужби МД ІМ40ДЕ від 25.01.2022 № UA805020/2022/01208 було надано сертифікат з перевезення EUR.l № PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2022, по якому не були підтверджені відомості щодо преференційного походження вищезазначеного товару з Європейського союзу (EU), про що свідчить лист-відповідь уповноваженого органу Республіки Польща від 19.12.2022 № 1001-ІОС.4331.35.2022.5.ЕА. Дані дії ОСОБА_1 призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру у сумі 46816,24 грн.
ОСОБА_1 , будучи повідомленим належним чином про дату та час судового засідання, у судове засідання не прибув, про причини неявки до суду не повідомив.
Представник митного органу Коваленко Н.В. у судовому засіданні протокол підтримала, просила застосувати до ОСОБА_1 стягнення в межах санкції статті 485 МК України.
Заслухавши представника Сумської митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить наступних висновків.
У розумінні статей 8, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Митного кодексу України, розгляд судом справи про адміністративне правопорушення проводиться щодо особи - правопорушника та в межах, встановлених протоколом про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України встановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно із статтею 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які встановлюються протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до них, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, свідків, висновком експерта та іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 КУпАП).
ОСОБА_1 , як директору ТОВ «АСА ТРАНС» ставиться за провину надання через декларанта ФОП ОСОБА_2 для оформлення в Сумській митниці Держмитслужби митної декларації ІМ40ДЕ № UA805020/2022/01208 від 25.01.2022 сертифікату з перевезення EUR.l № PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2022 по якому не були підтверджені відомості щодо преференційного походження вищезазначеного товару з Європейського союзу (EU), що призвело до неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру у сумі 46816,24 грн., за що передбачена відповідальність за статтею 485 МК України
Стаття 485 МК України передбачає відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Склад вказаного правопорушення передбачає, з-поміж іншого, те що особа, яка його вчинила, діяла умисно, тобто усвідомлено, цілеспрямовано чинила так, щоб уникнути від сплати митних платежів (у тому числі й сплати їх у меншому розмірі).
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у поданні неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості.
Отже, зовнішній прояв (винного, протиправного) діяння (передбаченого статтею 485 Митного кодексу України) обов'язково повинен поєднуватися з умислом суб'єкта його вчинення на посягання на охоронювані законом суспільні відносин (встановлений законом порядок сплати податків та зборів).
Для притягнення до відповідальності, згідно статті 485 МК України, необхідно доведення факту заявлення в митній декларації, в даному випадку неправдивих відомостей та/або надання документів, що містять неправдиві відомості та наявність прямого умислу.
Частиною 1 статті 257 МК України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Відповідно до пунктів 2, 9 частини 8 статті 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору; відомості про документи, передбачені частиною 3 статті 335 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 3 статті 335 МК України встановлено, що разом з митною декларацією митному органу подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, декларація митної вартості. У встановленому цим Кодексом порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості про: документи, що підтверджують повноваження особи, яка подає митну декларацію.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 4 МК України декларантом є особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Пунктом 1 частини 1 статті 257 МК України визначено, що декларантами мають право виступати при переміщенні товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України або при зміні митного режиму щодо товарів на підставі зовнішньоекономічного договору, укладеного резидентом, - резидент, яким або від імені якого укладено цей договір.
Частинами 5, 6 статті 257 МК України передбачено, що декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.
Декларування товарів, що належать громадянам, може здійснюватися цими громадянами або іншими громадянами, уповноваженими на це власниками зазначених товарів нотаріально посвідченими дорученнями.
Відповідно до частини 8 статті 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частинами 4, 5 статті 266 МК України встановлено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Судом досліджено наступні докази долучені до протоколу.
Митну декларацію ІМ 40 ДЕ № UA805020/2022/001208 від 25.01.2022 на товар - сідельний тягач для перевезення напівпричепів, що був у використанні. Марка «МАН», модель «TGX 18.480», (VIN): НОМЕР_2 , у якій відправником (експортером) товару є компанія «MARTA-TRANS» MARTA MAKOWSKA» (Республіка Польща), одержувач - ТОВ «АСА ТРАНС», декларант - ОСОБА_2 (ФОП ОСОБА_2 ), у пункті 11 зазначено країна виробника «PL», тобто Польща, у пункті 34 зазначені відомості щодо країни походження товару «EU», у пункті 36 заявлена преференція по сплаті мита за кодом 410000000 та зазначено сертифікат з перевезення EUR.l № PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2022 (а.с. 14).
Аналогічні відомості зазначені у сертифікаті з перевезення EUR.l № PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2022, який складено відправником товару «MARTA-TRANS» MARTA MAKOWSKA» (Республіка Польща) та надано як підставу митного оформлення товару (а.с. 18-19, 28-29).
Лист уповноваженого органу Республіки № 1001-ІОС.4331.35.2022.5.ЕА від 19.12.2022 щодо результатів перевірки сертифіката з перевезення товару EUR.l № PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2022, згідно якого перевірка засвідчила, що сертифікат на переміщення був виданий уповноваженим митним органом, перевірка сертифіката завершилася з негативним результатом через неналежне документальне підтвердження преференційного польського походження товарів описаних в ньому (а.с. 17, 27).
Так, ОСОБА_1 ставиться за провину порушення митних правил, як директору ТОВ «АСА ТРАНС», разом з тим, будь-яких доказів, що ОСОБА_1 станом на момент подання митної декларації до відділу митного оформлення «Центральний» митного поста «Суми» Сумської митниці Держмитслужби 25.01.2022 був директором ТОВ «АСА ТРАНС» до протоколу про порушення митних правил не долучено.
З долучених доказів до протоколу про порушення митних правил встановлено, що декларантом на переміщення сідельного тягача для перевезення напівпричепів, що був у використанні, марки «МАН», модель «TGX 18.480», (VIN): НОМЕР_2 через митний кордон України виступав ОСОБА_2 , а не ОСОБА_1 .
Приймаючи до уваги встановлені обставини та наявні в матеріалах справи докази суд приходить до висновку, що головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Сумської митниці Кібенко Л.З. помилково визначено ОСОБА_1 , як суб'єкта відповідальності за порушення митних правил, передбачених статтею 485 МК України за переміщення 25.01.2022 через митний кордон України сідельного тягача для перевезення напівпричепів, що був у використанні, марки «МАН», модель «TGX 18.480», (VIN): НОМЕР_2 .
Верховний Суд у постанові від 06.10.2021 року по справі № 260/1772/19 роз'яснив, що відповідальність за відповідність задекларованого товару опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах несе декларант.
Для оформлення митної декларації ІМ40ДЕ № UA805020/2022/01208 від 25.01.2022 сертифікат з перевезення EUR.l № PL/MF/AR 0369835 від 12.01.2022 подано декларантом ОСОБА_2 , а не ОСОБА_1 , тому відсутні підстави вважати, що останній умисно, з метою ухилення від сплати митних платежів, подав до митного органу неправдиві відомості щодо преференційного походження товару з Європейського союзу.
За встановлених обставин, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки порушення митних, що у свою чергу виключає його відповідальність у вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 485 МК України.
З огляду на викладене провадження по справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 4, 485, 489, пунктом 3 частини 1 статті 527 Митного кодексу України, суд,
Справу про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю у його діях складу правопорушення, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк до Сумського апеляційного суду з дня її винесення.
Суддя М.М. Косолап