27 квітня 2023 року
м. Київ
справа №140/8127/22
адміністративне провадження №К/990/11690/23
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Блажівської Н.Є., провівши підготовчі дії по призначенню до касаційного розгляду касаційної скарги Державної податкової служби України на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2023 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Біопаливно-енергетична компанія» до Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Волинській області, про визнання протиправним та скасування розпорядження,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Біопаливно-енергетична компанія» звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління ДПС у Волинській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної податкової служби України від 30 листопада 2022 року №21-р «Про виключення з реєстру».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2023 року, заяву про забезпечення позову задоволено та зупинено дію розпорядження Державної податкової служби України від 30 листопада 2022 року №21-р «Про виключення з реєстру» до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
3 квітня 2023 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Державної податкової служби України на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2023 року, у якій скаржник просить скасувати оскаржувані рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою від 4 квітня 2023 року відкрите касаційне провадження у цій справі.
У касаційній скарзі ДПС заявлено клопотання про зупинення виконання ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
Таке клопотання скаржник обґрунтовує тим, що в контексті частини восьмої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оскаржувана ухвала про забезпечення позову є виконавчим документом, тому незалежно від її оскарження підлягає негайному виконанню шляхом втручання у дискреційні повноваження ДПС. Оскільки, як вважає скаржник, у питанні забезпечення позову суд першої інстанції не діяв як суд, у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, виконання ухвали про вжиття заходів забезпечення позову до закінчення її перегляду в касаційному порядку є передчасним.
Надаючи правову оцінку доводам, наведеним скаржником, Суд вважає за необхідне зазначити таке.
За приписами пункту 4 частини першої статті 340 КАС України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
Згідно з частиною першою статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
При цьому, зупинення виконання оскаржуваних у касаційному порядку судових рішень на підставі статті 375 КАС України чи зупинення їх дії може застосовуватись судом лише у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й має здійснюватися таким чином, щоб намагатися не допустити порушення прав інших учасників справи. Сама по собі незгода скаржника з оскаржуваними судовими рішеннями не є підставою для зупинення їх виконання чи дії.
Розглянувши заявлене клопотання Суд дійшов висновку, що зазначені скаржником доводи не є такими, що в розумінні наведених вище положень закону можуть слугувати достатньою підставою для зупинення виконання оскаржуваної ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року, оскільки скаржником не наведено дій, які ним вчинятимуться на виконання ухвали про забезпечення позову, зважаючи на те, що за змістом ухвали вжиті заходи забезпечення позову спрямовані виключно на збереження існуючого становища до вирішення справи у суді, як і не вказано які саме дії в контексті заходів забезпечення позову у цій справі ДПС вважає втручанням у дискреційні повноваження контролюючого органу. Натомість зміст викладених доводів заявленого клопотання зводиться саме до незгоди з судовим рішенням, яке становить предмет касаційного перегляду.
Тому клопотання ДПС про зупинення виконання ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року задоволенню не підлягає.
За правилами пунктів 3 та 5 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про можливість попереднього розгляду справи або письмового провадження за наявними у справі матеріалами у суді касаційної інстанції, а також вирішує інші питання, необхідні для касаційного розгляду справи.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 345 КАС України суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі перегляду ухвал судів першої та апеляційної інстанцій.
Суддею-доповідачем згідно зі статтею 340 КАС України проведені необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду.
Керуючись статтями 340, 345, 375 КАС України,
Відмовити у задоволенні клопотання Державної податкової служби України про зупинення виконання ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року.
Підготовчі дії у справі закінчити.
Справу призначити до касаційного розгляду в письмовому провадженні на 27 квітня 2023 року, який відбудеться у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і не оскаржується.
Суддя Н.Є. Блажівська