Рішення від 27.04.2023 по справі 600/3749/22-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року м. Чернівці Справа № 600/3749/22-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно - господарської санкції (штрафу),-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарську санкцію у розмірі 12002,54 грн до державного бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами розгляду матеріалів наданих Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області проведено розрахунок економічно-необґрунтованої виручки, отриманої внаслідок реалізації відповідачем на автозаправному блок пункті по вул. Комунальників, 8 м. Чернівці пального за видом: бензин марки А-95 (необґрунтовано одержана виручка - 49,32 грн); дизельне паливо (необґрунтована одержана виручка - 5951,95 грн), у зв'язку з чим позивачем прийнято рішення №000033 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін до ФОП ОСОБА_1 на суму 12002,54 грн, які підлягають стягненню у судовому порядку.

Відповідач не надав у встановлені строки суду відзив на позовну заяву.

Рух справи у суді

Судом відкрито спрощене провадження у справі без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

10.06.2022 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято наказ №596-п «Про проведення фактичної перевірки», згідно якого наказано провести фактичну перевірку автозаправного блок посту за адресою: АДРЕСА_1 суб'єкта господарювання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , за період фінансово-господарської діяльності з 28.03.2021 по 22.06.2022.

В матеріалах справи містяться копії направлень на перевірку від 10.06.2022 №979, від 10.06.2022 №980.

За результатами перевірки відповідачем складено акт фактичної перевірки від 22.06.2022 №1476/ж5/24-13-07-05/ НОМЕР_1 .

Актом фактичної перевірки від 20.06.2022 №1476/ж5/24-13-07-05/ НОМЕР_1 встановлено порушення:

- Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями);

- Закону України "Про ціни і ціноутворення";

- постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

27.06.2022 листом № 2668/5/21-13-07-05 Головне управління ДПС у Чернівецькій області направило позивачу матеріали фактичної перевірки по ФОП ОСОБА_1 від 22.06.2022 №1476/ж5/24-13-07-05/ НОМЕР_1 , по якій вбачається роздрібна торгівля пальним за цінами вищими за встановлені максимальні роздрібні ціни, а саме в період з 30.04.2022 по 09.05.2022, чи порушено вимоги Закону України від 21.06.2012 № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення».

За результатами розгляду матеріалів наданих Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області проведено розрахунок економічно-необґрунтованої виручки, отриманої внаслідок реалізації відповідачем на автозаправному блок пункті по АДРЕСА_1 пального за видом: бензин марки А-95 (необґрунтовано одержана виручка - 49,32 грн); дизельне паливо (необґрунтована одержана виручка - 5951,95 грн).

У зв'язку з чим позивачем прийнято рішення №000033 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін до ФОП ОСОБА_1 на суму 12002,54 грн.

Із змісту вказаного рішення вбачається наступне.

За результатами проведеної фактичної перевірки встановлено, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 допущено порушення пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину запровадження обмежувальних та протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS - Cov -2".

Суб'єкт господарювання 22.04.2022 року здійснив роздрібну торгівлю пальним в кількості 13,33 літрів бензину марки А-92 за ціною реалізації 37,80 грн. за 1 літр, яка вища за встановлену максимальну роздрібну ціну на 3,70 грн.

Отже, відповідно до наданих документів проведено розрахунок економічно необґрунтованої виручки отриманої внаслідок реалізації палива відповідно до граничних цін, встановлених Міністерством економіки України з урахуванням граничного рівня торговельної надбавки відповідно до від 09.12.2020 №1236 22.04.2022 року та встановлено завищення граничного рівня торговельної надбавки на бензин автомобільний А-92 в сумі 49,32 гривень.

Суб'єкт господарювання 04.05.2022 року здійснив роздрібну торгівлю пальним в кількості 43,10 літрів дизельного палива за ціною реалізації 58,00 грн. за 1 літр, яка вища за встановлену максимальну роздрібну ціну на 19,34 грн.

Отже, відповідно до наданих документів проведено розрахунок економічно необґрунтованої виручки отриманої внаслідок реалізації палива відповідно до граничних цін, встановлених Міністерством економіки України з урахуванням граничного рівня торговельної надбавки відповідно до постанови КМУ від 09.12.20 №1236 04.05.2022 року та встановлено завищення граничного рівня торговельної надбавки на дизельне паливо в сумі 833,55 гривень.

Суб'єкт господарювання 05.05.2022 року здійснив роздрібну торгівлю пальним в кількості 300,00 літрів дизельного пального за ціною реалізації 58,00 грн. за 1 літр, яка вища за встановлену максимальну роздрібну ціну на 15,37 грн.

Отже, відповідно до наданих документів проведено розрахунок економічно необґрунтованої виручки отриманої внаслідок реалізації палива відповідно до граничних цін, встановлених Міністерством економіки України з урахуванням граничного рівня торговельної надбавки відповідно до постанови КМУ від 09.12.20 №1236 05.05.2022 року та встановлено завищення граничного рівня торговельної надбавки на дизельне паливо в сумі 4611,00 гривень.

Суб'єкт господарювання 06.05.2022 року здійснив роздрібну торгівлю пальним в кількості 20,00 літрів дизельного пального за ціною реалізації 68,00 грн. за 1 літр, яка вища за встановлену максимальну роздрібну ціну на 25,37 грн.

Отже, відповідно до наданих документів проведено розрахунок економічно необґрунтованої виручки отриманої внаслідок реалізації палива відповідно до граничних цін, встановлених Міністерством економіки України з урахуванням граничного рівня торговельної надбавки відповідно до постанови КМУ від 09.12.20 №1236 06.05.2022 року та встановлено завищення граничного рівня торговельної надбавки на дизельне паливо в сумі 507,40 гривень.

Враховуючи вищевикладене фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 порушено вимоги пункту 41-4 постанови КМУ від 09.12.2020 №1236 на загальну сум 6001,27 грн.

Вказаним рішенням вирішено вилучити у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в дохід державного бюджету необґрунтовано одержану виручку в розмірі 6001,27 грн. та застосувати штраф у сумі 6001,27 грн. (100 відсотків необґрунтовано отриманої виручки згідно ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення»). Разом 12002,54 (дванадцять тисяч дві грн. 54 коп.).

Мотивувальна частина

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 року (далі - Закон №877- V).

Статтею 1 Закону №877- V передбачено, що державний нагляд (контроль) є діяльністю уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №877- V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №877- V планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок

За приписами ч. 1 ст. 6 Закону №877- V однією з підстав для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону №877- V один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно з положеннями ч. ч. 7, 8, 11 ст. 7 Закону №877- V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Відповідно до ст. 11 Закону №877- V визначено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» №5007-VI від 21.06.2012 року (далі - Закон №5007-VI) уповноважені органи мають право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Статтею 20 Закону №5007-VI визначено, що до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за:

1) порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки;

2) стягнення плати за товари, які згідно із законодавством надаються безоплатно, - штраф у розмірі 100 відсотків вартості проданих (реалізованих) товарів;

3) надання уповноваженим органам недостовірних відомостей - штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

4) невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

Порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.

Під час судового розгляду справи встановлено, що Головним управлінням ДПС у Чернівецькій проведено фактичну перевірку автозаправного блок посту за адресою: м. Чернівці, вул. Комунальників, 8 суб'єкта господарювання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , за період фінансово-господарської діяльності з 28.03.2021 по 22.06.2022.

За результатами перевірки відповідачем складено акт фактичної перевірки від 22.06.2022 №1476/ж5/24-13-07-05/ НОМЕР_1 .

Актом фактичної перевірки від 20.06.2022 №1476/ж5/24-13-07-05/ НОМЕР_1 встановлено порушення:

- Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями);

- Закону України "Про ціни і ціноутворення";

- постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

27.06.2022 листом № 2668/5/21-13-07-05 Головне управління ДПС у Чернівецькій області направило позивачу матеріали фактичної перевірки по ФОП ОСОБА_1 від 22.06.2022 №1476/ж5/24-13-07-05/ НОМЕР_1 , з яких вбачається роздрібна торгівля пальним за цінами вищими за встановлені максимальні роздрібні ціни, а саме в період з 30.04.2022 по 09.05.2022, чи порушено вимоги Закону України від 21.06.2012 № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення».

За результатами розгляду матеріалів наданих Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області проведено розрахунок економічно-необґрунтованої виручки, отриманої внаслідок реалізації відповідачем на автозаправному блок пункті по вул. Комунальників, 8 м. Чернівці пального за видом: бензин марки А-95 (необґрунтовано одержана виручка - 49,32 грн); дизельне паливо (необґрунтована одержана виручка - 5951,95 грн).

У зв'язку з чим позивачем прийнято рішення №000033 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін до ФОП ОСОБА_1 на суму 12002,54 грн.

При цьому, у ст. 21 Закону №877- V визначено, що суб'єкт господарювання має право звернутися до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду щодо оскарження рішень органів державного нагляду (контролю).

Суд встановив, що прийняте рішення контролюючого органу про застосування адміністративно-господарських санкцій, відповідачем не оскаржувалось у визначеному законодавством порядку, а штраф добровільно сплачений не був, а тому суд вважає обґрунтованими позовні вимоги та наявність підстав для їх задоволення.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

Судові витрати

У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач не поніс витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд не стягує на його користь вказаних витрат.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарську санкцію у розмірі 12002,54 грн до державного бюджету: одержувач Чернів. ГУК/Чернівецька ТГ/21081100, код отримувача за ЄДРПОУ 37836095, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку UA718999980313050106000024405, код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду Адміністративні штрафи та інші санкції, "00" Без деталізації за відомчою ознакою.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування сторін:

позивач: Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (вул. Сторожинецька, 115, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 40416813).

відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя Т.М. Брезіна