Справа №: 398/2087/23
провадження №: 3/398/857/23
Іменем України
"26" квітня 2023 р. м.Олександрія
Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Подоляк Я.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Олександрійського районного відділу поліції ГУНП в Кіровоградської області стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працює продавцем ФОП « ОСОБА_2 », проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
25.04.2023 року до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області надійшли матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно ст. 245 КУпАП суд повинен своєчасно, повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати обставини справи.
Для правильного вирішення справи необхідно, щоб були дотримані вимоги щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 256 КУпАП, зокрема, в ньому повинні бути зазначені: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Стаття 278 КУпАП передбачає підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення. Серед питань, які належить вирішити, суд з'ясовує, чи правильно складено протокол та чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 20.04.2023 року серія ВАБ № 768587, ОСОБА_1 20.04.2023 року близько 10 год 25 хв за адресою: АДРЕСА_2 , в кіоску, будучи продавцем ФОП ОСОБА_2 , здійснювала торгівлю тютюновими виробами, а саме 2 пачки сигарет марки «Regina», за ціною 40 грн. за пачку, без марок акцизного податку, чим порушила абз. 3 ч. 4 ст. 17 ЗУ «Про державне регулювання, виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, п. 226.5 ст. 225 ПКУ, тобто вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Вивчивши протокол та долучені до нього матеріали, вважаю, що справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Таким чином, у разі визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, судом повинна бути застосована конфіскація предметів торгівлі, а саме: 2 (дві) пачки тютюнових виробів TM «Regina» без марок акцизного податку та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Акту вилучення виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку матеріали адміністративної справи не містять.
В той же час, до протоколу про адміністративне правопорушення додано акт вилучення тютюнових виробів, проте ні акт вилучення, ні будь-які інші документи не містять інформацію про місце зберігання вилучених тютюнових виробів, що унеможливить в подальшому виконання постанови в частині конфіскації предметів торгівлі, а тому справа підлягає поверненню до Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області для належного оформлення, оскільки наявність зазначених вище недоліків перешкоджає суду відповідно до ст. 245 КУпАП України розглянути справу своєчасно, всебічно, повно, об'єктивно та з'ясувати усі обставини справи.
Крім того, суд роз'яснює, що належне виконання обов'язку щодо підготовки матеріалів адміністративної справи та необхідність їх належного оформлення необхідно провести в межах можливого строку притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст.ст.256, 283, 278 КУпАП України,
Повернути до Олександрійського районного відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області для належного оформлення матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Яна Миколаївна Подоляк