Рішення від 27.04.2023 по справі 520/6694/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

27 квітня 2023 року № 520/6694/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області №00/3804/24-20 від 02.03.2023 про застосування штрафних санкцій до ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 13.03.2023 на поштову адресу ОСОБА_1 надійшов рекомендований лист, в якому знаходилося податкове повідомлення-рішення №00/3804/24-20 від 02.03.2023, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області.

Відповідно до отриманого податкового повідомлення-рішення, Контролюючим органом на підставі акта перевірки №463/20-40-24-20-06/ НОМЕР_1 від 07.02.2023 було встановлено порушення ОСОБА_1 пп.49.18.4 п. 49.18 ст. 49, п. 179.1 ст. 179 та частини 3 пп.69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у зв'язку із чим на підставі пункту 54.3 статті 54 і п.120.1 ст. 120 Податкового кодексу України до ОСОБА_1 як до платника податків застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 340,00 грн.

В оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні зазначено, що порушення встановлено на підставі Акта перевірки №463/20-40-24-20-06/ НОМЕР_1 від 07.02.2023.

Зі змісту Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан та доходи, який надійшов поштою 20.02.2023, вбачається, що Контролюючий орган вважає, що граничним терміном надання податкової декларації платником податків було 20.07.2022, але в цей строк податкова звітність ОСОБА_1 подана не була, у зв'язку із чим, старший державний інспектор Київського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_2 , дійшла до висновку про порушення платником податків пункту 179.1 статті 179, підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, частини 3 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Перехідних положень ПКУ.

Позивач вважає, що зазначене податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №00/3804/24-20 від 02.03.2023 є протиправним, безпідставним та прийнятим з грубим порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУ ДПС з 30.08.2021, як фізична особа - підприємець, з 01.09.2021 як фізична особа- підприємець на спрощеній системі оподаткування (2 група).

Суд вказує, що порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачений ст. 179 ПК України. Пунктом 179.1. передбачено, що платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

Так, 27.05.2022 набрав чинності Закон України від 12.05.2022 № 2260- IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - закон № 2260).

Законом № 2260-ІХ частково відновлені обов'язки платників податків та знято деякі обмеження в частині проведення податкових перевірок.

Так, підпунктом 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом № 2260 та за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Таким чином, умовами для звільнення платника податків, які мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки щодо подання звітності є: по-перше, подання звітності до 20.07.2022 та сплата відповідних податків до 31.07.2022.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 декларація про майновий стан і доходи за 2021 рік подано до податкового органу 30.09.2022 (граничний термін подання 20.07.2022), чим порушені вимоги пункту 179.1 статті 179, підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, абзацу 3 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Перехідних положень ПК України.

Щодо підтвердження неможливості виконання своєчасно податкові обов'язки, суд вказує наступне.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 N° 225 затверджено «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України» (далі - Порядок N° 225).

Відповідно до п. 1 Розділу II Порядку N° 225 до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Згідно п. З Розділу II Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила. У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше ЗО вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Відповідно пункту 4 розділу II Порядку № 225 у разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом З розділу II Порядку № 225, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

Платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 розділу II Порядку № 225, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Судом також встановлено, що від платника податків ОСОБА_1 заяви щодо відсутності можливості виконання податкових обов'язків та будь-яких підтверджуючих документів не надходило.

Чинним законодавством не передбачена можливість автоматичного звільнення платника податків від сплати відповідних податків чи своєчасної подачі податкової декларації / звітності. У свою чергу законодавством встановлено відповідну процедуру підтвердження неможливості виконання своєчасно податкових зобов'язань, а саме звернення до контролюючого органу із відповідною заявою та відповідними підтверджуючими документами, перелік яких передбачено Порядком N° 225, після отримання такої заяви, контролюючий орган повинен її розглянути та винести відповідне рішення щодо можливості . чи неможливості виконання платником своєчасно своїх обов'язків.

Таким чином, позивач не виконав вимоги, встановлені чинним законодавством для підтвердження неможливості своєчасно виконувати податкові обов'язки, а отже і не підлягає звільненню від сплати штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової декларації.

Тобто, на думку суду, ОСОБА_1 не підтвердив у встановленому законодавством порядку, неможливість своєчасної подачі річної декларації про майновий стан і доходи, а отже і доводи, викладені у позовній заяві щодо неможливості своєчасної подання декларації є не обґрунтованими та безпідставними.

Так, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І ПК України, у порядку ст. 76 розділу II ПК України та ст. 176 розділу IV ПК України проведено камеральну перевірку поданої податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік, якою встановлено порушення строків подання такої декларації, а саме подана податкова декларація 30.09.2022, а граничний строк, визначений законодавством - 20.07.2022.

Відповідно до пункту 120.1 статті 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої "звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом - тягнуть за собою накладання штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Судом встановлено, що контролюючим органом сформовано оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 02.03.2023 № 00/3804/24-20 у розмірі 340,00 гривень, яке на вимоги ст. 42 ПК України, направлено ОСОБА_1 на податкову адресу рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Лист вручено особисто платнику податків, докази на підтвердження отримання надаються у додатках до відзиву на адміністративний позов.

У позовній заяві Позивач аргументує неможливість своєчасної подачі декларації тим, що його податковою адресою є АДРЕСА_1 , у зв'язку з введенням воєнного стану з 24.02.2022 на всій території країни, він був позбавлений можливості подати своєчасно податкову декларацію про майновий стан та доходи.

Однак, суд вважає за необхідним зазначити, що учасники суспільних відносин не можуть правомірно очікувати чи розраховувати на отримання безпідставних податкових вигод у спосіб лише отримання доходу без виконання обов'язків щодо своєчасної подання податкової звітності / декларації та сплати податків, передбачених Конституцією України, ПК України та іншими нормативно - правовими актами.

Отже, Позивач не здійснив законодавчо встановлену процедуру щодо підтвердження неможливості своєчасного виконання своїх податкових зобов'язань (не звернувся до контролюючого органу із відповідною заявою як передбачено Порядком N° 225 та Законом № 2260).

Таким чином, суд робить висновок, що спірне рішення є правомірним та винесено відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд вказує, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.