26 квітня 2023 року Справа № 480/2916/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми клопотання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про залишення без руху позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
04 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, мотивуючи позовні вимоги тим, що він є учасником бойових дій та на підставі ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Однак за 2022 рік відповідач виплатив таку допомогу у меншому розмірі, ніж передбачено Законом. На звернення до відповідача з заявою про доплату разової щорічної грошової допомоги за 2022 рік отримав відмову. Вважає таку відмову відповідача протиправною та зазначає, що невиплата зазначеної допомоги у повному обсязі порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, тому просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому разову грошову допомогу до 5 травня 2022 року як учаснику бойових дій у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Крім того, відповідач подав до суду клопотання про залишення позовної заяви без руху через пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом, передбачений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Вважає початком перебігу такого строку день отримання позивачем відповіді на його звернення про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в повному обсязі, а саме у серпні 2022 року. Оскільки суд відкрив провадження у справі, то на підставі ч. 13 ст. 171 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та встановити позивачу строк для усунення її недоліків шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до суду з обгрунтуванням причинно-наслідкових обставин, які унеможливили його звернення до суду у встановлений строк, та надати відповідні докази.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні клопотання відмовити з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною 2 цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У даному випадку, відповідь на звернення про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в повному обсязі позивач отримав у серпні 2022 року, а до суду з цим позовом звернувся 31.03.2023, здавши його на пошту.
Однак суд звертає увагу, що шестимісячний строк для звернення позивача до суду з даним позовом починається не з часу отримання суми допомоги чи відповіді на звернення про її виплату в повному обсязі, а з часу, коли встановлений законом строк на здійснення такої виплати збігає і однозначним стає той факт, що іншої суми, ніж та, що вже фактично отримана особою, у встановленому порядку отримана не буде, що і змушує особу звертатися до суду за захистом порушених прав. У цьому контексті початком перебігу строку звернення до суду є 30.09.2022, що узгоджується з приписами ч. 4 ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції, чинній на час звернення позивача до суду з цим позовом.
З огляду на зазначене кінцевим терміном звернення до суду з цим позовом є 30.03.2023. Разом з тим, як зазначено вище, позивач звернуся до суду з цим позовом, здавши його на пошту, 31.03.2023 (дата реєстрації позовної заяви в суді - 04.04.2023), тобто з пропуском на 1 день строку звернення до суду.
У свою чергу, питання про дотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом було вирішено судом на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі, оскільки позивач у позовній заяві заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду. Ознайомившись із поданим клопотанням та враховуючи повідомлені позивачем обставини, суд дійшов висновку, що строк звернення до суду з позовом позивачем пропущено з поважних причин, тому вирішив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відповідно, строк звернення до суду з цим позовом позивач пропустив з поважних причин, а клопотання відповідача про залишення позовної заяви без руху є необгрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 122, 248 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про залишення позовної заяви без руху - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Опімах