ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви в частині позовних вимог
"24" квітня 2023 р. Справа № 300/1466/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною бездіяльність щодо перерахунку пенсії згідно заяви від 24.02.2023; зобов'язати здійснити донарахування до пенсії щомісячної доплати 2000 грн., а також виплатити суму недоплати, яка виникла в період з липня 2021 року.
Ухвалою суду від 03.04.2023 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску, доказів невиплати щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 та приведення позовної заяви в частині прохання присудити до негайного виконання рішення суду, в межах суми стягнення за один місяць у відповідність до вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
У встановлений судом строк позивачем подано суду заяву про поновлення строку звернення до суду та усунення недоліків, в якій позивач зазначає, що строк звернення до суду та строк з правом на отримання невірно обчисленої суми (права на майно) не є предметом в обставинах цього спору. ОСОБА_1 покликається на статтю 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно якої строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку із не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає. Також, позивач покликається на постанови Верховного Суду від 26.01.2021 у справі №520/11178/2020, від 15.09.2020 у справі №635/7878/16, від 02.04.2019 у справі №510/1286/16. До вказаної заяви позивачем долучено відомості із сайту Пенсійного фонду України про суми нарахованої йому пенсії станом на 06.04.2023.
Також, позивачем сформульовано прохальну частину позову наступним чином: зобов'язати призначити доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 та виплатити заборгованість, яка на 1 квітня 2023 року складає 44000,00 грн.
У період з 06.04.2023 по 19.04.2023 головуючий суддя Біньковська Н.В. перебувала у відпустці.
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У заяві, поданій на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху від 03.04.2023, позивач покликається на норми статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Верховного Суду від 26.01.2021 у справі №520/11178/2020, від 15.09.2020 у справі №635/7878/16, від 02.04.2019 у справі №510/1286/16.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Так, частинами 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, вказана норма регулює питання проведення перерахунку пенсії за минулий час у зв'язку з непроведенням такого перерахунку з вини, зокрема, органів Пенсійного фонду України.
У преамбулі постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Спірна доплата не є складовою грошового забезпечення, тобто не належить ні до основних ні до додаткових видів грошового забезпечення.
Враховуючи те, що спірні правовідносини не стосуються перерахунку пенсії та те, що наведена норма врегульовує питання строків перерахунку пенсії, а не строків передбачених ст.122 КАС України, ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не можуть бути застосовні при розгляді питання строків звернення до суду. Відтак, покликання позивача на приписи статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” є помилковими.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а дійшла висновку, що норми статей 51, 55 Закону № 2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.
За змістом статті 55 Закону № 2262-ХІІ строк давності не застосовується лише до вимог щодо нарахованих пенсій (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.09.2022 у справі № 600/4491/21-а).
Таким чином, у спірних правовідносинах приписи частини 3 статті 51, частини 2 статті 55 Закону № 2262-ХІІ у цій справі не підлягають застосуванню.
Відтак, строк звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав у цій категорії справ визначається КАС України.
Суд зауважує, що зі змісту позову слідує, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чи Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Крім того, у контексті зазначеного, суд звертає увагу на наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.01.2021 в адміністративній справі №300/3065/20, яке набрало законної сили 22.03.2021, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що входять до складу грошового забезпечення та викладені в довідці Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 23.09.2020 за №12/1294, з урахуванням проведених платежів.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що пенсійний орган виконав рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.01.2021 в адміністративній справі №300/3065/20, здійснивши перерахунок його пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. 14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", якою зобов'язано відповідача забезпечити з 01.07.2021 щомісячну виплату 2000,00 грн., однак вказана доплата позивачу пенсійним органом не була проведена.
Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, долученого позивачем до позову слідує, що на виконання вказаного вище рішення суду відповідачем здійснено перерахунок його пенсії, а також зазначено, що права на встановлення щомісячної доплати згідно Постанови №713 у позивача немає.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача призначити доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 та виплатити заборгованість, яка на 1 квітня 2023 року складає 44000,00 грн.
Станом на час перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду в справі №300/3065/20 позивачу взагалі не виплачувалась вказана доплата, оскільки такий перерахунок пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі нової довідки був здійснений у березні 2021 року, тобто за 3 місяці до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”.
Постанову №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято 14.07.2021. Вказана постанова офіційно опублікована, а отже належним чином доведена до відома, зокрема й позивачу.
Саме з дати офіційного опублікування наведеної постанови розпочався перебіг строку, з якого позивач повинен був дізнатись про належну, на переконання позивача, йому виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн.
Суд зауважує, що незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Суд зазначає, що позивач звернувся до суду з цим позовом лише 27.03.2023, тобто позивач пропустив встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з позовними вимогами за період, що передує цьому строку (тобто, за період з 01.07.2021 по 26.09.2022).
Отже, наведені позивачем вище доводи не свідчать про пропущення ним строку звернення до суду з поважних причин та не можуть бути підставами для висновку про його поновлення в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії згідно заяви від 24.02.2023 та зобов'язання призначити доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 та виплатити заборгованість, яка на 1 квітня 2023 року складає 44000,00 грн. за період з 01.07.2021 по 26.09.2022.
Суд зазначає, що законодавче обмеження строку звернення до суду з позовом, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, зокрема, і встановленням строків на звернення до суду з відповідним позовом.
Водночас, суд наголошує на тому, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
З огляду на зазначене, вказані позивачем в заяві про поновлення строку звернення до суду підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду із позовною вимогою про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії згідно заяви від 24.02.2023 та зобов'язання призначити доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 та виплатити заборгованість, яка на 1 квітня 2023 року складає 44000,00 грн. за період з 01.07.2021 по 26.09.2022, є неповажними. Позивачем не надано суду доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадку, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Частиною 2 статті 123 КАС України передбачено, зокрема, що у разі, якщо вказані у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
На підставі наведеного, керуючись ч.2. ст.123, п.1 ч.4,ч.5 ст.169, ст.241, ст.248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії згідно заяви від 24.02.2023 та зобов'язання призначити доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 та виплатити заборгованість, яка на 1 квітня 2023 року складає 44000,00 грн. за період з 01.07.2021 по 26.09.2022, - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду, в порядку встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.