Рішення від 27.04.2023 по справі 280/13056/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 квітня 2023 року Справа № 280/13056/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради

до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області

про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (далі позивач, КП «Тепловодоканал») до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі відповідач, ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області щодо проведення у період з 17.11.2021 по 26.11.2021, позапланової перевірки комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради щодо дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів.

- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 01.12.2021 вих. № 071313/8311 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 26.11.2021 № 1341/07.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до акту підставою для проведення позапланової перевірки позивача стало звернення мешканки м. Енергодара ОСОБА_1 . У документах ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області не зазначено про те щодо яких саме питань вказана особа звернулась з письмовою заявою до контролюючого органу та, що саме має бути об'єктом перевірки, з підстав цього звернення. Також, перед початком здійснення позапланового заходу посадовими особами контролюючого в порушення своїх обов'язків не пред'явили копію відповідного погодження на проведення такої перевірки, Таким чином, на думку позивача ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області при проведенні позапланової перевірки не дотримано вимог ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

По суті виявлених порушень та складеного за результатами проведеної позапланової перевірки КП «Тепловодоканал» ЕМР розпорядчого документу (припису) позивач у позові зазначив наступне. ОСОБА_1 письмової заяви про прийняття на абонентський облік вузла обліку теплової енергії, який встановлений за адресою: АДРЕСА_1 до КП «TBK» EMP не подавала. КП «Тепловодоканал» ЕМР опломбування даного вузла обліку не проводилось, тому прилад обліку не може знаходитись на абонентському обліку.До 30.04.2019 р. виконавцем комунальних послуг у м. Енергодар було визначено КП «ПКВ» ЕМР. Акт про прийняття вузла обліку, який встановлено за адресою: вул. Лісова буд. 58, на абонентський облік від попереднього виконавця послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії КП «ПКВ» ЕМР до КП «TBK» ЕМР не передавався. Також позивач зазначає, що КП «TBK» Е МР не є правонаступником КП «ПКВ» ЕМР. Позивач вважає, що Відповідач винісши припис від 01.12.2021 вих. № 071313/8311 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 26.11.2021 № 1341/07, яким зобов'язано КП «Тепловодоканал» ЕМР усунути недоліки встановлені в акті перевірки, у тому числі надати споживачу послугу з централізованого опалення (протягом опалювального періоду) до 30.12.2021, зробити перерахунок нарахувань за послуги з централізованого опалення споживачу з жовтні 2019 по квітень 2021 за показами лічильника, зняти нарахування за втрати теплової енергії в магістральній тепловій мережі з жовтня 2029 по квітень 2021 до 30.12.2021, фактично визнав діючим договір від 26.06.2019 про надання послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення з будинковими приладами обліку теплової енергії, централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення без будинкових приладів обліку теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовмацію від ПрАТ «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ» про споживачів не отримано ТОВ «ГК «Нафтогаз України». ул. Лісова, 58 (дача) підключено до мереж ВП «ЗАЕС» у зв'язку із чим КП «Тепловодоканал» ЕМР на межі балансового розмежування було встановлено прилад обліку теплової енергії, та всі розрахунки за спожиту теплову енергію в подальшому будуть здійснюватись між ВП «ЗАЕС» та КП «Тепловодоканал» ЕСР згідно показів приладу обліку. На підставі чого, ОСОБА_2 повідомлено про розірвання договору про надання комунальних послуг, який було укладено 26.06.2019.

Ухвалою суду від 29.12.2021 у задоволенні заяви Комунального підприємства «Водоканал» Енергодарської міської ради про забезпечення позову - відмовлено.

Ухвалою судді від 04.01.2022 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 02.02.2022 у справі відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

17.08.2021 до суду, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №26928), в якому останній зазначає, що оскільки посадових осіб Головного управління було допущено позивачем до здійснення позапланової перевірки, тому і ґрунтуватися позов на цих підставах не може. Посадовими особами Головного управління за результатами проведеної перевірки складено відповідний акт від 26.11.2021 № 1341/07. Цим актом зафіксовані наступні порушення. З боку КП «Тепловодоканал» ЕМР порушено виконання умов договору від 26.06.2019 про надання послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення з будинковими приладами обліку теплової енергії, централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення без будинкових приладів обліку теплової енергії, централізованого водопостачання гарячої води, централізованого водовідведення з гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 . В порушення п. 1.1 цього договору споживачу не надається послуга з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) за вищезазначеною адресою (підтверджується актом обстеження від 17.11.2021, в т.ч. засобами відеофіксації за участю представників Головного управління та споживача ОСОБА_1 ). В порушення п. 2.3 договору нарахування за послуги з централізованого опалення споживачу ОСОБА_1 здійснювалось не за показами лічильника. Крім цього, в порушення умов договору споживачу ОСОБА_1 здійснювалось нарахування за втрати теплової енергії в магістральній тепловій мережі. Також, в порушення п. 1 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пп. 1 п. 48 Правил надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 № 830, КП «Тепловодоканал» ЕМР не забезпечив своєчасне надання, безперервність і відповідну якість послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) згідно умовами договору від 26.06.2019. Припис Головного управління від 01.12.2021 № 071313/8311 щодо усунення порушень вимог законодмацію від ПрАТ «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ» про споживачів не отримано ТОВ «ГК «Нафтогаз України». ул. Лісова, 58 (дача) підключено до мереж ВП «ЗАЕС» у зв'язку із чим КП «Тепловодоканал» ЕМР на межі балансового розмежування було встановлено прилад обліку теплової енергії, та всі розрахунки за спожиту теплову енергію в подальшому будуть здійснюватись між ВП «ЗАЕС» та КП «Тепловодоканал» ЕСР згідно показів приладу обліку. На підставі чого, ОСОБА_2 повідомлено про розірвання договору про надання комунальних послу

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

На адресу Головного управління надійшов від Держпродспоживслужби лист- погодження від 25.10.2021 № 15.3-8/8605 про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в частині захисту прав споживачів на підставі звернення фізичної особи ОСОБА_1 від 19.10.2021 про порушення її прав КП «Тепловодонакал» Енергодарської міської ради за адресою: Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1.

У зв'язку із надходженням звернення фізичної особи ОСОБА_1 про порушення її прав та на підставі вимог ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» винесено наказ від 10.11.2021 № 1177 про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), на підставі якого сформовано направлення від 10.11.2021 № 1341.

На підставі цього наказу та направлення у період з 17.11.2021 по 26.11.2021 головними спеціалістами відділу контролю у сферах захисту споживачів, реклами, антитютюнового законодавства управління захисту споживачів проведено позапланову перевірку додержання законодавства про захист прав споживачів за зверненням споживача у КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради.

Посадовими особами Головного управління за результатами проведеної перевірки складено відповідний акт від 26.11.2021 № 1341/07 (далі - Акт перевірки). Актом перевірки зафіксовані наступні порушення:

1) з боку КП «Тепловодоканал» ЕМР порушено виконання умов договору від 26.06.2019 про надання послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення з будинковими приладами обліку теплової енергії, централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення без будинкових приладів обліку теплової енергії, централізованого водопостачання гарячої води, централізованого водовідведення з гр. ОСОБА_1 за адресою: СОТ «Волна-2», АДРЕСА_1 . В порушення п. 1.1 цього договору споживачу не надається послуга з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) за вищезазначеною адресою (підтверджується актом обстеження від 17.11.2021, в т.ч. засобами відеофіксації за участю представників Головного управління та споживача ОСОБА_1 ). В порушення п. 2.3 договору нарахування за послуги з централізованого опалення споживачу ОСОБА_1 здійснювалось не за показами лічильника. Крім цього, в порушення умов договору споживачу ОСОБА_1 здійснювалось нарахування за втрати теплової енергії в магістральній тепловій мережі.

2) в порушення п. 1 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пп. 1 п. 48 Правил надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 № 830, КП «Тепловодоканал» ЕМР не забезпечив своєчасне надання, безперервність і відповідну якість послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) згідно умовами договору від 26.06.2019.

01.12.2021 головним спеціалістом відділу контролю у сферах захисту споживачів, реклами, антитютюнового законодавства управління захисту споживачів Головного управління складено припис щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 26.11.2021 № 1341/07. Цим приписом з метою усунення виявлених порушень вимагається усунути порушення, зазначені в акті перевірки від 26.11.2021 № 1341/07, до 30.12.2021.

Не погоджуючись з винесеним приписом позивач звернувся до суду, мотивуючи свої вимоги тим, що, на його думку, договір про надання послуги з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) укладеного між КП «TBK» ЕМР та ОСОБА_1 від 26.06.2019 розірвано у зв'язку з направленням ОСОБА_1 листа від 17.12.2019 № 02/72 про розірвання договору через невиконання умов договору (п. 9.2 договору від 26.06.2019). Новий договір про надання послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного договору) між споживачем ОСОБА_1 та КП «TBK» ЕМР не укладався.

На думку позивача, відповідач винісши припис від 01.12.2021 №071313/8311, яким зобов'язав КП «Тепловодоканал» усунути недоліки встановлені в акті перевірки, у т.ч. надати споживачу послугу з централізованого опалення за 30.12.2021, зробити перерахунок нарахувань за послуги з централізованого опалення споживачу з жовтня 2019 по квітень 2021 p.p. за показами лічильника, зняти нарахування за втрати теплової енергії в магістральній тепловій мережі за період з жовтня 2019 р. по квітень 2021 р. до 31.12.2021, фактично визнав діючим договір від 26.06.2019 про надання послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду), чим вийшов за межі повноважень, визначених ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів» та пп. 6 п. 4 Положення про Головне управління та перебрав на себе повноваження суду.

Суд не погоджується з зазначеними доводами позивача з огляду на насупне.

Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Виконавцем комунальної послуги в розумінні п. 2 ч. 1 ст. 1 цього Закону є суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. Згідно з п.п. 6, 13 ч. 1 цієї статті індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від Імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Пунктом 1 ч. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні ПОСЛУГИ згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Частиною 2 ст. 8 цього Закону виконавець комунальної послуги зобов'язаний, зокрема, забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором; своєчасно проводити підготовку об'єктів житлово- комунального господарства до експлуатації в осінньо-зимовий період; інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства.

Стаття 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначає, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Частини 2, 3 цієї статті передбачають загальні вимоги до укладання договорів про надання житлово-комунальних послуг.

За приписами ч. З ст. 13 цього Закону договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Відповідно до ч. З ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» якість комунальної послуги повинна відповідати вимогам, встановленим цим Законом, іншими актами

законодавства та договором. Обов'язок забезпечення відповідності якості комунальної послуги встановленим вимогам покладається на виконавця такої послуги.

Обов'язок забезпечення відповідності якості послуги з управління встановленим вимогам та договору покладається на управителя багатоквартирного будинку.

Захист прав споживачів житлово-комунальних послуг здійснюється уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів.

Згідно з пп. 1 п. 42, пп. 1 п. 48 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830, споживач має право своєчасно одержувати послугу належної якості відповідно до законодавства та договору. Виконавець зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і належну якість послуги згідно із законодавством та умовами договорів про її надання, зокрема шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

26.06.2019 між КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (виконавець), з однієї сторони, і ОСОБА_1 , яка є власником будинку садибного типу (котедж) (споживач), з другої сторони, укладено договір про надання послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення з будинковими приладами обліку теплової енергії, централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення без будинкових приладів обліку теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовід ведення (далі за текстом - Договор).

Згідно умов цього договору, виконавець зобов'язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення з будинковими приладами обліку теплової енергії, централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення без будинкових приладів обліку теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення у будинку садибного типу котедж) за адресою: АДРЕСА_1 , а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.

У договорі зазначено, що засобом обліку теплової енергії є лічильники (тепломір).

Тарифи на послуги з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення з будинковими приладами обліку теплової енергії, централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) для населення без будинкових приладів обліку теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення встановлюються уповноваженим органом відповідно до чинного законодавства та не підлягають узгодженню сторонами.

Відповідно до п. 2.3 розділу 2 договору, розмір щомісячної плати за надані послуги згідно з нормативами (нормами) споживання на момент укладення цього договору становить за показаннями лічильника.

Згідно пп. 4.1.1 п. 4.1 розділу 4 договору споживач має право на отримання своєчасно та належної якості комунальних послуг згідно із законодавством та умовами цього договору. При цьому, згідно з пп. 4.4.1, пп. 4.4.13, пп. 4.4.17, пп. 4.4.18 п. 4.4 цього договору виконавець зобов'язаний своєчасно надавати споживачу послуги в установлених обсягах, належної якості, безпечні для його життя, здоров'я та які не спричиняють шкоди його майну, відповідно до вимог законодавства, Правил та цього договору. Проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному цим договором. Своєчасно поводити підготовку житлового будинку та його технічного обладнання до експлуатації в освітньо-зимовий період. Інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства.

Відповідно до пп. 5.2.3 п. 5.2 розділу 5 Договору виконавець несе відповідальність у разі порушення прав споживачів згідно із законодавством та за порушення зобов'язань, встановлених договором або законодавством.

Розділом 9 Договору передбачений строк дії договору. Так, за п.п. 9.1 та 9.2 цей договір укладається на один рік і набирає чинності з дня його укладання. Умови договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли з моменту надання послуг. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Договір вважається розірваний достроково у разі: зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця, переходу права власності (користування) на будинок садибного типу (котедж) до іншої особи, невиконання умов договору сторонами договору.

Листом КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради від 17.12.2019 №02/72 «Про надання інформації» ОСОБА_2 повідомлено, що її об'єкт за адресою: АДРЕСА_1 (дача) підключено до мереж ВП «ЗАЕС» у зв'язку із чим КП «Тепловодоканал» ЕМР на межі балансового розмежування було встановлено прилад обліку теплової енергії, та всі розрахунки за спожиту теплову енергію в подальшому будуть здійснюватись між ВП «ЗАЕС» та КП «Тепловодоканал» ЕСР згідно показів приладу обліку. На підставі чого, ОСОБА_2 повідомлено про розірвання договору про надання комунальних послуг, який було укладено 26.06.2019.

Відповідно до ч, 1 ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

З аналізу вищевикладених норм законодавства, положення Договору та листа від 17.12.2019 №02/72 випливає, що Договір від 26.06.2019 укладений на 1 (один рік) з можливістю його пролонгації у разі неповідомлення жодною зі сторін за один місяць до закінчення строку його дії про відмову від договору. Оскільки жодна зі сторін договору не повідомила іншу сторону у визначений договором строк про відмову від договору, тому договір вважається пролонгованим на такий самий період. Лист позивача від 17.12.2019 № 02/72, яким повідомлено про розірвання договору про надання комунальних послуг від 26.06.2019, не може бути наслідком розірвання такого договору оскільки такого порядку та підстави розірвання договору не передбачено ні законодавством, ні умовами Договору від 26.06.2019. Належних доказів повідомлення споживача у строк визначений договором та законодавством Головному управлінню з боку позивача не надано.

Згідно з ч. 1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Під час проведення перевірки КП «Тепловодоканал» ЕМР надавались пояснення від 26.11.2021 № 4091 разом із документами, зокрема карточка абонента за період з жовтня 2019 р. по жовтень 2021 р. Згідно цієї карточки споживачу ОСОБА_1 здійснювалось нарахування за теплову енергію за опалювані періоди 2019-2020 та 2020¬2021, окрім цього їй нараховувались і втрати в мережі.

З зазначеного випливає, що навіть після складання КІІ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЕМР листа від 17.12.2019 № 02/72 про нібито розірвання Договору від 26.06.2021, споживачу ОСОБА_1 надавалась послуга з централізованого опалення за яку і здійснювалось

позивачем нарахування.

Таким чином, доводи позивача щодо розірвання з ОСОБА_1 договору від 26.06.2019 є необгрунтованими. Як і необгрунтованими є доводи позивача про вихід Головним управлінням за межі своїх повноважень відносно визнання діючим Договір від 26.06.2019, оскільки під час проведення перевірки підтверджуючих документів про законне (правомірне) одностороннє розірвання Договору від 26.06.2019 посадовим особам відповідача з боку КП «Тепловодоканал» ЕМР не надано.

Разом із тим, під час проведення перевірки посадовими особами Головного управління встановлено порушення п. 1 розділу 1 Договору від 26.06.2019 КП «Тепловодоканал» ЕМР, а саме не надається послуга з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду), що зафіксовано засобами відеофіксації. Ненадання послуги з централізованого опалення за адресою: АДРЕСА_1 , не спростовує і позивач.

Таким чином, припис в частині зобов'язання усунути порушення умов договору від 26.06.2019 щодо надання споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , послуг з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду) за адресою до 30.12.2021, є правомірним.

Крім цього, суд вважає безпідставними та необгрунтованими доводи позивача відносно того, що споживач ОСОБА_1 є власником теплового господарства відповідно до Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України та Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 №620/378, а тому вона мала здійснити організаційно-технічні заходи щодо підготовки до опалювального періоду.

Правила підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України та Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 №620/378, встановлюють єдиний порядок підготовки теплових господарств до опалювального періоду. Цими правилами визначені поняття власник теплового господарства та теплове господарство. Так, власником теплового господарства є юридична особа, незалежно від організаційно-правових форм та форм власності, або фізична особа, яка має у своїй власності або у господарському віданні (за договором) теплове господарство; тепловим господарством є теплове устаткування, призначене для виробництва, транспортування, розподілу, перетворення та споживання теплової енергії (джерела теплової енергії, теплові установки, теплові мережі, теплові пункти, системи опалення, вентиляції та гарячого водопостачання).

Оскільки споживач ОСОБА_1 не має у своїй власності або у господарському віданні теплове господарство (устаткувань), так як є споживачем централізованого опалення, а тому положення 1 Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України та Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 №620/378, на неї не розповсюджуються.

Щодо вимоги припису про усунення порушення умов договору від 26.06,2019 в частині проведення перерахунку за послуги з централізованого опалення споживачу ОСОБА_1 з жовтня 2019 р. по квітень 2021 р. за показами лічильника, зняти нарахування за втрати теплової енергії в магістральній тепловій мережі до 30.12.2021, суд зазначає таке.

Позивач у позові не посилається на неправомірність припису в частині зобов'язання КП «Тепловодоканал» ЕМР провести перерахунок за послуги з централізованого опалення споживачу ОСОБА_1 з жовтня 2019 р. по квітень 2021 р. за показами лічильника, зняти нарахування за втрати теплової енергії в магістральній тепловій мережі до 30.11.2021.

Разом із тим, що Договором від 26.06.2019 в розділі 2 «Тарифи на послуги та їх загальна вартість», визначені тарифи на послуги з централізованого опалення (протягом опалюваного періоду з 25 жовтня по 8 квітня) для населення з будинковими приладами обліку теплової енергії, які становлять 414,54 гривень з ПДВ за Гкал. У разі зміни тарифів у період дії Договору нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію без внесення додаткових змін до Договору.

Розмір щомісячної плати за надані послуги згідно з нормативами (нормами) споживання на момент укладення цього договору становить за показаннями лічильника.

Положень щодо нарахування КП «Тепловодоканал» ЕМР споживачу ОСОБА_1 за втрату теплової енергії в магістральній тепловій мережі Договір від 26.06.2019 не містить. Відтак, нарахування теплової енергії за втрати в мережі за опалювальні періоди 2019-2020 та 2020-2021 у розмірі 24 904,83 грн. споживачу ОСОБА_1 з боку позивача є протиправними. Крім цього, доказів втрати теплової енергії у трубопроводах та системі опалення внаслідок незаконних дій споживача ОСОБА_1 з боку КП «Тепловодоканал» ЕМР не надано.

Таким чином, припис Головного управління від 01.12.2021 № 071313/8311 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 26.11.2021 № 1341/07 є таким, що прийнятий у спосіб, на підставі та у порядку визначеному Конституцією та Законами України.

Також суд не приймає до уваги доводи позивача щодо того, що відповідно до акту підставою для проведення позапланової перевірки позивача стало звернення мешканки м. Енергодара ОСОБА_1 у документах ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області не зазначено про те щодо яких саме питань вказана особа звернулась з письмовою заявою до контролюючого органу та, що саме має бути об'єктом перевірки, з підстав цього звернення. Також, КП «Тепловодоканал» ЕМР перед початком здійснення позапланового заходу посадовими особами контролюючого в порушення своїх обов'язків не пред'явили копію відповідного погодження на проведення такої перевірки. Так, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що до перевірки посадових осіб Головного управління було допущено директором КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради. Примірник направлення також отримано директором суб'єкта господарювання. Позивача було ознайомлено з підставою проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) та надавались направлення, погодження та звернення споживача, в іншому випадку посадових осіб Головного управління КП «Тепловодоканал» ЕМР, який був присутнім на перевірці, та мав право не допустити перевіряючих до проведення позапланового заходу на підставі ст. 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Позивачем доказів зворотнього суду не надано. Отже, оскільки посадових осіб Головного управління було допущено позивачем до здійснення позапланової перевірки, посилання позивача на вищенаведені обставини щодо процедури проведення перевірки не впливають на правомірність прийнятого за наслідками проведеної перевірки рішення (припису).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення дгш прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку,

Враховуючи вищевикладене, спірний припис від № 071313/8311 винесений правомірно, доводи позивача в обгрунтування позову є безпідставними, а тому, позов є таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (71502, Запорізька обл., місто Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, прим. 8, а/с 3, код ЄДРПОУ 42346158) до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, вул. Гоголя, 105-А, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 40311343) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування припису - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова