Рішення від 27.04.2023 по справі 240/4212/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року м. Житомир справа № 240/4212/23

категорія 111020300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,

установив:

Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Житомирській області) звернулося у суд з позовом про стягнення з ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ) податкової заборгованості.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 10212,20 грн з єдиного податку фізичних осіб. З метою стягнення податкового боргу, відповідачу направлено податкову вимогу. Оскільки податковий борг відповідачем добровільно не погашений та податкова вимога, у спосіб установлений податковим законодавством, не відкликана, позивач, як орган стягнення, просить суд прийняти рішення про стягнення з відповідача суми податкового боргу.

Ухвалою суду від 21 лютого 2023 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Копія зазначеної ухвали, направлена відповідачу, повернулась до суду з відміткою відділення поштового зв'язку з тим, що «адресат відсутній за вказаною адресою».

З метою повідомлення відповідача, відповідно до положень частини 1 статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України, судом 22 березня 2023 року на офіційному веб-порталі судової влади України розміщено оголошення про відкриття провадження у справі та її розгляд.

Для з'ясування місця реєстрації відповідача 01 березня 2022 року суд направив запит до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про надання відомостей щодо реєстрації місця проживання, що містяться в картотеці реєстраційного обліку Адресного бюро про ОСОБА_1

27 квітня 2023 року суд отримав відповідь на запит, згідно якої ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тобто за тією самою адресою, яка зазначена у позовній заяві та на яку було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі, що повернулась до суду з відміткою відділення поштового зв'язку з тим, що «адресат відсутній за вказаною адресою».

Також, судом, за допомогою засобів підсистеми ЄСІТС «Електронний суд», отримано відповідь №41516 від 21 квітня 2023 року з Єдиного державного демографічного реєстру, яким підтверджено адресу реєстрації ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 .

За таких обставин судом вжиті всі передбачені Кодексом адміністративного судочинства України заходи для інформування відповідача про наявність у провадженні суду цієї справи.

Однак, відзив на позов станом на дату прийняття цього рішення до суду не надійшов.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд установив, що ОСОБА_1 є платником податків та перебуває на обліку в ГУ ДПС у Житомирській області.

За відповідачем рахується податковий борг з єдиного податку фізичних осіб, оскільки нею подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.

З метою стягнення податкового боргу, ГУ ДПС у Житомирській області надіслало відповідачу податкову вимогу форми «Ф» №103733-50 від 05 серпня 2020 року на суму 1889,20 грн, яка отримана нею 11 вересня 2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Податкова вимога відповідачем в адміністративному та судовому порядках не оскаржувалась, у зв'язку з чим не є відкликаною у порядку статті 60 Податкового Кодексу України.

У подальшому податковий борг відповідача збільшився, та станом на момент звернення податкового органу до суду становить 10212,20 грн.

Оскільки, податковий обов'язок щодо сплати сум грошових зобов'язань у встановлений законодавством строк відповідачем виконаний не був, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України).

Так, ПК України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно положень розділу XIV ПК України платники єдиного податку зобовязані самостійно сплачувати єдиний податок у визначені законодавством розмірі та строк.

Згідно з положеннями підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно із положеннями підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до інтегрованих карток платника податку, ОСОБА_1 подала заяву про застосування спрощеної системи оподаткування від 21 листопада 2018 року. Однак, у визначені ПК України строки суми єдиного податку до бюджету не сплатила.

ГУ ДПС у Житомирській області надіслало відповідачу податкову вимогу форми Ф» №103733-50 від 05 серпня 2020 року на суму 1889,20 грн, що підтверджується детальними зведеними розрахунками, яка отримана нею згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 11 вересня 2020 року.

Судом установлено, що зазначену вище податкову вимогу відповідач не оскаржував, тому визначені у ній грошові зобов'язання уважаються узгодженими.

Після отримання вказаної податкової вимоги, податковий борг ОСОБА_1 збільшився та момент звернення позивача до суду становить 10212,20 грн.

Зазначена обставина не спростована відповідачем, а матеріали справи не містять доказів на підтвердження зворотного.

Таким чином суд дійшов висновку про наявність у відповідача податкового боргу з єдиного податку фізичних осіб на загальну суму 10212,20 грн.

Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 87.1 статті 87 ПК України встановлено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно пунктів 95.1 95.3 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Ураховуючи, що відповідачем заборгованість не сплачена, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ДПС у Житомирській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на відсутність витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області податкову заборгованість у розмірі 10212 (десять тисяч двісті дванадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.О. Окис