Рішення від 27.04.2023 по справі 200/562/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року Справа№200/562/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ), НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина № НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина № НОМЕР_4 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина № НОМЕР_2 ), з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність начальника НОМЕР_5 прикордонного загону імені князя Володимира Великого щодо неоформлення документів щодо ОСОБА_1 , передбачених пунктом 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», та їх неподання до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за період жовтень-листопад 2022 року;

- визнати протиправною бездіяльність начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо невидання наказу про призначення та нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за період жовтень-листопад 2022 року, а також її виплату у встановлений законом строк;

- зобов'язати начальника НОМЕР_5 прикордонного загону імені князя Володимира Великого невідкладно підготувати пакет документів щодо ОСОБА_1 , передбачених пунктом 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», та надати їх до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за період жовтень-листопад 2022 року;

- зобов'язати начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України видати наказ про призначення ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за період жовтень-листопад 2022 року;

- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 цю винагороду з урахуванням виплачених сум та з відрахуванням необхідних податків і зборів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він проходить військову службу у 2 прикордонній комендатурі швидкого реагування (який знаходиться в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_5 прикордонного загону імені князя Володимира Великого зі складом свого підрозділу), НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Протягом жовтня 2022 року - січня 2023 року особовий склад 2 прикордонної комендатури швидкого реагування виконував бойові завдання у визначеному районі оборони на території Глухівської територіальної громади Сумської області (у складі військової частини НОМЕР_4 , а саме НОМЕР_5 прикордонного загону імені князя Володимира Великого).

Позивач з 09.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 06.11.2022; з 14.12.2022 по 25.11.2022; з 01.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Глухівської територіальної громади Сумської області (у складі військової частини НОМЕР_4 , а саме НОМЕР_5 прикордонного загону імені князя Володимира Великого), в зв'язку з чим набув право на виплату додаткової винагороди на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Однак вважає, що грошове забезпечення позивачеві виплачено не в повному обсязі, а саме в період жовтень-листопад 2022 року не було нараховано та виплачено додаткову винагороду у розмірі 100000 грн.

Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, та такою, що порушує його право на отримання належних виплат, а тому звертається до суду з цим позовом.

17.02.2023 відкрито провадження у справі, про що постановлено відповідну ухвалу. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін, про що постановлена відповідна ухвала. В ухвалі було запропоновано відповідачам у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідачів.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.

Відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина № НОМЕР_4 ), надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечував щодо позовних вимог та просив відмовити позивачу в їх задоволенні. Зазначив, що майстер - сержант ОСОБА_1 в період з 09.10.2022 по 08.01.2023 перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого, у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 не перебував, приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у складі прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ).

Також відповідач вказав, що пунктом 3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 25.06.2018 №558, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за №854/32306 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.

Відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», 105 прикордонним загоном імені князя Володимира Великого супровідним листом 04.12.2022 №22/4928-22 вих «Про надання інформації» до НОМЕР_1 прикордонного загону було направлено копію рапорту щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. В даному листі було зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» у 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого відсутня.

До 2 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону направлена довідка про безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 08.01.2023 № 4316.

У зв'язку з наведеним, відповідач вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні, тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідачем 2, НОМЕР_1 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України (військова частина № НОМЕР_2 ), до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому він заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.

Вказував, що з вересня 2022 року по січень 2023 року ОСОБА_1 був направлений у службове відрядження до 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого.

Стосовно виплати додаткової винагороди за вересень 2022 року - січень 2023 року відповідач вказує, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30.07.2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністри України від 28.02.2022 року №1168» (далі наказ 392-АГ). Пункт 2 та 3 наказу 392-АГ визначає заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. Пункт 4 наказу 392-АГ визначає сукупність наявної інформації у документах, які підтверджують виконання заходів, передбачених пунктом 2, 3 цього наказу. Позивача було направлено у службове відрядження до 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого. Пункт 5 наказу 392-АГ визначає, що для військовослужбовців відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Підвищена додаткова винагорода за період перебування військовослужбовця у відрядженні прикордонного загону імені князя Володимира Великого не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки командиром військової частини, до якої був відряджений позивач, не надано підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу №392-АГ, за формою, наведеною у додатках 1, 2 до наказу №392-АГ.

На підставі наведеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник позивача подав відповідь на відзив НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, в якій наголосив, що неоформлення НОМЕР_5 прикордонним загоном необхідних документів, передбачених наказом 392, неопрацювання довідок, тощо, що, власне, і є предметом цього спору, не тільки не свідчить про відсутність факту участі позивача у бойових діях, а ще й додатково підтверджує халатне відношення командування НОМЕР_5 прикордонного загону до виконання свої посадових обов'язків. Крім того, заперечував проти заявленого клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням суду у зразковій справі (№260/3564/22).

05.04.2023 відмовлено в задоволенні клопотання військової частини НОМЕР_2 про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №260/3564/22.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , проходить військову службу в НОМЕР_1 прикордонному загоні (військовій частині НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України.

Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 16.04.2022 №144-ОС майстер-сержанта ОСОБА_1 , який прибув з НОМЕР_6 прикордонного загону Державної прикордонної служби України 16.04.2022 та наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 15.04.2022 №Ю2-ОС зарахований в розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України. Призначено майстер-сержанта ОСОБА_1 інспектором прикордонної служби 2 категорії - водієм групи автотехнічного забезпечення прикордонної комендатури швидкого реагування « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

Згідно довідки військової частини НОМЕР_2 № 12/659 від 13.03.2023 майстер-сержант ОСОБА_1 відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № (гриф)/25-2075-Е військовослужбовця передислоковано з НОМЕР_7 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_5 прикордонного загону, військовослужбовець з 28.09.2022 по 08.01.2023 перебував у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_5 прикордонного загону.

Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 25.10.2022 № 236-ВВ майстер-сержанту ОСОБА_1 надана відпустка за сімейними обставинами із збереженням грошового забезпечення тривалістю 7 календарних днів з 07.11.2022.

Згідно наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 10.01.2023 № 8-ВВ позивач прибув зі службового відрядження з ділянки НОМЕР_5 прикордонного загону 09.01.2023.

Листом № 22/4820-22-Вих від 29.11.2022 начальником НОМЕР_5 прикордонного загону (ВЧ НОМЕР_4 ) було надано відповідь начальнику НОМЕР_1 прикордонного загону на запит про надання інформації. Зокрема у відповіді вказано, що підрозділи Держприкордонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення і тому підпункт 7 пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392/0/81/22/АГ «Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 № 168» не застосовується. Довідки про військовослужбовців ВЧ НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі ВЧ НОМЕР_4 , не опрацьовувались.

08.01.2023 військовою частиною НОМЕР_4 видана довідка № 4316 солдату майстер-сержанту ОСОБА_1 про прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Сумської області з 09.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 06.11.2022, з 14.11.2022 по 25.11.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України № 165 гриф від 16.09.2022.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача, начальником НОМЕР_1 прикордонного загону надано лист від 30.01.2023 №21-629-23-вих, в якому, крім іншого, вказано, що ОСОБА_2 не вносили в наказ про збільшення розміру виплати додаткової грошової винагороди до 100000 гривень за жовтень та листопад, оскільки відповідно до пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» порядок і умови виплати додаткової винагороди передбаченою цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Також в листі зазначено, що у зв'язку з не наданням 105 прикордонним загоном підтверджуючих документів, з метою реалізації вимог Постанови №168 та наказу №392-АГ 11 прикордонним загоном на адресу начальника НОМЕР_5 прикордонного загону імені князя Володимира Великого направлено лист від 25.11.2022 №22/2811-22-вих з клопотанням про надання підтверджуючої інформації про безпосередню участь відряджених до НОМЕР_5 прикордонного загону військовослужбовців НОМЕР_1 прикордонного загону щодо їх участі у бойових діях або заходах, передбачених наказом №392-АГ за встановленою формою, для нарахування і виплат підвищеної додаткової винагороди до 100000 грн.

На лист від 25.11.2022 №22/2811-22-вих від начальника НОМЕР_5 прикордонного загону надійшов лист від 04.12.2022 №22/4928-22 вих. «Про надання інформації», в якому зазначено, що НОМЕР_5 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної додаткової винагороди до 100000 грн. підрозділам (військовослужбовцям) НОМЕР_1 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_2 ) за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_5 прикордонного загону, зокрема:

«Підрозділи (військовослужбовці) які знаходяться у межах Чернігівської і Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення...».

«... збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійськими, ракетними обстрілами».

«У зв'язку з вищевикладеним, довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року ... не опрацьовувались».

Враховуючи вищевикладене, визначений наказом 392-АГ порядок (механізм), правові підстави і підтверджуючі документи відповідно до яких здійснюється виплати підвищеної грошової винагороди, на даний час в НОМЕР_1 прикордонного загону відсутні правові підстави для внесення військовослужбовця в наказ про збільшення розміру виплати додаткової грошової винагороди до 100000 гривень.

Щодо довідки від 08.01.2023 № 4316, вказано, що форма довідки, передбаченої наказом № 392-АГ Адміністрації Державної прикордонної служби України, передбачає її оформлення на всіх відряджених військовослужбовців підрозділу, така довідка не надається військовослужбовцям, а до 5 числа у поточному місяці за попередній направляється начальнику прикордонного загону, в якому ці військовослужбовці проходять службу для нарахування та виплати коштів. Дана довідка видана з порушенням вимог до її оформлення і не відповідає вимогам наказу № 392-АГ, оскільки у довідці обов'язково зазначаються три підстави (сукупність документів), які підтверджують участь військовослужбовця у бойових діях або заходах: бойовий наказ (бойове розпорядження) командира військової частини, запис журналу бойових дій, рапорт (донесення) начальника підрозділу.

Як вбачається з архівної відомості з січня 2022 по грудень 2022 позивач з травня 2022 року по грудень 2022 року отримував винагороду за Постановою КМУ № 168 30000 грн., та з травня 2022 року по липень 2022 рок отримував винагороду за Постановою КМУ № 168 70000 грн.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно зі ст.16 Закону України “Про Державну прикордонну службу України” умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Частиною 2 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону № 2011 грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються КМУ, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Пунктом 3 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” встановлено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Адміністрація Держприкордонслужби відсутня у цьому переліку.

З урахуванням цього, а також віднесення МВС до органів, якими спрямовується і координується діяльність Держприкордонслужби, Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України затверджена наказом саме Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306 (далі - Наказ МВС №558).

Цей наказ містить загальні положення щодо правил та умов виплати грошового забезпечення відповідача та аналогічно із Законом №2011 передбачає у його структурі таку складову, як одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, 573/2022 від 12.08.2022 та від 07.11.2022 № 757/2022, № 58/2023 від 06.02.2023 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

28.02.2022 на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”.

Пункт 1 постанови КМУ №168 передбачає, що військовослужбовцям Державної прикордонної служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Аналіз змісту п.1 постанови КМУ №168 дозволяє виявити обов'язкові умови виплати передбаченої нею додаткової винагороди військовослужбовцями Держприкордонслужби у розмірі до 100000 грн:

- період дії воєнного стану;

- беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів;

- наявність наказу командира.

Перша з цих умов не потребує доказування через свій правовий характер, то наявність інших умов має встановлюватися судом на підставі зібраних у справі доказів.

Відповідач 2 обґрунтовує відсутність у позивача права на отримання спірної винагороди тим, що начальником прикордонного загону, до якого було відряджено позивача, тобто відповідачем 1, не надано підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах (не надано довідки, згідно яких нараховуються виплати). Також посилається на лист НОМЕР_5 прикордонного загону Держприкордонслужби від 29.11.2022 №22/4820-22 вих., в якому зазначено, що підрозділи Держприкондонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення, у зв'язку з чим довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_4 , не опрацьовувались.

Вирішуючи питання про можливість застосування до спірних правовідносин наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ суд зазначає наступне.

Пункт 1 Указу Президента України “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади” від 03.10.1992 № 493/92 установлено, що з 01.01.1993 нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п.2 та 3 того самого Указу державна реєстрація провадиться в порядку, що визначається КМУ. Нормативно-правові акти, зазначені в ст. 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.

Згідно з п.2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, що затверджене постановою КМУ від 28.12.1992 № 731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов'язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб'єкта нормотворення.

Пунктом 15 того самого Положення визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.

Враховуючи, що наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ містить норми, які зачіпають права громадян - військовослужбовців на отримання додаткової винагороди, встановлюють організаційно-правовий механізм реалізації таких прав, ці накази підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.

Судом не встановлений факт такої реєстрації, відтак зазначений наказ не може вважатися такими, що набрав чинності та підлягає застосуванню.

Зважаючи на це, суд не приймає до уваги посилання відповідачів на наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ, як на підставу не виконання перед військовослужбовцем зобов'язань щодо виплати додаткової винагороди, визначеної постановою КМУ №168. Цей наказ не може змінювати правове регулювання відносин щодо вказаної вище винагороди та фактично погіршувати правове становище військовослужбовця.

Суд зазначає, що недотримання органами Держприкордонслужби вимог Наказу № 392-АГ в частині обміну інформацію про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди.

За приписами ч.2, 6 ст.7 КАС України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За відсутності у спірний період затвердженого МВС України порядку і умов виплати додаткової винагороди, передбаченої п.1 постанови КМУ №168, єдиним нормативно-правовим актом, що визначає підстави та порядок виплати відповідачем спірної додаткової винагороди є постанова КМУ №168.

Вказаною постановою не затверджені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Отже, наведена вище довідка військової частини НОМЕР_4 від 08.01.2023 № 4316 про прийняття безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Сумської області є належним документом, який має прийматися командуванням до уваги при призначенні додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ № 168.

Відтак, на думку суду, відповідач 2 протиправно не видав наказ про призначення та нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. за період жовтень-листопад 2022 року. Тому вимоги до цього відповідача підлягають задоволенню.

Стосовно вимог до відповідача 1, зважаючи на вищевикладені висновки щодо наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ, суд вважає необхідним в вимогах до цього відповідача відмовити. Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина № НОМЕР_4 ) надіслав до військової частини, на забезпеченні якої перебуває позивач, відомості щодо прийняття ним безпосередньої участі в бойових діях в конкретні періоди часу, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності цієї особи.

В даному випадку до поновлення порушених прав позивача призведе саме задоволення позовних вимог до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Щодо строків розгляду адміністративного позову, суд зазначає наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан, який продовжує діяти станом на день розгляду справи.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Донецький окружний адміністративний суд розташований в м.Слов'янськ Донецької області. У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м.Слов'янськ, які здійснюються державою-агресором та створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров'я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.

Керуючись статтями 2-17, 42-47, 72-77, 90, 94, 121, 122, 139, 143, 159-164, 241-246, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до НОМЕР_5 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військова частина № НОМЕР_4 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 14321765), НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина № НОМЕР_2 ) (адреса: АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо невидання наказу про призначення та нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 100000 гривень за період жовтень-листопад 2022 року, а також її виплати у встановлений законом строк в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Зобов'язати начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України видати наказ про призначення ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період жовтень-листопад 2022 року, а також зобов'язати нарахувати та виплатити цю винагороду в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, з урахуванням виплачених сум та з відрахуванням необхідних податків і зборів.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Повне судове рішення складено 27.04.2023.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька