Рішення від 27.04.2023 по справі 200/800/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року Справа№200/800/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області (вул.Центральна, буд. 148, м. Покровськ, Донецька область, 85302) в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (вул.Митрополитська, 175, м. Маріуполь, Донецька область, 87547, код ЄДРПОУ 38652962) до комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» (вул. Московська, 43, м. Селидове, Донецька область, 85400, код ЄДРПОУ 01991116), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Селидівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області (вул. Карла Маркса, 8, м. Селидове, Донецька область, 85400, код ЄДРПОУ: 44899730) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області (вул. Центральна, буд. 148, м.Покровськ, Донецька область, 85302) в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (вул.Митрополитська, 175, м. Маріуполь, Донецька область, 87547, код ЄДРПОУ 38652962) до комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» (вул. Московська, 43, м. Селидове, Донецька область, 85400, код ЄДРПОУ 01991116), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Селидівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області (вул. Карла Маркса, 8, м. Селидове, Донецька область, 85400, код ЄДРПОУ: 44899730), з вимогами:

- визнати противоправною бездіяльність комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» щодо невжиття заходів з належного утримання захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №19815;

- зобов'язати комунальне некомерційне підприємство «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» (вул. Московська, 43, м. Селидове, Покровський район, Донецька область, індекс 85400, ЄДРПОУ: 01991116) привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття №19815, що знаходиться за адресою: вул.Московська, 43, м.Селидове, Покровський район, Донецька область з метою використання її за цільовим призначенням для укриття відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на території м.Селидове Покровського району Донецької області по вул. Московська, 43, розміщено захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 19815, балансоутримувачем якої є комунальне некомерційне підприємство «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради». Вищезазначене укриття в умовах військової агресії Російської Федерації проти України є обмежено готовим до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров'я людей. Вказано, що відповідачем не вживаються заходи, спрямовані на приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття з обліковим номером 19815 у стан, придатний для його використання за цільовим призначенням для укриття людей.

01.03.2023 суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву.

До суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Також у відзиві зазначено, що відповідач є унітарним комунальним некомерційним підприємством заснованим Селидівською міською радою. Власних коштів на утримання основних засобів (проведення поточного та (або) капітального ремонту), які знаходяться на балансі у відповідача не має. У зв'язку з чим, відповідач не може самостійно та суттєво впливати на усунення недоліків в основних засобів, капітальних споруд, які сталися в результаті ступня їх зносу. Усі залежні заходи щодо приведення у стан готовності захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 19815 було здійснено, про що повідомлено Донецьку обласну прокуратуру та Покровську окружну прокуратуру листом від 10.10.2022 № 01-6/1361. Проте, на цей час немає актуальних рекомендацій акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 19815. Вважає, що не надано належних та достатніх доказів, які б доводили наявність з боку відповідача протиправної бездіяльності та невжиття ним заходів щодо приведення у стан готовності захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття №19815. На даний час порушення не усунуті в повному обсязі у зв'язку з відсутністю належного фінансування. Також, зазначено, що у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє і по теперішній час. Тому фінансування з місцевого бюджету здійснюються лише захищені статті. Тому виконати припис позивача в повному обсязі на даний момент не можливо. Такий вид видатків бюджету, як фінансування заходів щодо утримання захисних споруд обмежене у зв'язку з блокуванням таких видатків органами казначейства.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначено, що з облікової картки захисної споруди цивільного захисту вбачається, що обліковий номер сховища - 19815, форма власності - комунальна, власник - комунальна лікувально-профілактична установа Селидівська центральна місцева лікарня, яка в подальшому реорганізована в КНП «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради». У зв'язку з наведеним, вважає, що КНП «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» як балансоутримувач захисної споруди цивільного захисту - ПРУ № 19815 має утримувати та експлуатувати вказане укриття відповідно до Вимог та за рахунок власних коштів. Вказано, що з програми економічного і соціального розвитку міської територіальної громади на 2021 рік, затвердженої рішенням Селидівської міської ради від 10.03.2021 № 8/3-54, вбачається, що на 2021 рік на заходи, спрямовані на приведення наявного фонду захисних споруд цивільного захисту у готовність для використання за призначенням, обладнання найпростіших укриттів, доступних для осіб з інвалідністю, жінок та чоловіків з дітьми, людей похилого віку та інших вразливих груп населення вбачається, що на реалізацію вищевказаного пункту було виділено 630 тис. грн. З програми економічного і соціального розвитку міської територіальної громади на 2022 рік, затвердженої рішенням Селидівської міської ради від 22.12.2021 № 8/15-454 вбачається, що на 2022 рік на заходи, спрямовані на приведення захисних споруд цивільного захисту Селидівської міської ТГ у готовність для використання за призначенням та їх облаштування було виділено 1 000 000 грн. На запит Покровської окружної прокуратури від 29.12.2022, листом Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 13.01.2023 повідомлено, що протягом 2021-2022 років кошти з місцевого бюджету на приведення у стан готовності для використання за цільовим призначенням захисних споруд, у тому числі ЗС ЦЗ № 19815, не виділялись через відсутність звернень від КНП «Селидівська міська центральна лікарня Селидівської міської ради» стосовно виділення коштів для приведення у стан готовності для використання за цільовим призначенням. Вважає посилання відповідача на блокування органами казначейства видатків щодо ремонту та обслуговування захисних споруд є безпідставним з огляду на те, що абзац 3 підпункту 2 пункту 19 Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженим постановою КМУ від 09.07.2021 № 590 прямо дозволяє проводити видатки на ремонт, облаштування, будівництво споруд цивільного захисту (укриття, бомбосховища тощо) у другу чергу на ряду із оплатою праці працівників бюджетних установ. Крім того, відповідно до ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 факт виникнення форс-мажорних обставин виник з 24.02.2022 та діє по цей час. Вважає, обставини, викладені представником відповідача у відзиві на адміністративний позов необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Від третьої особи на адресу суду пояснень по справі не надходило.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

У період з 09.02.2021 по 11.02.2021 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, посадовою особою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області проведено позапланову перевірку додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» (код ЄДРПОУ 01991116), розташованого за адресою: вул.Московська, 43, м. Селидове, Донецька область, 85400.

За результатом проведеної перевірки 11.02.2021 посадовими особами ГУ ДСНС у Донецькій області складено акт №40, яким встановлено 32 порушень комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради», вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

12.02.2021 посадовими особами ГУ ДСНС у Донецькій області винесено припис №26 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

18.05.2021 комісією у складі представників органу виконавчої влади, територіального органу ДСНС України та підприємства проведено оцінку стану готовності, експлуатації і використання протирадіаційного укриття №19815, розташованого за адресою: вул.Московська, 43, м.Селидове, Донецька область, балансоутримувач - комунальне некомерційне підприємство «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради».

За результатами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття № 19815, складено акт від 18.05.2021, яким зафіксовані порушення вимог «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 №579 (далі по тексту - Вимог):

1) п. 6 «Кількість і стан захисно-герметичних (герметичних) воріт, дверей, ставень, стан механізмів задраювання (марка або шифр)» - не має повного прилягання гуми до коробки, що є порушенням п. 2 Глави 3 Розділу 3 Вимог;

2) п. 7 «Противубохові пристрої (тип: уніфікована захисна секція (УЗС), малогабаритна захисна секція (МЗС), їх кількість» - відсутні, що є порушенням п. 6 Глави 4 Розділу 3 Вимог;

3) п. 8 «Системи вентиляції (згідно із паспортом споруди)»: відсутність систем вентиляції, а саме відсутні протипиловий осередковий фільтр (ФЯР), фільтри-поглиначі (ФП), герметичні клапани (ГК), відсутні клапани надмірного тиску (КНТ), відсутні повітропроводи, відсутні електроручні вентилятори, відсутні вентилятори витяжної, приточної систем вентиляції, немає приладу для вимірювання підпору повітря, відсутній режим регенерації, відсутні регенеративні патрони (РП-100), що є порушенням п. 3 Глави 4 Розділу 3 Вимог;

4) п. 9 «Система водопостачання»: відсутній показник руху води, відсутній колір водопровідних труб, відсутній колір трубопроводів каналізації, що є порушенням п. 13 Розділу 2 Вимог;

5) п. 10 «Система каналізації»: відсутні резервуари для збору фекальних вод, відсутні насоси відкачки, відсутні запірна арматура, що є порушенням п. 10 Розділу 2 Вимог;

6) п. 11 «Система теплопостачання»: відсутня запірна арматура, відсутній колір трубопроводів, що є порушенням п. 13 Розділу 2 Вимог;

7) п. 13 «Зв'язок (телефон, радіо)»: відсутній, що є порушенням абз. 9 п. 2 Розділу 5 Вимог;

8) п. 16 «Наявність і стан засобів пожежогасіння»: колір труб пожежогасіння - відсутні, що є порушенням п. 13 Розділу 2 Вимог;

9) п. 18 «Температурно-вологісний режим і параметри повітряного середовища приміщень»: наявність вимірювальних приладів:термометр, психометр - відсутні, наявність приладів виявлення радіоактивного забруднення - відсутні, наявність приладів виявлення відсоткового вмісту вуглекислого газу у повітрі - відсутні, що є порушенням абз. 2-3 п. 5 Глави 3 Розділу 3 Вимог, пп. 3,6 Глави 8 Розділу 3 Вимог;

10) п. 19 «Дизельна електростанція (ДЕС)»: приміщення ДЕС - відсутнє, захисні ворота, двері, ставні, механізми задраювання - «-», оголовки повітрозабірних та вихлопних каналів ДЕС - «-», противибухові пристрої (УЗС, МЗС) - «-», фільтр (ФЯР) - «-», система вентиляції (герметичні клапани, клапани надмірного тиску) - «-», наявність теплоізоляції на вихлопній трубі і компенсатора на ній -, наявність піддонів під витратними паливними баками - «-», колір мастилопроводів - «-», наявність аварійних світильників у приміщенні ДЕС - «-», наявність і справність електрифікованого покажчика «Вхід», світильників у входах, розеток для переносних ламп - «-», документація у приміщеннях ДЕС (формуляр ДЕС, схема електрообладнання і автоматики, інструкція щодо заходів безпеки при експлуатації ДЕС, інструкція з обслуговування ДЕС, журнал - «-», ДЕС законсервовано - «-», ДЕС розконсервовано - «-», перевірка працездатності ДЕС - «-», наявність акумуляторних батарей, пускових балонів із стисненим повітрям - «-», що є порушеннями п. 15 Глави 5 Розділу 3, п.16;

11) п. 20 «Наявність робочого інструменту» - немає, що є порушенням підпункту 16 п. 3 Глави 1 Розділу 7 Вимог;

12) п. 21 «Документація у захисній споруді (сховищі, протирадіаційному укритті)»: схеми зовнішніх та внутрішніх інженерних мереж із вказівками відключаючих пристроїв - немає, інструкція з експлуатації фільтровентиляційного та іншого інженерного обладнання, правила користування приладдям - немає, правила користування вимірювальними пристроями - немає, журнал експлуатації фільтровентиляційного обладнання - немає, журнал результатів огляду та контрольних перевірок фільтрів поглиначів (ФП), приладів регенерації і підпору повітря - немає, формуляр фільтровентиляційних агрегатів - немає, щорічний акт огляду санітарно-епідеміологічними органами ємкостей для питної води - немає, експлуатаційні схеми систем життєзабезпечення з вказівкою відключаючи пристроїв - немає, довідки про перевірку захисної споруди на герметичність - немає, проектна документація пристосування захисної споруди для використання у господарських, побутових та культурних потребах - немає, що є порушенням п. 15 Глави 3 Розділу 6 Вимог;

13) п. 23 «Герметичність захисної споруди (щоквартальна довідка) - відсутня, що є порушенням абз. 2 п. 2 Глави 9 Розділу 3 Вимог;

14) п. 25 «Експлуатація захисної споруди протягом 6 годин з перевіркою роботи у режимах чистої вентиляції та фільтровентиляції - не проводилась, що є порушенням абз. 5 п.8 Глави 2 Розділу 6 Вимог.

За результатами перевірки комісія дійшла висновку, що станом на 18.05.2021 протирадіаційне укриття № 19815 є обмежено готовим до використання за призначенням та зазначено, з метою приведення сховища (ПРУ) № 19815 у готовність до використання за призначенням виконати: привести захисну споруду цивільного захисту № 19815 до задовільного технічного та санітарного стану та утримувати у постійній готовності до прийняття перехованих. У термін до 15.06.2021 надати до 13 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області план усунення недоліків. Про усунення недоліків письмово проінформувати 13 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області.

06.10.2022 Покровською окружною прокуратурою на адресу комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» направлено лист №56/2-914ВИХ-22 щодо надання інформації із наданням належним чином завірених копій документів, копії паспорта сховища та облікової картки на нього, а також інформацію щодо проведення оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту № 19815, яка перебуває на балансі комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради», що розташована за адресою: м.Селидове, вул.Московська, 43, виявлені за результатами заходу державного нагляду (контролю) відповідно до акта від 11.02.2021 № 40 та припису від 11.02.2021 (зазначити повністю чи частково усунуті).

Комунальним некомерційним підприємством «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» було надано відповідь вих.№ 01-6/1361 від 10.10.2022 на вказаний лист, в якому зазначено, що станом на 10.10.2022 захисні споруди цивільного захисту, які перебувають на його балансі, є обмежено готовими для використання у зв'язку з браком коштів для приведення захисних споруд у належний стан для використання за цільовим призначенням.

З наданої ГУ ДСНС України у Донецькій області на запит Покровської окружної прокуратури інформації № 2350 від 20.12.2022 вбачається, що до 13 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області не надходила інформація від балансоутримувача про виконання заходів, зазначених у висновку комісії за актом від 18.05.2021 комплексної перевірки (спеціального огляду) захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 19815.

Також, ГУ ДСНС України у Донецькій області було надано Покровській окружній прокуратурі копії протоколу №20 засідання міської комісії (м.Селидове) з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 22.09.2021 під головуванням заступника міського голови м.Селидове - першого заступника голови міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій І. Шостака, з якого вбачається, що відбулося засідання комісії, у тому числі, з питання стану готовності захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням та завершення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, на якій комісією було вирішено керівникам підприємств, установ, організацій, головам правлінням ОСББ, на балансі яких знаходяться протирадіаційні укриття цивільного захисту, прийняти невідкладних заходів по приведенню приміщень ПРУ ЦЗ у відповідність до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту.

Також, з протоколів засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №17 від 02.08.2021 та №9 від 16.08.2022 під головуванням голови Донецької обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації П.Кириленка встановлено, що комісією неодноразово вказано керівникам райдержадміністрацій, військових адміністрацій, виконавчим органам міських, селищних та сільських рад, підприємствам, установам та організаціям на необхідність, у тому числі, забезпечити належне утримання на постійній основі захисних споруд цивільного захисту.

Листом Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 13.01.2023 на запит Покровської окружної прокуратури від 29.12.2022, повідомлено, що комунальне некомерційне підприємство «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» протягом 2021-2022 років кошти з місцевого бюджету на приведення у стан готовності для використання за цільовим призначенням захисних споруд, у тому числі ЗС ЦЗ № 19815, що знаходиться на балансі КНП «Селидівська міська центральна лікарня Селидівської міської ради» не виділялись через відсутність звернень від КНП «Селидівська міська центральна лікарня Селидівської міської ради» стосовно виділення коштів для приведення ЗС ЦЗ №19815 у стан готовності для використання за цільовим призначенням.

Відповідно до пункту «Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій» програми економічного і соціального розвитку міської територіальної громади на 2021 рік, затвердженої рішенням Селидівської міської ради від 10.03.2021 № 8/3-54 вбачається, що на 2021 рік на заходи, спрямовані на приведення наявного фонду захисних споруд цивільного захисту у готовність для використання за призначенням, обладнання найпростіших укриттів, доступних для осіб з інвалідністю, жінок та чоловіків з дітьми, людей похилого віку та інших вразливих груп населення вбачається, що на реалізацію вищевказаного пункту було виділено 630 тис. грн., з яких 115 тис. грн. з бюджету міст та районів, а 515 тис. грн. з бюджету підприємств.

Згідно пункту «Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій» програми економічного і соціального розвитку міської територіальної громади на 2022 рік, затвердженої рішенням Селидівської міської ради від 22.12.2021 № 8/15-454 вбачається, що на 2022 рік на заходи, спрямовані на приведення захисних споруд цивільного захисту Селидівської міської ТГ у готовність для використання за призначенням та їх облаштування вбачається, що на реалізацію вищевказаного пункту було виділено 1000 тис. грн. з бюджету міст та районів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Статтею 27 Конституції України також визначено, що кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року "Про введення воєнного стану в Україні", який затверджено Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 годин 30 хвилин 26.03.2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022 року "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №341/2022 від 17.05.2022 року "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України №573/2022 від 12.08.2022 року "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України №757/2022 від 07.11.2022 року "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України №58/2023 від 06.02.2023 року "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оборону України" оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.

Згідно із статтею 3 Закону України "Про оборону України" підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс) захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. До захисних споруд цивільного захисту належать сховища та протирадіаційні укриття, а також споруди подвійного призначення.

Цивільним захистом, відповідно до статті 4 Кодексу, є функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 21 Кодексу громадяни України мають право на забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання.

Частиною 4 статті 32 Кодексу передбачено, що для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд.

Відповідно до частини 5 статті 32 Кодексу порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди), у тому числі споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, та ведення його обліку, визначає Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 року №138 (далі - Порядок № 138).

Пунктом 3 Порядку № 138 визначено, що балансоутримувач захисної споруди це власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі; утримання захисних споруд це комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням.

Відповідно до частини 8 статті 32 Кодексу утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Пунктом 9 Порядку №138 передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.

Згідно із пунктом 10 Порядку №138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.

Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди, а саме: не більше 12 годин - для захисних споруд, призначених для укриття працівників (персоналу, найбільшої працюючої зміни) суб'єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту; не більше 24 годин - для інших захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.

Частиною 1 статті 20 Кодексу визначено, що до завдань та обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, серед інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд; здійснення контролю за утриманням та станом їх готовності; проведення їх технічної інвентаризації, тощо.

Згідно із пунктом 11 Порядку №138 вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.

Так, Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 року №579 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 30.07.2018 року за №879/32331, якими внормовано питання утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту (далі - Вимоги).

Відповідно до пункту 1 розділу І Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.

Захисні пристрої призначені для захисту осіб, що переховуються у сховищах, від надмірного тиску повітряної ударної хвилі під час застосування звичайної зброї та засобів масового ураження. До захисних пристроїв, якими обладнуються сховища, належать захисно-герметичні і герметичні двері, віконниці (ставні), захисні секції, клапани-відтиначі, КНТ тощо (пп. 1 п. 2 розділу III Вимог).

Балансоутримувач відповідно до норм цих Вимог забезпечує утримання, контроль за станом, проведення перевірок, технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів конструктивних елементів, спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисних споруд під час усього періоду використання сховищ у режимі ПРУ (пункт 6 Розділу VIII Вимог).

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу VI Вимог для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.

Оцінка стану готовності захисних споруд (далі - оцінка стану готовності) - здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням.

Крім того, оцінка стану готовності здійснюється в таких випадках: у разі проведення технічної інвентаризації захисної споруди як об'єкта нерухомого майна; у разі підготовки пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди; після пожеж, аварій, катастроф та інших надзвичайних ситуацій, що могли негативно вплинути на технічний стан захисної споруди; у разі здійснення ДСНС заходів державного нагляду (контролю) за станом готовності захисних споруд відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до цих Вимог.

Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами (пп. 4 п. 2 розділу VI Вимог).

Підпунктами 5, 6 пункту 2 розділу VI Вимог визначено, що залучення фахівців структурних підрозділів із питань цивільного захисту міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, органів і підрозділів ДСНС до оцінки стану готовності, проведення інших обстежень захисних споруд (за винятком оцінки стану готовності під час нагляду) здійснюється за зверненням балансоутримувача.

Відповідно до підпункту 8 пункту 2 розділу VI Вимог під час оцінки стану готовності перевіряються: загальний стан приміщень, входів, оголовків аварійних виходів, гідроізоляції, повітрозабірних і витяжних каналів, обвалування окремо розташованих і підсипки покриття у вбудованих захисних спорудах, покрівлі та бічних поверхонь гірничих виробок, кріплень і захисно-герметичних перемичок (зовнішнім оглядом); двері (ворота, ставні), механізми задраювання, захисні пристрої, системи вентиляції, водопостачання, каналізації, електропостачання, зв'язку, автоматики та іншого інженерного обладнання (випробуванням на працездатність); температура і відносна вологість повітря всередині захисної споруди; наявність і стан засобів пожежогасіння; герметичність захисної споруди.

За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням. Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до цих Вимог.

У разі відсутності таких недоліків захисна споруда вважається готовою до використання за призначенням (пп. 8 п. 2 розділу VI Вимог).

Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено пунктом 8 статті 32 Кодексу та пунктом 9 Порядку.

Як встановлено судом вище, на балансі комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» знаходиться протирадіаційне укриття №19815, а тому саме на відповідача покладено обов'язок з утримання зазначеної захисної споруди цивільного захисту у готовності до використання за призначенням.

Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що станом на 18.08.2021 та 10.10.2022 протирадіаційне укриття №19815 оцінюється, як обмежено готове до використання за призначенням.

Втім, доказів, що відповідачем було вжито всіх необхідних заходів щодо приведення захисних споруд цивільного захисту - протирадіаційного укриття №19815 у готовність до використання за призначенням, суду не надано.

Невжиття відповідачем визначених законодавством заходів з метою приведення протирадіаційного укриття №19815 до стану готовності суперечить інтересам Держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив про звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань з посиланням на ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 щодо факту виникнення форс-мажорних обставин з 24.02.2022.

З приводу цього суд зазначає, що за загальним правилом, неможливість виконати зобов'язання внаслідок дії обставин непереборної сили відповідно до вимог законодавства є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання (частина перша статті 617 Цивільного кодексу України). Тобто, можна звільнити від відповідальності за невиконання, а не від виконання в цілому. В будь-якому разі сторона зобов'язання, яка його не виконує, повинна довести, що в кожному окремому випадку саме ці конкретні обставини мали непереборний характер саме для цієї конкретної особи.

Отже, форс-мажор не є автоматичною підставою для звільнення від виконання зобов'язань, відповідачем має бути підтверджено не факт настання таких обставин, а саме їхня здатність впливати на реальну можливість виконання зобов'язання.

Щодо доводів представник відповідача про те, що відповідач на даний час порушення не усунув в повному обсязі у зв'язку з відсутністю належного фінансування відповідача та через те, що передбачено черговість здійснення платежів казначейством, суд зазначає наступне.

Дійсно, відповідно до положень підпункту 2 пункту 19 постанови КМУ від 09.06.2021 № 590 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ № 613 від 20.05.2022, № 831 від 22.07.2022, № 978 від 27.08.2022, передбачено черговість здійснення платежів казначейством та органами казначейства, зокрема в період воєнного стану за рахунок спеціального фонду в другу чергу можуть бути здійсненні такі видатки: на ремонт та облаштування споруд цивільного захисту (укриття, бомбосховища тощо).

Проте, на думку суду, відсутність коштів на повне усунення порушень не може бути визнано судом належною підставою для відмови у задоволенні цього позову, оскільки за приписами частини восьмої статті 32 КЦЗ України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів. Крім того, відповідачем не подано до суду жодних доказів на підтвердження того, що необхідні бюджетні кошти відсутні та ними вжито усіх залежних від них заходів для отримання фінансування щодо утримання вказаної захисної споруди цивільного захисту у готовності до використання за призначенням. Також, суд не знаходить поважними вказані посилання відповідача, оскільки суду не надано жодних доказів звернення відповідача до органу казначейства з вимогою здійснити платіж та відмови у її задоволенні.

Суд звертає увагу на те, що протирадіаційне укриття №19815, що знаходиться за адресою: вул. Московська, 43, м. Селидове, Донецька область, та перебуває на балансі комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради», є стратегічно важливими спорудами цивільного захисту.

Таким чином, позов спрямований на усунення порушень законодавства у сфері обороноздатності держави, забезпечення захисту цивільного (мирного) населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей для збереження їх життя та здоров'я у разі військової агресії.

З огляду на встановлені судом обставини під час судового розгляду справи, положення законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність стосовно невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до використання за призначенням захисних споруд цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 19815 за адресою вул. Московська, 43, м.Селидове, Донецька область.

Слід зауважити, що після початку 24.02.2022 повномасштабної військової агресії російської федерації проти України та введення на всій території України воєнного стану виникли обґрунтовані та реальні підстави для використання укриття безпосередньо за призначенням для захисту цивільного населення.

Однак і на даний час захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття №19815 за адресою вул. Московська, 43, м. Селидове, Донецька область, перебуває в стані не готовності до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про допущення відповідачем бездіяльності щодо невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №19815, що, зважаючи на цільове призначення вказаної захисної споруди цивільного захисту, може не захистити належним чином від загрози життю та/або здоров'ю людей та у разі їх не усунення, можуть призвести до незворотних наслідків.

Аналогічну правову позицію підтримав Верховний Суд у справі №826/12192/16 (постанова від 03.10.2018) та у справі №820/5164/15 (постанова від 25.07.2019).

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Невжиття відповідачем визначених законодавством заходів з метою приведення протирадіаційного укриття до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.

Таким чином позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб'єкта владних повноважень пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстав для стягнення з відповідача судових витрат немає.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області (вул.Центральна, буд. 148, м. Покровськ, Донецька область, 85302) в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (вул.Митрополитська, 175, м. Маріуполь, Донецька область, 87547, код ЄДРПОУ 38652962) до комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» (вул. Московська, 43, м. Селидове, Донецька область, 85400, код ЄДРПОУ 01991116), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Селидівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області (вул. Карла Маркса, 8, м. Селидове, Донецька область, 85400, код ЄДРПОУ: 44899730) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати противоправною бездіяльність комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» щодо невжиття заходів з належного утримання захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №19815.

Зобов'язати комунальне некомерційне підприємство «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» (вул. Московська, 43, м. Селидове, Покровський район, Донецька область, індекс 85400, ЄДРПОУ: 01991116) привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 19815, що знаходиться за адресою: вул. Московська, 43, м. Селидове, Покровський район, Донецька область з метою використання її за цільовим призначенням для укриття відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018.

Повне судове рішення складено 27.04.2023.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька