П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ№ 127/12067/23
27 квітня 2023 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Медяна Ю.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення в/ч НОМЕР_1 №24 від 25.04.2023, близько 08:00 год 24.04.2023 командир відділення протидії технічним засобам розвідки військової частини НОМЕР_1 старший сержант ОСОБА_2 , виявила у приміщенні відділення спеціаліста оператора відділення протидії технічним засобам розвідки військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_3 з знаками наркотичного сп'яніння, а саме: нечітка мова, порушена координація рухів, реакція, шо не відповідає нормальній поведінці. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 13.02.2023 №83 «Про призначення посадових осіб військової частини НОМЕР_1 , уповноважених на огляд військовослужбовців» для проведення медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння військовослужбовця в супроводі посадової особи офіцера відділення морально-психологічного забезпечення старшого лейтенанта ОСОБА_4 , та медичної сестри молодшого сержанта ОСОБА_5 , 24.04.2023 було направлено до Комунального некомерційного підприємства «Центр терапії залежностей «Соціотерапія» Вінницької обласної ради». У результаті проведеного огляду на стан наркотичного сп'яніння згідно висновку медичного огляду встановлено: наркотичне сп'яніння внаслідок вживання амфетаміну, що підтверджується довідкою Комунального некомерційного підприємства «Центр терапії залежностей «Соціотерапія» Вінницької обласної ради» №1118 від 24.04.2023.
Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, адміністративна відповідальність за даною нормою закону настає у випадку розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, вчиненого особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Разом з тим, до матеріалів протоколу не додано доказів на підтвердження притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 або 2 ст.172-20 КУпАП протягом року, що позбавляє можливості суд повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КпАП України, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Таким чином, враховуючи вищевикладене адміністративний матеріал не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складанні.
Як вказано у справах «Малофеева проти Pocії» рішення від 30.05.2013 (заява №36673/04) та «Карелін проти Pocії» (заява № 926/08), рішення від 20.09.2016 Європейського суду з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП підлягає поверненню для доопрацювання.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.172-20,256,276,278 КУпАП, суд
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повернути до військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: