справа № 380/8460/23
про повернення позовної заяви
26 квітня 2023 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Морська Г.М. розглянувши матеріали позовної заяви Комунального підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Черврнограда" до Західного офісу Держаудитслужби про визнаання пртиправним і скасування висновку,-
Комунальне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Червонограда" звернулося до суду з адміністративним позовом до Західного офісу Держаудитслужби, третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Висновок Західного офісу Держаудитслужби України від 29.09.2022 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-07-005401-а в частині виявлених порушень, а саме: "Тендерна документація складена не у відповідності до вимог закону", "Не відхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону";
- визнати неправомірним та виключити з Висновку частину зобов'язання, а саме: "вжити заходи щодо припинення зобов'язань за укладеним за результатами тендерну договору з дотриманням норм Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, зокрема, але не виключно, шляхом письмового звернення до ФОП ОСОБА_1 щодо розірвання договору".
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Як слудує із позовної заяви та доданих до неї копій, позовна заява містить підпис представника директора КП "ЦПМСД м.Червонограда" Анни ЯРМОЛИ.
Частиною 1 статті 55 КАС України визначено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно положень ч.3 ст.55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Відповідно до пп.19 п.1 роз.VII "Перехідні положення" КАС України положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням пп.11 п.16-1 роз.XV "Перехідні положення" Конституції України.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 02.06.2016 р. № 1401-VIII.
Підпунктом 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Проте, підпунктом 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України врегульовані лише питання представництва.
Водночас, самопредставництво юридичної особи це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.
Враховуючи викладене, допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статті 44 КАС України процесуальних прав, можливий за умови сукупної наявності зазначених умов.
Таким чином для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначено її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Варто зауважити, що до позовної заяви не долучено підтверджуючих документів про те, що Анна ЯРМОЛА є керівником юридичної особи або особою, яка діє відповідно до статуту, положення чи іншого акта, на підставі якого вона здійснює представництво юридичної особи у порядку її самопредставництва.
З огляду на наведене, позовна заява підписана особою, яка не має права її підписувати.
Верховний Суд (Касаційний адміністративний суд) в ухвалі від 12 лютого 2020 року у справі № 160/2199/19 вказав, що для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень) без додаткового уповноваження (довіреності).
Під час розгляду матеріалів позовної заяви судом врахована правовий висновок Верховного Суду висловлений у постанові від 07.07.2022 по справі №520/2606/21, у якому колегія суддів наголошує, що докази на підтвердження повноважень повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності таких повноважень на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, що делеговані йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво, а також не позбавляти довірителя права знати про дії представника, зокрема, стосовно звернення суду.
Згідно із приписами пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи викладене, позовна заява підлягає поверненню.
Крім того, ч.1 ст.7 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, повернення заяви або скарги.
Керуючись ч. 4 ст. 169, 243, 248 КАС України
Позовну заяву Комунального підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Черврнограда" до Західного офісу Держаудитслужби про визнаання пртиправним і скасування висновку - повернути позивачу.
Повернути Комунальному підприємству "Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Червонограда" судовий збір у сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп, сплачений за подання до суду адміністративного позову, відповідно до платіжного доручення від 21.04.2023 №5042.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Морська Г.М.