Рішення від 26.04.2023 по справі 380/4336/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/4336/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому з урахуванням збільшення позовних вимог просить:

визнати протиправною бездіяльність щодо відмови з 01 січня 2023 року в нарахуванні і виплаті пенсії без підвищення її на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;

зобов'язати здійснити з 01 січня 2023 року нарахування і виплату пенсії з урахуванням підвищення її на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;

визнати протиправною бездіяльність щодо відмови з 01 березня 2023 року в нарахуванні і виплаті пенсії без підвищення її на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

зобов'язати здійснити з 01 березня 2023 року нарахування і виплату пенсії з урахуванням підвищення її на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що пояснення відповідача щодо відсутності підстав для індексації пенсії у зв'язку з тим, що її розмір перевищує максимальний розмір пенсії, визначений ст.43 Закону №2262-ХІІ, суперечить його ж діям щодо фактичного перерахунку та виплати пенсії за січень 2023 року та розрахунку її боргу за період з 01.03.2022 року до 01.01.2023 року без обмеження її максимальним розміром, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Також в своїй заяві про збільшення позовних вимог зазначає, що 01 березня 2023 року пенсію виплачено без підвищення її на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Стверджує, що ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій військовослужбовців максимальним розміром, втратила чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016. Обмеження максимального розміру пенсії порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України.

Відзив обґрунтований тим, що рішенням № 7-рп визначено, що положення частини 7 статті 43 Закону України №2262 втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України судом цього рішення, тобто на час призначення пенсії позивачу діяла редакція ч. 7 ст. 43 Закону №2262 в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів», яка набула чинності з 01.01.2017. Вважає, що з 01.03.2022 розмір пенсії позивача, визначений на виконання рішення суду від 06.06.2022 у справі №380/6959/22 перевищує максимальний розмір пенсії визначений ст. 43 Закону - 2262, а тому підстави виплачувати індексацію відповідно до Постанови - 118 відсутні, просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою суду від 27.03.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 року у справі №380/6959/22 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, встановлених законом для непрацездатних осіб; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, з урахуванням раніше проведених виплат.

Як вбачається з перерахунку пенсії від 01.01.2023 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі вказаного рішення суду про перерахунок грошового забезпечення з 01.04.2019 року згідно довідки від 21.07.2021 року №С/2056 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 100% сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром.

27.01.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити з 01.01.2023 року виплату йому пенсії з урахуванням індексації, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 без врахування межі максимального розміру пенсії, що передбачена п.2 цієї постанови, з урахуванням проведених виплат.

Відповідач листом №3283-2117/Т-52/8-1300/23 від 10.02.2023 року повідомив його, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 року у справі №380/6959/22 розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, визначений ст. 43 Закону № 2262, а тому виплачувати індексацію відповідно до Постанови № 118 підстави відсутні.

Також, позивач звернувся до відповідача із заявою від 06.03.2023 року, в якій просив здійснити з 01.03.2023 року виплату йому пенсії з урахуванням індексації, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 без врахування межі максимального розміру пенсії, що передбачена п.2 цієї постанови, з урахуванням проведених виплат.

Відповідач листом №6395-5821/Т-52/8-1300/23 від 16.03.2023 року повідомив його, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 року у справі №380/6959/22 розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, визначений ст. 43 Закону № 2262, а тому виплачувати індексацію відповідно до Постанови № 118 підстави відсутні. Оскільки, з 01.03.2023 розмір пенсійної виплати перевищує максимальний розмір пенсії, визначений ст. 43 Закону № 2262, а тому виплачувати індексацію відповідно до Постанови №168 підстави відсутні.

Не погодившись із такими відповідями позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Відтак, спірні правовідносини виникли у зв'язку з не проведенням перерахунку та невиплатою пенсії з 01.01.2023 року з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року №118 та з 01.03.2023 року з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 року №168 та з обмеженням її максимальним розміром.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) передбачено, що пенсія є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.

Приписами ст. 1 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-XII відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відтак, 16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118) та 24.02.2023 прийнято Постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно пункту 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно пункту 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

З урахуванням пункту 1 Постанови № 118 коефіцієнт збільшення складає 1,14.

З урахуванням пункту 1 Постанови № 168 коефіцієнт збільшення складає 1,197.

З наведених вище правових вимог слідує, що умовою для проведення індексації пенсійних виплат є, зокрема призначення пенсій відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом підвищуються на коефіцієнт збільшення, однак в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії позивача, який наявний в матеріалах справи, сума пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії станом на квітень 2019 року, яку йому було виплачено, складала 13288 грн. 77 коп.

Згідно із вказаним розрахунком, у грудні 2022 року позивачу було виплачено 20930 грн. 00 коп.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача, відповідачем на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 року у справі №380/6959/22 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2023 року, після якого розмір пенсії позивача становить 45119 грн. 06 коп., при цьому без індексації така становить 39432 грн. 80 коп.

У контексті наведеного, варто наголосити на тому, що після перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії позивача було суттєво збільшено.

З огляду на вказані обставини, є питання наявності підстав для виплати позивачу індексації за умови отримання ним пенсії в розмірі 39432 грн. 80 коп., а не обмеження такої максимальним розміром.

Таким чином, суд вважає, що спірним у межах даного спору є не питання обмеження пенсії позивача максимальним розміром, а підвищення пенсії за рахунок її індексації як «найбільш вразливим верствам населення».

Слід зауважити, що питання щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром досліджувалось у судовому рішенні, проте спірні правовідносини стосувалися перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки від 21.07.2021 року №С/2056, а не перерахунку пенсії з урахуванням суми індексації.

При цьому, відповідач не обмежив пенсію позивача максимальним розміром, а залишив її в сумі, перерахованій на виконання рішення суду, без обмеження максимальним розміром.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до переконання, що позивача не можна віднести до "найбільш вразливих верств населення", пенсія яких підлягає індексації відповідно до Постанов №118 та № 168, проте відповідач провів перерахунок позивачу пенсії з 01.03.2022 року на підставі масового перерахунку щодо індексації суми пенсії, при цьому, як встановлено судом у межах максимального розміру пенсії.

Щодо поняття в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (п.2 Постанов № 118 та № 168), суд зазначає таке.

За правилами статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Частиною третьою статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено у 2023 році, зокрема, для осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.

Відтак, з урахуванням максимального розміру пенсії та її виплати, передбаченої статті 2 Закону №3668-VI та частини третьої статті 85 Закону № 1788-ХІІ, що становить десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, станом на час перерахунку пенсії (01 січня 2023 року), пенсія позивача повинна складати 20 930 грн. 00 коп.

При цьому, матеріалами справи підтверджено, що розмір пенсії позивача складає 39432 грн. 80 коп., що є більшим ніж максимальний розмір пенсії - десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб - 20 930 грн. 00 коп., а відтак суд приходить до переконання, що відповідач правомірно не провів індексацію пенсії позивача, оскільки пунктом 2 постанов №118, № 168 передбачено проведення індексації виключно в межах максимального розміру пенсії.

Крім того, суд зазначає, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 постанови № 118, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону (абз. 3 п.2 Постанови №118).

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (абз. 4 п.2 Постанови №118).

Абзацом 3 пункту 2 Постанови №168 передбачено, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (абз. 4 п.2 Постанови №168).

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до переконання, що позивача не можна віднести до "найбільш вразливих верств населення", пенсія яких підлягає індексації відповідно до Постанов №118 та № 168, оскільки така виплачується поза межами максимального розміру.

Також, суд зазначає, що дії пенсійного органу щодо не проведеного перерахунку пенсії на виконання Постанов № 118 та № 168 не можуть вважатися дискримінаційними з урахуванням мети регулювання політики соціального забезпечення осіб, які отримують пенсію, оскільки такі не є непропорційними та не призводять до порушення сутності пенсійних прав позивача.

За іншого підходу може скластися ситуація, за якої одні особи, яким призначена пенсія відповідно до пенсійного законодавства, до яких, зокрема, належить позивач, матимуть змогу перерахунку пенсії, зокрема на виконання рішення суду без обмеження максимальним розміром пенсії з врахуванням Постанов № 118 та № 168, у порівнянні з іншими особами, що і призведе до дискримінації одних по відношенню до інших.

Судом не беруться до уваги посилання позивача на рішення Конституційного Суду України щодо обмеження максимального розміру пенсії, оскільки відповідачем не було обмежено пенсію позивача.

З урахуванням викладеного, судом не встановлено порушень діями відповідача критеріїв правомірності, визначених ч.2 ст.2 КАС України.

Відтак, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню зі сторін.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Мартинюк В.Я.