Єдиний унікальний номер 317/600/23
Провадження № 3/317/368/2023
26 квітня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Нікітін В.В., розглянувши матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліціїв Запорізькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює журналістом у Періодичному виданні «Ліга Інформ», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Посвідчення водія серії НОМЕР_1 видане 13.03.2014.
за ч. 1 ст. 130 КпАП України,
27 січня 2023 року до Запорізького районного суду Запорізької області від Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , згідно яких 10.01.2023 о 23-58 год. ОСОБА_1 в Запорізькій області Запорізькому районі, с. Сонячне по вул. Парковій, буд.1 керував т/з КІА КS д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками наркотичного сп'яніння (поведінка, яка не відповідає дійсності, звужені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість обличчя). Від проходження медичного огляду у медичному закладі з метою встановлення стану наркотичного сп'яніння відмовився, а також відмовився надавати біологічну речовину (сечу).
Свідків зазначеної події не було.
В судовому засіданні ОСОБА_1 прохав суд закрити справу за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, оскільки був порушений порядок проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, в матеріалах справи відсутні докази законності підстав зупинки транспортного засобу, яким він керував, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено жодного свідка вчинення правопорушення. Крім того зазначив, що в медичному закладі він не відмовлявся надавати сечу для аналізу, а просто не міг це зробити. Лікар не запропонував йому випити води та пізніше здати аналіз..
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що провадження підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, з наступних підстав.
Так, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Приписами ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає адміністративній відповідальності та встановити інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затв. наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015.
Відповідно до вимог ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до пунктів 3, 4, 7-13 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Відповідно до п. 10 розділу ІІІ Інструкції зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємкості. Вміст однієї ємкості використовується для первинного дослідження, вміст другої ємкості зберігається протягом 90 днів.
Пунктами 15, 16 розділу ІІІ Інструкції визначено, що діагноз, який вноситься до акту медичного огляду, встановлюється за результатами лабораторних досліджень.
Як вбачається з Висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 285 від 11.01.2023, зазначено лікарем, що ОСОБА_1 відмовився від повного медичного огляду.
В порушення вимог пунктів 12, 13 Інструкції у водія не відбирались для дослідження біологічного середовища кров, слина чи змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
Крім того, в судове засідання на 26.04 2023 викликався лікар КНП «ОКЗ НПД» ЗОР Данильченко О.Г. для надання пояснень з приводу проведення медичного огляду ОСОБА_1 , однак від закладу надійшло повідомлення про неможливе забезпечення явки лікаря у судове засідання та зазначено, що висновок за результатами медичного огляду є остаточним, змін та доповнень не буде.
У зв'язку з цим висновок лікаря ОКЗ НПД КВС щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння від 11.01.2023 за обставин не проведення лабораторних досліджень, відповідно до п. 22 розділу ІІІ Інструкції є недостатнім для підтвердження стану наркотичного сп'яніння особи і не може бути підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Свідків зазначеної події не було.
Частиною 3 статті 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може грунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Згідно п. 2 ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є забезпечення доведеності вини.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.05.2015 №5-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 276 КУпАП України визначено, що у наведених положеннях Кодексу визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.
Усі сумніви щодо доведеності вини суд трактує на користь особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином, при складанні адміністративного матеріалу поліцейські не дотримались визначеного порядку, , що є підставою для закриття провадження на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 283, 284, 287-290 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.В. Нікітін